Рішення
від 07.10.2024 по справі 910/9741/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

07.10.2024Справа № 910/9741/13 (910/18791/20)

Суддя Господарського суду міста Києва Яковенко А.В., розглянувши розглянувши в письмовому провадженні матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Київська обласна енергопостачальна компанія" до Державного підприємства "Українська авіаційна транспортна компанія"

про стягнення заборгованості у розмірі 94 934,63 грн.

в межах справи №910/9741/13

За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Залар"

до Державного підприємства "Українська авіаційна транспортна компанія" (ідентифікаційний код 24964464)

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

На розгляді у Господарському суді міста Києва знаходиться справа №910/9741/13 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Залар" про визнання Державного підприємства "Українська авіаційна транспортна компанія" банкрутом.

До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Київська обласна енергопостачальна компанія" до Державного підприємства "Українська авіаційна транспортна компанія" про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію за Договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг у розмірі 83 547,08 грн. Крім того, позивач просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 8 001,64 грн., 3% річних у розмірі 1628,20 грн. та інфляційні нарахування у розмірі 1 757,71 грн.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що відповідач неналежним чином здійснює розрахунки за надані послуги.

Відповідно до витягу з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду, вказану позовну заяву передано для розгляду судді Яковенко А.В.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.12.2020 прийнято до свого провадження позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Київська обласна енергопостачальна компанія" до Державного підприємства "Українська авіаційна транспортна компанія" про стягнення заборгованості у розмірі 94 934,63 грн. до розгляду в межах справи № 910/9741/13 про банкрутство та відкрито провадження; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).

Вказана ухвала суду від 28.12.2020 була надіслана відповідачу 30.12.2020, що підтверджується відтиском печатки про відправлення на зворотному боці ухвали, на адресу місцезнаходження, вказану у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 04050, м. Київ, вул. Мельникова, буд. 24, корп.3, та у відповідності до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення

№ 0105477161924 була вручена Державному підприємству "Українська авіаційна транспортна компанія".

14.01.2021 через канцелярію суду позивачем було подане клопотання про приєднання доказів.

Відповідач своїм правом на подачу відзиву визначений судом п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі не скористався та заперечення на позов не подав.

Відповідно до частини другої статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у главі 10 розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України.

У відповідності до ч.8 статті 251 ГПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Частинами 1 та 2 статті 161 ГПК України закріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами справи, а також доказами, що були надані позивачем протягом усього періоду розгляду справи в суді.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, встановив наступне.

01.01.2019 між Державним підприємством "Українська авіаційна транспортна компанія" (далі - відповідач/споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Київська обласна енергопостачальна компанія" (далі - позивач/постачальник) укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - договір), за яким Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Постачальник купує електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, величина встановленої потужності яких не перевищує 30 кВт, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами на підставі укладеного між ним та побутовим Споживачем договору про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством відповідно до Додатку No2 до цього Договору з дотриманням Порядку продажу, обліку та розрахунків за вироблену електричну енергію з альтернативних джерел енергії об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, затвердженого Регулятором (п. 2.1 Договору).

Згідно з п.2.2. Договору обов`язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у Споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу (далі - ОСР) договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.

Побутовий споживач використовує електричну енергію виключно на власні побутові потреби, у тому числі для освітлення, живлення електроприладів тощо, що не включає професійну та/або господарську діяльність.

Малі непобутові споживачі можуть використовувати електричну енергію для професійної, господарської, підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до п. 2.3. Договору обсяг проданої споживачу електроенергії визначається ОСР та для споживачів, які не є побутовими (юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), підтверджується шляхом підписання Сторонами до 10 числа місяця наступного за розрахунковим відповідного акта купівлі-продажу електричної енергії / акта приймання- передачі електричної енергії.

Згідно з п. 2.4. Договору точки комерційного обліку, в яких відбувається зміна власника електричної енергії, визначаються в договорі споживача з ОСР, а присвоєні для них EIC-коди вказуються в заяві-приєднання, яка є Додатком No1 до цього Договору.

Пунктом 3.1. Договору встановлено, що умови надання універсальних послуг Споживачу повинні передбачати наступне:

Ціни на електроенергію для Споживачів повинні бути економічно обґрунтованими, прозорими, недискримінаційними і формуватися Постачальником відповідно до методики ( порядку), затвердженої Регулятором; споживач має право змінювати Постачальника без сплати будь-яких штрафних санкцій на користь такого Постачальника у разі дострокового розірвання цього Договору.

Згідно з п.3.3. Договору постачальник за цим Договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої оплати за спожиту електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є Додатком №3 до цього Договору.

Відповідно до п. 3.4. Договору датою початку постачання електричної енергії Споживачу є дата зазначена в заяві-приєднанні.

Пунктом 4.2. Договору передбачено, що постачальник зобов`язується забезпечити комерційну якість послуг, які надаються Споживачу за цим Договором, що передбачає вчасне та повне інформування Споживача про умови постачання електричної енергії, ціни на електричну енергію та вартість послуг, що надаються, надання роз`яснень щодо положень актів чинного законодавства, якими регулюються відносини Сторін, ведення точних та прозорих розрахунків зі Споживачем, а також можливість вирішення спірних питань шляхом досудового врегулювання.

Згідно з п.4.3. Договору споживач має право на отримання компенсації за недотримання показників комерційної якості послуг Постачальником. Постачальник зобов`язується надавати компенсацію Споживачу за недотримання показників комерційної якості послуг у порядку, затвердженому Регулятором, опублікувати на своєму офіційному веб-сайті порядок надання компенсацій та їх розміри.

Відповідно до п.5.1. Договору споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є Додатком No3 до цього Договору.

Пунктом 5.2. Договору встановлено спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції Постачальника. Для одного об`єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни на електричну енергію.

Згідно з п.5.3. Договору ціна на електричну енергію визначається Постачальником у разі дотримання умов надання універсальних послуг, визначених у пункті 3.1 глави 3 цього Договору та у відповідності до методики (порядку) розрахунку ціни на електричну енергію, затвердженої Регулятором.

Відповідно до п.5.4. Договору збільшення ціни на електричну енергію може бути здійснено лише у разі дотримання умов надання універсальних послуг, визначених у пункті 3.1 глави 3 цього Договору.

Пунктом 5.8. Договору передбачено, що розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.

Згідно з п.5.9. Договору розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника (далі - спецрахунок).

При цьому, Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок Постачальника.

Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок Постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі у разі його зміни.

Відповідно до п.5.10. Договору оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем.

Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.

Згідно з п.5.11.Договору якщо Споживач не здійснив оплату за цим Договором в строки, передбачені комерційною пропозицією, або не допустив уповноважених представників Постачальника до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території Споживача, Постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії Споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ (з урахуванням особливостей, встановлених для вразливих споживачів).

У разі порушення Споживачем строків оплати Постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен день прострочення оплати за цим Договором.

Споживач сплачує за вимогою Постачальника пеню у розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції.

Відповідно до п.5.12. Договору у разі виникнення у Споживача заборгованості за постачання електричної енергії за цим Договором Споживач повинен звернутися до Постачальника із заявою про складення графіка погашення заборгованості на строк не більше 12 місяців та за вимогою Постачальника подати довідки, що підтверджують неплатоспроможність Споживача. Графік погашення заборгованості оформляється додатком до цього Договору або окремим договором про реструктуризацію заборгованості. Укладення Сторонами та дотримання Споживачем графіка погашення заборгованості не звільняє Споживача від здійснення поточних платежів за цим Договором.

У разі недотримання графіка погашення заборгованості або прострочення оплати поточних платежів Постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії Споживачу у порядку, визначеному цим Договором або договором про реструктуризацію заборгованості.

Згідно з п.13.1. Договору він укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набуває чинності з дати подання Споживачем заяви-приєднання але не раніше дати, наведеній в комерційній пропозиції. Умови цього Договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної Споживачем у заяві-приєднанні.

Пунктом 13.2. Договору встановлено, що у разі внесення Постачальником, в установленому чинним законодавством порядку змін до змісту постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, типового договору про затвердженого Регулятором, Сторони погоджуються з такими змінами у цьому Договорі. Постачальник зобов`язаний поінформувати Споживача про такі зміни не пізніше ніж за 20 днів до дати введення в дію цих змін.

Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Згідно частини 1 статті 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

За загальним правилом, договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною (ч. 2 ст. 638 ЦК України).

Частина 1 статті 205 ЦК України передбачає, що правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 205 ЦК України, правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків.

Відповідно до ч. 1 ст. 627 ЦК, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ст. 204 ЦК правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Позивач стверджує, що ним на виконання своїх зобов`язань за Договором було надано послуги в період з 28.01.2019 по 30.10.2020 на загальну суму 182 666,20 грн., були частково сплачені на суму 99 119,12 грн, а залишок становить 83 547,08 грн, що підтверджується актами прийняття-передавання електричної енергії.

Спір у справі виник у зв`язку з твердженнями Товариства з обмеженою відповідальністю "Київська обласна енергопостачальна компанія" про наявність у Державного підприємства "Українська авіаційна транспортна компанія" заборгованості з оплати наданих позивачем послуг згідно Договору у розмірі 83 547,08 грн. грн.

Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем Договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором з надання послуг, а тому права та обов`язки сторін визначаються положеннями глави 63 Цивільного кодексу України.

За приписами ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

На підтвердження виконання своїх зобов`язань за Договором позивачем долучено до позовної заяви акти прийняття-передавання електричної енергії :

- № А-8596176712 від 31.01.2019 на суму 16 697,30 грн.

- № А-8744207666 від 28.02.2019 на суму 16 920,30 грн.

- № А-8696435976 від 31.03.2019 на суму 11 816,33 грн.

- № А-8746655060 від 30.04.2019 на суму 8 508,36 грн.

- № А-8797094458 від 31.05.2019 на суму 9 040,15 грн.

- № А-8798219765 від 30.06.2019 на суму 6 414,86 грн.

- № А-6013783037 від 31.07.2019 на суму 6 316,12 грн.

- № А- 6113666512 від 31.08.2019 на суму 6 558,11 грн.

- № А-6114748632 від 30.09.2019 на суму 7 007,54 грн.

- № А-6115575232 від 31.10.2019 на суму 7 976,18 грн.

- № А-6067171972 від 30.11.2019 на суму 9 863,87 грн.

- № А-6018782760 від 31.12.2019 на суму 10 479,88 грн.

- № А-6167197018 від 31.01.2020 на суму 11 809,67 грн.

- № А-6019854774 від 31.01.2020 на суму 4 115,60 грн.

- № А-6217125381 від 29.02.2020 на суму 9 031,69 грн.

- № А-6070849705 від 31.03.2020 на суму 8 486,64 грн.

- № А-6120647661 від 30.04.2020 на суму 5 454,89 грн.

- № А-6023422154 від 31.05.2020 на суму 4 422,55 грн.

- № А-6170999137 від 30.06.2020 на суму 3 665,76 грн.

- № А-6025026649 від 31.07.2020 на суму 4 194,30 грн.

- № А-6270353649 від 31.08.2020 на суму 4 639,55 грн.

- № А-6221949081 від 30.09.2020 на суму 4 352,27 грн.

- № А-6222680446 від 31.10.2020 на суму 4 894,30 грн.

Вказані акти прийняття-передавання електричної енергії, а саме

- № А-8744207666 від 28.02.2019 на суму 16 920,30 грн.

- № А-8696435976 від 31.03.2019 на суму 11 816,33 грн.

- № А-8746655060 від 30.04.2019 на суму 8 508,36 грн.

- № А-8797094458 від 31.05.2019 на суму 9 040,15 грн.

- № А-8798219765 від 30.06.2019 на суму 6 414,86 грн.

- № А-6013783037 від 31.07.2019 на суму 6 316,12 грн.

- № А- 6113666512 від 31.08.2019 на суму 6 558,11 грн.

- № А-6114748632 від 30.09.2019 на суму 7 007,54 грн.

- № А-6115575232 від 31.10.2019 на суму 7 976,18 грн.

- № А-6067171972 від 30.11.2019 на суму 9 863,87 грн.

- № А-6018782760 від 31.12.2019 на суму 10 479,88 грн.

- № А-6167197018 від 31.01.2020 на суму 11 809,67 грн.

- № А-6019854774 від 31.01.2020 на суму 4 115,60 грн.

- № А-6217125381 від 29.02.2020 на суму 9 031,69 грн.

- № А-6070849705 від 31.03.2020 на суму 8 486,64 грн.

- № А-6120647661 від 30.04.2020 на суму 5 454,89 грн.

- № А-6023422154 від 31.05.2020 на суму 4 422,55 грн.

- № А-6170999137 від 30.06.2020 на суму 3 665,76 грн.

- № А-6025026649 від 31.07.2020 на суму 4 194,30 грн.

- № А-6270353649 від 31.08.2020 на суму 4 639,55 грн.

- № А-6221949081 від 30.09.2020 на суму 4 352,27 грн.

- № А-6222680446 від 31.10.2020 на суму 4 894,30 грн., тобто на загальну суму 182 666,20 грн, які разом з відповідними рахунками-фактурами були надіслані на адресу відповідача, що підтверджується корінцями про отримання повідомлень.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач виконав взяті на себе зобов`язання з надання відповідачеві послуг згідно умов Договору, а відповідач, у свою чергу, не виконав належним чином взяті на себе зобов`язання з оплати вартості послуг та порушив цивільне, господарське, а також законодавства про енергетику України та має перед позивачем заборгованість у розмірі 83 547,08 грн.

Доказів погашення вищезазначеної заборгованості згідно умов Договору відповідачем суду не надано, а відтак, відповідачем порушено права позивача, за захистом яких останній звернувся до суду із даним позовом.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач стверджує,що відповідачем частково сплачено надані послуги на суму 99 119,12 грн..

Частиною 1 статті 903 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з п.5.10. Договору оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем.

Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.

Отже, у відповідності до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України та п. 5.10 Договору, відповідач повинен був оплатити надані йому послуги з актом :

- № А-8596176712 від 31.01.2019 на суму 16 697,30 грн. - до 04.02.2019 включно;

- № А-8744207666 від 28.02.2019 на суму 16 920,30 грн. - до 04.03.2019 включно;

- № А-8696435976 від 31.03.2019 на суму 11 816,33 грн. - до 03.04.2019 включно;

- № А-8746655060 від 30.04.2019 на суму 8 508,36 грн. - до 07.05.2019 включно;

- № А-8797094458 від 31.05.2019 на суму 9 040,15 грн. - до 05.06.2019 включно;

- № А-8798219765 від 30.06.2019 на суму 6 414,86 грн. - до 05.07.2019 включно;

- № А-6013783037 від 31.07.2019 на суму 6 316,12 грн. - до 02.08.2019 включно;

- № А- 6113666512 від 31.08.2019 на суму 6 558,11 грн. - до 03.09.2019 включно;

- № А-6114748632 від 30.09.2019 на суму 7 007,54 грн. - до 04.10.2019 включно;

- № А-6115575232 від 31.10.2019 на суму 7 976,18 грн. - до 01.11.2019 включно;

- № А-6067171972 від 30.11.2019 на суму 9 863,87 грн. - до 28.11.2019 включно;

- № А-6018782760 від 31.12.2019 на суму 10 479,88 грн. - до 31.12.2019 включно;

- № А-6167197018 від 31.01.2020 на суму 11 809,67 грн. - до 30.01.2020 включно;

- № А-6019854774 від 31.01.2020 на суму 4 115,60 грн. - до 07.02.2020 включно;

- № А-6217125381 від 29.02.2020 на суму 9 031,69 грн. - до 06.03.2020 включно;

- № А-6070849705 від 31.03.2020 на суму 8 486,64 грн. - до 07.04.2020 включно;

- № А-6120647661 від 30.04.2020 на суму 5 454,89 грн. - до 08.05.2020 включно;

- № А-6023422154 від 31.05.2020 на суму 4 422,55 грн. - до 05.06.2020 включно;

- № А-6170999137 від 30.06.2020 на суму 3 665,76 грн. - до 07.07.2020 включно;

- № А-6025026649 від 31.07.2020 на суму 4 194,30 грн. - до 07.08.2020 включно;

- № А-6270353649 від 31.08.2020 на суму 4 639,55 грн. - до 07.09.2020 включно;

- № А-6221949081 від 30.09.2020 на суму 4 352,27 грн. - до 07.10.2020 включно;

- № А-6222680446 від 31.10.2020 на суму 4 894,30 грн. - до 06.11.2020 включно.

Доказів сплати на дату розгляду справи відповідачем на користь позивача коштів за надані послуги відповідно до наявних в матеріалах справи видаткових накладних у розмірі 83 547,08грн. матеріали справи не містять, вказані обставини відповідачем не були спростовані належними та допустимими доказами.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загально Господарського інтересу.

Зазначене також кореспондується з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Отже, наявність заборгованості у Державного підприємства "Українська авіаційна транспортна компанія" у розмірі 83 547,08 грн. підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та відповідачем не були спростовані, а тому судом задовольняється позов в цій частині повністю.

Як встановлено ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання, настають наслідки, передбачені договором або законом, в тому числі, сплата неустойки.

Згідно зі ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з п.5.11.Договору якщо Споживач не здійснив оплату за цим Договором в строки, передбачені комерційною пропозицією, або не допустив уповноважених представників Постачальника до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території Споживача, Постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії Споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ (з урахуванням особливостей, встановлених для вразливих споживачів).

У разі порушення Споживачем строків оплати Постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен день прострочення оплати за цим Договором.

Споживач сплачує за вимогою Постачальника пеню у розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції.

Суд погоджується з розрахунком пені, у зв`язку з чим суд задовольняє вимогу позивача про стягнення 8 001,64 грн.

Також статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та 3% річних в порядку статті 625 ЦК України є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Суд, перевіривши розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, який складено арифметично вірно, прийшов до висновку про його обґрунтованість та наявність підстав для стягнення за період з 01.01.2019 по 17.11.2020 у розмірі 1 757,71 грн 3% річних та у розмірі 1 757,71 грн інфляційних втрат.

З викладених обставин, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Щодо судових витрат, суд зазначає наступне.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст.74, 76-79, 86, 123, ст. 129, 232-233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Київська обласна енергопостачальна компанія" задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Державного підприємства "Українська авіаційна транспортна компанія" (04050, м. Київ, вул., Мельникова, буд.24, корпус 3, код ЄДРПОУ 24964464) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Київська обласна енергопостачальна компанія" (08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе,вул.. Київська, буд. 8-В, код ЄДРПОУ 42094646) заборгованість у розмірі 83 547 (вісімдесят три тисячі п`ятсот сорок сім) грн. 08 коп., пеню в розмірі 8 001 (вісім тисяч одна) грн.64 коп., 3% річних в розмірі 1 628 (одна тисяча шістсот двадцять вісім) грн. 20 коп., інфляційних нарахувань в розмірі 1 757 (одна тисяча сімсот п`ятдесят сім) грн.71 коп. та судовий збір у розмірі 4 204 (чотири тисячі двісті чотири) грн. 00 коп. Видати наказ.

3. Рішення Господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. У відповідності до положень ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду.

Повний текст рішення складено 07.10.2024

Суддя А.В. Яковенко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення07.10.2024
Оприлюднено10.10.2024
Номер документу122152511
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: майнові спори, стороною в яких є боржник, з них: спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна

Судовий реєстр по справі —910/9741/13

Ухвала від 09.12.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Яковенко А.В.

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Яковенко А.В.

Рішення від 07.10.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Яковенко А.В.

Ухвала від 30.09.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Яковенко А.В.

Ухвала від 09.09.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Яковенко А.В.

Ухвала від 10.06.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Яковенко А.В.

Ухвала від 11.06.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Яковенко А.В.

Ухвала від 24.05.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Яковенко А.В.

Ухвала від 19.04.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Яковенко А.В.

Рішення від 26.02.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Яковенко А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні