ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01 жовтня 2024 року Справа № 903/691/24
Господарський суд Волинської області у складі судді Слободян О.Г.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю МОДЕРН ПАК
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю СВІТПАПІР
про стягнення 658173грн. 31коп.
встановив: позивач - ТОВ МОДЕРН ПАК звернувся до суду з позовом про стягнення з ТОВ СВІТПАПІР (відповідача) 658173грн. 31коп. з яких: 200111грн. 04коп. заборгованості за поставлений товар, 72840грн. 46коп. інфляційних втрат, 191404грн. 67коп. пені та 193817грн. 14коп. - 36% річних. Також, просить стягнути з відповідача судові витрати по справі.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем взятих на себе зобов`язань згідно умов договору поставки №_39-02-19/Г від 08.02.2019р., в частині оплати поставленого позивачем товару.
Ухвалою суду від 02.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами. Встановлено позивачу строк в 5 днів з дня отримання відзиву, для подання відповіді на відзив в порядку ст.166 ГПК України. Встановлено відповідачу строк до 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі, для подання відзиву на позов в порядку ст.ст. 165, 178 ГПК України. Роз`яснено відповідачу, що в разі ненадання у встановлений судом строк без поважних причин відзиву, суд вирішує справу за наявними у справі матеріалами. Встановлено відповідачу строк в 5 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження справі, для подання заяви з запереченням проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження в порядку ч.4 ст.176 ГПК України.
Ухвала суду, що направлялась відповідачу за адресою, зазначеною у витязі з ЄДРПОУ (45400, Волинська обл., м.Нововолинськ, 15 Мікрорайон, буд.34, кв.49) повернулався на адресу суду з відміткою пошти За закінченням терміну зберігання.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи у суді, на офіційному веб-сайті судової влади України 02.09.2024 судом було розміщене оголошення про відкриття провадження у справі №903/691/24 та розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Згідно ч.4 ст. 122 ГПК України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
За таких обставин, суд вважає, що виконав свій обов`язок щодо повідомлення відповідача про розгляд справи у суді.
Відповідач відзиву на позов не надав, позову не оспорив.
Клопотань та заяв від сторін не надійшло.
Згідно ч.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Оскільки суд виконав обов`язок щодо повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, господарський суд встановив наступне.
08.02.2024 між ТОВ «Модерн Пак» (Продавець) та ТОВ «Світпапір» (Покупець) було укладеного Договір поставки №39-02-19_/Г (далі - Договір).
Відповідно до п.п. 1.1-1.3. Договору Продавець зобов`язується відповідно до умов цього Договору та видаткової накладної передати у власність Покупця, а Покупець зобов`язується прийняти та оплатити вироби з картону гофрованого (надалі - Товар) в асортименті, кількості і у терміни, обговорені Сторонами. Найменування, загальна кількість Товару, асортимент, одиниці виміру Товару та ціна одиниці виміру Товару визначаються Сторонами у бухгалтерських документах Постачальника: рахунках-фактурах, видаткових накладних, які після підписання Сторонами, мають юридичну силу специфікації в розумінні статті 266 Господарського кодексу України та є невід`ємною частиною цього Договору. Загальна сума Договору складає сукупну вартість Товару, визначену у видаткових накладних за період дії цього Договору.
Пунктом 3.1. Договору передбачено, що оплата здійснюється Покупцем за кожну поставлену партію Товару протягом 30 (тридцяти) календарних днів з моменту передачі (поставки) Продавцем такої партії Товару Покупцем на підставі виставленого Продавцем рахунку, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Продавця. Під партією Товару Сторони розуміють Товар, вказаний у кожній окремій видатковій накладній.
Передача Товару Покупцеві оформляється шляхом підписання видаткової накладної. Моментом передачі (поставки) Товару вважається момент підписання видаткової накладної в місці поставки (п.4.5 Договору).
Відповідно до п.5.2. Договору у разі прострочення Покупцем строків оплати Товару Покупець зобов`язується сплатити Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від простроченої суми за кожен день прострочення платежу. У разі прострочення платежу більше десяти календарних днів, Покупець сплачує 36% річних від простроченої суми за кожен день прострочення.
Відповідно до пункту 8.1, 8.4 Договору, цей Договір набирає чинності з дати його підписання і діє до 31.12.2019 року, а по грошових зобов`язаннях - до їхнього повного виконання. Закінчення строку дії Договору не звільняє Сторін від виконання зобов`язань за цим Договором та відповідальності за його порушення. Якщо жодна із Сторні до закінчення строку дії Договору не відмовилася від подальшої співпраці на умовах, визначених Догоовром, дія Договору продовжується на кожен наступний календарний рік та на тих самих умовах.
Даний договір підписано сторонами та підписи скріплені печатками сторін.
На виконання умов договору позивач здійснив поставку товару для відповідача на загальну суму 200111,04грн. Факт поставки товару підтверджується підписаними і скріпленими печатками видатковими накладними №51046 від 05.10.2021 на суму 118006,56грн та №61056 від 06.10.2021 на суму 82104,48грн.
Відповідачем прийняв товар від позивача, проте у визначений Договором термін оплату за отриманий товар не здійснив.
З метою добровільного врегулювання спору, 16.07.2024 позивач надіслав відповідачу претензію з вимогою оплатити отриманий товар. Претензія була залишена відповідачем без розгляду та задоволення, у зв`язку із чим у ТОВ «Світпапір» виникла заборгованість на суму 200111,04грн.
Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
В силу ст. 173 Господарського кодексу України та ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно ч.1, 7 ст.193 ГК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язань відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
Відповідно до ст.599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до вимог ст. 147 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Частинами першою та другою статті 712 ЦК України передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
За наведеним законодавчим визначенням основними обов`язками сторін договору купівлі-продажу є: для продавця - передати майно (товар), для покупця - сплата його вартості.
Згідно ч.1 ст. 692 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Підписання покупцем видаткової накладної, яка є первинним обліковим документом у розумінні Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" і яка відповідає вимогам, зокрема, статті 9 названого Закону і Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку та фіксує факт здійснення господарської операції і встановлення договірних відносин, є підставою виникнення обов`язку щодо здійснення розрахунків за отриманий товар.
Накладна це супроводжуючий первинний документ, що використовується в бухгалтерському обліку та містить основні облікові дані про товар, що передається, відправляється, транспортується. Отже, накладна є належним документом, що підтверджує оформлення договірних відносин між сторонами.
Судом встановлено, що товар поставлено відповідачу згідно видаткових накладних та прийнято останнім без зауважень та заперечень, тому обов`язок оплатити його вартість виникає у відповідача в силу припису ч. 1 ст. 692 Цивільного кодексу України.
За таких обставин, факт отримання товару відповідачем та відсутність заперечень, є самостійними підставами для виникнення обов`язку у відповідача здійснити розрахунки за отриманий товар.
У визначений сторонами строк відповідач не оплатив отриманий товар. На день розгляду спору заборгованість відповідача згідно укладеного договору становить 200111,04грн, підтверджена матеріалами справи, є підставною та обґрунтованою, а позов в цій частині підлягає до задоволення.
Частиною 2 ст. 193 ГК України встановлено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст.530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч.1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно ст.ст. 546, 549 ЦК України виконання зобов`язань за договором можуть забезпечуватись неустойкою (штрафом, пенею). Неустойка (штраф, пеня) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредитору в разі порушення боржником зобов`язання.
Частинами 4 та 6 ст. 231 ГК України встановлено, що штрафні санкції за порушення зобов`язання застосовуються у розмірі передбаченому сторонами у договорі.
Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано (ч.6 ст.232 ГК України).
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У пункті 9.4 Договору Сторони домовились, що строк нарахування штрафних санкцій, в тому числі і пені і строк позовної давності на їх стягнення не обмежується шістьма місяцями і/або роком, а нараховуються до моменту належного виконання зобов`язання за цим договором, або до моменту звернення кредитора до суду з вимогою про стягнення штрафних санкцій в межах строку загальної позовної давності (3 роки).
Відповідно до поданих розрахунків, позивач нарахував відповідачу 72840грн. 46коп. інфляційних втрат за період листопад 2021р червень 2024р, 191404грн. 67коп. пені за період з 07.11.2021 по 15.07.2024 та 193817грн. 14коп. - 36% річних за період з 07.11.2021 по 15.07.2024 згідно п.5.2 Договору.
Суд, перевіривши надані позивачем розрахунки зазначає, що нараховані 72840грн. 46коп. інфляційних втрат та 191404грн. 67коп. пені є підставними та підлягають до задоволення.
Здійснивши перевірку нарахованої суми річних, суд дійшов висновку про стягнення з відповідача 193710,90грн 36% річних та відмову в частині стягнення 106 грн. 24коп. - 36% річних у зв`язку із помилкою в розрахунку.
З огляду на зазначене позов підлягає до задоволення частково.
Відповідно із ч.ч. 2-4 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи положення ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору слід покласти на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 236-238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю СВІТПАПІР (45400, Волинська обл., м.Нововолинськ, 15 Мікрорайон, буд.34, кв.49, код ЄДРПОУ 38652564) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю МОДЕРН ПАК (81700, Львівська обл., Стрийський район, м.Жидачів, вул.Вокзальна, буд.1, код ЄДРПОУ 30028601) 658067грн. 07коп. (з яких: 200111грн. 04коп. заборгованості, 72840грн. 46коп. інфляційних втрат, 191404грн. 67коп. пені та 193710грн. 90коп. - 36% річних), а також 9871грн витрат по сплаті судового збору.
3. Відмовити у позові в частині стягнення 106 грн 24коп - 36% річних.
Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено 04.10.2024.
СуддяО. Г. Слободян
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 07.10.2024 |
Номер документу | 122098363 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Слободян Оксана Геннадіївна
Господарське
Господарський суд Волинської області
Слободян Оксана Геннадіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні