Справа № 404/2337/24
Номер провадження 2/404/658/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
заочне
09 жовтня 2024 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:
головуючого судді Іванової Н.Ю.
при секретарі - Коцюбі Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Громадської організації садівницького товариства «Аграрник» до ОСОБА_1 про стягнення коштів
ВСТАНОВИВ:
У березні 2024 року представник Громадської організації садівницького товариства «Аграрник»
звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів та просив стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за членськими внесками з урахуванням 3% річних та інфляційних втрат у розмірі 6493,52 грн. та судовий збір у розмірі 3028 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 26 квітня 2016 р. відповідачем подано заяву на ім`я голови Громадської організації садівницьке товариство «Аграрник» про прийняття до членів кооперативу та дозвіл на користування земельною ділянкою. У заяві відповідачем зазначено, що він ознайомлений із статутом, порядком сплати членських внесків та зобов`язується виконувати покладені на нього обов`язки.
Згідно витягу з протоколу загальних зборів уповноважених членів Громадська організація садівницьке товариство «Аграрник» № 1 від 25 лютого 2017 р. відповідач прийнятий до членів кооперативу.
Між позивачем та відповідачем від 26 квітня 2016 року укладений договір № 897 про ведення колективного садівництва №. Згідно якого Громадської організації садівницьке товариство «Аграрник» приймає ОСОБА_1 в свої фіксовані члени з його приватною земельною ділянкою № 897. Таким чином, відповідач є членом кооперативу Громадської організації садівницьке товариство «Аграрник».
Згідно витяту з протоколу загальних зборів уповноважених членів ГО садівницьке товариство «Аграрник» № 1 від 20 лютого 2020 р., розмір членських внесків за 2020 р. складає 750 грн.,витягу з протоколу розширеного засідання правління ГО садівницьке товариство «Аграрник» № 2 від 18 лютого 2021 року розмір членських внесків за 2021 р. складає 800 грн., витягу з протоколу розширеного засідання правління ГО садівницьке товариство «Аграрник» №1 від 26 лютого 2022 року розмір членських внесків за 2022 р. складає 1000 грн., витягу з протоколу загальних зборів уповноважених членів ГО садівницьке товариство «Аграрник» № 3 від 25 лютого 2023 року розмір членських внесків за 2023 р. складає 1000 грн.
Відповідач своїх зобов`язання по сплаті членських внесків за період з січня 2020р. по липень 2023р. (включно ) не виконав, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 4000 грн. На даний момент сума заборгованості не погашена. Оскільки членські внески в сумі 4000 грн. відповідачем не були своєчасно сплачені на підставі ч.2 ст. 625 ЦК України позивач має права на стягнення інфляційних втрат та 3% річних, які за період з липня 2020 р. по 11 березня 2024 р., які складають 2049,68 грн., з яких інфляційні втрати складають 2049,68 грн., 3% річних складають 443,84 грн.
Вказано, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат складає - 3028 грн. судовий збір та 10 000 грн. витрати за надання правничої допомоги.
Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 03 квітня 2024 року відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
У судове засідання представник позивача подав заяву про розгляд справи за його відсутності. У своїй заяві зазначив про підтримання позовних вимог у повному обсязі та ухвалення рішення на підставі наявних у справі доказів, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явився, про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 223 ЦПК України у разі неявки учасника справи, який належним чином повідомлений про судове засідання, без поважних причин або без повідомлення причин неявки, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, враховуючи позицію Верховного Суду у справі № 911/3142/12 від 18.03.2021, відповідно до якої направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду.
За таких обставин, суд вважає про належне повідомлення відповідача у справі. Відповідач не використав наданого йому законом права на безпосередню участь у судовому засіданні, заяв про відкладення судового засідання, чи розгляд справи у його відсутність до суду не надходило. Відповідачем не надано суду жодного доказу, який би мав істотне значення для вирішення справи по суті, чи спростування доводів позивача. Відзив на позов не подав.
Згідно з ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Ураховуючи одночасне існування умов, передбачених ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд вирішив постановити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
26 квітня 2016 р. відповідачем подано заяву на ім`я голови Громадської організації садівницьке товариство «Аграрник» про прийняття до членів кооперативу та дозвіл на користування земельною ділянкою. У заяві відповідачем зазначено, що він ознайомлений із статутом, порядком сплати членських внесків та зобов`язується виконувати покладені на нього обов`язки.
Згідно витягу з протоколу загальних зборів уповноважених членів Громадська організація садівницьке товариство «Аграрник» № 1 від 25 лютого 2017 р. відповідач прийнятий до членів кооперативу.
Між позивачем та відповідачем від 26 квітня 2016 року укладений договір № 897 про ведення колективного садівництва. Згідно якого Громадської організації садівницьке товариство «Аграрник» приймає ОСОБА_1 в свої фіксовані члени з його приватною земельною ділянкою № 897.
Відповідач є членом кооперативу Громадської організації садівницьке товариство «Аграрник».
Відповідно до пункту 9.2.5 статуту Громадської організації садівницьке товариство «Аграрник» загальні збори членів товариства або збори уповноважених затверджують на підставі затвердженого кошторису розміри щорічних членських, вступних та цільових внесків і строки їх внесення вступні, пайові та експлуатаційні (щомісячні та цільові) членські внески є обов`язковою умовою членства в кооперативі.
У відповідності до п.4 ст.16 Закону України «Про кооперацію» передбачено, що виконавчий орган може бути наділений іншими повноваженнями, визначеними вищим органом управління кооперативу або статутом кооперативу.
Згідно до п.9.3.3 статуту Громадської організації садівницьке товариство «Аграрник» передбачено наступне, що в разі відсутності кворуму на загальних зборах (зборах уповноважених) товариства, в період між зборами, Правління вирішує всі питання, які віднесені до компетенції зборів, окрім питань реорганізації та припинення діяльності товариства, його вступу в спілку, об єднання та виходу з них
Пунктом 8.2.6 несплачені членом членські внески, вступні та цільові внески більше року стягуються з нього через суд, при цьому всі витрати по судовій тяжбі сплачується відповідачем.
Згідно частини першої ст. 15, частини першої ст. 16 ЦК України кожна особа право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За положеннями статті 2 Закону України «Про кооперацію» передбачено, що кооператив це юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування. Членський внесок - грошовий неповоротний внесок, який періодично сплачується членом кооперативного об`єднання для забезпечення поточної діяльності кооперативного об`єднання.
За статтею 6 Закону України «Про кооперацію» вищевказаного Закону, кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.
Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
Відповідно до статі 12 Закону України «Про кооперацію», основними обов`язками члена кооперативу є: додержання статуту кооперативу; виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов`язань перед кооперативом; сплата визначених статутом кооперативу внесків.
Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки.
Вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу (ст. 15 Закону України «Про кооперацію»).
До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить: затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу; утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу; заслуховування звітів його органів управління і органів контролю; затвердження порядку розподілу доходу кооперативу; визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв; визначення розмірів, порядку формування та використання фондів кооперативу, тощо.
Тлумачення абзацу 10 статті 2, частини першої та другої статті 15 Закону України «Про кооперацію» свідчить, що загальні збори членів кооперативу визначають шляхом прийняття рішень розмір членського внеску та порядок його сплати, в тому числі і періодичність оплати.
Згідно витяту з протоколу загальних зборів уповноважених членів ГО садівницьке товариство «Аграрник» № 1 від 20 лютого 2020 р., розмір членських внесків за 2020 р. складає 750 грн., витягу з протоколу розширеного засідання правління ГО садівницьке товариство «Аграрник» № 2 від 18 лютого 2021 року розмір членських внесків за 2021 р. складає 800 грн., витягу з протоколу розширеного засідання правління ГО садівницьке товариство «Аграрник» № 1 від 26 лютого 2022 року розмір членських внесків за 2022 р. складає 1000 грн., витягу з протоколу загальних зборів уповноважених членів ГО садівницьке товариство «Аграрник» № 3 від 25 лютого 2023 року розмір членських внесків за 2023 р. складає 1000 грн.
Пунктом 8.2.5 статуту передбачено, що член садового товариства зобов`язаний до 01 липня поточного року сплачувати вступні, членські та цільові внески у розмірі і в терміни встановлені загальними зборами членів товариства. Заборгованість по членським внескам за минулі роки сплачується в наступному періоді в розмірі внесків за поточний рік.
Ніякого погашення заборгованості відповідачем не здійснюється, внаслідок чого при вирішенні спору підлягає застосуванню п. 8.2.5 статуту ГО садівницьке товариство «Аграрник» в частині визначення членських внесків в розмірі 1000 грн. за попередні роки в яких виникла заборгованість.
Відповідач своїх зобов`язання по сплаті членських внесків за період з січня 2020 р. по липень 2023 р. (включно ) не виконав, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 4000 грн. На даний момент сума заборгованості не погашена та підлягає стягненню в судовому порядку.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що відповідач, який не позбавлений можливості користуватися землями загального користування та усіма послугами, що надає позивач, зобов`язаний, відповідно до статуту вносити плату, в порядку, встановленому для сплати внесків членів товариства.
Відповідно до частини другої статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3 % річних відповідно до статті 625 ЦК України є мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступає способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації боржника за неналежне виконання зобов`язання. Ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника, зупинення виконавчого провадження чи виконання рішення суду про стягнення грошової суми. Подібні правові висновки сформульовані, зокрема, в постановах Великої Палати Верховного Суду від 19 червня 2019 року у справах № 703/2718/16-ц (провадження № 14-241цс19) та № 646/14523/15-ц (провадження № 14-591цс18), від 13 листопада 2019 року у справі № 922/3095/18 (провадження № 12-105гс19), від 18 березня 2020 року у справі № 902/417/18 (провадження № 12-79гс19).
За змістом статей 509, 524, 533-535 і 625 ЦК України грошовим є зобов`язання, виражене у грошових одиницях, що передбачає обов`язок боржника сплатити гроші на користь кредитора, який має право вимагати від боржника виконання цього обов`язку. Тобто грошовим є будь-яке зобов`язання, в якому праву кредитора вимагати від боржника сплати коштів кореспондує обов`язок боржника з такої сплати. Ці висновки узгоджуються з правовими висновками Великої Палати Верховного Суду, висловленими у постановах від 11 квітня 2018 року у справі № 758/1303/15-ц (провадження № 14-68цс18) та від 16 травня 2018 року у справі № 686/21962/15-ц (провадження № 14-16цс18).
Стаття 625 розміщена у розділі І «Загальні положення про зобов`язання» книги п`ятої ЦК України та визначає загальні правила відповідальності за порушення грошового зобов`язання. Приписи розділу 1 книги п`ятої ЦК України поширюють свою дію на всі види грошових зобов`язань, у тому числі як на договірні зобов`язання (підрозділ 1 розділу III книги п`ятої ЦК України), так і на не договірні зобов`язання (підрозділ 2 розділу III книги п`ятої цього Кодексу).
При цьому у статті 625 ЦК України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення. Приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов`язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов`язань.
Оскільки членські внески в сумі 4000 грн.00 відповідачем не були своєчасно сплачені на підставі ч.2 ст. 625 ЦК України позивач має права на стягнення інфляційних втрат та 3% річних.
Ураховуючи докази по справі, які підтверджують доведеність позовних вимог, відсутність заперечень відповідача щодо позову, суд вважає за необхідне, позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за членськими внесками з урахуванням інфляційних втрат та 3% річних у розмірі 6493,52 грн.
Відповідно до положень ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору.
Керуючись ст.4,13,81,141,263-265,268,280 ЦПК України
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Громадської організації садівницького товариства «Аграрник» заборгованість за членськими внесками з урахуванням 3% річних та інфляційних втрат у розмірі 6493,52 грн. та 3028 грн. витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Громадська організація садівницьке товариство «Аграрник», місцезнаходження: 25006, м. Кропивницький, вул. Тельмана, буд.1, ідентифікаційний код: 20640144.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 .
Повний текст судового рішення складено 09.10.2024 року.
Суддя Кіровського Н. Ю. Іванова
районного суду
м.Кіровограда
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 11.10.2024 |
Номер документу | 122178415 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Іванова Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні