Рішення
від 26.09.2024 по справі 922/1917/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.09.2024м. ХарківСправа № 922/1917/24

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Буракової А.М.

при секретарі судового засідання Погореловій О.В.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз", м. Харків до Комунального підприємства "Куп`янськтеплоенерго" Куп`янської міської ради Харківської області, м. Куп`янськ, про стягнення 19971014,60 грн. за участю представників:

позивача Батракова О.Ю.

відповідача не з`явився

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Комунального підприємства "Куп`янськтеплоенерго" Куп`янської міської ради Харківської області (відповідач) про стягнення з відповідача на користь позивача:

- суми заборгованості за договором розподілу природного газу № 42DT610-12632-20 від 01.08.2020 у загальній сумі 17170562,36 грн. (13656902,22 грн. - за послуги розподілу природного газу, надані у період лютий-грудень 2022 року; 3513660,14 грн. - за послуги перевищення обсягу річної замовленої потужності, надані у період листопад-грудень 2021 року);

- 3% річних у загальній сумі 745617,32 грн. та інфляційних втрат у загальній сумі 2054834,92 грн.;

- суми сплаченого судового збору у розмірі 307848,60 грн.

Також, позивач просить суд визначити в рішенні суду про нарахування відповідних відсотків до моменту виконання рішення з урахуванням приписів законодавства України, що регулюють таке нарахування: органу (особі), що здійснює примусове виконання рішення Господарського суду Харківської області у цій справі здійснювати:

- нарахування 3% річних на суму непогашеного за договором № 42DT610-12632-20 від 01.08.2020 року боргу у розмірі 745617,32 грн. за такою формулою: С х 3 х Д : К : 100, де: С - сума непогашеної заборгованості; Д - кількість днів прострочення; К - кількість днів у році, в якому наявна непогашена заборгованість, за кожен повний день прострочення, починаючи з дати ухвалення судового рішення і до моменту виконання цього рішення;

- нарахування інфляційних втрат на суму непогашеного за договором № 42DT610-12632-20 від 01.08.2020 року боргу у розмірі 2054834,92 грн. за такою формулою: сума залишку боргу х індекси інфляції за кожний місяць (за весь період) - сума залишку боргу, на який нараховуються інфляційні, за період з дати ухвалення судового рішення і на момент виконання цього рішення.

При зменшенні суми боргу, внаслідок часткового виконання зобов`язання боржником, сума погашення має відніматися не від основного боргу, який існував на початок розрахункового місяця, а від суми основного боргу, помноженої на індекс інфляції у цьому місяці (фактичної вартості грошей на кінець розрахункового місяця з урахуванням інфляційних процесів). А подальший розрахунок інфляційних збитків здійснюється з урахуванням саме проіндексованого залишку основного боргу за попередній місяць у тій же послідовності (шляхом перемножування на індекс інфляції за наступний місяць та віднімання конкретної суми погашення боргу у новому розрахунковому місяці).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання КП "Куп`янськтеплоенерго" КМР зобов`язань в частині здійснення в повному обсязі розрахунків за договором розподілу природного газу послуги у загальній сумі 17170562,36 грн. (13656902,22 грн. - за послуги розподілу природного газу, надані Оператором ГРМ у період лютий-грудень 2022 року та 3513660,14 грн. - за послуги перевищення обсягу річної замовленої потужності, надані Оператором ГРМ за період листопад-грудень 2021 року).

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 06.06.2024 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати в порядку загального позовного провадження з повідомленням сторін, призначено підготовче засідання.

Рух справи висвітлено у відповідних ухвалах суду.

Відповідач про розгляд справи був повідомлений належним чином, відзив на позовну заяву до суду не надав, правом на участь представника у судовому засіданні не скористався.

Представник позивача у судовому засіданні 26.09.2024 просив суд задовольнити позовні вимоги.

У відповідності до ч. 9 ст. 165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. Згідно ч. 2 ст. 178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Частиною 1 ст. 202 ГПК України передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Матеріали справи свідчать про те, що судом було створено всім учасникам судового процесу належні умови для доведення останніми своїх правових позицій, надання ними доказів, які, на їх думку, є достатніми для обґрунтування своїх вимог та заперечень та надано достатньо часу для підготовки до судового засідання тощо. Окрім того, судом було вжито всіх заходів, в межах визначених чинним законодавством повноважень, щодо всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин справи.

Оскільки відповідач своїм процесуальним правом на участь у судовому засіданні не скористався, повноважного представника для участі у судовому засіданні не направив, відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк без поважних причин не надав, заяв та клопотань від нього не надходило, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представника відповідача за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.

Крім того, у даному випадку суд враховує, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалами суду по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Також, судом, враховано, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі "Смірнова проти України").

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем (споживачем) підписано заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу № 42DT610-12632-20 від 01.08.2020.

Також, між сторонами підписано Типовий договір розподілу природного газу № 42DT610-12632-20 від 31.08.2020.

Таким чином, відповідач приєднався до умов Типового публічного договору розподілу природного газу, що затверджений постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 (далі - Договір).

Згідно Договору позивач надавав послуги з розподілу природного газу відповідачу по точках комерційного обліку, які визначені Додатками № 4 до Типового договору розподілу природного газу, що додаються до заяви-приєднання, а саме: м. Куп`янськ, вул. Загреблянська, б/н; с. Глушківка, вул. Миру, 86 (котельня ЗОШ); с. Новоосинове, вул. Молодіжна, б/н; с. Курилівка, 1; сел. Куп`янськ-Вузловий, вул. Індустріальна, 1; м. Куп`янськ, вул. Дмитріївська, 3; с. Подоли, вул. Гагаріна, 1 (котельня ЗОШ); м. Куп`янськ, вул. Лікарняна, 2; сел. Куп`янськ-Вузловий, вул. Тополина, 4; с. Лісна Стінка, вул. Дружби, 17 (котельня ЗОШ); сел. Куп`янськ-Вузловий, вул. Сонячна, б/н; м. Куп`янськ, вул. Крута, 1; с. Ківшарівка, вул. Ківшарівка, 1; с. Ківшарівка, вул. Ківшарівка, б/н; м. Куп`янськ, пл. Стадіонна, б/н.

У відповідності до пункту 2.1. розділу ІІ Договору Оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

Постановою НКРЕКП № 2080 від 07.10.2019 року внесено зміни до Кодексу ГРМ (та до Договору відповідно), згідно яких з 01.01.2020 року запроваджено новий порядок розрахунків за послугу з розподілу природного газу, зокрема, змінено принцип визначення величини потужності для споживачів природного газу та здійснено перехід від приєднаної потужності до замовленої, яка розраховується відповідно до вимог Кодексу ГРМ виходячи із об`ємів споживання об`єктів споживачів за попередній рік.

Згідно п. 12.2. розділу ХІІ Договору, якщо в установленому порядку Регулятором будуть внесені зміни до редакції Типового договору розподілу природного газу, Оператор ГРМ зобов`язується розмістити повідомлення про такі зміни на сайті та в офіційних друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, не менше ніж за десять днів до набрання змінами чинності, крім випадків, для яких цим Договором встановлений інший термін та/або порядок повідомлення про внесення змін.

У разі незгоди Споживача зі змінами він має право розірвати цей Договір шляхом надсилання письмового повідомлення Оператору ГРМ протягом десяти календарних днів з дня, коли він дізнався чи міг дізнатися про внесені до цього Договору зміни. Нерозірвання цього Договору у вказаний строк та продовження споживання природного газу свідчить про згоду Споживача з внесеними до цього Договору змінами.

Відповідно до пункту 6.1. розділу VI Договору (зі змінами) оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.

Пунктом 6.3. розділу VI Договору передбачено, що величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) Споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ.

Споживач, що не є побутовим, оплачує замовлену потужність виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.

Відповідно до глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) Споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випадків, передбачених цією главою.

Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.

Річна замовлена потужність (за замовчуванням) об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випадків, передбачених цією главою.

Розмір величини річної замовленої потужності для споживача, що не є побутовим, визначається Оператором ГРМ виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.

Оператор ГРМ зобов`язаний до 12 жовтня щорічно за підсумками газового року проінформувати споживача про фактичний обсяг споживання природного газу всіма об`єктами споживача за попередній газовий рік та одночасно повідомити його, що зазначений обсяг споживання газу за замовчуванням споживача буде визначений як розмір річної замовленої потужності споживача на наступний календарний рік. У такому повідомленні Оператор ГРМ одночасно має зазначити про: величину річної замовленої потужності на поточний календарний рік; величину потужності, яка розрахована для щомісячної оплати споживачем у поточному календарному році; величину потужності, яка розрахована для щомісячної оплати споживачем у наступному календарному році; покази лічильника природного газу/інші дані, за якими було сформовано (станом на 30 вересня поточного року) розмір річної замовленої потужності (за замовчуванням) на наступний календарний рік (для побутових споживачів).

Така інформація надається споживачеві шляхом розміщення її у платіжних документах (для побутових споживачів), особистих кабінетах споживача (за наявності), актах приймання-передачі природного газу (для споживачів, що не є побутовими).

Споживач, що не є побутовим, має право не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому (крім замовлення потужності на 2020 рік, яке здійснюється до 01 листопада), подати Оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об`єктах з розбивкою по кожному об`єкту в газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік. У такому разі, якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність сумарно по всіх його об`єктах, величина перевищення має бути сплачена споживачем за півторакратною вартістю тарифу на розподіл природного газу на користь Оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.

Газовий рік - період часу, який розпочинається з першої газової доби жовтня поточного календарного року і триває до першої газової доби жовтня наступного календарного року (згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ).

Споживач, що не є побутовим, має право не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому (крім замовлення потужності на 2020 рік, яке здійснюється до 01 листопада), подати Оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об`єктах з розбивкою по кожному об`єкту в газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік. У такому разі, якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену Споживачем річну потужність сумарно по всіх його об`єктах, величина перевищення має бути сплачена Споживачем за півторакратною вартістю тарифу на розподіл природного газу на користь Оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.

Для нового споживача, що не є побутовим, та/або його об`єкта річна замовлена потужність споживача (його об`єкта) визначається споживачем за його заявою.

Річна замовлена потужність нового споживача, що не є побутовим, та/або його об`єкта визначається за його заявою, яка визначає річну замовлену потужність окремо на перший (поточний) та другий (наступний) календарні роки. При цьому такий споживач має право одноразово подати Оператору ГРМ заяву на зміну величини річної замовленої потужності на другий (наступний) календарний рік з 01 жовтня по 20 жовтня року, що передує наступному календарному року.

Споживач, що не є побутовим, оплачує вартість замовленої річної потужності виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.

Тариф на послуги розподілу природного газу для АТ "Харківгаз" згідно постанови НКРЕКП № 2771 від 22.12.2021 року з 01.01.2022 року було визначено на рівні 1,99 грн., за 1 м. куб. на місяць (без урахування ПДВ), крім того ПДВ 20% - 0,398 грн., всього разом з ПДВ - 2,388 грн за 1 м. куб. на місяць.

Враховуючи умови договору та норми Кодексу ГРМ, сторонами було визначено плановий обсяг замовленої річної потужності Споживача на 2022 рік, про що сторонами підписано акт приймання-передачі природного газу № ХА00042176 від 30.09.2021. Згідно цього акта величина річної замовленої потужності Споживача на 2022 рік - 5 452 974,77 м3, величина місячної замовленої потужності Споживача на кожен місяць 2022 року - 454 414,57 м3.

Крім того, шляхом подання до АТ "Харківгаз" уточненої заявки на величину річної замовленої потужності № 671 від 29.09.2021 року КП "Куп`янськтеплоенерго" КМР здійснило замовлення потужності сумарно по об`єктах, що зазначені у цій заявці, з розбивкою по кожному об`єкту в газорозподільній зоні АТ "Харківгаз" на 2022 календарний рік у розмірі 3 290 000,00 м.куб.

Згідно листа КП "Куп`янськтеплоенерго" КМР до АТ "Харківгаз" № 1004 від 21.12.2021 відповідач з 01.01.2022 року вилучив одну точку обліку (котельня с. Куп`янськ-Вузловий, пл. Залізничників) з договору розподілу природного газу № 42DT610-12632-20 від 01.08.2020, у зв`язку з чим величину річної замовленої потужності, замовлену відповідачем згідно листа № 671 від 29.09.2021 року, було зменшено на 350000,00 м.куб.

Таким чином, величина обсягу замовленої річної потужності Споживача на 2022 рік склала 8392974,77 м.куб. та, відповідно, 699414,55 м.куб. на місяць.

Відповідно до пункту 6.8. розділу VI Договору надання Оператором ГРМ послуг розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між Сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

На підставі вищевикладеного та умов договору, АТ "Харківгаз" було складено акти наданих послуг:

- № ХАЯ82002943 від 28.02.2022 року згідно з яким об`єм розподіленого природного газу Споживачу у лютому 2022 року склав 699414,55 м.куб., вартість наданих послуг складає 1670201,94 грн.;

- № ХАЯ82005455 від 31.03.2022 року згідно з яким об`єм розподіленого природного газу Споживачу у березні 2022 року склав 699414,57 м.куб., вартість наданих послуг складає 1670201,99 грн.;

- № ХАЯ82007129 від 30.04.2022 року згідно з яким об`єм розподіленого природного газу Споживачу у квітні 2022 року склав 699414,57 м.куб., вартість наданих послуг складає 1670201,99 грн.;

- № ХАЯ82008751 від 31.05.2022 року згідно з яким об`єм розподіленого природного газу Споживачу у травні 2022 року склав 699414,55 м.куб., вартість наданих послуг складає 1670201,94 грн.;

- № ХАЯ82010399 від 30.06.2022 року згідно з яким об`єм розподіленого природного газу Споживачу у червні 2022 року склав 695803,47 м. куб., вартість наданих послуг складає 1661578,69 грн.;

- № ХАЯ82012191 від 31.07.2022 року згідно з яким об`єм розподіленого природного газу Споживачу у липні 2022 року склав 699414,57 м.куб., вартість наданих послуг складає 1 670 201,99 грн.;

- № ХАЯ82013877 від 31.08.2022 року згідно з яким об`єм розподіленого природного газу Споживачу у серпні 2022 року склав 50190,71 м.куб., вартість наданих послуг складає 119855,41 грн. (обсяг розподіленого природного газу у серпні-жовтні 2022 року було відкориговано АТ "Харківгаз" у зв`язку з тим, що внаслідок військової агресії РФ проти України, яка почалася 24.02.2022 року у Харківській області були пошкоджені деякі газорозподільні станції. Тому, АТ "Харківгаз" керуючись вимогами пункту 9 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ, здійснило перерахунок вартості річної замовленої потужності по об`єкту споживача, що було враховано у актах);

- № ХАЯ82015496 від 30.09.2022 року згідно з яким об`єм розподіленого природного газу Споживачу у вересні 2022 року склав 38177,06 м.куб., вартість наданих послуг складає 91166,82 грн.;

- № ХАЯ82017195 від 31.10.2022 року згідно з яким об`єм розподіленого природного газу Споживачу у жовтні 2022 року склав 81045,13 м.куб., вартість наданих послуг складає 193535,77 грн.;

- № ХАЯ82018668 від 30.11.2022 року згідно з яким об`єм розподіленого природного газу Споживачу у листопаді 2022 року склав 665081,22 м.куб., вартість наданих послуг складає 1588213,96 грн.;

- № ХАЯ82020563 від 31.12.2022 року згідно з яким об`єм розподіленого природного газу Споживачу у грудні 2022 року склав 693997,8978 м. куб., вартість наданих послуг складає 1657266,98 грн.

З матеріалів справи вбачається, що Акти наданих послуг направлено Споживачу разом з листами № 610-Сл-15803-1222 від 21.12.2022 року, № СЛ-329К від 17.05.2023 року, № Сл-805К від 08.11.2023 року.

Відповідно до пункту 6.6. розділу VI Договору, оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством Споживач має сплачувати Оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання Споживача на поточний рахунок Оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.

Згідно позову позивач вказує, що АТ "Харківгаз" у повному обсязі виконало свої зобов`язання щодо забезпечення можливості цілодобового доступу відповідача до газорозподільної системи та надання послуги з розподілу належних йому об`ємів (обсягів) природного газу у відповідності до умов Договору № 42DT610-12632-20 від 01.08.2020 року. В свою чергу, відповідачем не було виконано зобов`язання за договором в частині оплати вартості величини річної замовленої потужності.

Шляхом підписання додаткової угоди № 10 від 31.12.2021 року до Договору № 42DT610-12632-20 від 31.08.2020 року сторонами підтверджено, що АТ "Харківгаз" протягом періоду з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року надало КП "Куп`янськтеплоенерго" КМР послуги з розподілу природного газу в обсязі 4735600,00 м.куб.

Шляхом підписання додаткової угоди № 12 від 09.01.2023 року до Договору № 42DT610-12632-20 від 31.08.2020 року сторонами підтверджено, що заборгованість КП "Куп`янськтеплоенерго" КМР перед АТ "Харківгаз" за цим Договором складає 17170 562,42 грн., в тому числі ПДВ - 2861760,40 грн.

Шляхом підписання додаткової угоди № 13 від 01.03.2023 року до Договору № 42DT610-12632-20 від 31.08.2020 року сторонами погоджено графік погашення протягом 2023 року боргу за послуги з розподілу природного газу за 2022 рік АТ "Харківгаз".

Як вбачається з матеріалів справи, згідно актів приймання-передачі природного газу загальний об`єм розподіленого позивачем відповідачу природного газу за період січень-квітень 2021 року та вересень-грудень 2021 року склав 6333384,07 м.куб.

При цьому, відповідно до актів наданих послуг за період січень-грудень 2021 року, обсяг розподіленого природного газу склав 4735600,00 м.куб.

Шляхом підписання додаткової угоди № 10 від 31.12.2021 до договору № 42DT610-12632-20 від 31.08.2020 відповідач зобов`язався сплатити на користь Оператора ГРМ різницю між вартістю фактично використаної потужності та вартістю оплаченої річної замовленої потужності з коефіцієнтом 1,1 до тарифу на розподіл природного газу, а саме: вартість перевищення річної замовленої потужності за період з 01.11.2021 по 30.11.2021 у сумі 1381253,21 грн., в тому числі ПДВ - 230208,87 грн., вартість перевищення річної замовленої потужності за період з 01.12.2021 по 31.12.2021 у сумі 2835138,96 грн., в тому числі ПДВ - 472523,16 грн.

Шляхом підписання додаткової угоди № 11 від 13.01.2022 до Договору № 42DT610-12632-20 від 31.08.2020 сторонами було підтверджено, що вартість заборгованості КП "Куп`янськтеплоенерго" КМР за перевищення замовленої потужності за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 складає 4216392,17 грн.

Разом з цим суд зазначає, що позивач здійснив нарахування вартості перевищення та разом з листами № 610-Сл-39696-0123 від 08.12.2021 та № 610- Сл-546-0122 від 10.01.2022 направив на адресу відповідача оформлені належним чином рахунки на оплату № 61015606 від 07.12.2021 та № 62000879 від 06.01.2022, акти наданих послуг № ХАЯ81021225 від 30.11.2021 та № ХАЯ81023213 від 31.12.2021, звіти про фактичне використання потужності від 30.11.2021 та від 31.12.2021, а також додаткові угоди до типового договору розподілу природного газу № 42DВ610-12632-20 від 01.08.2020, які були підписані відповідачем. Актом наданих послуг № ХАЯ81021225 від 30.11.2021 було визначено, що у листопаді 2021 року зафіксовано перевищення річної замовленої потужності на суму 1381253,21 грн. Актом наданих послуг № ХАЯ81023213 від 31.12.2021 було визначено, що у грудні 2021 року зафіксовано перевищення річної замовленої потужності на суму 2835138,96 грн. 22.12.2021 року АТ "Харківгаз" отримало лист КП "Куп`янськтеплоенерго" КМР № 1005 від 21.12.2021, у якому відповідач повідомив позивача про те, що він зобов`язується до 01.09.2022 року здійснити платежі згідно Договору № 42DT610-12632-20, а саме перевищення обсягу річної замовленої потужності за листопад 2021 року в сумі 1381253,21 грн. та суму, яка буде нарахована за перевищення обсягу замовленої потужності за грудень 2021 року.

Згідно позову позивач вказує, що відповідачем частково здійснено оплату, та станом на момент подання позову заборгованість за послуги перевищення річної замовленої потужності становить 3513660,14 грн.

При цьому суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем позивачу суми заборгованості за Договором розподілу природного газу № 42DT610-12632-20 від 01.08.2020 у загальній сумі 17170562,36 грн. (13656902,22 грн. - за послуги розподілу природного газу, надані у період лютий-грудень 2022 року; 3513660,14 грн. - за послуги перевищення обсягу річної замовленої потужності, надані у період листопад-грудень 2021 року).

Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.1 ст. 77 ГПК України).

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

При цьому за правилами статті 14 ЦК України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст.ст. 6, 627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості.

Частина 1 ст. 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Ураховуючи вищевикладене, докази наявні в матеріалах справи, відсутність в матеріалах справи доказів на спростування обставин, викладених у позовній заяві, суд дійшов висновку про доведеність та обґрунтованість позовних вимог у справі в частині стягнення з відповідача на користь позивача суми заборгованості за Договором розподілу природного газу № 42DT610-12632-20 від 01.08.2020 у загальній сумі 17170562,36 грн. (13656902,22 грн. - за послуги розподілу природного газу, надані у період лютий-грудень 2022 року; 3513660,14 грн. - за послуги перевищення обсягу річної замовленої потужності, надані у період листопад-грудень 2021 року).

Статтею 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За змістом зазначеної норми закону нарахування трьох процентів річних та збитків від інфляції входить до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступає способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінених грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника та незалежно від сплати ним неустойки (пені) за порушення виконання зобов`язання.

Таким чином, перевіривши розрахунки позивача 3% річних та інфляційних втрат, суд дійшов висновку, що відповідні розрахунки є вірними, вони не спростовані відповідачем та вони відповідають нормам чинного законодавства, у зв`язку з чим 3% річних у загальній сумі 745617,32 грн. та інфляційні втрати у загальній сумі 2054834,92 грн. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Відповідно до ч. 10 ст. 238 ГПК України, суд, приймаючи рішення про стягнення боргу, на який нараховуються відсотки або пеня, може зазначити в рішенні про нарахування відповідних відсотків або пені до моменту виконання рішення з урахуванням приписів законодавства України, що регулюють таке нарахування.

Остаточна сума відсотків (пені) у такому випадку розраховується за правилами, визначеними у рішенні суду, органом (особою), що здійснює примусове виконання рішення суду і відповідні дії (рішення) якого можуть бути оскаржені в порядку, передбаченому розділом VI цього Кодексу.

Правовий аналіз положень ст.ст. 526, 599, 611, 625 ЦК України дає підстави для висновку, що наявність судового рішення про стягнення суми боргу за договором, яке боржник не виконав, не припиняє правовідносин сторін цього договору, не звільняє боржника від відповідальності за невиконання грошового зобов`язання та не позбавляє кредитора права на отримання сум, передбачених ст. 625 цього Кодексу, за час прострочення.

Згідно з ч.ч. 11, 12 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження", якщо у виконавчому документі про стягнення боргу зазначено про нарахування відсотків або пені до моменту виконання рішення, виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження розраховує остаточну суму відсотків (пені) за правилами, визначеними у виконавчому документі. До закінчення виконавчого провадження виконавець за заявою стягувача перераховує розмір остаточної суми відсотків (пені), які підлягають стягненню з боржника, не пізніше наступного дня з дня надходження заяви стягувача про такий перерахунок, про що повідомляє боржника не пізніше наступного дня після здійснення перерахунку.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги у справі є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Ураховуючи приписи ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по сплаті судового збору по даній справі покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4, 11, 12, 13, 73, 74, 76-80, 86, 91, 120, 123, 129, 165, 178, 202, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства "Куп`янськтеплоенерго" Куп`янської міської ради Харківської області (63705, Харківська область, м. Куп`янськ, пр-т Конституції, буд. 108-А, код ЄДРПОУ 43161346) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1, код ЄДРПОУ 03359500) суму заборгованості за договором розподілу природного газу № 42DT610-12632-20 від 01.08.2020 у загальній сумі 17170562,36 грн. (13656902,22 грн. - за послуги розподілу природного газу, надані у період лютий-грудень 2022 року; 3513660,14 грн. - за послуги перевищення обсягу річної замовленої потужності, надані у період листопад-грудень 2021 року); 3% річних у загальній сумі 745617,32 грн.; інфляційні втрати у загальній сумі 2054834,92 грн. та суму сплаченого судового збору у розмірі 307848,60 грн.

Органу (особі), що здійснює примусове виконання рішення Господарського суду Харківської області у цій справі здійснювати:

- нарахування 3% річних на суму непогашеного за договором № 42DT610-12632-20 від 01.08.2020 року боргу у розмірі 745617,32 грн. за такою формулою: С х 3 х Д : К : 100, де: С - сума непогашеної заборгованості; Д - кількість днів прострочення; К - кількість днів у році, в якому наявна непогашена заборгованість, за кожен повний день прострочення, починаючи з дати ухвалення судового рішення і до моменту виконання цього рішення;

- нарахування інфляційних втрат на суму непогашеного за договором № 42DT610-12632-20 від 01.08.2020 року боргу у розмірі 2054834,92 грн. за такою формулою: сума залишку боргу х індекси інфляції за кожний місяць (за весь період) - сума залишку боргу, на який нараховуються інфляційні, за період з дати ухвалення судового рішення і на момент виконання цього рішення.

При зменшенні суми боргу, внаслідок часткового виконання зобов`язання боржником, сума погашення має відніматися не від основного боргу, який існував на початок розрахункового місяця, а від суми основного боргу, помноженої на індекс інфляції у цьому місяці (фактичної вартості грошей на кінець розрахункового місяця з урахуванням інфляційних процесів). А подальший розрахунок інфляційних збитків здійснюється з урахуванням саме проіндексованого залишку основного боргу за попередній місяць у тій же послідовності (шляхом перемножування на індекс інфляції за наступний місяць та віднімання конкретної суми погашення боргу у новому розрахунковому місяці).

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення.

УЧАСНИК СПРАВИ:

Позивач: Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1, код ЄДРПОУ 03359500).

Відповідач: Комунальне підприємство "Куп`янськтеплоенерго" Куп`янської міської ради Харківської області (63705, Харківська область, м. Куп`янськ, пр-т Конституції, буд. 108-А, код ЄДРПОУ 43161346).

Повне рішення складено "07" жовтня 2024 р.

СуддяА.М. Буракова

справа № 922/1917/24

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення26.09.2024
Оприлюднено08.10.2024
Номер документу122114962
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —922/1917/24

Рішення від 26.09.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Буракова А.М.

Ухвала від 02.09.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Буракова А.М.

Ухвала від 22.08.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Буракова А.М.

Ухвала від 08.08.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Буракова А.М.

Ухвала від 06.06.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Буракова А.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні