Справа №707/2366/24
Провадження №2/707/1090/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2024 року м. Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Бароніна Д.Б.,
за участю секретаряКостроміної Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського приватного підприємства «РВД-Агро» про розірвання договору оренди земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
1.Позиції сторін, процесуальні дії
1.1. ОСОБА_1 звернувся доЧеркаського районногосуду Черкаської областіз позовомдо Сільськогосподарського приватного підприємства «РВД-Агро» про розірвання договору оренди земельної ділянки, посилаючись на наступне.
14.07.2009між ОСОБА_1 та Сільськогосподарським приватним підприємством «РВД-Агро» було укладено договір оренди землі № 1507. Предметом вказаного договору є земельна ділянка сільськогосподарського призначення (пай), яка розташована в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради та яка належить позивачу. Позивач зазначає, що відповідачем умови укладеного договору в частині виплати орендної плати не виконуються, а саме не відбувається вчасної та в повному обсязі виплати орендної плати за 2021, 2022 та 2023 роки. Позивач вважає, що систематичне невиконання договору оренди землі в частині виплати орендної плати є підставою для дострокового розірвання договору оренди землі, у зв`язку з чим просив суд розірвати договір оренди землі, а також стягнути з відповідача судові витрати по справі.
1.2.У судовому засіданні представник позивача присутній не був, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні присутній не був, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причин неявки не повідомив, відзиву не надав.
1.3. Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Представник позивача не заперечував проти заочного розгляду справи за відсутності відповідача. У зв`язку з наведеним, суд вважав за можливе слухати справу за відсутністю відповідача, а матеріали, що є у справі, достатніми для цього, про що було постановлено ухвалу, яка відображена в протоколі судового засідання.
2.Обставини справи, зміст спірних правовідносин
2.1.Відповідно доінформаційної довідкиз Державногореєстру речовихправ нанерухоме майнота Реєстру праввласності нанерухоме майно,Державного реєстру Іпотек,Єдиного реєструзаборон відчуженняоб`єктів нерухомогомайна щодооб`єкта нерухомогомайна, власником земельної ділянки з кадастровим номером: 7124989000:03:001:1293 загальною площею 1,123 га є ОСОБА_1 на підставі державного акту на право приватної власності на землю від 10.11.2002.
Згідно з копією договору оренди землі, укладеного 14 липня 2009 року між орендодавцем ОСОБА_1 таорендарем ПП «СПП «РВД-Агро», орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування належну позивачу вищевказану земельну ділянку сільськогосподарського призначення, загальною площею 1,12 га, яка розташована в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради.
Відповідно до п. 8 вищевказаного Договору він укладений строком на 49 років.
Згідно з п. 9, 10 вищевказаного Договору орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі 3 % від вартості земельної ділянки в натуральній (зерно, олія, пшоно, молоко, цукор, органічні добрива, інші товарно матеріальні цінності) або грошовій ( готівкою, при фінансовій можливості) формі.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Згідно з п. 11, 12 вищевказаного Договору орендна плата вноситься у такі строки з 01 січня по 31 грудня. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними бухгалтерськими документами.
Згідно з п. 14 вищевказаного Договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної ставки НБУ на момент несплаченої суми за кожен день прострочення.
2.2. Згідно з відомостями з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за період з 1 кварталу 2021 року по 4 квартал 2023 року на користь ОСОБА_1 з боку ПП «СПП «РВД-Агро» у жовтні 2021 року було нараховано 2843,30 грн., але виплачено було 0 грн. Інші відомості про нарахування з боку ПП «СПП «РВД-Агро» на користь позивача відсутні.
3.Релевантні джерела права
3.1.Відповідно до ч. 2 ст. 409 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) власник земельної ділянки має право на одержання плати за користування нею. Розмір плати, її форма, умови, порядок та строки її виплати встановлюються договором.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
3.2. Відповідно достатті 13 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до частини першоїстатті 15 Закону України «Про оренду землі»істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Положеннями статей21,22 Закону України «Про оренду землі»визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Орендна плата справляється у грошовій формі.
За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.
Відповідно до статті 25 вищевказаного Закону, орендар земельної ділянки зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.
Згідно з частинами третьою, четвертоюстатті 31 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Частиною першоюстатті 32 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями24і25цьогоЗаконута умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначенихЗемельним кодексом Українита іншими законами України.
Відповідно до пункту «д» частини першої статті 141ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
3.3. У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 6 березня 2019 року у справі № 183/262/17 зроблено висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати (два та більше випадки).
Згідно зпостановою ВерховногоСуду від02травня 2018року у справі № 925/549/17 той факт, що відповідач сплатив усю суму заборгованості з орендної плати за землю, не має правового значення для вирішення спору, оскільки встановлений факт її систематичної несплати протягом періоду дії договору оренди землі, що відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі», ст. 141 Земельного кодексу України, ст. 651 Цивільного кодексу України та умов договору є достатньою правовою підставою для розірвання цього договору.
4.Оцінка доказів та аргументів сторін
4.1.Суд зазначає, що згідно з умовами спірного договору орендна плата мала сплачуватися «з 01.01 по 31.12». Вказану умову договору суд вважає такою, що означає необхідність сплати орендної плати за відповідний рік до закінчення того самого року (наприклад, за 2021 рік до 31 грудня 2021 року).
Факт несвоєчасної сплати відповідачем на користь позивача орендної плати за використання земельної ділянки протягом трьох років поспіль (2021, 2022 та 2023 рік) підтверджується наданими позивачем письмовими доказам та тим, що відповідач не надав жодних доказів на спростування вищенаведених обставин.
4.2. Підводячи підсумок суд вважає, що позов є обґрунтованими, а тому підлягає задоволенню шляхом розірвання спірного договору оренди землі та зобов`язання відповідача повернути спірну земельну ділянку власнику позивачу.
5. Розподіл судових витрат
5.1.Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Понесення позивачем судових витрат підтверджується квитанцією від 23.01.2024 про сплату судового збору в сумі 2422,40 грн. Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені у повному обсязі, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму понесених судових витрат в розмірі 2422,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,12,13,76,141,247,258,259,263-265,268,273,289,354 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Сільськогосподарськогоприватного підприємства«РВД-Агро»про розірваннядоговору орендиземельної ділянки задовольнити.
Розірвати договір оренди землі від 14 липня 2009 року № 1507, який укладено між ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) та Сільськогосподарськимприватним підприємством«РВД-Агро»(код в ЄДРПОУ 32546820, місцезнаходження: м. Полтава, вул. Пушкіна, 42, офіс 106).
Зобов`язати Сільськогосподарське приватне підприємство «РВД-Агро» повернути зісвого користуванняземельну ділянкуз кадастровимномером 7124989000:03:001:1293,загальною площею1,123га,розташовану вадміністративних межахЧервонослобідської сільськоїради Черкаськогорайону Черкаськоїобласті,власнику ОСОБА_1 .
Стягнути з Сільськогосподарського приватного підприємства «РВД-Агро» на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 2422 грн. 40 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Д. Б. Баронін
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 10.10.2024 |
Номер документу | 122174224 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Баронін Д. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні