Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №348/1829/24
Провадження № 2-о/348/121/24
02 жовтня 2024 року м.Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого судді Бурдун Т.А.,
за участю секретаря судового засідання Кікінчук М.П.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника-адвоката Брайляк Е.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Надвірна в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення батьківства, заінтересована особа Управління соціального захисту населення Надвірнянської РДА, -
в с т а н о в и в:
Заявник ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Брайляк Е.Я., звернулася до Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області із заявою встановлення факту батьківства.
В обґрунтування заяви посилається на те, що в 2010 році вона почала зустрічатися з ОСОБА_2 та в подальшому вони вирішили проживати у фактичних шлюбних стосунках однією сім`єю. 07.08.2010 року обвінчалися у церкві Різдва Пресвятої Богородиці в смт. Делятин, Надвірнянського району, Івано-Франківської області. Після вінчання проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу і вели спільне господарство в житловому будинку матері заявника. Під час спільного проживання народилось двоє дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Записи про батька дітей у Книзі реєстрації народжень були проведені за прізвищем заявника « ОСОБА_5 », а ім`я і по батькові батька дитини були записані за її вказівкою « ОСОБА_6 » та « ОСОБА_7 » в порядку, передбаченому частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України. З самого народження дітей ОСОБА_2 піклувався про них, приймав участь в їх вихованні, матеріально утримував їх, тобто до них відносився як батько до своїх дітей. На протязі всього часу спільного проживання з ОСОБА_2 був спільний бюджет та вони разом виховували дітей. Однак, в силу певних обставин ОСОБА_2 не зареєстрував себе в органах ДРАЦС батьком дітей. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 помер. Встановлення факту батьківства необхідно для отримання державної соціальної допомоги по втраті годувальника на неповнолітніх дітей.
На даний час заявник оформлює документи по втраті годувальника на неповнолітніх дітей, однак не може оформити вказані документи так, як з ОСОБА_2 не перебувала в зареєстрованому шлюбі, а він не написав заяви, щоб його записали батьком дітей.
Дана обставина є перешкодою для оформлення документів по втраті годувальника, а тому заявник просить встановити факт батьківства ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , матір`ю яких є заявник.
Ухвалою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 30.07.2024 прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримала, просить задовольнити, пояснила вона з 17 років почала проживати з ОСОБА_2 однією сім`єю, обвінчались у церкві. За час сумісного проживання в них народилось двоє дітей, яких ОСОБА_2 завжди визнавав за своїх рідних, утримував та піклувався про них до травня 2024, коли він помер від інсульту. Встановлення факту батьківства необхідно для отримання державної соціальної допомоги по втраті годувальника на неповнолітніх дітей.
Представник заявника- адвокат Брайляк Е.Я. заяву про встановлення факту підтримала, просить її задовольнити з підстав, викладених у заяві.
Представник заінтересованої особи Управління соціального захисту населення Надвірнянської РДА Гурмак І.М. у судове засіданні не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, не заперечує проти задоволення заяви (а.с.30).
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 , яка є матір`ю померлого ОСОБА_2 суду пояснила, що заявниця ОСОБА_1 та її син ОСОБА_2 з 2010 року почали проживати разом у будинку заявника, вінчалися у храмі. За час сумісного проживання в них народилось двоє дітей. Цих дітей вона вважає своїми онуками, дуже їх любить, завжди їм допомагає і в неї немає жодних сумнівів, що батько дітей її померлий син ОСОБА_2 . За життя її син працював на різних роботах, дуже любив своїх дітей, а вони його.
Допитана всудовому засіданнісвідок ОСОБА_9 суду пояснила,що вонає рідноюсестрою померлого ОСОБА_2 .В 2010році вонабула присутняна весілліу ОСОБА_1 та їїбрата ОСОБА_2 , коливони вінчалисяу храмі.За чассумісного проживанняв нихнародилось двоєдітей -хлопчик ідівчинка.Вона єхрещеною матір`ю дівчинкиВіри.Її братза життя завждивизнавав дітейза своїхрідних,проводили разомвільний час. Він утримував родину, дбав про дітей, добре до них відносився, купував їм речі та подарунки. В неї немає жодних сумнівів, що батько дітей її померлий брат ОСОБА_2 .
Заслухавши пояснення заявника, представника заявника, показання свідків, повно та всебічно дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Зі змісту ст.4ЦПК України вбачається, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно із п.1 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема родинних відносин між фізичними особами. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до змісту ч.1 ст.121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 125 СК України передбачено, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини або за рішенням суду.
Відповідно до ч.3 ст.128 СК України позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.
У відповідності до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Згідно із пунктом 13 вказаної Постанови факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Відповідно до частини першої статті 130 СК України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Передумовою звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства є смерть того, батьківство кого встановлюється, або оголошення його померлим.
Тлумачення норм статті 130 СК України свідчить, що законом не встановлено переліку доказів для встановлення факту батьківства. Підставою для встановлення факту батьківства можуть бути будь-які відомості, що свідчать про походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до вимог ЦПК України (стаття 128 СК України).
Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини, коли відповідно до ч. 1ст. 135 СК Українипро батька дитини проведено за вказівкою матері, яка не перебувала у шлюбі, або ж такий запис зовсім відсутній і можуть бути подані матір`ю, опікуном чи піклувальником дитини чи самою дитиною після досягнення повноліття.
Згідно норм вказаної статті, в разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі, при відсутності спільної заяви батьків, батьківство може бути встановлене в судовому порядку за заявою як одного з батьків так і самої дитини після досягнення нею повноліття.
При встановленні батьківства суд бере до уваги спільне проживання та ведення спільного господарства матір`ю дитини та відповідачем до народження дитини, або спільне виховання чи утримання ними дитини, або докази, що з достовірністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
За приписами статей 12, 81, 89 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення.
Згідно зі статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, згідно копії свідоцтва таїнства подружжя ОСОБА_2 та ОСОБА_1 07.08.2010 року обвінчалися у церкві «Різдва Пресвятої Богородиці» смт. Делятин (а.с.14).
Відповідно копій до свідоцтв про народження та витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження - ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 . Записи про батька дітей у Книзі реєстрації народжень були проведені за прізвищем заявника « ОСОБА_5 », а ім`я і по батькові батька дитини були записані за її вказівкою « ОСОБА_6 » та « ОСОБА_7 » в порядку, передбаченому частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України (а.с.7-10).
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 23 травня 2024 року ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженець смт. Делятин Надвірнянського району Івано-Франківської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.11).
Відповідно до копії трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_2 з 2012 по 2024 рік працював на різних роботах та різних посадах ( а.с.12-13).
Заявник ОСОБА_1 ніде не працює та згідно довідки управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації №2114 від 28.05.2024 року, не отримує жодної допомоги (а.с.15)
Відповідно до витягу про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб № 554/09-1.10 від 22.07.2024 та акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, заявник ОСОБА_1 проживає разом з дітьми ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно додаткової інформації до акту, наданої депутатом Делятинської селищної ради - ОСОБА_1 проживає з дітьми у будинку матері, виховує та утримує самостійно двох неповнолітніх дітей в зв`язку зі смертю батька дітей ОСОБА_2 , який самостійно утримував сім`ю до смерті. Сім`я є малозабезпеченою та потребує соціально-матеріальної допомоги (а.с. 16-17).
Таким чином, дослідженими у справі письмовими доказами та поясненнями свідків підтверджується факт батьківства ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , відносно дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Судом встановлено наявність сімейних зв`язків між заявником ОСОБА_1 та померлим ОСОБА_2 , який за життя вважав себе батьком народжених нею дітей.
Окрім цього, встановлення даного факту має юридичне значення, оскільки необхідне заявниці для оформлення пенсії по втраті годувальника на неповнолітніх дітей.
Враховуючи вищенаведене, оскільки встановлення даного факту, що має юридичне значення, не суперечить закону і не порушує права, свободи та інтереси інших осіб та має для заявниці юридичне значення, відповідно, з огляду на наведені вище норми та встановлені обставини справи, враховуючи, що в позасудовому порядку встановити даний факт неможливо, з метою захисту прав заявниці та неповнолітніх дітей, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 4, 76, 89, 259, 263-265, 293- 294, 315-316, 319, 354 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про встановленняфакту батьківства - задовольнити.
Встановити факт батьківства ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця сел. Делятин Надвірнянського району Івано-Франківської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_9 , відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , матір`ю яких є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , уродженка сел. Делятин Надвірнянського району Івано-Франківської області.
Рішення суду набирає законної силипісля закінчення строку поданняапеляційної скарги всіма учасниками справи, якщоапеляційну скаргуне було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Представник заявника:адвокат Брайляк Емільяна Ярославівна, адреса місця знаходження: 78400, Івано-Франківська область, м. Надвірна, вул. Чорновола, 8/22.
Заінтересована особа: Управління соціального захисту населення Надвірнянської РДА, адреса місцезнаходження: 78400, Івано-Франківська область, м Надвірна, майдан Шевченка, буд 3.
Повний текст рішення складено 08.10.2024.
СуддяТ.А.Бурдун
Суд | Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 09.10.2024 |
Номер документу | 122136469 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Бурдун Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні