Рішення
від 02.10.2024 по справі 766/3753/24
ХЕРСОНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 766/3753/24

н/п 2/766/9088/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.10.2024 року Херсонській міський суд Херсонської області у складі:

головуючої судді Шестакової Я.В.

за участі секретаря Божко О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Херсоні в порядку загального позовного провадження з повідомленням сторін цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Дар`ївської сільської ради Херсонського району Херсонської області, третя особа Приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу Юрченко Наталя Володимирівна про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач в березні2024року звернуласядо судуз зазначенимпозовом вякому просить визначити їй додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабуся ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина на земельні ділянки та будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Нотаріусом їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з пропущенням строку звернення із відповідною заявою. Строк звернення до нотаріуса вона пропустила, оскільки на території України було оголошено воєнний стан, м. Херсон та Херсонська обл. були тимчасово окупованими територіями. Інші спадкодавці щодо майна померлої відсутні.

Ухвалою суду від 19.03.2024 року прийнято до провадження позовну заяву, відкрито провадження за вищезазначеним позовом та справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 11.07.2024 року замінено у цивільній справі первісного відповідача - Херсонську міську військову адміністрацію на належного - Дар`ївську сільську раду Херсонського району Херсонської області.

29.07.2024 року на адресу суду надійшов відзив Дар`ївської сільської ради Херсонського району Херсонської області у якому зазначено, що представник відповідача при ухваленні рішення покладається на розсуд суду.

Ухвалою суду від 05.08.2024 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач в судове засідання не з`явилася, в прохальній частині позовної заяви просила розгляд справи проводити без її участі.

Представник відповідачав судовезасідання нез`явився,надіслав наадресу судузаява вяких просивпроводити розглядсправи зайого відсутності,не заперечувавпроти задоволенняпозовних вимог.

Третя особа в судове засідання не з`явилася, про дату та час судового засідання була повідомлена належним чином у встановленому законом порядку.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до ч. 3ст. 211 ЦПК України, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Розглянувши подані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що надані сторонами докази та повідомлені ним обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, є достатніми для прийняття рішення у справі.

Статтями 13, 81 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 виданим 25.09.2023 року (повторно) Снігурівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис № 129.

ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_2 виданого 08.07.1965 року, актовий запис № 34.

ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_3 виданого 16.07.1987 року, актовий запис №23.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_4 виданим 08.11.2023 року Снігурівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис № 569.

Згідно довідки Дар`ївської сільської ради № 235 від 05.09.2023 року ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 по день смерті.

Приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Н.В. Юрченко Гіріч Д.С. 06.03.2024 року роз`яснено щодо неможливості відкриття спадкової справи, оскільки у продовж встановленого законом строку для прийняття спадщини вона не звернулася до нотаріальної контори з відповідною заявою, не була зареєстрована з померлою на день її смерті та було роз`яснено право на звернення до суду з відповідною заявою для поновлення пропущеного строку.

Відповідно достатті 63 Закону України "Про нотаріат"нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відомо. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення.

Відомості про інших спадкоємців в матеріалах справи відсутні.

Так, у відповідності дост.1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно дост.1222 ч.1 ЦК Україниспадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи , які є живими на час відкриття спадщини, а також особи , які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

В силу ст.ст.1216-1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яке може здійснюватися за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.ст.1220-1221,1223ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.

Саме спадкування може відбуватися за заповітом або за законом.

Згідно із ст.ст.1268-1270 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. При цьому прийняття спадщини з умовою чи із застереженням не допускається.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Натомість судом встановлено, що позивач названих вище вимог закону не дотрималася та після відкриття спадщини не подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. У разі відсутності такої згоди, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ЦК України).

Позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно п. 24Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України.

Відповідно до ст.ст.1296-1298ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, яке видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Виходячи з вище викладеного можливо зробити висновок, що прийняття спадщини як за заповітом, так і за законом є правом спадкоємця й залежить виключно від його власної волі. Вчинення або не вчинення спадкоємцем дій, з якими законодавець пов`язує прийняття спадщини, має визначальне значення для висновку про дотримання ним процедури входження у спадкування і кінцево дає відповідь на питання про прийняття спадщини.

Так, для прийняття спадщини спадкоємцем, який на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, необхідно особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Це є обов`язковим для обох названих видів спадкування.

У зв`язку з цим, для прийняття спадщини за заповітом слід вчинити ті ж дії, що і при спадкуванні за законом, а саме, подати до нотаріальної контори відповідну заяву, яка б свідчила про його дійсний намір прийняти спадщину в порядку спадкування за заповітом.

При цьому, такі дії теж повинні бути вчинені у встановлений законом для прийняття спадщини строк.

Пропуск такого строку, позбавляє спадкоємця можливості прийняти спадщину через нотаріальну контору і потребує пред`явлення ним позову про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Вказане у повній мірі відповідає Правовій позиції, висловленій Верховним Судом України в постанові від 6 лютого 2013 року в справі № 6-167цс12.

Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.

Спадкоємець прийняв спадщину, якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Спадкоємець за законом або за заповітом має право відмовитися від спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Вважається, що відмовився від спадщини той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчить про прийняття спадщини.

Отже, прийняття спадщини як за заповітом, так і за законом є правом спадкоємця й залежить виключно від його власного волевиявлення. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.

Неприйняття спадкоємцем спадщини може бути виражено фактично, коли спадкоємець протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, не здійснює дій, що свідчать про намір прийняти спадщину, або може бути виражено явно, коли спадкоємець шляхом подачі заяви в нотаріальну контору виражає свою незгоду прийняти спадщину.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є єдиним спадкоємцем за законом після смерті бабусі та не зверталася до нотаріуса з відповідною заявою про прийняття спадкового майна.

Причиною пропуску строку на прийняття спадщини позивач вказує те, що на території України було оголошено воєнний стан, м. Херсон та Херсонська обл. були тимчасово окупованими територіями, крім цього у м. Херсон ведуться постійно бойові дії, обстріли, що загрожувало та загрожує життю та здоров`ю позивача.

Пленум Верховного Суду України в п. 24постанови від 30 травня 2008 року №7 "про судову практику у справах про спадкування"роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд, враховуючи відсутність заперечень щодо позову з боку відповідача, проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положеньст.76 ЦПК Українидокази в їх сукупності приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню та вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити позивачу додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини тривалість два місяці.

Керуючись ст.ст.1270, 1272ЦК України,ст. ст.12,13, 19,76, 81 133,141,206, 259, 260,263-265,354-355 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Дар`ївської сільської ради Херсонського району Херсонської області, третя особа Приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу Юрченко Наталя Володимирівна про визначення додаткового строку на прийняття спадщини - задовольнити.

Призначити ОСОБА_1 додатковий строк - два місяці для подачі нею заяви до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті її бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua

Сторони по справі :

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Відповідачі: Дар`ївська сільська рада Херсонського району Херсонської області, Херсонська обл., Херсонський р-н.,с.Дар`ївка,вул.Соборна,68а,ЄДРПОУ 04401374.

Повний текст рішення складено 02.10.2024 року

Суддя Я.В. Шестакова

СудХерсонський міський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення02.10.2024
Оприлюднено10.10.2024
Номер документу122149325
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —766/3753/24

Рішення від 02.10.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Шестакова Я. В.

Ухвала від 05.08.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Шестакова Я. В.

Ухвала від 11.07.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Шестакова Я. В.

Ухвала від 19.03.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Шестакова Я. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні