Рішення
від 04.10.2024 по справі 480/200/24
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2024 року Справа № 480/200/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/200/24 за позовом ОСОБА_1 до Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом доВорожбянської міської ради Сумського району Сумської області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення двадцять шостої сесії восьмого скликання Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " від 14.07.2023;

- зобов`язати Ворожбянську міську раду Сумського району Сумської області затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передати у власність позивачу земельну ділянку з цільовим призначенням 01.02 - для ведення фермерського господарства, кадастровий номер 5920683900:01:004:0316, площею 4,1400 га, місце розташування: Сумська область, Сумський район, Ворожбянська міська рада.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 01.06.2023 позивач звернувся до Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою та передачі у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства площею 4,1400 га, кадастровий номер 5920683900:01:004:0316. До заяви позивач додав копію технічної документації із землеустрою та копію витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Рішенням двадцять шостої сесії восьмого скликання Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області від 14.07.2023 "Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 " позивачу було відмовлено в задоволенні зазначеної вище заяви.

Позивач вважає, таке рішення протиправним, оскільки на земельній ділянці з кадастровим номером 5920683900:01:004:0316 розташована будівля ангару, яка належать йому на праві власності.

Також зазначає, що в оскаржуваному рішенні не вказано яким саме чином і на підставі якої документації відповідачем визначена категорія і вид цільового призначення земельної ділянки, за рахунок якої сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 5920683900:01:004:0316 площею 4,1400 га.

Також у рішенні Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області не вказано які саме підприємства промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення використовують спірну земельну ділянку.

Позивач вважає, що спірна земельна ділянка за рахунок якої сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 5920683900:01:004:0316 площею 4,1400 га не надана у власність або користування і таким чином перебуває у запасі, інакше була б відсутня правова і технічна можливість її реєстрації в Державному земельному кадастрі.

Крім того, ОСОБА_1 зазначає, що він як громадянин України має право на набуття права власності на спірну земельну ділянку для ведення фермерського господарства, але Ворожбянська міська рада Сумського району Сумської області оскаржуваним рішенням про відмову у затвердженні технічної документації із землеустрою порушила його законні права та інтереси.

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволення позову та зазначає, що дозвіл на розробку технічної документації позивачу не надавався та позивач до міської ради за таким дозволом не звертався.

Позивачу відмовлено в затвердженні технічної документації з причини невідповідності Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) вимогам законодавства, оскільки бажана земельна ділянка була сформована за рахунок земель промисловості.

Позивачем подано відповідь на відзив, у якій підтримує позовні вимоги.

Суд, дослідивши надані сторонами докази, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 звернувся до звернувся до Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області із заявою від 01.06.2023, в якій просив затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відведення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства та передати йому у власність земельну ділянку площею 4,1400 га, кадастровий номер 5920683900:01:004:0316, яка розташована на території Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області. До заяви позивач додав копію технічної документації із землеустрою та копію витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с. 70).

Рішенням двадцять шостої сесії восьмого скликання Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області від 14.07.2023 "Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 " вирішено відмовити в затвердженні "Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 з цільовим призначенням 01.02 - Для ведення фермерського господарства на території Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області" розробленої Північною регіональною філією Державного підприємства "Українське Державне аерогеодезичне підприємство" з причини невідповідності Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) вимогам законодавства, а саме:

- відповідно до ст. 50 Закону України "Про землеустрій" земельна ділянка з кадастровим номером 5920683900:01:004:0316 площею 4,14 га земель під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами повинна бути сформована на підставі проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Вказана земельна ділянка сформована, Технічною документацією, із земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення та земель сільськогосподарського призначення, орні землі цієї категорії земель є особливо цінними, а в документації ці землі визначені сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами (Технічною документацією зміна виду угідь не передбачена);

- в технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) не вказано: використані розробником документи Державного фонду документації землеустрою та оцінки земель; використані розробником відомості Державного земельного кадастру, також Державного реєстру земель у разі внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки, які сформовані до 2013 року; використані розробником відомості Державного картографо-геодезичного фонду; використана розробником затверджена містобудівна документація, а також викопіювання із такої документації.

Також цим рішенням запропоновано Північній регіональній філії Державного підприємства "Українське Державне аерогеодезичне підприємство" в місячний строк звернутись в Держгеокадастр з пропозицією вилучення земельної ділянки з кадастровим номером 5920683900:01:004:0316 із реєстрації в державному земельному кадастрі (а.с. 44).

Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Приписами ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 186 Земельного кодексу України технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) затверджується, зокрема, у разі передачі на підставі такої документації земельної ділянки у власність та користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування - рішенням таких органів.

Частиною 7 ст. 186 Земельного кодексу України визначено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, інші суб`єкти, визначені цією статтею, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання документації із землеустрою безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про її погодження або про відмову в погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Строк дії таких висновків є необмеженим.

Згідно з ч. 10 ст. 186 Земельного кодексу України висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого суб`єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію. Повторна відмова у погодженні або затвердженні документації із землеустрою допускається лише у разі, якщо розробник не усунув недоліки, зазначені у попередньому висновку (рішенні), а також якщо підстава для відмови виникла після надання попереднього висновку (рішення). Повторна відмова у погодженні або затвердженні не позбавляє розробника документації із землеустрою права усунути недоліки такої документації та подати її на погодження або затвердження.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з ч. 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Положеннями статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Отже, виходячи з положень статті 186 Земельного кодексу України, статей 26, 46, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі належить до повноважень міської ради шляхом прийняття відповідних рішень на пленарному засіданні. Тобто за результатами розгляду клопотання про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі, Ворожбянською міською радою Сумського району Сумської області повинно прийматися відповідне рішення про затвердження документації із землеустрою або про відмову у погодженні або затвердженні документації із землеустрою. При цьому у разі відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою, рішення має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію.

Судовим розглядом встановлено, що за результатами розгляду заяви позивача від 01.06.2023 Ворожбянською міською радою Сумського району Сумської області прийнято рішення від 14.07.2023 (а.с. 44) яким відмовлено в затвердженні "Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 з цільовим призначенням 01.02 - Для ведення фермерського господарства на території Ворожбянської міської ради (село Воронине, Кальченківський старостинський округ) Сумського району Сумської області" розробленої Північною регіональною філією Державного підприємства "Українське Державне аерогеодезичне підприємство" з причини невідповідності Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) вимогам законодавства.

Підставою такої відмови зазначено, що відповідно до ст. 50 Закону України "Про землеустрій" земельна ділянка з кадастровим номером 5920683900:01:004:0316 площею 4,14 га земель під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами повинна бути сформована на підставі проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Вказана земельна ділянка сформована, Технічною документацією, із земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення та земель сільськогосподарського призначення, орні землі цієї категорії земель є особливо цінними, а в документації ці землі визначені сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами (Технічною документацією зміна виду угідь не передбачена).

Суд звертає увагу, що на запит Ворожбянської міської ради від 28.09.2023 Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області надано довідку від 03.10.2023 № 18-18-0.99,4-2739/15-23, в якій зазначено, що згідно державної статистичної звітності станом на 01.01.2016 р, землі за рахунок яких проводиться формування земельної ділянки, відносяться до земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення:

- шифр рядка - 64 (підприємства харчової промисловості та з перероблення сільськогосподарських продуктів) загальна площа земель - 24,6 га., в тому числі: графа рядка - 05 (рілля) - 2 га.; графа рядка - 28 (чагарники) - 2 га.; графа рядка - 37 (землі промисловості) - 20,6 га. (а.с. 61). Вказана земельна ділянка розташована на території Сумського району, за межами населених пунктів Ворожбянської сільської ради (колисньої Кальченківської сільської ради) та обліковується за Тернівським цукровим заводом.

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Полтавській та Сумській областях від 02.10.2023 (а.с 65) повідомило раду, що ВАТ "Тернівський цукровий завод" 22.12.2006 припинено, як юридичну особу. Інформація про оформлення договорів з органами місцевого самоврядування про використання земельних ділянок під об`єктами приватної власності у відділенні відсутня.

Суд зазначає, що припинення ВАТ "Тернівський цукровий завод", як юридичної особи та вдсутність Регіонального відділення Фонду державного майна України по Полтавській та Сумській областях, не спростовує інформації Головного управлінням Держгеокадастру Сумській області (а.с. 61) про те, що землі за рахунок яких проводиться формування земельної ділянки, відносяться до земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Отже, оскаржуване рішення є обґрунтованим та відповідає критеріям рішення суб`єкта владних повноважень визначених ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства.

При цьому варто зауважити, що рішення відповідача прийнято в межах повноважень визначених ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", з урахуванням положень ст. 186 Земельного кодексу України, та у відповідності до процедури прийняття таких рішень, зокрема на пленарному засіданні сесії Ворожбянської міської ради, за яке проголосувало 17 присутніх з 22 обраних депутатів.

Щодо твердження позивача про протиправність такого рішення з підстав розташування на земельній ділянці ангару, який належать йому на праві власності, суд зазначає, що наявність розташованого на бажаній ОСОБА_1 земельній ділянці ангару загальною площею 1362,3 кв.м. (а.с. 38, 45), не є безумовною підставою для прийняття Ворожбянською міською радою рішення про затвердження технічної документації із землеустрою та передачі у його власність земельної ділянки площею 4,1400 га, яка згідно з технічною документацією є значно більшою ніж площа земельної ділянки на якій знаходиться ангар.

Таким чином у суду відсутні правові підстави для визнання протиправним та скасування рішення двадцять шостої сесії восьмого скликання Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " від 14.07.2023, у зв`язку з чим у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ворожбянської міської ради Сумського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

СудСумський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення04.10.2024
Оприлюднено07.10.2024
Номер документу122094857
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них з питань здійснення публічно-владних управлінських функцій з розпорядження земельними ділянками

Судовий реєстр по справі —480/200/24

Рішення від 04.10.2024

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.О. Бондар

Ухвала від 16.05.2024

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.О. Бондар

Ухвала від 16.01.2024

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.О. Бондар

Ухвала від 11.01.2024

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.О. Бондар

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні