ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
УХВАЛА
"03" жовтня 2024 р. Справа № 924/680/24
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю.В., при секретарі судового засідання Загроцькій А.Ю., розглянувши матеріали справи
за позовом фізичної особи-підприємця Казмірчук Сергія Володимировича, с. Грузевиця, Хмельницький район, Хмельницька область
до 1. приватного малого підприємства "ОРБІТА", м. Хмельницький
2. фізичної особи-підприємця Кошельник Наталії Василівни, м. Хмельницький
про усунення перешкод в користуванні земельної ділянки
представники сторін:
від позивача: Остапчук О.О. згідно ордера від 05.09.2024р.,
від відповідачів: не з`явилися.
встановив:
Позивач звернувся до суду із позовною заявою до 1. приватного малого підприємства "ОРБІТА", м. Хмельницький, 2. фізичної особи-підприємця Кошельник Наталії Василівни, м. Хмельницький у якій просив усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою з кадастровим номером 6810100000:15:001:0132, які створюються Приватним малим підприємством «ОРБІТА» ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_4) та фізичної особи-підприємця Кошельник Наталії Василівни ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) для ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), шляхом знесення самочинно побудованих Приватним малим підприємством «ОРБІТА» та фізичною особою-підприємцем Кошельник Наталією Василівною нежитлових приміщень та паркану, які розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 6810100000:15:001:0132, яка перебуває в оренді Казмірчука Сергія Володимировича на підставі договору оренди землі №69/01 від 15.03.2018 року (номер запису про інше речове право: 25551792), за рахунок Приватного малого підприємства «ОРБІТА» та фізичної особи-підприємця Кошельник Наталії Василівни.
25.07.2024 року ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
03.10.2024р. представником позивача подано клопотання, у якому просить суд призначити у справі 924/680/24 комплексну судову земельно-технічну та будівельно - технічну експертизи. В обґрунтування даного клопотання позивачем зазначено, що площа, конфігурація земельної ділянки, а також розташування на земельній ділянці позивача незаконно побудованого майна відповідачів, входить до предмету доказування по даній господарській справі. Вказані обставини можуть бити встановленні лише спеціалістами, які мають спеціальні земельно-технічні та будівельно-техкічні знання. Тому, враховуючи предмет доказування у даній справі є необхідним проведення комплексної земельно-технічної та будівельно-технічної експертиз. На вирішення зазначеної експертизи позивачем пропонується поставити наступні питання:
- Чи розташовано на земельній ділянці з кадастровим номером 6810100000:15:001:0132, яка перебуває в користуванні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ), самочинно побудовані Приватним малим підприємством «ОРБІТА» (вул. Подільська, 49, кв. 2, м. Хмельницький, 29001, код ЄДРПОУ: НОМЕР_4) та фізичною особою-підприємцем Кошельник Наталією Василівною ( АДРЕСА_5 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) об`єкти нерухомого майна (в тому числі паркани тощо)? Якщо так, то де вони знаходяться на земельній ділянці з кадастровим номером 6810100000:15:001:0132, та яку частину об`єктів нерухомого майна (в тому числі парканів тощо) необхідно демонтувати для відновлення порушених прав ОСОБА_1 ?
Проведення експертизи позивач просить доручити судовому експерту Власюку Володимиру Володимировичу (м. Хмельницький. вул. Соборна, 57, офіс 310). Оплату послуг експерта покласти на позивача у справі.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав вказане клопопотання.
Відповідачі повноважних представників у судове засідання не направили.
Суд, розглянувши клопотання про призначення комплексної судової експертизи, враховуючи позиції сторін щодо призначення даної експертизи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про судову експертизу" судовий експерт зобов`язаний провести повне дослідження і дати обґрунтований та об`єктивний письмовий висновок.
Статтею 99 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 23.03.2013р. "Про судове рішення", рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з`ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі. Рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з`ясуванні такого: - чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; - чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; - яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.
В свою чергу, статтею 98 Господарського процесуального кодексу України закріплено, що висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи. Висновок експерта викладається у письмовій формі і приєднується до справи. Суд має право за заявою учасників справи або з власної ініціативи викликати експерта для надання усних пояснень щодо його висновку. У висновку експерта повинно бути зазначено: коли, де, ким (прізвище, ім`я, по батькові, освіта, спеціальність, а також, за наявності, свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта, стаж експертної роботи, науковий ступінь, вчене звання, посада експерта), на якій підставі була проведена експертиза, хто був присутній при проведенні експертизи, питання, що були поставлені експертові, які матеріали експерт використав. Інші вимоги до висновку експерта можуть бути встановлені законодавством. У висновку експерта має бути зазначено, що він попереджений (обізнаний) про відповідальність за завідомо неправдивий висновок, а у випадку призначення експертизи судом, також про відповідальність за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків. Якщо експерт під час підготовки висновку встановить обставини, що мають значення для справи, з приводу яких йому не були поставлені питання, він має право включити до висновку свої міркування про ці обставини.
Європейський суд з прав людини зауважив, що компетенцією національних судів є вирішення того, чи необхідно звертатися за зовнішньою порадою (див. рішення Суду у справі Савенкова проти України, no. 4469/07, від 02.05.2013).
Проаналізувавши вищевказані доводи позивача, предмет та підстави позову, суд прийшов до висновку про обгрунтованість клопотання, а відтак необхідність його задоволення.
Згідно ст. 100 ГПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу.
Пункт 2 ч. 1 ст. 228 ГПК України надає право суду за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках, зокрема, призначення судом експертизи.
Враховуючи вказане, та необхідність проведення судової експертизи, провадження у справі підлягає зупиненню.
Керуючись ст. ст. 99, 228, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
постановив:
клопотання представника фізичної особи-підприємця Казмірчук Сергія Володимировича про призначення комплексної судової експертизи задовольнити.
Призначити у справі №924/680/24 судову земельно-технічну та будівельно-технічну експертизи, проведення якої доручити судовому експерту Власюку Володимиру Володимировичу (м.Хмельницький. вул. Соборна, 57, офіс 310, тел. НОМЕР_3 ).
На вирішення експертизи поставити наступні питання:
- Чи розташовано на земельній ділянці з кадастровим номером 6810100000:15:001:0132, яка перебуває в користуванні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ), самочинно побудовані Приватним малим підприємством «ОРБІТА» (вул. Подільська, 49, кв. 2, м. Хмельницький, 29001, код ЄДРПОУ: НОМЕР_4) та фізичною особою-підприємцем Кошельник Наталією Василівною ( АДРЕСА_5 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) об`єкти нерухомого майна (в тому числі паркани тощо)? Якщо так, то де вони знаходяться на земельній ділянці з кадастровим номером 6810100000:15:001:0132, та яку частину об`єктів нерухомого майна (в тому числі парканів тощо) необхідно демонтувати для відновлення порушених прав ОСОБА_1 ?
Провадження у справі зупинити до отримання результатів експертизи.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків, відповідно до статей 384, 385 Кримінального кодексу України.
Матеріали справи надіслати судовому експерту ОСОБА_2 на адресу: м. Хмельницький. вул. Соборна, 57, офіс 310.
Витрати по оплаті проведення комплексної судової експертизи покласти на позивача - фізичну особу-підприємця Казмірчука Сергія Володимировича.
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://km.arbitr.gov.ua.
Ухвала набирає законної сили 03.10.2024р. та може бути оскаржена у порядку визначеному ст.ст. 255, 256 ГПК України.
Суддя Ю.В. Гладюк
Повний текст ухвали складено 07.10.2024р.
Віддрук.5 прим: (надіслати реком. з повід. про вруч.)
1 - до справи,
2- позивачу (31317, Хмельницька обл., Хмельницький р- н, с. Грузевиця, вул. Лесі Українки, 40, код 3048425016);
3- відповідачу 1 ( АДРЕСА_6 , код НОМЕР_4),
4 - відповідачу 2 ( ( АДРЕСА_7 , код НОМЕР_1)
5 - судовому експерту Власюку В. В. (29000, м. Хмельницький. вул. Соборна, 57, офіс 310).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2024 |
Оприлюднено | 08.10.2024 |
Номер документу | 122115078 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про усунення порушення прав власника |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладюк Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні