Рішення
від 23.09.2024 по справі 154/5072/23
ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

154/5072/23

2/154/257/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2024 року Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Лутая А.М.

за участю секретаря судового засідання - Багдасарової Л.А.,

представника позивача Гулюк С.М

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимирського району Волинської області, як органу опіки та піклування в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів

В С Т А Н О В И В

Виконавчий комітет Зимнівської сільської ради у грудні 2023 року звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав відносно неповнолітнього ОСОБА_2 , та стягнення аліментів.

Позовні вимоги, обґрунтовані тим, що відповідач ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Батько дитини ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер.

Відповідно до проведеної оцінки рівня безпеки дітей, за результатами оцінювання потреб за формою, затвердженою Мінсоцполітики, установлено факт перебування неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у складних життєвих обставинах, що підтверджується умовами та обставинами, які негативно впливають на життя розвиток дитини та призводять до неналежного рівня задоволення його індивідуальних потреб, відповідно до віку, статі, стану здоров`я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної належності та етнічного походження.

Службою у справах дітей Зимнівської сільської ради, спільно з суб`єктами виявлення та/або організації соціального захисту населення, які перебувають у складних життєвих обставинах було здійснено виїзд за місцем проживання сім`ї ОСОБА_5 за адресою АДРЕСА_1 , в ході якого проведено ряд заходів передбаченим чинним законодавством.

Умови проживання сім`ї ОСОБА_3 незадовільні, брудно, не дотримуються санітарні норми проживання, речі розкидані та знаходяться у невідповідному стані. Порушені санітарні норми проживання : плита, на якій готують їжу, потребує капітального ремонту, посуд брудний. Забезпечення твердопаливними ресурсами - мінімальне. На час проведення обстеження у будинку було холодно.

Дитина має окреме спальне місце, проте постільна білизна та покривало на ліжку непридатні для використання та потребують повної заміни, наявний сезонний одяг, котрий потребує чистки та прання. Забезпечення продуктами харчування мінімальне. Виявлені факти невиконання рекомендацій та зобов`язань, які були рекомендовані спеціалістами: твердопаливна грубка (піч), що слугує для обігріву будинку та приготування їжі перебуває в аварійному стані; одяг , постільна білизна, брудні та розкидані, знаходяться у непридатному стані; послу брудний, потребує заміни; для дитини не відведене місце для виконання домашніх завдань; мінімальне забезпечення продуктами харчування та твердопаливними ресурсами; матір не працевлаштувалась, не оформила та не поновила документи щодо соціальних виплат.

За результатами оцінки рівня безпеки неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно клопотання служби у справах дітей Зимнівської сільської ради «щодо негайного відібрання малолітньої дитини від батьків» від 20.11.2023 року за №33/17-41/02-23, та рішення виконавчого комітету Зимнівської сільської ради «Про відібрання малолітньої дитини від батьків » від 20.11.2023 року за №114 , було вжито невідкладних заходів з метою забезпечення безпеки дитини та скеровано лист до закладу загальної середньої освіти Крупівський навчально-реабілітаційний центр, у який зарахований на цілодобове перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вказує, що з метою захисту одного з основних прав малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , права на сім`ю, матір ОСОБА_3 неодноразово було запрошено в письмовій формі на засідання комісії з питань захисту прав дітей, щодо можливості подолати складні життєві обставини, проте вона жодного разу не з`явилась на засідання комісії та не повідомила про причини своєї відсутності. Дане безвідповідальне ставлення матері щодо вирішення проблем та подолання складних життєвих обставин є одним з вагомих підстав вважати, що матір дитини, ОСОБА_3 , самоусунулась від виховання сина.

На сьогоднішній день сім`я ОСОБА_3 немає належного ресурсу для задоволення хоча б базових та найнеобхідніших потреб дитини. Сім`я здебільшого займає пасивну, вичікувану позицію у подоланні негативних факторів. На зауваження спеціалістів, старости не реагує, не прислуховується до порад щодо налагодження критичної ситуації у сім`ї, не виконує зобов`язань та не сприяє змінам для покращення умов проживання сім`ї. Дана сім`я володіє низьким виховним потенціалом, та ухиляється від виконання передбачених законодавством батьківських обов`язків. Службою у справах дітей виконавчого комітету Зимнівської сільської ради було скеровано лист до Володимирського РВП ГУНП щодо вжиття відповідних заходів, в межах повноважень, передбачених ст.184 КУпАП.

Матір - ОСОБА_3 не здійснює належним чином своїх батьківських обов`язків: не піклується про фізичний і духовний розвиток сина, не цікавиться його шкільним процесом і навчанням, не забезпечує підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для його нормального самоусвідомлення; не надає дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей, не сприяє засвоєнню ним загальновизнаних норм моралі, не виявляє інтересу до його внутрішнього світу. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення матері від виховання дитини, та свідомого нехтування нею своїми обов`язками.

Названі дії, на думку позивача, свідчать виключно про одне: відповідачка самоусунулась від виконання батьківських обов`язків, не турбується про дитину не покращила та не створила належних умов для виховання та всебічного розвитку дитини, що у відповідності до ст.164 К України є підставою для позбавлення батьківських прав відносно дитини.

У зв`язку з наведеним позивач просить позбавити відповідачку батьківських прав стосовної її сина та стягнути з неї аліменти на утримання дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, на користь установи або особи, під опікою якої перебуватиме малолітня дитина.

Ухвалою суду від 29.12.2023 на підставі вказаної позовної заяви відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 05.03.2024 підготовче провадження закрито та справу призначено до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивача Гулюк С.М. позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні. Зазначила, що на сьогоднішній день вона працює, але не офіційно, покупає продукти харчування, прибирає в хаті. На останні два судові засідання відповідач не з`явилася за невідомими суду причинами, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 пояснила, що вона з 2019 року є старостою в селі Хобултова Володимирського району Волинської області, в якому народилася та постійно проживає. Зазначила, що з 2016 року ОСОБА_3 неодноразово викликалася на засідання виконавчого комітету з приводу неналежного виконання нею батьківських обов`язків, де її просили щоб вона не зловживала спиртними напоями, провела медичне обстеження сина по зору для отримання інвалідності, навела лад в будинку. ОСОБА_3 завжди обіцяла, що зміниться, але все залишалося як є. Під час обстеження житлових умов ОСОБА_3 постійно знаходилася в стані алкогольного сп`яніння, в хаті було брудно. Був випадок, коли син ОСОБА_3 стояв біля магазину та просив кошти на продукти.

Вислухавши учасників справи, допитавши свідка, з`ясувавши думку дитини, дослідивши матеріали цивільної справи, суд дійшов таких висновків.

Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю Організації Об`єднаних Націй 20 листопада 1959 року, проголошено, що у всіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питанням соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Частиною 1 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами (ч.2 ст.12 Закону).

Згідно ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Згідно із ч.1 ст. 152 СК України право дитини на належне батьківське виховання, забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.

Частиною 4 ст. 155 СК України передбачено, що ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до вимог ч.1 ст.164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Пунктом 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» №3 від 30 березня 2007 року визначено, що особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст.164 СК. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України).

Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Статтею 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ передбачено, що, держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.

Предметом доказування у даному спорі є факт втрати відповідачем інтересу до своєї дитини та як наслідок цього нехтування наданими йому батьківськими правами та обов`язками.

Як вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , відповідач ОСОБА_3 є матір`ю малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Батько дитини - ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , актовий запис №60.

Рішення виконавчого комітету Зимнівської сільської ради від 20.11.2023 року за №114, вирішено відібрати малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у матері ОСОБА_3 .

Висновком комісії з питань захисту прав дітей при виконавчому комітеті Зимнівської сільської ради від 20.11.2023 за №20, рекомендовано розглянути на засіданні виконавчого комітету Зимнівської сільської ради питання щодо затвердження висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_7 відносно малолітньої дитини.

Цього ж дня, рішенням виконавчого комітету Зимнівської сільської ради за №115 вирішено затвердити висновок про доцільність позбавлення батьківських прав батьків: матір ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жительку АДРЕСА_1 , відносно малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема актів обстеження житлово-побутових умов сім`ї ОСОБА_3 від 24.02.2023, 09.08.2023, 12.10.2023, 17.11.2023 р., умови проживання дитини незадовільні, у будинку брудно, продукти харчування якщо і є, то в обмеженій кількості, матір дитини ніде не працює, не отримує жодних соціальних виплат, не займається ні навчанням, ні вихованням дитини. Лікуванням матір не займається, через що у нього виявлено захворювання очей.

Також у матеріалах справи наявний лист Крупінського навчально-реабілітаційного центру за №427 від 23.11.2023 року, в якому зазначається ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , навчається у 7-Б класі Крупінського НРЦ з 1 класу. Мати хлопчика вихованням сина не займається, хлопець дуже часто приїздить до центру неохайно одягненим, у нього відсутній змінний одяг, а верхній не відповідає сезонним змінам та погодним умовам. За весь час перебування у закладі, батьки дитини вибірково і епізодично цікавились його психоемоційним станом. Неодноразово ОСОБА_2 переймався питанням: «чи заберуть його на канікули і коли?». Неодноразово він говорив, що він батькам непотрібний. Хлопець неохоче їде додому. У ОСОБА_2 напружені відносини з мамою. З вересня цього року матір хлопця заклад не відвідувала, з вчителями, вихователями, класним керівником не спілкувалась, успішністю, поведінкою розвитком дитини не цікавилась. Піл час осінніх канікул ОСОБА_2 перебував у старшої сестри ОСОБА_10 , яка цікавиться успіхами та поведінкою свого брата.

Характеристикою Хобултівської сільської ради, відповідач ОСОБА_3 за місцем реєстрації характеризується негативно, зловживає спиртними напоями, не працює, не виконує свої батьківські обов`язки щодо виховання сина, на профілактичні заходи з боку сільської ради не реагує.

Відповідно до висновку оцінки потреб сім`ї ОСОБА_3 не здатна задовольнити потреби дитини, батьківський потенціал дуже слабкий. В будинку незадовільні умови проживання, їжа не приготована, речі не випрані. Середовище, в якому перебуває мати, посилює наявні проблеми. Громада використала всі наявні ресурси для усунення проблеми. Складні життєві обставини є затяжними та посилюються.

Отже, на підставі досліджених та оцінених в сукупності доказів, судом встановлено, що відповідач, будучи матір`ю неповнолітньої дитини, свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків щодо неї. Ухилення її від виконання батьківських обов`язків полягає у свідомому самоусуненні від виховання сина, піклування про його здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створення належних умов для розвитку його природних здібностей та готування його до самостійного життя та праці. Зазначенні чинники мають систематичний та постійний характер.

Отже, позбавлення відповідачки ОСОБА_3 батьківських прав на даний момент, приймаючи до уваги конкретні обставини справи, враховуючи свідоме нехтування своїми батьківськими обов`язками, що знайшло підтвердження у судовому засіданні, на думку суду, є єдиним можливим засобом забезпечення дитині гармонійного виховання, як того вимагає ст. 150 СК України, та пропорційним втручанню в право дитини на сімейне оточення рівню загрози права дитини на піклування, захист, здоров`я та освіту.

При цьому, застосовуючи такий крайній захід, як позбавлення батьківських прав, суд також враховує, що у разі зміни обставин, що стали підставою для позбавлення відповідача батьківських прав, вона має право бути поновленою у батьківських правах відносно свого сина відповідно до положень ст. 169 СК України.

Судом була з`ясована думка неповнолітнього ОСОБА_2 , 2010 року народження, що позбавлення його матері батьківських прав, на що він зазначив, що бажає залишитися з матір`ю, проживати в селі, де для нього звична обстановка, є друзі. Проживаючи разом з матір`ю він буде слідкувати за тим, щоб вона не вживала спиртні напої.

Суд при вирішенні справи враховує думку дитини, проте, з урахуванням встановлених в ході розгляду справи обставин, вважає, що позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відповідатиме найкращим інтересам дитини і, що таке втручання в право дитини на сімейне оточення є пропорційним рівню загрози права дитини на піклування, захист, здоров`я та освіту.

Згідно ч.ч.2,3 ст.166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Обов`язок батьків по утриманню дітей до досягнення ними повноліття закріплений в ч. 2 ст. 51 Конституції України та ст. 180 Сімейного кодексу України.

Відповідно до ст. 180 Сімейного Кодексу України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку . Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів. (ч.2 ст.182 СК України).

Враховуючи, що відповідачка ОСОБА_3 не працює, має непостійний, мінливий дохід, тому з урахуванням заявленого позивачем розміру аліментів, їх слід визначити у розмірі, заявленому позивачем, а саме 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, на користь установи або особи, під опікою якої перебуватиме малолітня дитина.

Згідно з ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на вказане, враховуючи звільнення позивача від сплати судового збору при поданні позову, з відповідачки підлягає стягненню в користь держави судовий збір у розмірі 2684,00 грн.

Керуючись ст.ст.12, 13, 76-78, 81, 89, 141, 258-259, 265, 268, 273 ЦПК України, ст.ст. 150, 164, 165, 166,182-184 СК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимирського району Волинської області, як органу опіки та піклування в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.

ОСОБА_3 позбавити батьківських прав стосовно дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь особи або на рахунок закладу, де буде утримуватися дитина, аліменти на утримання сина ОСОБА_2 , у розмірі 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісяця до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_3 , на користь держави судовий збір у розмірі 2684,00 грн.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 02.10.2024.

Позивач: виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимирського району Волинської області, як органу опіки та піклування: код ЄДРПОУ 40440884, юридична адреса: вул. Миру, 2, с. Зимне, Володимирський район, Волинська область) .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1

Головуючий А.М. Лутай

СудВолодимир-Волинський міський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення23.09.2024
Оприлюднено10.10.2024
Номер документу122140293
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —154/5072/23

Рішення від 23.09.2024

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Лутай А. М.

Рішення від 23.09.2024

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Лутай А. М.

Ухвала від 05.03.2024

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Лутай А. М.

Ухвала від 29.12.2023

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Лутай А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні