ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
УХВАЛА
"07" жовтня 2024 р. Справа№ 910/7669/24
Північний апеляційний господарський суд
Головуючий суддя: Михальська Ю.Б.
розглянувши апеляційну скаргу Державного підприємства «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка»
на рішення Господарського суду міста Києва від 29.08.2024
у справі №910/7669/24 (суддя Ігор Курдельчук)
за позовом Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації «Київтеплоенерго»
до Державного підприємства «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка»
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Державного агентства України з питань кіно
про стягнення грошових коштів,-
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Господарського суду міста Києва від 29.08.2024 у справі №910/7669/24 позов задоволено частково.
Присуджено до стягнення з Державного підприємства «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка» на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації «Київтеплоенерго» 1 011 839, 58 грн основного боргу, 281 649,47 грн інфляційних втрат, 59 884,36 грн 3% річних та 20 300,60 грн судового збору.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із прийнятим рішенням, 18.09.2024 (про що свідчить відмітка вхідного штемпелю суду) Державне підприємство «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка» звернулось до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, відповідно до якої просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 29.08.2024 у справі №910/7669/24 про стягнення 1 011 839,58 грн основного боргу, 281 649, 47 грн інфляційних втрат, 59 884,36 грн 3% річних та 20 300,60 грн судового збору.
Також в апеляційній скарзі скаржник просить суд звільнити його від сплати судового збору, а в разі неможливості - надати відстрочку сплати судового збору за подання апеляційної скарги до закінчення перегляду рішення суду першої інстанції в порядку апеляційного провадження.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.09.2024 апеляційну скаргу Державного підприємства «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка» на рішення Господарського суду міста Києва від 29.08.2024 у справі №910/7669/24 передано на розгляд колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя: Михальська Ю.Б., судді: Тищенко А.І., Коробенко Г.П.
Судом встановлено, що апеляційна скарга була подана скаржником безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 23.09.2024 витребувано у Господарського суду міста Києва матеріали справи №910/7669/24; відкладено вирішення питання щодо подальшого руху апеляційної скарги Державного підприємства «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка» на рішення Господарського суду міста Києва від 29.08.2024 у справі №910/7669/24 до надходження матеріалів справи з Господарського суду міста Києва.
03.10.2024 матеріали справи №910/7669/24 надійшли до суду апеляційної інстанції та були передані судді-доповідачу.
Дослідивши матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не відповідає вимогам Глави 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України та підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Статтею 258 Господарського процесуального кодексу України встановлено вимоги до форми і змісту апеляційної скарги.
Відповідно до вимог пункту 2 частини 3 статті 258 Господарського процесуального кодексу України, до апеляційної скарги додаються, зокрема, докази сплати судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».
За визначенням статті 1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом (стаття 2 Закону України «Про судовий збір»).
Підпунктом 4 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду апеляційної скарги на рішення суду ставки судового збору встановлюються у розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Статтею 4 названого Закону передбачено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру розмір судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як вбачається з прохальної частини апеляційної скарги, апелянт просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 29.08.2024 у справі №910/7669/24 в частині стягнення з Державного підприємства «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка» на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації «Київтеплоенерго» 1 011 839,58 грн основного боргу, 281 649,47 грн інфляційних втрат, 59 884,36 грн 3% річних та 20 300,60 грн судового збору.
Із урахуванням вказаних приписів закону, предмета апеляційного оскарження у даній справі, при зверненні до суду з цією апеляційною скаргою судовий збір мав бути сплачений у розмірі 30 450,90 грн (1 353 373,41 грн х 1,5% х 150%).
Однак, скаржником не додано до апеляційної скарги доказів на підтвердження сплати судового збору у встановленому законом розмірі.
Водночас, у прохальній частині апеляційної скарги Державним підприємством «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка» заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору, а вразі неможливості, відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги до закінчення перегляду рішення суду першої інстанції в порядку апеляційного провадження, мотивоване тим, що майновий стан апелянта об`єктивно перешкоджає сплаті судового збору за подання апеляційної скарги, на підтвердження чого до апеляційної скарги додано постанову про арешт коштів боржника - Державного підприємства «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка» від 18.04.2023 у виконавчому провадженні №71594638.
Суд, розглянувши подане апелянтом клопотання про звільнення чи відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги, не знаходить підстав для його задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Як вбачається з викладеного, статтею 8 Закону України «Про судовий збір» встановлено вичерпний перелік умов для відстрочення або розстрочення, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати судом.
Утім, скаржник не є суб`єктом, на якого поширюється дія статті 8 Закону України «Про судовий збір».
Необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб`єктів, узгоджується зі статтею 129 Конституції України, якою як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, і не може бути визнане обмеженням права доступу до суду в розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду викладеного у постанові від 14.01.2021 у справі №940/2276/18 (Провадження № 11-336апп20), положення пунктів 1 та 2 частини 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір» не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи - юридичної особи), а положення пункту 3 частини 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір» можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Частиною 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Розглянувши клопотання Державного підприємства «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка» про звільнення чи відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції зазначає, що у даній заяві апелянтом не наведено жодних обставин, які були б зазначені у статті 8 Закону України «Про судовий збір», як підстава для відстрочення чи звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 258 Господарського процесуального кодексу України до апеляційної скарги додаються докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Згідно статті 259 Господарського процесуального кодексу України особа, яка подає апеляційну скаргу, надсилає іншим учасникам справи копії цієї скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Відповідно до частини 7 статті 42 Господарського процесуального кодексу України якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
Доказів на підтвердження направлення копії апеляційної скарги і доданих до неї документів у порядку статті 259 Господарського процесуального кодексу України (листом з описом вкладення або через систему «Електронний суд») Комунальному підприємству виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації «Київтеплоенерго» та Державному агентству України з питань кіно скаржником до апеляційної скарги не додано.
Згідно частини 2 статті 260 Господарського процесуального кодексу України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Відповідно до приписів частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За змістом частини 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, з метою усунення допущених недоліків оформлення апеляційної скарги, Державному підприємству «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка» слід у строк, визначений цією ухвалою, сплатити судовий збір у сумі 30 450,90 грн та надати суду належні докази на підтвердження надсилання копії апеляційної скарги та доданих до неї документів учасникам справи - Комунальному підприємству виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації «Київтеплоенерго» та Державному агентству України з питань кіно.
Керуючись статтями 42, 74, 174, 234, 256, 258, 260 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,
У Х В А Л И В :
1. Апеляційну скаргу Державного підприємства «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка» на рішення Господарського суду міста Києва від 29.08.2024 у справі №910/7669/24 залишити без руху.
2. Роз`яснити Державному підприємству «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка», що протягом 10 (десяти) днів з дня вручення даної ухвали про залишення апеляційної скарги без руху скаржник має право усунути вказані недоліки, надавши суду апеляційної інстанції докази сплати судового збору у сумі 30 450,90 грн та надати суду належні докази на підтвердження надсилання копії апеляційної скарги та доданих до неї документів учасникам справи - Комунальному підприємству виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації «Київтеплоенерго» та Державному агентству України з питань кіно.
Усі документи та письмові докази подаються через відділ документального забезпечення Північного апеляційного господарського суду (канцелярію суду) за адресою: м. Київ, вул. Шолуденко, 1-А (І поверх).
3. Попередити Державне підприємство «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка», що при невиконанні вимог даної ухвали у зазначений строк суд апеляційної інстанції не приймає таку апеляційну скаргу до розгляду та повертає її скаржнику.
4. Копію ухвали Північного апеляційного господарського суду надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею Північного апеляційного господарського суду та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя Ю.Б. Михальська
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2024 |
Оприлюднено | 08.10.2024 |
Номер документу | 122112786 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Михальська Ю.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні