Справа № 127/32298/24
Провадження № 1-кс/127/13959/24
У Х В А Л А
Іменем України
04 жовтня 2024 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді: ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання: ОСОБА_2
за участю:
прокурора: ОСОБА_3
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вм.Вінниці взалі судускаргу керівникаГромадської організації«Комітет безпекируху» ОСОБА_4 набездіяльність уповноваженихосіб Вінницькоїокружної прокуратуриВінницької області,яка полягаєу невнесеннівідомостей провчинення кримінальногоправопорушення доЄдиного реєструдосудових розслідуваньза заявоюкерівника Громадськоїорганізації «Комітетбезпеки руху» ОСОБА_5 від17.09.2024,-
ВСТАНОВИВ:
27.09.2024 керівник Громадської організації «Комітет безпеки руху» ОСОБА_6 звернувся до суду зі скаргою, в якій просив зобов`язати уповноважених осіб Вінницької окружної прокуратури Вінницької області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення за заявою керівника Громадської організації «Комітет безпеки руху» ОСОБА_5 від 17.09.2024 (№17-09/24-142).
Скарга мотивована тим, що 17.09.2024 керівник Громадської організації «Комітет безпеки руху» Володимир Черкас звернувся до Вінницької обласної прокуратури із заявою про вчинення кримінального правопорушення, в якій просила внести відомості до ЄРДР та розпочати досудове розслідування.
Вказана заява Вінницькою обласною прокуратурою перенаправлена для розгляду до Вінницької окружної прокуратри.
Однак, станом на дату звернення до суду, відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР за заявою керівника Громадської організації «Комітет безпеки руху» ОСОБА_5 від 17.09.2024, внесені не були, витяг заявнику не надано.
На підставі викладеного, вважаючи невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою керівника Громадської організації «Комітет безпеки руху» ОСОБА_5 від 17.09.2024, порушенням вимог чинного законодавства, останній звернувся до суду з даною скаргою.
Керівник Громадської організації «Комітет безпеки руху» ОСОБА_7 в судове засідання не з`явився, однак 04.10.2024 звернувся до суду з заявою в якій просив розгляд справи проводити у його відсутність, у якій також зазначив про те, що вимоги скарги підтримує в повному обсязі.
Прокурор Вінницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечував щодо поданої скарги, посилаючись на те, що за фактом незаконного будівництва ОСОБА_8 відпочинкового комплексу "Letto" уже внесено відомості до ЄРДР, кримінальне провадження №12023025050000277 від 01.12.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України.
Дослідивши матеріали скарги, заслухавши пояснення прокурора, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення скарги, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 303 КПК України бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 17 вересня 2024 року керівник Громадської організації «Комітет безпеки руху» Володимир Черкас звернувся до Вінницької обласної прокуратури із заявою про вчинення кримінального правопорушення, в якій просила внести відомості до ЄРДР та розпочати досудове розслідування.
Вказана заява Вінницькою обласною прокуратурою перенаправлена для розгляду до Вінницької окружної прокуратри.
З заяви про кримінальне правопорушення слідує, що:
«31.03.2006 року між Вінницькою районною державною адміністрацією, в особі першого заступника голови ОСОБА_9 , з однієї сторони, та ПП «Хлібозахист» (ЄДРПОУ 00953332), в особі директора ОСОБА_10 , з іншої сторони, було укладено Договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом, відповідно до якого ПП «Хлібозахист» отримав у платне користування земельну ділянку площею 14,054 га, у тому числі 11,9322 га під ставком, 0,2757 га під гідротехнічними спорудами, 1,8461 га в межах прибережної захисної смуги, до числа яких ввійшли пасовище, болото, сіножаті та землі вкриті лісовою рослинністю.
11.07.2022 року до названого договору оренди було укладено Додаткову угоду за №1. Додаткова угода, від імені Лука-Мелешківської сільської ради, підписано головою ТГ ОСОБА_11
Кадастровий номер орендованої земельної ділянки 0520684900:06:002:0095.
Цільове призначення земельної ділянки 10.07 Для рибогосподарських потреб з числа земель водного фонду.
В подальшому, поступово, на протязі 2007-2022 років, всупереч прямим заборонам, установленими нормами Земельного і Водного кодексів України, а також безпосередньо самим Договором оренди і відповідно Додатковою угодою №1 до нього, на земельній ділянці водного фонду України, що входить до числа земель із особливим режимом використання, було проведено цілий ряд забудов, як мало-архітектурних форм, так і об`єктів капітального будівництва, в результаті чого побудовано повноцінну базу відпочинку (розважальний комплекс).»
Супровідним листом за підписом начальника управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_12 від 19.09.2024 заява керівника Громадської організації «Комітет безпеки руху» ОСОБА_13 від 17.09.2024 направлена для розгляду до Вінницької окружної прокуратури.
Разом з тим, супровідним листом за підписом заступника керівника Вінницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_14 від 20.09.2024 заява керівника Громадської організації «Комітет безпеки руху» ОСОБА_5 від 17.09.2024 направлена для розгляду до Відділу поліції №3 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області.
Таким чином, судом встановлено, що заява керівника Громадської організації «Комітет безпеки руху» ОСОБА_5 від 17.09.2024 про вчинення кримінального правопорушення надійшла до Вінницької окружної прокуратури Вінницької області, однак відомості про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені не були.
Визначаючись щодо обґрунтованості скарги суд виходить з того, що статтею 2 КПК України визначені завдання кримінального судочинства, одним з яких є захист особи, суспільства від кримінальних правопорушень.
Реалізація вказаного завдання здійснюється шляхом забезпечення кожному громадянину права на звернення до уповноважених органів з заявою про вчинене кримінальне правопорушення.
Зазначене право породжує відповідний обов`язок органів прокуратури, досудового розслідування своєчасно відреагувати на такі звернення у передбачений законом спосіб, тобто відповідно до встановленої процесуальним законом процедури.
В силу частини першої статті 9 КПК України на керівника органу досудового розслідування покладений обов`язок неухильно додержуватись вимог Кримінального процесуального кодексу.
Відповідно до частини першої статті 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Частиною сьомою статті 214 КПК України передбачено, що якщо відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені прокурором, він зобов`язаний невідкладно, але не пізніше наступного дня, з дотриманням правил підслідності передати наявні у нього матеріали до органу досудового розслідування та доручити проведення досудового розслідування.
Згідно з положеннями частини другої зазначеної статті досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до ЄРДР.
Частиною першою статті 25 КПК України передбачено, що прокурор, слідчий зобов`язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Відповідно до частини четвертої статті 214 КПК України слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що уповноваженою особою Вінницької окружної прокуратури Вінницької області не виконано вимоги частини першої статті 214 КПК України, щодо внесення відомостей до ЄРДР за заявою керівника Громадської організації «Комітет безпеки руху» ОСОБА_15 .
Суд звертає увагу на те, що на даний час жодних матеріалів кримінального провадження чи доказів того, що свідчать про факт внесення відомостей до ЄРДР за заявою керівника Громадської організації «Комітет безпеки руху» ОСОБА_13 від 17.09.2024, до суду не надходило та заявник такими відомостями не володіє, а відтак слідчий суддя вважає, що невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР є порушенням процесуальних прав заявника.
Посилання прокурора на те, що заява керівника Громадської організації «Комітет безпеки руху» ОСОБА_13 від 17.09.2024, відповідно до вимог п. 3.7 Інструкції про порядок приймання, реєстрації та розгляду в органах прокуратури України заяв, повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення, затвердженої наказом Генерального прокурора України від 03.12.2012 №125, надіслана для розгляду до Відділу поліції №3 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області судом до уваги не приймається, оскільки таке надсилання заяви про кримінальне правопорушення до внесення відомостей до ЄРДР чинним КПК не передбачено.
В той же час. відомостей про внесення відомостей до ЄРДР Відділом поліції №3 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області прокурором слідчому судді не надано.
Крім того, посилання прокурора в судовому засіданні на те, що за фактом незаконного будівництва ОСОБА_8 відпочинкового комплексу "Letto" уже внесено відомості до ЄРДР, кримінальне провадження №12023025050000277 від 01.12.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, судом також не приймається до уваги, оскільки заява про вчинення кримінального правопорушення від 17.09.2024 стосується неналежного виконання службових обов`язків службовими особами Лука-Мелешківської сільської ради.
Частиною першою та другою статті 307 КПК України передбачено, що за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу. Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: скасування рішення слідчого, дізнавача чи прокурора; скасування повідомлення про підозру; зобов`язання припинити дію; зобов`язання вчинити певну дію; відмову у задоволенні скарги.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідним зобов`язати уповноважену особу Вінницької окружноїпрокуратури Вінницькоїобласті внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення за заявою керівника Громадської організації «Комітет безпеки руху» ОСОБА_4 від 17.09.2024, та надати заявнику, у встановленому законом порядку, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 2, 9, 25, 214, 303, 306, 307, 309, 372 КПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Скаргу задовольнити.
Зобов`язати уповноважену особу Вінницької окружноїпрокуратури Вінницькоїобласті внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення за заявою керівника Громадської організації «Комітет безпеки руху» Володимира Черкаса від 17.09.2024 (№17-09/24-142), та надати заявнику, у встановленому законом порядку, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя:
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2024 |
Оприлюднено | 08.10.2024 |
Номер документу | 122117797 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Вінницький міський суд Вінницької області
Гриневич В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні