Ухвала
від 08.10.2024 по справі 918/909/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

08 жовтня 2024 р.м. РівнеСправа № 918/909/24

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Селівона А.О., перевіривши матеріали позовної заяви Приватного сільськогосподарського підприємства "Прогрес"(35055, Рівненська обл., Рівненський р-н., с. Дюксин, вул. Шкільна, 11, код ЄДРПОУ 30616010)

до Деражненської сільської ради Рівненського району Рівненської області (35053, Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Деражне, вул. Шевченка, буд. 49А, код ЄДРПОУ 04386166)

про визнання недійсними актів приймання-передачі

ВСТАНОВИВ:

Приватне сільськогосподарське підприємство "Прогрес" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Деражненської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання недійсними з моменту їх укладення і підписання актів приймання-передачі приміщень від 26.06.2022.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов до висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на таке.

Відповідно до частини другої статті 164 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач стверджує, що 05.07.2022 ним було отримано інформаційні довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, з яким йому стало відомо що приміщення телятників та зерноскладу у с. Дюксин по вул. Шкільна, 49, були протизаконно та протиправно зареєстровані за двома фізичними особами.

Проте, таких інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно до позовної заяви не долучено, що свідчить про невиконання вимог частини другої статті 164 ГПК України.

Крім того, позивач просить визнати недійсними з моменту їх укладення і підписання акти прийому - передачі приміщень від 26.06.2022 без номеру, погоджені Деражненською сільською радою Рівненського району Рівненської області.

При цьому, до позовної заяви долучено дві копії актів приймання-передачі приміщень без номеру та дати, що унеможливлює ідентифікувати їх як такі, що оскаржує позивач.

Також суд зазначає, що відповідно до пункту 2 частини першої статті 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з частиною другою статті 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частиною першою статті 3 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється, зокрема за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

На підставі пункту 1 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру збір становить - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; позовної заяви немайнового характеру збір становить - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно із статтею сьомою Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 01.01.2024 становить 3 028,00 грн.

У даній позовній заяві позивач заявляє вимогу немайнового характеру, а саме:

- визнати недійсними з моменту їх укладення і підписання акти прийому - передачі приміщень від 26.06.2022 без номеру, погоджені Деражненською сільською радою Рівненського району Рівненської області.

При цьому, суд враховує, що у випадку якщо в позовній заяві об`єднано дві або більше самостійних вимог немайнового характеру, пов`язані між собою, судовий збір сплачується окремо з кожної із таких вимог (або загальною сумою).

Таким чином судовий збір, що підлягає сплаті становить 3 028,00 грн. за кожну вимогу, зокрема, у випадку наявності двох актів пройому-передачі - дві немайнові вимоги.

У той же час до позовної заяви додано платіжну інструкцію від 10.06.2024 № 186 про сплату судового збору у розмірі 3 028,00 грн.

Тобто, позивачем не доплачено судовий збір у розмірі 3 028,00 грн. (у випадку оскарження двох актів).

Суд звертає увагу позивача, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами" від 29.06.2023, який набрав чинності 21.07.2023 та введений в дію 18.10.2023 внесено зміни до ГПК України.

Відповідно до частини шостої статті 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.

Таким чином приписи ГПК України зобов`язують юридичних осіб та адвокатів зареєструвати свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку та встановлює наслідки невиконання таких вимог-фактичне повернення/не врахування поданих учасниками (що не зареєстрували електронний кабінет в ЄСІТС) заяв по суті спору.

Суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його (абзац другий частини першої статті 174 ГПК України).

У позовній заяві представник Приватне сільськогосподарське підприємство "Прогрес" вказує, що має зареєстрований електронний кабінет в підсистемі "Електронний суд".

Проте, відповідно до відповіді №4231284, сформованої засобами підсистеми "Електронний суд" ЄСІТС 08.10.2024, Приватне сільськогосподарське підприємство "Прогрес" не має зареєстрованого електронного кабінету в підсистемі "Електронний суд".

Також судом враховується, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 172 ГПК України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

За приписами пунктів 59, 61 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 року № 270 внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення. У разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля.

Відповідно до зазначених правил, розрахунковим документом, що підтверджує факт надання послуг поштового зв`язку є документ встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми і змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо).

Таким чином, належним доказом відправлення відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів є опис вкладення в поштовий конверт та документ, що підтверджує надання поштових послуг (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) надані в оригіналі. Крім того належним доказом відправлення відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів може бути опис вкладення про надсилання в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 ГПК України.

У той же час, з матеріалів позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що позивачем не додано доказів надсилання копії позовної заяви від 03.10.2024 і доданих до неї документів відповідачу.

Тобто позивач не виконав вимоги пункту 1 частини першої статті 164, частини першої статті 172 ГПК України, оскільки не надав докази надсилання копії позовної заяви і доданих до неї документів відповідачу у відповідності із статтею 172 ГПК України.

Таким чином, судом встановлено, що позовну заяву подано до суду без додержання вимог статті 162 ГПК України.

Згідно з частиною першою статті 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його (абзац другий частина перша стаття 174 ГПК України).

Оскільки позовна заява не відповідає вимогам господарського процесуального законодавства, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху.

Частиною другою статті 174 ГПК України передбачено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

З урахуванням наведеного, позивачу слід усунути зазначені недоліки позовної заяви, шляхом подання до суду:

- належним чином завірені копії інформаційних довідок від 05.07.2022 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на які є посилання у позовній заяві;

- належним чином завірені копії актів прийому - передачі приміщень від 26.06.2022 без номеру, погоджені Деражненською сільською радою Рівненського району Рівненської області;

- доказів доплати судового збору в розмірі 3 028,00 грн. (у випадку оскарження двох актів).

- доказів відправлення відповідачу копії позовної заяви від 03.10.2024 та доданих до неї документів (опис вкладення та документ, що підтверджує надання послуг поштового зв`язку; касовий чек, розрахункова квитанція тощо) або опис вкладення про надсилання в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 ГПК України).

У разі відсутності у позивача електронного кабінету останній зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 6 ГПК України.

Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до частини четвертої статті 174 ГПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Керуючись статтями 162, 174, 234, 235 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовну заяву Приватного сільськогосподарського підприємства "Прогрес" залишити без руху.

2. Встановити Приватному сільськогосподарському підприємству "Прогрес" строк на усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

3. Встановити Приватному сільськогосподарському підприємству "Прогрес" спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду:

- належним чином завірені копії інформаційних довідок від 05.07.2022 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на які є посилання у позовній заяві;

- належним чином завірені копії актів прийому - передачі приміщень від 26.06.2022 без номеру, погоджені Деражненською сільською радою Рівненського району Рівненської області;

- доказів доплати судового збору в розмірі 3 028,00 грн. (у випадку оскарження двох актів).

- доказів відправлення відповідачу копії позовної заяви від 03.10.2024 та доданих до неї документів (опис вкладення та документ, що підтверджує надання послуг поштового зв`язку; касовий чек, розрахункова квитанція тощо) або опис вкладення про надсилання в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 ГПК України).

4. Зобов`язати Приватне сільськогосподарське підприємство "Прогрес" зареєструвати електронний кабінет в підсистемі "Електронний суд".

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.

Суддя А.О. Селівон

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення08.10.2024
Оприлюднено10.10.2024
Номер документу122153101
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про приватну власність щодо реєстрації або обліку прав на майно

Судовий реєстр по справі —918/909/24

Ухвала від 04.11.2024

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Селівон А.О.

Ухвала від 08.10.2024

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Селівон А.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні