Рішення
від 05.09.2024 по справі 405/5159/24
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 405/5159/24

Провадження № 2-о/201/444/2024

РІШЕННЯ

Іменем України

05 вересня 2024 року м. Дніпро

Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого судді Наумової О.С., за участю секретаря судового засідання Моренко Д.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву заяви ОСОБА_1 (заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кіровоградській області Управління держаної реєстрації Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса)) про встановлення факту смерті,

ВСТАНОВИВ :

Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту смерті його бабці, а саме матері його батька, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: село Мойсичі Молодегненського району Мінської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Москва Російської Федерації, код ІПН НОМЕР_1 .

Заяву обґрунтовує тим, що він є онуком ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Москва Російської Федерації. За життя бабці на праві приватної власності належала квартира АДРЕСА_1 .

Після смерті бабці - ОСОБА_2 , заявник звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, в результаті чого дізнався, що оскільки вона померла на території країни агресора, свідоцтво про її смерть відсутнє та отримати його він не може, а тому проведення нотаріальних дій є неможливим. Враховуючи конкретні обставини, які викладені у заяві, заявник зазначає, що не має іншої можливості отримати свідоцтво про смерть бабці, яка померла на території країни агресора, окрім, як встановити факт смерті у судовому порядку, оскільки з початком повномасштабного вторгнення Російської Федерації, Україна припинила дипломатичні відносини з Російською Федерацією та закрила всі консульські установи. У зв`язку з наведеним, просить заяву задовольнити.

Цивільна справа надійшла до суду 14 серпня 2024 року з Ленінського районного суду м. Кіровограда за територіальною підсудністю.

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 19 серпня 2024 року, прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено справу до судового розгляду.

В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явився, належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи. Разом з тим, 04 вересня 2024 року представник заявника - адвокат Лупан О.Є. (діє на підставі ордера АЕ № 1301131 від 22 липня 2024 року) на адресу суду скерувала заяву про розгляд справи за її відсутності та відсутності заявника, вимоги заяви підтримала, просила про задоволення такої. Додатково повідомила, що оригінали доказів, долучених до матеріалів справи, знаходяться у батька заявника, який перебуває на тимчасово окупованої території (м. Донецьк) та перенаправив їх в електронному вигляді за допомогою мессенджера (а.с. 41).

Представник заінтересованої особи Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кіровоградській області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з`явився, належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, не повідомив суд про причини неявки. Пояснення (відзив) на заяву або клопотання про відкладення розгляду справи не подав.

З врахуванням зазначених обставин та відповідно до вимогст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливим розглянути справу за відсутності учасників процесу, які не з`явилися в судове засідання без поважних причин.

Згідно з ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Оскільки учасники процесу в судове засідання не з`явилися, фіксування судового процесу 05.09.2024 за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Вирішуючи питання про розгляд справи у відсутності сторін по справі, суд враховує практику Європейського суду з прав людини стосовно критеріїв розумних строків, поведінку заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу (рішення у справах «Федіна проти України» від 02.09.2010, «Смірнова проти України» від 08.11.2005, «Матіка проти Румунії» від 02.11.2006, «Літоселітіс проти Греції» від 05.02.2004 тощо), а також приймаючи до уваги рішення ЄСПЛ від 03.04.2008 року у справі «Пономарьов проти України» яким наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці Європейського Суду з прав людини, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд прийшов до висновку про розгляд справи на підставі наявних у справі даних і доказів.

Крім того, як зазначив ЄСПЛ у справі «Каракуця проти України» (заява №18986/06; п. 57) суд зазначає, що це є обов`язок зацікавленої сторони виявляти особливу уважність, дбаючи про свої інтереси, та вживати необхідних заходів для отримання інформації про рух своєї справи (Teuschler v. Germany, №47636/99; Sukhorubchenko v. Russia, №69315/01, § 48; Gurzhyy v. Ukraine, №326/03).

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, уродженка села Мойсичі, Молодегненського району Мінської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією паспорта громадянина України (а.с. 14, 16, 23).

Факт споріднення заявника з померлою, саме те, що він є онуком померлої ОСОБА_2 , підтверджується:

свідоцтвом про народження заявника серії НОМЕР_2 , виданим Палацом реєстрації новонароджених м. Кіровоград, де батьком заявника вказаний ОСОБА_3 (а.с. 22);

витягом з Державного реєстру актів цивільного стану № 00045894130 від 09 липня 2024 року, де в реєстрації актового запису про народження ОСОБА_4 вказана мати ОСОБА_2 (а.с. 12 13);

витягом з Державного реєстру актів цивільного стану № 00045881613 від 08 липня 2024 року - реєстрація актового запису про зміну імені, де ОСОБА_5 , змінив ім`я на ОСОБА_6 та став ОСОБА_7 (батько батька) (а.с. 10 11).

ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Москві Російської Федерації померла громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від шоку септичного, пневмонії бронхіальної дисемінованої, ішемії церебральної хронічної, гіпертонічної хвороби.

Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується копією довідки про смерть № С-00294 від 07 лютого 2024 року, виданої органом РАЦС м. Москви (а.с. 19); копією свідоцтва про смерть від 22 квітня 2024 року НОМЕР_3 , виданого органом РАЦС м. Москви (а.с. 20); копією довідки про кремацію №Х/001570-2024 від 10 лютого 2024 року, виданої ГБУ «Рітуал» спеціалізоване відділення Московських крематоріїв (а.с. 21).

Згідно зі ст.ст. 293,315 ЦПК України, в судовому порядку розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи, а також можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не встановлено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно п. 8 ч. 1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

У разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану, орган реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»підставою для проведення державної реєстрації є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Згідно з п. 14 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженихнаказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, зі змінами, (далі Правил) у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях відповідно доЗакону України «Про правовий режим воєнного стану»державна реєстрація актів цивільного стану проводиться будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника.

Відповідно п. 1 Розділу 5 Правил підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затвердженанаказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затвердженанаказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Відповідно до ч.ч. 4, 7 глави 1 розділу ІІ Правил, у державній реєстрації актів цивільного стану може бути відмовлено, якщо державна реєстрація суперечить вимогам законодавства України; державна реєстрація повинна проводитись в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану; з проханням про державну реєстрацію звернулась недієздатна особа або особа, яка немає необхідних для цього повноважень. Документи, видані компетентними органами іноземних держав на посвідчення актів цивільного стану, здійснених поза межами України за законами відповідних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

З моменту повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України - 24.02.2022, органи України, які уповноважені проводити державну реєстрацію смерті громадян України на території російської федерації, не функціонують. Крім того, держава Україна розірвала дипломатичні відносини з російської федерацією, що у свою чергу з цієї дати унеможливлює направлення повісток, листів до посольства російської федерації в Україні у зв`язку з припиненням його роботи на території України. Судовий імунітет російської федерації не підлягає застосуванню з огляду на порушення російською федерацією державного суверенітету України, а отже не є здійсненням російською федерацією своїх суверенних прав, що охороняється судовим імунітетом.

До таких висновків на основі аналізу норм права та фактичних обставин дійшов Верховний Суд у постановах від 14.04.2022 у справі № 308/9708/19, від 18.05.2022 у справі № 428/11673/19, а також Велика Палата Верхового Суду у постанові від 12.05.2022 у справі № 635/6172/17.

Факти збройної (військової) агресії російської федерації відносно України, окупації частини території України, є загальновідомими, закріпленими на державному рівні на підставі нормативно-правових актів, а тому не підлягають доказуванню згідно з приписами частини третьоїстатті 82 ЦПК України.

Звертаючись до суду з даною заявою, заявник, на підтвердження обставин смерті своєї бабці - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Москві Російської Федерації, надав копію свідоцтва про смерть № НОМЕР_4 від 07 лютого 2024 року, виданої органом РАЦС м. Москви. Таким чином, факт смерті ОСОБА_2 зареєстрований іноземним органом реєстрації.

Згідно роз`яснень, викладених у п. 1постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

Ключове значення, яке має встановлення факту смерті або народження особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимогст. 263 ЦПК Українищодо повного і всебічного з`ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.

Відповідно дост. 13 Закону України «Про міжнародне приватне право»у редакції від 23.12.2022, документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.

На час дії Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22.01.1993, ст. 13 даної Конвенції було передбачено, що документи, які на території однієї з Договірних Сторін виготовлені або засвідчені установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції і за встановленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на територіях інших Договірних сторін без якого-небудь спеціального посвідчення. Крім того, документи, які на території однієї з Договірних Сторін розглядаються як офіційні документи, користуються на територіях інших Договірних сторін доказовою силою офіційних документів.

23.12.2022 набрав чинності Закон України від 01.12.2022 № 2783-ІХ «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22.01.1993». Цим Законом передбачено зупинення у відносинах з російською федерацією та Республікою Білорусь дії Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України 22.01.1993 та Протоколу 1997 року до Конвенції, вчиненого від імені України 28.03.1997 та вихід України з Конвенції від 22.01.1993 та Протоколу від 28.03.1997. Так, дія Конвенції від 22.01.1993 та Протоколу від 28.03.1997 зупинена з 27.12.2022.

Встановлення факту смерті бабці є необхідним заявнику для можливості реалізації своїх прав, в тому числі, права на спадкування.

Приймаючи до уваги вищенаведене, суд вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню, оскільки факт смерті ОСОБА_2 на території іноземної держави знайшов своє підтвердження під час судового розгляду, іншим чином встановлення цього факту неможливе.

Відповідно до ч. 7ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Керуючись ст.ст. 10,12,259,263-265,268,315,316,319 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 (заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кіровоградській області Управління держаної реєстрації Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса)) про встановлення факту смерті - задовольнити.

Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце народження: село Мойсичі Молодегненського району Мінської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Москві Російської Федерації, від шоку септичного, пневмонії бронхіальної дисемінованої, ішемії церебральної хронічної, гіпертонічної хвороби, з метою подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про смерть.

Рішення суду є підставою для державної реєстрації смерті особи.

Рішення допустити до негайного виконання. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили. після розгляду справи апеляційним судом.

Повне найменування (ім`я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 .

Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кіровоградській області Управління держаної реєстрації Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса), місцезнаходження: 25006, Кіровоградська обл., м. Кропивницький, вул. Театральна, буд. 6/7, код ЄДРПОУ 37297764.

Повний текст рішення виготовлений 10 вересня 2024 року.

Суддя Наумова О.С.

СудЖовтневий районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення05.09.2024
Оприлюднено10.10.2024
Номер документу122166480
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту смерті, з них:

Судовий реєстр по справі —405/5159/24

Рішення від 05.09.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська

Наумова О. С.

Рішення від 05.09.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська

Наумова О. С.

Ухвала від 19.08.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська

Наумова О. С.

Ухвала від 24.07.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Волоткевич А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні