Справа № 420/8076/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ`ЯКОВОЇ, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Головного управління Державної податкової служби в Одеській області
до сільськогосподарського підприємства у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю Рубін
про надання дозволу на погашення загальної суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, -
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС в Одеській області (далі - позивач) до сільськогосподарського підприємства у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю Рубін (далі - відповіддач) , в якій позивач просить: надати дозвіл на погашення загальної суми податкового боргу за рахунок майна СП Рубін ТОВ (код ЄДРПОУ: 31693672), що перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за сільськогосподарським підприємством у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю Рубін обліковується податковий борг у розмірі 250 229,69 грн., а кошти у підприємства, на які можливо було б пред`явити стягнення, відсутні, тому у контролюючого органу наявні всі правові підстави для звернення до суду з позовною заявою про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі згідно акту опису майна №197/15-32-13-02-35 від 17.07.2023 року.
Ухвалою суду від 18 березня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвала суду від 18 березня 2024 року направлялася на адресу відповідача засобами поштового зв`язку, проте 12.04.2024 була повернута на адресу суду з вдміткою "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до п.4 ч.6 ст.251 КАС України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Відзив на позовну заяву відповідач до суду не надав.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Сільськогосподарське підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю Рубін знаходиться на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС в Одеській області. Відповідно до розрахунку податкового боргу та інтегрованої картки платника (ІКП) за відповідачем рахується податковий борг в загальному розмірі 250 229,69 грн. по орендній платі з юридичних осіб.
Заборгованість по податку з орендної плати з юридичних осіб виникла в результаті: несплати узгодженого податкового зобов`язання по податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/ або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9023549276 від 10.02.2022 року на загальну суму 58 345,75 грн.,
несплати узгодженого податкового зобов`язання по податковій декларації з плати за землю (земельний податок та або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9021152987 від 13.02.2023 року на загальну суму 91 824,81 грн.,
несплати пені відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України в сумі 6,56 грн.,
несплати узгодженого податкового зобов`язання по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітній) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, по податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи №9023549491 від 10.02.2022 року на загальну суму 8022,17 грн.,
несплати узгодженого податкового зобов`язання по податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи №9055587361 від 21.03.2023 року на загальну суму 432,12 грн,
несплати узгодженого податкового зобов`язання по податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи №7311 від 20.02.2023 року на загальну суму 91 598,28 грн.
Відповідно до п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно з п. 15.1 ст. 15, пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Платник податків зобов`язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п. 59.1, 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
Позивачем, з метою погашення податкового боргу, направлялася боржнику податкова вимога форми Ю №0001111-1307-1532 від 03.04.2023 року про наявну заборгованість.
Станом на час розгляду справи у суду відсутні відомості про сплату відповідачем податкового боргу в загальному розмірі 250229,69 грн.
Відповідно до пп. 20.1.34-1 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу або його частини за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Згідно положеннями п. 95.1, 95.2, 95.3, 95.5 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
У разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов`язань та/або пені, визначених платником податків у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках, що подаються контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків/електронних гаманців такого платника у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутності/наявності у меншій сумі непогашеного зобов`язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов`язань, та/або бюджетного відшкодування податку на додану вартість. У разі наявності непогашеного зобов`язання держави перед платником податків у сумі, що є меншою за суму податкового боргу, ця норма застосовується в межах різниці між сумою податкового боргу та сумою зобов`язання держави.
З матеріалів справи вбачається, що 18.08.2023 року Головне управління ДПС в Одеській області прийняло рішення №605/4-1532 про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу відповідно до п. 95.5 ст. 95 Податкового кодексу України, яким вирішено здійснити погашення усієї суми податкового боргу, шляхом стягнення безготівкових коштів з рахунків у банках, органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та інших фінансових установах.
Головне управління ДПС в Одеській області на підставі зазначеної норми направило листом №37544/6/15-32-13-07-06 від 24.08.2023 року рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу №605/4-1532 від 18.08.2023 (направлено рекомендованим листом з повідомленням про врученн).
Податковий орган звернувся до банків обслуговуючих СП «Рубін» ТОВ щодо списання з розрахункових рахунків відповідача суму податкового боргу, від яких було отримано відповіді про неможливість списання коштів: платіжна інструкція №1915-13-07-21 від 19.10.2023 року (платіжна інструкція на 41 737,00 грн. списано лише 85,95 грн.); платіжна інструкція №1916-13-07-21 від 19.10.2023 року; платіжна інструкція №1917-13-07-21 від 19.10.2023 року; платіжна інструкція №1918-13-07-21 від 19.10.2023 року.
Відповідно до п. 87.2 ст. 87, п. 88.1, 88.2 ст. 88 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Згідно пп. 89.1.1, 89.1.2 п. 89.1, п. 89.3, 89.4 ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає: у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
17.07.2023 у Головне управління ДПС в Одеській області прийняло рішення про опис майна у податкову заставу №197/15-32-13-02-35, яким вирішено здійснити опис майна, що перебуває у власності платника податків.
Головне управління ДПС в Одеській області здійснило опис майна сільськогосподарського підприємства у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю Рубін, про що складено акт опису майна за №266/15-32-13-02-35 від 31.08.2023 року, а саме: трактор колісний марки Т-150К,1979 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , дата реєстрації 30.04.2004 р.; трактор колісний марки ЮМЗ-8271. 2001 року випуску, номерний знак НОМЕР_2 , дата реєстрації 12.05.2005р.; трактор колісний марки МТЗ-82, 2007 року випуску, номерний знак НОМЕР_3 , дата реєстрації 26.09.2007.
Податковим кодексом України визначено черговість вжиття контролюючим органом заходів щодо погашення податкового боргу, а саме спочатку приймаються заходи для стягнення коштів з платника податків, та лише у разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.
Тобто, звертаючись до суду з позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, контролюючий орган має надати суду докази вчинення дій щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, які обслуговують даного платника.
Згідно з положеннями п. 1, 2 Розділу 4 Наказу Міністерства фінансів України від 16.06.2017 року №586 Про затвердження Порядку застосування податкової застави контролюючими органами податковий орган зобов`язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі у п`ятиденний строк з дня складення акта опису майна.
Така реєстрація здійснюється щодо рухомого майна - відповідно до Закону України Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень, Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2004 року №830, наказу Міністерства юстиції України від 07 липня 2006 року №57/5 Про визначення реєстраторів Державного реєстру обтяжень рухомого майна, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 липня 2006 року за №802/12676 (зі змінами), та Інструкції про порядок ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна та заповнення заяв, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 29 липня 2004 року №73/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 липня 2004 року за №942/9541 (із змінами).
З матеріалів справи вбачається, що 25.07.2023 державним реєстратором внесено запис про обтяження №30705830 на вказані транспортні засоби, обтяжувач: Головне управління ДПС в Одеській області.
Таким чином, позивач здійснив усі необхідні заходи, що передують зверненню контролюючого органу до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
За таких обставин, з урахуванням відсутності доказів погашення податкового боргу платником податків, суд вважає за необхідне надати позивачу дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління ДПС в Одеській області обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов Головного управління Державної податкової служби в Одеській області задовольнити.
Надати Головному управлінню Державної податкової служби в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166) дозвіл на погашення 250229 грн. 69 коп. суми податкового боргу за рахунок майна сільськогосподарського підприємства у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю Рубін(код ЄДРПОУ: 31693672).
, що перебуває у податковій заставі.Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вікторія ХОМ`ЯКОВА
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2024 |
Оприлюднено | 09.10.2024 |
Номер документу | 122129661 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо погашення податкового боргу, з них |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Хом'якова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні