ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2024 року м. ЧернівціСправа № 926/1494/24
Суддя Господарського суду Чернівецької області Миронюк Сергій Олександрович, за участю помічника судді Боднарчука В.В., який за дорученням судді здійснює повноваження секретаря судового засідання, розглянувши матеріали справи
за позовом акціонерного товариства "Чернівціобленерго", м. Чернівці
до Банилівської сільської ради, Чернівецька обл.
про стягнення заборгованості в сумі 22692,74 грн
представники сторін:
від позивача - Хлапоніна О.Р.
від відповідача - Колотило В.М.
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Чернівціобленерго" звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Банилівської сільської ради про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію за договором №0057 від 20.11.2018 про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії в сумі 22692,74 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на порушення відповідачем пп. 2 п. 8.4.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме, пошкодження пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, що виявлене в результаті здійсненої перевірки уповноваженими представниками позивача, про що 27.10.2023 складено Акт про порушення №CV 2460, на підставі якого рішенням комісії позивача, яке оформлене протоколом від 16.11.2023 №74, здійснено нарахування вартості необлікованої електричної енергії в сумі 22692,74 грн, яку відповідач не сплатив.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.06.2024 справу №926/1494/24 передано на розгляд судді Миронюку С.О.
Ухвалою від 05.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 27.06.2024.
Ухвалою від 27.06.2024 призначено підготовче судове засідання на 16.07.2024.
28.06.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
Відповідач зазначає, що матеріали справи не містять доказів фотофіксації та диску відеозйомки з якого б вбачалося відсутність (зрив) пломби з відбитком тавр оператора системи розподілу, установленої на елементах вузла обліку електроенергії.
Відповідач не визнає факту необлікованого споживання електричної енергії та звертає увагу, що позивачем проведено перевірку об`єкту, який з періоду карантину не працює та стверджує, що кожного місяця подавав показники та сплачував платежі за електроенергію.
Підсумовуючи викладене, відповідач вважає позовні вимоги необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
09.07.2024 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
Позивач стверджує, що законодавцем не передбачено обов`язку здійснювати та надавати фото- відеофіксацію виявленого порушення, це є правом як споживачів так і представників оператора системи. Таким чином, відсутність фотофіксації порушення, зафіксованого актом про порушення, не може свідчити про недійсність акту в цілому. Доказом порушення в цьому випадку є акт про порушення, а не фотофіксація.
Окрім того, позивач зазначає, що оператор системи розподілу не з`ясовує причини відсутності пломби, а лише фіксує даний факт в акті про порушення, складеному у відповідності до п. 8.2.5. ПРРЕЕ.
Також, звертає увагу, що відсутність споживання електричної енергії не виключає відповідальності споживача за окреме і самостійне порушення. Отже, сам по собі факт зриву пломби, незалежно від обставин та можливості необлікованого споживання електроенергії, є достатньою підставою для нарахування відповідачу вартості необлікованої електричної енергії.
Судове засідання, призначене на 16.07.2024 о 09:15 год не відбулось у зв`язку з знеструмленням електромережі Господарського суду Чернівецької області, що підтверджується Актом щодо знеструмлення електромережі суду.
Ухвалою від 16.07.2024 призначено підготовче судове засідання на 05.09.2024.
Ухвалою від 05.09.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 01.10.2024.
В судовому засіданні 01.10.2024 представник позивача просив задовольнити позовні вимоги, представник відповідача заперечував проти обґрунтованості позовних вимог та просив відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши думку представників сторін щодо суті спору, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1.1.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14 березня 2018 року, правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Пунктом 1.2.1. ПРРЕЕ визначено, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Відповідно до пункту 2 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 312 від 14.03.2018 р. «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» (далі - ПРРЕЕ), укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Згідно з пунктом 2.1.7. ПРРЕЕ, фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання е/енергії.
Пунктом 2.1.5. ПРРЕЕ передбачено, що договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил та як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи договору на умовах складеного оператором системи паспорта точки розподілу/передачі.
20.11.2018 відповідачем подано підписану заяву-приєднання до умов договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
Окрім того, оператором системи складено Паспорт точки розподілу (передачі) електричної енергії, відповідно до якого Банилівській сільській раді надається послуга з розподілу за об`єктом будинок культури (серед інших), що знаходиться за адресою: с. Коритне, вул. Шкільна, 17 , потужністю 5 кВт, ЕІС-код ТКО 62Z6378059288593.
За ініціативою однієї із сторін договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії оформлюється в паперовій формі (п. 2.1.5. ПРРЕЕ).
20.11.2018 між акціонерним товариством «Чернівціобленерго» (оператор системи, позивач) та Банилівською сільською радою (споживач, відповідач) укладено договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії №0057.
Відповідно до п. 2.1. договору оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються у паспорті точки розподілу за об`єктом споживача та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи.
Сторонами складено та підписано додаток №3 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 0057, відповідно до якого вказані відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії на об`єкті споживача, що знаходиться за адресою: с. Коритне, вул. Шкільна, 17, режим роботи електроустановки споживача (к-ть днів на тиждень/год. на добу) - 6 днів, 10 годин.
Споживач зобов`язаний забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; невідкладно повідомляти оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання (пп. 2, 3 п. 6.2. договору).
Оператор системи має право на безперешкодний доступ (за пред`явленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку; контролювати додержання споживачем вимог ПРРЕЕ; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці (пп. 2, 6, 7 п. 7.1. договору).
Згідно п. 8.6. договору у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ.
27.10.2023 уповноваженими представниками позивача проведено перевірку будинку культури Банилівської сільської ради, що знаходиться за адресою: с. Коритне, вул. Шкільна, 17 та виявлено факт порушення ПРРЕЕ, передбачений пп. 2 п. 8.4.2, а саме: відсутність (зрив) пломби з відбитком тавр оператора системи розподілу АТ «Чернівціобленерго», установленої на елементах вузла обліку електроенергії.
За результатом проведеної перевірки позивачем складений Акт про порушення №CV 2460 від 27.10.2023.
У п. 2 Акту про порушення вказано, що пломба встановлена на КДЕ - зірвана.
Також в Акті зазначено схему електроживлення споживача, відомості про засіб вимірювання електричної енергії споживача, вказано про відсутність паспортних даних всіх струмоприймачів, та про те, що включити всі струмоприймачі на повну потужність можливості не надано.
В п. 11 Акту про порушення зазначено, що споживачу необхідно з`явитися на засідання комісії по розгляду даного Акту 16.11.2023, а також попереджено, що у разі неявки на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої ним особи.
Акт про порушення № CV2460 від 27.10.2023 складений у присутності особи, що допустила представників оператора системи на об`єкт - Мельничук М.Д. (документ, що посвідчує особу - паспорт громадянина України НОМЕР_1 ), яка пояснень щодо складеного Акту про порушення не надала та підписала даний Акт без зауважень. Примірник Акту отримала, про що свідчить підпис останньої.
Окрім того, позивачем направлено на адресу споживача повідомлення про засідання комісії по розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ №62 від 03.11.2023, що підтверджується фіскальним чеком.
16 листопада 2023 року на засідання комісії по розгляду Акту про порушення № CV2460 від 27 жовтня 2023 року з`явився представник споживача - голова Банилівської сільської ради Соломко Василь Дмитрович, однак пропозицій та аргументів не надав. Враховуючи відсутність зауважень до складеного Акту при проведенні перевірки та на засіданні, комісією вирішено здійснити нарахування вартості необлікованої електричної енергії відповідно до ф.4 п. 8.4.10. ПРРЕЕ.
Відповідно до пункту 8.2.6 ПРРЕЕ у разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Згідно з розрахунком обсягу та вартості необлікованої електричної енергії по Акту, загальна вартість необлікованої електричної енергії за адресою: с. Коритне, вул. Шкільна, 17 за період з 21.07.2023 до 27.10.2023 складає 22692,74 грн за 2850 кВт*год.
Рішення комісії затверджено Протоколом № 74 від 16.11.2023.
Враховуючи те, що на засідання комісії з розгляду Акту про порушення № CV2460 відповідач відмовився від підпису протоколу, а тому, рекомендованим листом за №5920003374610 від 22.11.2023 АТ «Чернівціобленерго» направлено на адресу Банилівської сільської ради протокол №74 від 16.11.2023, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії та рахунок-фактуру №74 на оплату необлікованої електричної енергії в сумі 22692,74 грн. Вказані документи отримані відповідачем 24.11.2023.
Як зазначає позивач, відповідачем вартість необлікованої електричної енергії у сумі 22692,74 грн оплачено не було, що і стало підставою для звернення до суду за захистом порушеного права.
Відповідно до пункту 3 частини третьої ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії", споживач зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
За статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, у тому числі: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Згідно ч. 2 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Судом встановлено, що 20.11.2018 між акціонерним товариством «Чернівціобленерго» та Банилівською сільською радою укладено договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії №0057.
Згідно з положеннями пунктів 2.3.1.- 2.3.3. ПРРЕЕ на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку. Для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки. Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю й управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії. Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами. Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю й управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проектних рішень.
Пунктом 5.5.1. Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 311 від 14.03.2018р. (далі - ККОЕЕ), встановлено, що власники (користувачі) електроустановок, об`єктів або окремих елементів об`єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проєктом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).
Відповідно до підпункту 20 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
За змістом пункту 8.2.4. ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брав участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.
Судом встановлено, що акт про порушення №СV2460 від 27.10.2023 складений з додержанням вимог ПРРЕЕ та підписаний сторонами без зауважень.
Відповідно до пункту 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб).
Згідно з пунктом 8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил), зокрема, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Згідно з положеннями пункту 8.2.6 ПРРЕЕ, на підставі акту про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до підпункту 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили, оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.
За результатами засідання комісії з розгляду Акту про порушення №СV2460 від 27.10.2023 позивачем здійснено розрахунок загального обсягу необлікованої спожитої електричної енергії відповідно до підпункту 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ.
Відповідно до пункту 8.4.7 ПРРЕЕ розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з:
вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем ПРРЕЕ (Ц, грн/кВт год);
величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (Wдоб. кВт год);
кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог ПРРЕЕ (Ді. день).
Відповідно до виконаного розрахунку загальна кількість необлікованої електричної енергії складає 2850 кВт/год на суму 22692,74 грн.
Докази скасування рішення про нарахування вартості необлікованої електричної енергії, внаслідок порушення ПРРЕЕ, яке оформлене протоколом № 74 від 16.11.2023, на час розгляду справи у суду відсутні, відтак воно є чинним та підлягає виконанню.
Суд відхиляє доводи відповідача щодо відсутності в матеріалах справи доказів фотофіксації та диску відеозйомки, з якого б вбачалося відсутність (зрив) пломби з відбитком тавр оператора системи розподілу, установленої на елементах вузла обліку електроенергії, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 8.2.5. ПРРЕЕ споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред`являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.
Таким чином, відсутність фотофіксації порушення, зафіксованого актом про порушення, не може свідчити про недійсність акту в цілому, оскільки не передбачено обов`язку здійснювати та надавати фото- відеофіксацію виявленого порушення, це є правом як споживачів так і представників оператора системи.
В матеріалах справи наявний розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, згідно якого вартість необлікованої електричної енергії за період з 21.07.2023 по 27.10.2023 становить 22692,74 грн., обсяг - 2850 кВт/год.
За результатами здійсненої перевірки вказаного розрахунку, суд зазначає, що розрахунок позивача є арифметично вірним та відповідає умовам договору та ПРРЕЕ.
Враховуючи те, що відповідач на день розгляду спору нараховану вартість необлікованої електричної енергії в сумі 22692,74 грн не спростував, матеріали справи не містять доказів сплати вартості необлікованої електричної енергії, суд приходить до висновку, що вимога позивача є обґрунтованою та доведеною, а тому позов підлягає задоволенню.
Як визначено ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно із статтею 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Приписами статті 79 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Суд вважає за необхідне вказати, що Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Руїз Торіха проти Іспанії" вказав, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися у світлі обставин кожної справи. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Стандарт доказування «вірогідності доказів», який на відміну від «достатності доказів», підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.
На підставі викладеного, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про задоволення позову та стягнення з відповідача заборгованості за необліковану електричну енергію в сумі 22692,74 грн.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального Кодексу України покладаються судом на відповідача.
Керуючись ст. 2, 4, 5, 73-75, 77, 79, 86, 129, 130, 194, 196, 219, 222, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Банилівської сільської ради (59216, Чернівецька обл., Вижницький р-н., с. Банилів, вул. Гостинець, 63, код ЄДРПОУ 04418204) на користь акціонерного товариства «Чернівціобленерго» (58000, м. Чернівці, вул. Прутська, 23-А, код ЄДРПОУ 00130760) заборгованість за необліковану електричну енергію в сумі 22692,74 грн. на рахунок №UA673223130000026000000040142 код 00130760, МФО 322313 в Чернівецькій філії АТ «Укрексімбанк» та судовий збір у сумі 2422,40 грн. на рахунок № НОМЕР_2 , МФО 356334 в Філії Чернівецьке обласне управління акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Західного апеляційного господарського суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 07.10.2024.
Суддя С.О.Миронюк
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 08.10.2024 |
Номер документу | 122115141 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Миронюк Сергій Олександрович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Миронюк Сергій Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні