ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, https://ki.arbitr.gov.ua, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
03.10.2024Справа № 910/11777/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Щербакова С.О., за участю секретаря судового засідання Яременко Т.Є., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Літера Лтд» про забезпечення доказів і додані до неї матеріали у справі
Особа, яка отримає статус учасника справи:
позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Літера Лтд»
особа, в якої витребовуються докази в порядку забезпечення: Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОСТПРО ЛАБ"
Представники:
від заявника: не з`явився;
від ТОВ "ХОСТПРО ЛАБ": не з`явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Літера Лтд» звернулося до Господарського суду міста Києва з заявою про забезпечення доказів до подання позовної заяви шляхом витребування у Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОСТПРО ЛАБ" інформації про власника доменного імені ІНФОРМАЦІЯ_1 на дату отримання адвокатського запиту, а саме: найменування юридичної особи або ім`я фізичної особи (прізвище, ім`я та по-батькові) та її статус (фізична особа або фізична особа - підприємець); місцезнаходження юридичної особи або місце проживання (реєстрації) фізичної особи; поштовий індекс; код ЄДРПОУ юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб); відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти; інформацію про платника за реєстрацію доменного імені.
Також, заявник просить суд зобов?язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОСТПРО ЛАБ" надати витребувану інформацію протягом 2 (двох) днів з дати отримання ухвали шляхом надсилання на електронну адресу суду: inbox@ki.arbitr.gov.ua та електронну адресу представника заявника: ІНФОРМАЦІЯ_5.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.09.2024 прийнято заяву про забезпечення доказів до розгляду. Розгляд заяви призначено на 03.10.2024.
У це судове засідання представник заявника не з`явився, однак 03.10.2024 до суду надійшла заява про розгляд справи без участі, в якій представник ТОВ «Літера Лтд» просить суд здійснювати розгляд заяви за відсутності представника заявника та задовольнити її з підстав, викладених у заяві.
Представник ТОВ "ХОСТПРО ЛАБ" у судове засідання не з`явився, однак про час та місце розгляду заяви товариство було повідомлено належним чином.
Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Літера Лтд» про забезпечення доказів до подання позовної заяви, проаналізувавши норми господарського процесуального законодавства України, суд відзначає наступне.
Заява обгрунтована тим, що у серпні 2024 р. ТОВ «Літера Лтд» виявило на веб-сайтах ІНФОРМАЦІЯ_1 контрафактний підручник видавництва у PDF-форматі, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - Твір). Твір доступний за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3.
Проте, виключні майнові права на твір («ІНФОРМАЦІЯ_4) належать Товариству з обмеженою відповідальністю «Літера Лтд», на підставі договору про передачу виключних майнових прав інтелектуальної власності на використання літературних творів № 16/18 від 21.03.2018, укладеного з ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
Заявник зазначає, що твір викорстовується на веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_1/ без дозволу ТОВ «Літера Лтд» та без виплати винагороди, що є порушенням майнових авторських прав ТОВ «Літера Лтд».
На веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутня інформація про власника веб-сайту, що не дозволяє з`ясувати особу, до якої заявник планує подати позовну заяву про припинення дій, що порушують авторське право на твори, та разове грошове стягнення (компенсацію).
Заявник також зазначає, що в публічних базах даних записів про доменні імена (WHOIS) відсутні відомості про власника доменного імені ІНФОРМАЦІЯ_1, а лише наявна інформація про реєстратора доменного імені, яким є ТОВ "ХОСТПРО ЛАБ"
Тож, представником ТОВ «Літера Лтд» було надіслано на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОСТПРО ЛАБ" адвокатський запит № 21 від 26.08.2024, в якому заявник просив ТОВ "ХОСТПРО ЛАБ" надати інформацію про власника доменних імен, а саме: найменування юридичної особи або ім`я фізичної особи (прізвище, ім`я та по-батькові) та її статус (фізична особа або фізична особа - підприємець); місцезнаходження юридичної особи або місце проживання (реєстрації) фізичної особи; поштовий індекс; код ЄДРПОУ юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб); відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, укладений договір про реєстрацію доменного імені між ТОВ "ХОСТПРО ЛАБ" та власником доменного імені.
Листом № 99 від 12.09.2024 ТОВ "ХОСТПРО ЛАБ" надало відповідь на вищезазначений адвокатський запит, в якому фактично відмовило у наданні інформації про власника доменного імені ІНФОРМАЦІЯ_1.
Заявник вказує, що відсутність обов`язкових даних щодо іншої сторони по справі унеможливить подання до суду не тільки відповідних доказів порушеного права позивача з неправомірного використання об`єктів авторського права іншими особами, але взагалі унеможливить реалізацію права на звернення до суду.
Заявник вважає, що докази, які він просить витребувати є необхідними для реалізації його права на судовий захист, а саме для встановлення кола належних відповідачів для звернення до суду з позовною заявою про захист прав інтелектуальної власності, при цьому, збирання і подання відповідних доказів в інший спосіб, аніж шляхом звернення до суду із заявою про забезпечення доказів є неможливим.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 110 Господарського процесуального кодексу України, суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений, або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим.
Способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням, заборона вчиняти певні дії щодо доказів та зобов`язання вчинити певні дії щодо доказів. У необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів, визначені судом.
Згідно ч.ч. 3-4 ст. 110 Господарського процесуального кодексу України, заява про забезпечення доказів може бути подана до суду як до, так і після подання позовної заяви. Забезпечення доказів до подання позовної заяви здійснюється судом першої інстанції за місцезнаходженням засобу доказування або за місцем, де повинна бути вчинена відповідна процесуальна дія. Забезпечення доказів після подання позовної заяви здійснюється судом, який розглядає справу.
Заява про забезпечення доказів розглядається у судовому засіданні в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом, з особливостями, встановленими цією статтею. Заява розглядається не пізніше п`яти днів з дня її надходження до суду (ч. 1 ст. 112 Господарського процесуального кодексу України).
Процесуальним законом (стаття 111 ГПК України) унормовано, що в заяві про забезпечення доказів зазначається обґрунтування необхідності забезпечення доказів.
Так, згідно зі статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (частина 1 статті 236 Господарського процесуального кодексу України).
Як вбачається з матеріалів справи, 21.03.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Літера Лтд" (видавництво), ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (автори) укладено договір про передачу виключних майнових прав інтелектуальної власності на використання літературних творів № 16/18, відповідно до якого автор передає за винагороду видавництву виключні майнові права на літературний твір: («ІНФОРМАЦІЯ_4).
Виключні майнові права можуть бути використані видавництвом на території всього світу (п. 2.2. договору).
Літературні твори існують на момент укладення даного договору, а не створені за замовленням видавництва (п. 2.3. договору).
Відповідно до п. 9.2. договору, строк використання видавництвом літературних творів складає 16 років і починається з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі.
Згідно п. 9.3. договору, виключне право видавництва на розповсюдження примірників літературних творів, виданих згідно з умовами цього договору, немає обмежень у часі і діє до їх повної реалізації.
Звертаючись до суду з вказаною заявою, заявник вказує, що твір - підручник видавництва у PDF-форматі, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_2 викорстовується на веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_1/ без дозволу ТОВ «Літера Лтд» та без виплати винагороди, що є порушенням майнових авторських прав ТОВ «Літера Лтд».
У даному випадку, заявник не має можливості ідентифікувати власника доменного імені ІНФОРМАЦІЯ_1 та встановити коло належних відповідачів для звернення до суду з позовною заявою, що в свою чергу і стало підставою для звернення до суду із заявою про забезпечення доказів шляхом витребування інформації про власника доменного імені ІНФОРМАЦІЯ_1.
Частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до частини 1 статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Частиною 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України № 18-рп/2004 від 01.12.2004 під охоронюваними законом інтересами необхідно розуміти прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, зумовлений загальним змістом об`єктивного і прямо не опосередкований у суб`єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам. Отже, охоронюваний законом інтерес є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнається право особи на доступ до правосуддя, а статтею 13 Конвенції - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення. Пряма чи опосередкована заборона законом на захист певного цивільного права чи інтересу не може бути виправданою.
Суд зазначає, що відсутність у заявника обов`язкових даних щодо інших сторін по справі, які встановлені підпунктом 2 пункту 3 статті 162 ГПК України, пунктом 1 статті 164 ГПК України та пунктом 1 статті 170 ГПК України, унеможливить подання до господарського суду не тільки відповідних доказів порушеного права позивача з неправомірного використання твору іншими особами, але взагалі унеможливить реалізацію права на звернення до господарського суду, передбаченого статтею 4 ГПК України.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про авторське право і суміжні права» власник веб-сайту - особа, яка є володільцем облікового запису та встановлює порядок і умови використання веб-сайту. За відсутності доказів іншого, власником веб-сайту вважається реєстрант відповідного доменного імені, за яким здійснюється доступ до веб-сайту, та/або отримувач послуг хостингу;.
Дані про власника веб-сайта можуть бути витребувані в адміністратора системи реєстрації та обліку доменних назв та адреси українського сегмента мережі Інтернет (п. 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 27.02.2009 № 1).
За таких обставин, суд зазначає, що докази, які просить витребувати заявник є необхідними для реалізації його права на судовий захист, при цьому, збирання і подання відповідних доказів в інший спосіб, аніж шляхом звернення до суду із заявою про забезпечення доказів є неможливим.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Літера Лтд" про забезпечення доказів в частині витребування у Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОСТПРО ЛАБ" у письмовій формі інформації про власника доменного імені ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме: найменування юридичної особи або ім`я фізичної особи (прізвище, ім`я та по-батькові) та її статус (фізична особа або фізична особа - підприємець); місцезнаходження юридичної особи або місце проживання (реєстрації) фізичної особи; поштовий індекс; код ЄДРПОУ юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб); відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти.
В іншій частині щодо витребування у Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОСТПРО ЛАБ" інформації про платника за реєстрацію доменного імені заява задоволенню не підлягає, оскільки вказана інформація жодним чином не впливає на право позивача на звернення до суду з відповідним позовом до реєстранта (власника) доменного імені ІНФОРМАЦІЯ_1.
При цьому, суд зазначає, що заявником належними і допустимими доказами не доведено існування обставин, які б свідчили, що вказаний засіб доказування може бути втрачений, або збирання чи подання такого доказу стане згодом неможливим або утрудненим, як обов`язкової умови для забезпечення такого доказу в порядку статті 110 Господарського процесуального кодексу України.
Крім того, суд зазначає, що заявник не обмежений у праві після звернення до суду з відповідним позовом подати до суду відповідне клопотання про витребування доказів під час розгляду справи.
Разом з тим, заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Літера Лтд" в частині зобов?язання Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОСТПРО ЛАБ" надати витребувану інформацію протягом 2 (двох) днів з дати отримання ухвали шляхом надсилання на електронну адресу суду: inbox@ki.arbitr.gov.ua та електронну адресу представника заявника: ІНФОРМАЦІЯ_5, також підлягає задоволенню з огляду на строки встановлені для заявника ч. 5 ст. 110 Господарського процесуального кодексу України щодо подання позову, а саме: у разі подання заяви про забезпечення доказів до подання позовної заяви заявник повинен подати позовну заяву протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення доказів.
Частиною 5 статті 112 Господарського процесуального кодексу України визначено, що за результатами розгляду заяви про забезпечення доказів суд постановляє ухвалу про задоволення чи відмову у задоволенні заяви.
Ухвала про забезпечення доказів (крім забезпечення доказів шляхом допиту свідків, призначення експертизи, огляду доказів) є виконавчим документом та виконується негайно в порядку, встановленому для виконання судових рішень (ч. 10 ст. 112 ГПК України).
З урахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку, що заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Літера Лтд" про забезпечення доказів до подання позовної заяви підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст. ст. 110-112, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Літера Лтд" про забезпечення доказів до подання позовної заяви - задовольнити частково.
2. Витребувати у Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОСТПРО ЛАБ" (вул. Юрія Поправки, буд. 4/39-А, офіс 379, м. Київ, 02094, ідентифікаційний код - 42591377) у письмовій формі інформацію про власника доменного імені ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме: найменування юридичної особи або ім`я фізичної особи (прізвище, ім`я та по-батькові) та її статус (фізична особа або фізична особа - підприємець); місцезнаходження юридичної особи або місце проживання (реєстрації) фізичної особи; поштовий індекс; код ЄДРПОУ юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб); відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти.
3. Зобов?язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОСТПРО ЛАБ" (вул. Юрія Поправки, буд. 4/39-А, офіс 379, м. Київ, 02094, ідентифікаційний код - 42591377) надати витребувану інформацію протягом 2 (двох) днів з дати отримання ухвали шляхом надсилання на електронну адресу суду: inbox@ki.arbitr.gov.ua та електронну адресу представника заявника: ІНФОРМАЦІЯ_5.
4. В іншій частині заяви відмовити.
Стягувач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Літера Лтд" (проспект Голосіївський, буд. 120, корпус 1, м. Київ, 03127);
Боржник: Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОСТПРО ЛАБ" (вул. Юрія Поправки, буд. 4/39-А, офіс 379, м. Київ, 02094, ідентифікаційний код - 42591377)
Ухвала про вжиття заходів забезпечення доказів відповідно до ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» є виконавчим документом та може бути пред`явлена до виконання в передбаченому чинним законодавством порядку до 04.10.2027.
Ухвалу про забезпечення доказів або про відмову у забезпеченні доказів може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення доказів не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення.
Дата складання та підписання повного тексту ухвали: 08.10.2024.
Суддя Щербаков С.О.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2024 |
Оприлюднено | 10.10.2024 |
Номер документу | 122152538 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Щербаков С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні