Ухвала
від 08.10.2024 по справі 916/4386/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"08" жовтня 2024 р.м. Одеса № 916/4386/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І., розглянувши матеріали (вх. № 4490/24)

позовної заяви Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1, код ЄДРПОУ 30019801)

до відповідача Приватного акціонерного товариства «Херсонська Теплоелектроцентраль» (73036, м. Херсон, Бериславське шосе, 1, код ЄДРПОУ 00131771)

про стягнення 183 873 650,61 грн.

ВСТАНОВИВ:

03.10.2024 Акціонерне товариство «Укртрансгаз» звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Херсонська Теплоелектроцентраль», в якій просить суд стягнути з відповідача 183 873 650,61 грн. у тому числі: 156 423 601,80 грн. компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за період січня - березня 2016, жовтня 2016 - березня 2017; 6 845 777,82 грн. 3 % річних; 20 604 270,99 грн. інфляційних витрат, а також суму судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач здійснював відбір природного газу з газотранспортної системи в обсязі 41 360,263 тис. куб м. у зазначений період без поданих постачальником газу номінацій, вартість вказаних обсягів компенсується позивачу відповідно до порядку, встановленого ч.2 ст. 8 ЗУ №1730.

Розглянувши матеріали позовної заяви, суд зазначає таке:

По-перше, відповідно до п.3 ч.3 ст.162 ГПК України, позовна заява повинна містити обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.

При цьому, поняття обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються, означає те, що його зміст дозволяє суду зробити висновок про підстави стягнення заявленої суми та її розмір.

Також, суд звертає увагу позивача, що відповідно до покладеного на нього за законом обов`язку, обґрунтовуючи належним чином грошові вимоги та надаючи докази на їх підтвердження, останній має надати, окрім безпосередньо основних доказів (договорів, накладних, актів, інших первинних документів), також обґрунтований розрахунок суми вимоги із зазначенням назви, розміру, її складових та відповідного обґрунтування.

Як вбачається з тексту позовної заяви, позовні вимоги Акціонерного товариства «Укртрансгаз» направлені, зокрема, на стягнення з відповідача 156 423 601,80 грн. компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу.

При цьому, позивач у позовній заяві вказує, що з огляду на наявність у відповідача основної заборгованості, заявлено до стягнення ще 20 604 270,99 грн. інфляційних втрат; 6 845 777,82 грн. 3 % річних, проте до матеріалів позовної заяви позивачем не додано обґрунтованого розрахунку вищезазначених сум із зазначенням періоду, за який їх нараховано ( з....по.....).

Таким чином, позивачем не дотримано вимог п.3 ч. 3 ст. 162 ГПК України.

По-друге, відповідно до ч.2 ст.162 ГПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Відповідно до ч.2 ст.162 ГПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

29.12.2019 набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення» від 18.12.2019 №390-IX.

Частиною 3 ст. 56 ГПК України, у редакції названого Закону, передбачено, що юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Відповідно до норми частини першої ст. 58 ГПК України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Отже, наведені вище положення законодавства передбачають можливість здійснення процесуального представництва юридичної особи, як в порядку самопредставництва, так і іншими особами, як представниками юридичної особи.

В порядку самопредставництва юридичну особу може представляти за посадою її керівник або інші особи, повноваження яких визначені законодавством чи установчими документами.

Позовна заява підписана представником АТ "Укртрансгаз" за довіреністю Дудченко В.В., на підтвердження повноважень якого додано копію довіреності №1-4030, виданої Генеральним директором Акціонерного товариства «Укртрансгаз" Малютіним Романом 26.08.2024. Цією довіреністю адвокат Дудченко В.В. уповноважена, у т.ч. представляти інтереси позивача в будь-яких судах України, зокрема, підписувати та подавати від імені АТ «Укртрансгаз» позовні заяви.

Однак, сама лише довіреність не може підтверджувати повноваження Дудченко В. В. представляти інтереси позивача в судах України в порядку самопредставництва, оскільки до позовної заяви не додано доказів того, що Дудченко В. В. обіймає певну посаду (яку не вказано у довіреності) у АТ «Укртрансгаз», а також доказів, які дозволяють встановити обсяг повноважень вказаної посадової особи (статут, положення, трудовий договір (контракт), у тому числі на підписання позовних заяв до господарського суду.

Відповідно до ч.4 ст.60 ГПК України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Матеріали позовної заяви не містять доказів на право зайняття Дудченко В. В. адвокатською діяльністю, ордеру.

Відсутність в матеріалах позовної заяви названих доказів позбавляє суд можливості самостійно перевірити обсяг повноважень представника позивача (самопредставництво або представника - адвоката).

Відтак, позивачу необхідно надати документи, що посвідчують повноваження Дудченко В.В. представляти інтереси АТ "Укртрансгаз".

По-третє, згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Порядок сплати судового збору та його розмір передбачені Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011р. № 3674-VI (з наступними змінами).

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України „Про судовий збір, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

П.2., ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду: позовної заяви майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно ч. 1, 2 ст. 9 Закону України "Про судовий збір", судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Ст.7 Закону України „Про Державний бюджет України на 2024 рік» у 2024 році встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб, у розмірі: з 1 січня 2024 року 3 028 гривень.

Так, як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачем заявлено вимогу майнового характеру про стягнення 183 873 650,61 грн., отже, позивач за подання даного позову, з урахування заявлених позовних вимог, має сплатити в дохід державного бюджету судовий збір 1 059 800 грн. Однак, позивачем до матеріалів позовної заяви не додано доказів сплати судового збору.

Отже, позивач не виконав вимоги п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України.

Недотримання приписів ст.ст.162,164 ГПК України має наслідком застосування положень ч.1 ст.174 ГПК України.

Відповідно до ч.1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Отже, з урахуванням наявності вищевикладеного, позовна заява АТ «Укртрансгаз» підставі ч.1 ст.174 ГПК України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду: обґрунтованого розрахунку суми, що стягується із зазначенням періоду, за який їх нараховано; доказів сплати судового збору; подання відповідної заяви та доказів підтвердження повноважень представника.

Керуючись ст.ст. 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Акціонерного Товариства «Укртрансгаз» (вх.№ 4490/24 від 03.10.2024) - залишити без руху.

2. Встановити позивачу строк протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду: обґрунтованого розрахунку суми, що стягується із зазначенням періоду, за який їх нараховано (з....по....); доказів сплати судового збору; подання відповідної заяви та доказів підтвердження повноважень представника.

3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвала набрала законної сили 08.10.2024 року та не підлягає оскарженню.

Суддя Ю.І. Мостепаненко

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення08.10.2024
Оприлюднено10.10.2024
Номер документу122153000
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —916/4386/24

Ухвала від 08.10.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Мостепаненко Ю.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні