Рішення
від 08.10.2024 по справі 276/1832/24
ВОЛОДАРСЬКО-ВОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 276/1832/24

Провадження по справі №2/276/642/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2024 року смт. Хорошів

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого-судді: Бобра Д.О.

за участю:

секретаря судового засідання: Свиридок А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, третя особа: Орган опіки та піклування Іршанської селищної ради,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначила, що починаючи з лютого 2023 року вона проживає за адресою: АДРЕСА_1 спільно зі своїми малолітніми онуками - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , матір`ю яких є її дочка ОСОБА_2 . Відповідач також є матір`ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно якого вона позбавлена батьківських прав, та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка проживає разом з нею. Позивач зазначає, що відповідач жодним чином не піклується про дітей, не цікавиться їх здоров`ям, не дбає про їх фізичний та духовний розвиток, не бере матеріальної або будь-якої іншої участі у вихованні дітей, не відвідує їх, не цікавиться їх навчанням. Вказує, що питаннями виховання дітей позивач займається самостійно і діти перебувають на її утриманні. Позивач вважає, що відповідач нехтує своїми батьківськими обов`язками по відношенню до малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а тому вважає за необхідне позбавити відповідача батьківських прав відносно її малолітніх дітей.

Позивач просить суд позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно її малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , стягнути судові витрати, пов`язані з розглядом справи в сумі 1211,20 грн.

Ухвалою судді від 12 серпня 2024 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 09 вересня 2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Позивач в судове засідання не прибула. Представник позивача - адвокат Шморгун О.П. подав до суду заяву, в якій просить розглядати справу без участі позивача та представника позивача, позовні вимоги підтримав повністю та просив задовольнити, вказав, що позивач не заперечує щодо заочного розгляду справи та винесення заочного рішення по справі.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, причини неявки суду не повідомила, відзив до суду не подавала.

Згідно із ч.10 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

На адресу зареєстрованого місця проживання та фактичного місця проживання відповідача рекомендованими листами направлялись судові повідомлення про виклик до суду, які повернуто до суду з відміткою Укрпошти про причини повернення відправлення «Адресат відсутній за вказаною адресою».

Згідно із ч.8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Таким чином, відповідач повідомлений про дату, час та місце розгляду справи шляхом направлення повідомлень за зареєстрованим та фактичним місцем проживання, що згідно ч.8 ст.128 ЦПК України є належним повідомленням особи про розгляд справи, до суду повторно не з`явився.

Представник органу опіки та піклування Іршанської селищної ради до суду не з`явився. Від Іршанської селищної ради надійшла заява про розгляд справи без участі представника третьої особи, проти задоволення позовних вимог не заперечують.

Відповідно до ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про час і місце судового засідання і від якого не надійшло повідомлення про поважність причин неявки, відповідач не подав відзив, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Відповідно до ч.4 ст.223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

З огляду на викладене, керуючись положеннями ст.ст. 280, 281 ЦПК України, суд ухвалив проводити заочний розгляд даної справи.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню із слідуючих підстав.

Згідно копій свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 , серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Із копії характеристики учениці 6-А класу Новоборівського ліцею імені Василя Лунька Новоборівської ОТГ ОСОБА_3 , складеної директором ліцею ОСОБА_7 29.04.2024 року, слідує, що ОСОБА_3 навчається у закладі з 2023 року. За час завчання зарекомендувала себе як здібна, розумна дитина, має високі досягнення у навчанні. Бабуся, ОСОБА_1 , бере активну участь у житті класу, допомагає у організації позакласних заходів, регулярно відвідує батьківські збори, цікавиться життям дитини, забезпечує відвідування навчальних екскурсій, організовує правильне проведення вільного часу, моніторить поводження дитини в мережі Інтернет та інформаційну гігієну, забезпечує високий рівень навчання дитини. Мама, ОСОБА_8 , із дитиною не спілкується, з сім`єю не проживає. У вихованні дитини участі не бере. З класним керівником на зв`язок не виходила, на батьківські збори жодного разу не з`являлася.

Згідно довідки від 25.04.2024 р. №03 про участь батьків вихованця Небізького ЗДО у житті дитини ОСОБА_4 відвідує дошкільний заклад з 07.08.2023 р. До закладу дитину приводять та забирають дідусь, ОСОБА_10 та бабуся, ОСОБА_1 . Дитина завжди охайна, доглянута. Дідусь та бабуся спілкуються з педагогами, які навчають та виховують ОСОБА_4 , цікавляться життям дитини у садочку. Мати, ОСОБА_2 , контакту із дошкільним закладом, де виховується та навчається дитина, не підтримує, із педагогами не спілкується, за весь період перебування дитини у закладі, жодного разу не з`являлася.

Згідно з висновком органу опіки та піклування Іршанської селищної ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету селищної ради від 28.05.2024 року №124, відповідний орган вважає за доцільне позбавити батьківських прав гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , відносно малолітніх дочок: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Із висновку також слідує, що злютого 2023 року діти ОСОБА_3 та ОСОБА_4 проживають разом з бабою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та дідом ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , за адресою: АДРЕСА_1 . З лютого 2023 року мати жодного разу не відвідувала дітей, не цікавилася їх життям та здоров`ям, не допомагала матеріально, станом на 15.05.2024 року жодного разу не контактувала з учителями та вихователями дочок, не цікавилася навчанням та розвитком своїх дітей. ОСОБА_1 не чинить перешкод у спілкуванні дітей з матір`ю, однак мати, ОСОБА_2 , не бажає брати участь у вихованні доньок. Бабуся дітей створила належні умови для проживання онуків. Діти мають визначене місце для сну та проведення дозвілля, забезпечені необхідним одягом, взуттям, засобами гігієни, іграшками та повноцінним харчуванням.

Відповідно до ч.2 ст.150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Згідно ч.1 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Частиною 4 ст.155 СК України передбачено, що ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Відповідно до п.16 постанови пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або з власної ініціативи вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.

Враховуючи те, що відповідач ухиляється від виконання обов`язків по вихованню своїх малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не вживає будь-яких заходів, щоб створити належні умови для їх виховання та проживання, що становить основоположну складову сімейного життя, діти з матір`ю не проживають, відповідач дітей матеріально не забезпечує, що свідчить про її небажання виконувати батьківські обов`язки, при цьому будь-яких об`єктивних перешкод для виконання таких обов`язків у відповідача не було, що свідчить про свідоме нехтування батьківськими обов`язками, суд вважає за необхідне позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно її малолітніх дітей: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Будучи повідомленою про наявність спору про позбавлення відповідача батьківських прав, ОСОБА_2 будь-яких заперечень щодо позову не подала, на судові засідання не з`являлась, інтересу до дітей не проявляє, що свідчить про свідоме нехтування нею батьківськими обов`язками. Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у виді судового збору в сумі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст.2, 7, 10-13, 76-78, 133, 141, 258, 259, 263-265, 280, 281, 354 ЦПК України, ст.ст.150, 155, 164 СК України, суд -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, третя особа: Орган опіки та піклування Іршанської селищної ради задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , батьківських прав відносно її малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення суду може бути оскаржене позивачем безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 .

Третя особа: Орган опіки та піклування Іршанської селищної ради, місце знаходження: смт.Ірашнськ, вул.Гулія, 7, Коростенського району Житомирської області, ЄДРПОУ 43974056.

Головуючий суддя: Д.О. Бобер

СудВолодарсько-Волинський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення08.10.2024
Оприлюднено11.10.2024
Номер документу122177366
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —276/1832/24

Рішення від 08.10.2024

Цивільне

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області

БОБЕР Д. О.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області

БОБЕР Д. О.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області

БОБЕР Д. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні