Рішення
від 03.10.2024 по справі 197/770/24
ІНГУЛЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області

Справа № 197/770/24

Номер провадження 2-о/213/183/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 жовтня 2024 року м. Кривий Ріг

Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Мазуренка В.В.,

за участі секретаря судового засідання - Дударєвої В.С.,

за відсутності учасників справи

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі Дніпропетровської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , представник заявника - адвокат Амельчишин Олег Валерійович, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Широківська районна державна адміністрація Дніпропетровської області, про встановлення факту батьківства,

В С Т А Н О В И В:

Представником заявника подано заяву в інтересах ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства, в якій зазначає, що заявник є бабою та опікуном неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В свідоцтві про народження дитини запис про батька було зроблено зі слів матері, оскільки остання не перебувала в зареєстрованому шлюбі. Дитина народилась від близьких стосунків ОСОБА_5 з ОСОБА_6 в період з 2005 по 2007 роки. Останній не знав, що ОСОБА_4 є його донькою, оскільки мати дитини заперечувала цей факт.

Мати дитини померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном дівчинки стала заявниця. З дорослішанням дитина ставала все більше схожою на ОСОБА_6 , та в січні 2024 року він вирішив перевірити чи не є вона його донькою. За висновком молекулярно- генетичного дослідження ймовірність того, що ОСОБА_6 є батьком ОСОБА_4 складає 99,999999%.

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 загинув під час виконання обов`язку із захисту України.

Просить встановити факт, що батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є ОСОБА_6 та внести відповідні зміни щодо батька до актового запису про народження дитини.

Заявник в судове засідання не з`явилась, від її представника ОСОБА_8 надійшла заява про розгляд справи без його участі, заяву підтримує та просить її задовольнити.

Заінтересовані особи ОСОБА_2 і ОСОБА_3 та представник заінтересованої особи - Широківської районної державної адміністрації в судове засідання не з`явились, про дату та час розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно.

ОСОБА_3 надала заяву, відповідно до якої просить проводити розгляд справи без її участі, заяву просить задовольнити.

Інші заінтересовані особи про причини неявки не повідомили, будь-яких клопотань чи пояснень щодо суті справи не надали.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

На підставі розпорядження №1554 від 31.07.2024 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, дана справа передана у провадження судді Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Мазуренка В.В. Ухвалою суду від 27 серпня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду.

Дослідив письмові матеріали справи, суд вважає встановленими такі обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_4 народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 в смт. Широке Дніпропетровської області, актовий запис про народження №106. Її батьками в свідоцтві про народження зазначені ОСОБА_9 та ОСОБА_5 , що видно із свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Широківського районного управління юстиції Дніпропетровської області 13 листопада 2007 року (а.с.18). Відомості про батька записані відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України (за вказівкою матері), що видно із Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження, сформованого 18 червня 2004 року (а.с.19).

Із Розпорядження голови районної державної адміністрації смт Широке №Р-413/0/392-15 від 10.12.2015 видно, що малолітня ОСОБА_4 набула статус дитини-сироти, опікуном призначено її бабу ОСОБА_1 , 1962 року народження (а.с.8-9).

ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.24), його матір`ю є ОСОБА_2 , яка змінила прізвище після укладення шлюбу з ОСОБА_10 11 червня 1988 року (а.с.17).

Заінтересована особа ОСОБА_3 є сестрою ОСОБА_6 , що видно із свідоцтв про її народження та про шлюб (а.с.16, 23).

ОСОБА_6 має посвідчення учасника бойових дій (а.с.28).

Із висновку молекулярно-генетичного експертного дослідження №41538 від 23.02.2024 медико-генетичного центру «Мама Папа» видно, що за зверненням ОСОБА_6 02.02.2024 було проведено дослідження на вирішення якого постановлено питання, чи є він біологічним батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Для проведення експертизи надані біологічні зразки ОСОБА_6 і неповнолітньої ОСОБА_4 . Відповідно до висновку ймовірність того, що ОСОБА_6 є біологічним батьком дитини ОСОБА_4 в рамках проведеного дослідження, складає 99,999999% (а.с.29-45).

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 помер в с. Уманське Донецької області, актовий запис про смерть №418 (а.с.25). Із сповіщення сім`ї №8213 від 03.06.2024 видно, що ОСОБА_6 був призваний на військову службу та під час виконання бойового завдання, внаслідок мінометного обстрілу противника в районі с. Уманське Донецької області останній загинув (а.с.26,27).

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду ч.3 ст. 294 ЦПК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Частиною 3 статті 51 Конституції України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 СК України.

Заяви про встановлення факту батьківства (материнства) суд розглядає у разі смерті особи, яку заявник визнає батьком (матір`ю) дитини, і вирішує їх з огляду на обставини, передбачені статтями 125, 130 Сімейного кодексу України.

Відповідно до частини другої статті 125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.

Згідно з ч.1 ст.128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу.

Як передбачено ст. 130 СК України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.

Отже, передумовою звернення до суду із заявою про встановлення батьківства є смерть особи, батьківство якої встановлюється, або оголошення її померлою.

Як встановлено судом ОСОБА_6 , факт батьківства якого просить встановити заявниця відносно своєї онуки, помер ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Згідно з п. 7 постанови Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року № 3, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст. 135 СК України. Із заявою про встановлення факту батьківства до суду мають право звернутися матір, опікун (піклувальник) дитини, особа, яка її утримує та виховує, а також сама дитина, котра досягла повноліття, а факту материнства - батько й інші перелічені особи. Усі вони беруть участь у справі як заявники, а органи опіки та піклування й інші особи (залежно від обставин справи) - як заінтересовані особи. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 319 ЦПК України у рішенні суду про встановлення факту повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

Із досліджених судом доказів встановлено, що заявниця ОСОБА_1 є особою, яка має право звертатись із вказаною заявою, оскільки є опікуном дитини, а також встановлено, що відомості про батька дитини в актовому записі про її народження внесені за вказівкою матері у відповідності до ч.1 ст. 135 СК України.

У пункті 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.06.2006 року, №3 роз`яснюється, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.

Доказами походження дитини від певної особи можуть бути будь-які фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері й особи, яку та вважає батьком дитини, ведення ними спільного господарства до народження останньої, або спільне її виховання чи утримання, визнання особою батьківства, а також інші обставини, що засвідчують походження дитини від певної особи. Спільне проживання та ведення спільного господарства може підтверджуватися наявністю обставин, характерних для сімейних відносин (проживання в одному жилому приміщенні, спільне харчування, спільний бюджет, взаємне піклування, придбання майна для спільного користування тощо).

Також підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи.

КЦС ВС в постанові від 28 листопада 2019 року по справі №601/1140/15-ц (61-6989св19) вказав на рішення Європейського суду з прав людини, яке є джерелом права згідно із статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», зауважив, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства (рішення від 7 травня 2009 року у справі «Калачова проти Російської Федерації», заява №3451/05, §34).

Так встановлено, що за життя ОСОБА_6 звернувся до Медико-генетичного центру та висновком молекулярно-генетичного експертного дослідження підтверджено, що він дійсно є біологічним батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з вірогідністю 99,999999%. Заінтересовані особи ОСОБА_2 і ОСОБА_3 , які є родичами померлого ОСОБА_6 , не заперечують вказаного факту.

У відповідності до ст. 134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у ст. 126 цього Кодексу, або рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове свідоцтво про народження.

Відповідно до підпункту двадцятого пункту першого розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Згідно з пунктом 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом МЮ України від 12 січня 2011 року №96/5, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану. На підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду (п. 2.16.4).

Відповідно до п.п. 2.16.7 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Згідно з пунктом 11 вказаного Порядку, зміни і доповнення до актового запису цивільного стану вносяться одночасно з такими самими змінами і доповненнями до Реєстру.

Рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства, оскільки такий факт підтверджений. Встановлення вказаного факту має для заявниці юридичне значення, оскільки необхідне їй для захисту прав та інтересів її неповнолітньої онуки.

Згідно зі статтею 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

На підставі викладеного заява підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Керуючись ст.ст.4, 13, 81, 89, 259, 263-265, 268, 293, 294, 315, 319, 354 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства, задовольнити.

Встановити факт, що батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , є ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Внести до актового запису про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного 13 листопада 2007 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Широківського районного управління юстиції Дніпропетровської області за №106, зміни щодо батька, вказавши батьком дитини - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадянина України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Представник заявника: ОСОБА_8 , АДРЕСА_2 .

Заінтересована особа: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Заінтересована особа: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_6 .

Заінтересована особа: Широківська районна державна адміністрація Дніпропетровської області, місцезнаходження: вул. Соборна, 107, с-ще Широке, Криворізький район, Дніпропетровська область.

Дата складення повного тексту судового рішення 03 жовтня 2024 року.

Суддя В.В. Мазуренко

СудІнгулецький районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення03.10.2024
Оприлюднено10.10.2024
Номер документу122136091
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи, що виникають із сімейних правовідносин, з них:

Судовий реєстр по справі —197/770/24

Рішення від 03.10.2024

Цивільне

Інгулецький районний суд м.Кривого Рогу

Мазуренко В. В.

Ухвала від 27.08.2024

Цивільне

Інгулецький районний суд м.Кривого Рогу

Мазуренко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні