РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 609/1029/24
2-о/609/71/2024
08 жовтня 2024 року Шумський районний суд Тернопільської області
в складі головуючого судді Ковтуновича О.В
за участю:
секретаря судового засідання Сандулович О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шумськ цивільну справу за заявою: ОСОБА_1
заінтересовані особи: Кременецька районна військова адміністрація в особі архівного відділу Кременецької РДА, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області
вимоги заявника: про встановлення факту належності правовстановлюючого документа
учасники справи не з`явились,-
В С Т А Н О В И В:
І. Стислий виклад позиції сторін.
1. 31 липня 2024 року заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту належності їй правовстановлюючого документу, а саме: архівної довідки про трудовий стаж № 03-01/2/523, виданої 21 березня 2024 року архівним відділом №2 Кременецької районної військової адміністрації Тернопільської області, оскільки в даній архівній довідці відсутні відомості про по батькові заявника.
В обґрунтування заяви заявник зазначає, що оскільки колективне сільськогосподарське підприємство ім. Кірова яке реорганізоване згодом у колективне сільськогосподарське підприємство «Нове життя» села Темногайці Кременецького (Шумського) району Тернопільської області припинило свою діяльність і всі документи передані до Архівного відділу №2 Кременецької районної військової адміністрації Тернопільської області на зберігання, то вона звернулася до архівного відділу з клопотанням внести зміни до архівної довідки про трудовий стаж № 03-01/2/523 від 21.03.2024 та отримала відмову № 03-01/2/1315 від 19.07.2024 з підстав невідповідності таких дій законодавству, оскільки книги обліку розрахунків, які передані в архів на зберігання після ліквідації підприємства містять зазначені в документах дані та внесення змін в документи, які перебувають на зберіганні не передбачене законодавством. Звернутися в колективне сільськогосподарське підприємство ім. Кірова реорганізоване згодом у колективне сільськогосподарське підприємство «Нове життя» села Темногайці Кременецького (Шумського) району Тернопільської області неможливо, бо дане підприємство припинило свою діяльність згідно відомостей отриманих з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а архівний відділ №2 Кременецької районної військової адміністрації Тернопільської області відмовився внести зміни до архівної довідки про трудовий стаж, з підстав невідповідності таких дій законодавству, що позбавило можливості останнього вирішити це питання в позасудовому порядку.
Заявник вказує, що встановлення даного факту необхідне їй для отримання в подальшому передбаченого законодавствам пенсійного забезпечення.
Тому, враховуючи те, що в інший спосіб внести виправлення у архівні довідки не має можливості, вона змушена звернутися до суду для встановлення факту належності їй вищевказаного правовстановлюючого документа. Таким чином, з метою реалізації її права на отримання пенсії за віком, просила заяву задоволити.
2. 09 вересня 2024 року на електронну адресу Шумського районного суду Тернопільської області надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, згідно якого представник заінтересованої особи просив залишити без розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення факту належності правовстановлюючого документу, оскільки встановлення юридичного факту пов`язане з вирішенням спору про право, а саме, права на пенсію. Зазначає, що, матеріали заяви не містять достатніх доказів щодо того, що архівна довідка про трудовий стаж № 03-01/2/523 від 21.03.2024 р., належать саме заявнику.
ІІ. Процесуальні дії у справі.
3. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 02 серпня 2024 року прийнято до розгляду заяву та призначено судове засідання на 27 серпня 2024 року.
4. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 27 серпня 2024 року судове засідання по справі відкладено на 26 вересня 2024 року, у зв`язку із перебуванням судді у відпустці розгляд справи відкладено на 08 жовтня 2024 року.
5. В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явилася проте в матеріалах справи наявна заява про розгляд справи у її відсутність із повним підтриманням позовних вимог.
6. Представник заінтересованої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в судове засідання не з`явився, у відзиві на заяву просив розгляд справи здійснювати за відсутності представника управління.
7. Представник заінтересованої особи: Кременецької районної військової адміністрації в особі архівного відділу Кременецької РДА в судове засідання не з`явився, на електронну адресу суду подав заяву про розгляд справи без участі представника відділу, проти задоволення заявлених вимог не заперечував.
8. Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
9. Судом встановлено, що згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 виданого 22 грудня 1998 року, заявник ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Темногайці Шумського району Тернопільської області.
10. ОСОБА_1 присвоєно ідентифікаційний номер, про що свідчить картка фізичної особи - платника податків видана 24.07.2003 р. Кременецької МДПІ.
11. Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 25.05.1985 р. зареєстрованого Темногаєцькою сільською радою Шумського району Тернопільської області слідує, що ОСОБА_2 25 травня 1985 року уклав шлюб із ОСОБА_1 після чого останній присвоєно прізвище ОСОБА_1 .
12. Встановлено, що на ім`я ОСОБА_1 було розпочато трудову книжку серії НОМЕР_3 .
Згідно записів трудової книжки, вбачається, що заявник працювала в зазначені у вищевказаній архівній довідці періодах роботи в колективному сільськогосподарському підприємстві ім. Кірова яке реорганізоване згодом у колективне сільськогосподарське підприємство «Нове життя» села Темногайці Кременецького (Шумського) району Тернопільської області.
13. Згідно архівної довідки про трудовий стаж № 03-01/2/523 виданої 21 березня 2024 року архівним відділом №2 Кременецької районної військової адміністрації Тернопільської області на підставі Фонду № 100, опис № 1-2 справа № 56 -арк. 118, книги нарахування заробітної плати за 2000 рік за період роботи в колгоспі ім. Кірова, колективного сільськогосподарського підприємства «Нове життя» села Темногайці Кременецького (Шумського) району Тернопільської області за 1982 рік, з лютого 1989 року по січень 2000 рік, відомості написання прізвища, імені та по батькові заявника щодо кількості відпрацьованих ним людиноднів зазначені як « ОСОБА_1 ».
14. В судовому засіданні було оглянуто лист, наданий архівним відділом №2 Кременецької районної військової адміністрації Тернопільської області за №03-01/2/1315 від 29.07.2024 р., з якого вбачається, що відповідно до законодавства архівні установи не мають права вносити зміни до документів, які перебувають на зберіганні.
15. Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 29 липня 2024 року по коду ЄДРПОУ 1527241 підтверджується, що діяльність колективного сільськогосподарського підприємства «Нове життя» села Темногайці Кременецького (Шумського) району Тернопільської області припинена.
ІV. Оцінка Суду.
16. Згідно із частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом прав, свобод чи законних інтересів.
17. Згідно положень ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
18. Порядок розгляду справи щодо встановлення фактів, що мають юридичне значення, врегульовано у главі 6 «Розгляд судом справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» Розділу IV «Окреме провадження» ЦПК, зокрема щодо встановлення фактів, що мають юридичне значення.
19. Як визначено частиною 1 статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи у тому числі про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
20. Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
21. Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, наводиться у ч. 1 ст. 315 ЦПК і не є вичерпним.
22. Так, відповідно до частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхування; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала без весті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
23. Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
24. Відповідно до п.п.1, 2 розділу III Порядку виконання архівними установами запитів юридичних та фізичних осіб на підставі архівних документів та оформлення архівних довідок (копій, витягів), затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 02.03.2015 року №295/5, архівні довідки про підтвердження трудового стажу оформлюються лише за той період роботи, відомості про який є в документах архіву. При цьому зазначаються точна назва посади, яку обіймала фізична особа, і період її роботи на цій посаді. До архівної довідки для призначення пенсії або перерахунку пенсії включаються відомості, визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1.
25. За змістом п.п.2 п.2.1 Розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 (з наступними змінами), до заяви про призначання пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
26. Відповідно до пунктів 3,26 Порядку підтвердження наявного трудового стажу у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються, крім іншого, довідки та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Якщо ім`я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, що підтверджує трудовий стаж, не збігаються з ім`ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження, факт приналежності цього документа даній особі може бути встановлено у судовому порядку.
Тобто встановлення фактів наявності трудового стажу здійснюється органами ПФУ.
Наведенні вище положення закону вказують на те, що оскільки встановлення фактів наявності трудового стажу здійснюється органами ПФУ, незгода з їх рішенням оскаржується в порядку адміністративного судочинства до суду, окрім випадку передбачено п. 26 зазначеного Порядку, коли особа без оскарження рішення про відмову у призначенні пенсії має право в судовому порядку встановити лише факт належності документів, що підтверджують трудовий стаж.
27. Як роз`яснено в п.12 Постанови Пленуму ВС України № 5 від 31.03.1995 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення. Разом з тим, цей порядок не застосовується, якщо виправлення в таких документах належним чином не застережені або ж їх реквізити нечітко виражені внаслідок тривалого використання, неналежного зберігання, тощо. Це є підставою для вирішення питання про встановлення факту, про який йдеться в документі, відповідно до чинного законодавства.
28. Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ним вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
29. Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, такими засобами як письмовими доказами.
30. Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Із змісту архівної довідки № 03-01/2/523 виданої 21 березня 2024 року архівним відділом №2 Кременецької районної військової адміністрації Тернопільської області про встановлення факту належності якої заявник звернулася до суду з відповідною заявою та наданих заявником письмових доказів вбачається, що вказані в даній архівній довідці про трудовий стаж відомості написання її по батькові відсутні, що не відповідають даним, зазначених в належному їй паспорті громадянина України та інших документах, внаслідок чого суд приходить до висновку про належність заявнику вказаної вище архівної довідки.
Будь-яких інших обставин, які б спростовували належність саме заявнику ОСОБА_1 архівної довідки № 03-01/2/523 виданої 21 березня 2024 року, судом під час розгляду справи встановлено не було.
Окрім того, суд вважає, що спір про право між заявником та Головним управлінням Пенсійного фонду України щодо призначення пенсії відсутній, оскільки в даному випадку вирішується питання лише про встановлення факту приналежності правовстановлюючого документа, що підтверджує стаж, оскільки по батькові відсутні, що не відповідають даним за паспортом.
Судом приймається до уваги, що норми ст.ст. 15, 16 ЦК України не містять посилань на обмеження захисту в суді цивільного права чи інтересу у спосіб, що встановлений законом. В даному випадку у спосіб, встановлений п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України, шляхом встановлення факту, що має юридичне значення.
На підставі викладеного, встановивши обставини, якими обґрунтовується заява ОСОБА_1 оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, з урахуванням того, що відповідно до ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для задоволення заявлених вимог.
V. Розподіл судових витрат між сторонами.
31. Заявником при подачі позову було сплачено 605 грн. 60 коп. судового збору.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Згідно роз`яснень п.18 Постанови №5 від 31.03.1995 року при постановленні рішення в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення, суди повинні мати на увазі, що відповідно до особливостей окремого провадження правила про розподіл судових витрат у цих справах не застосовуються.
З огляду на викладене, судові витрати у виді сплаченого заявником ОСОБА_1 судового збору, відшкодуванню не підлягають.
З цих підстав,
Керуючись ст. 12, 263-265, 293, 352, 354, 315, 316, 318, 319 ЦПК України Постановою Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»,-
У Х В А Л И В:
1. Заяву ОСОБА_1 де заінтересовані особи: Кременецька районна військова адміністрація в особі архівного відділу Кременецької РДА, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про встановлення факту, що має юридичне значення - задоволити.
2. Встановити факт належності правовстановлюючого документу, а саме те, що архівна довідка про трудовий стаж № 03-01/2/523 видана 21 березня 2024 року архівним відділом №2 Кременецької районної військової адміністрації Тернопільської області належить заявнику ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повне рішення суду складено 08 жовтня 2024 року.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Заінтересовані особи:
Кременецька районна військова адміністрація в особі архівного відділу Кременецької РДА, місце знаходження: вул. Шевченка, 56, м. Кременець, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 24637995;
Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, місце знаходження: м. Тернопіль, Майдан Волі 3, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 14035769.
Суддя: Олег КОВТУНОВИЧ
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2024 |
Оприлюднено | 10.10.2024 |
Номер документу | 122139425 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Шумський районний суд Тернопільської області
Ковтунович О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні