Ухвала
від 08.10.2024 по справі 461/1716/24
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 461/1716/24

Провадження № 2/461/1301/24

УХВАЛА

08.10.2024 року суддя Галицького районного суду м. Львова Мироненко Л.Д., за участю секретаря судового засідання Курилюк А.І., розглянувши справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , в інтересах якого діє опікун ОСОБА_4 , за участю третіх осіб, Державного нотаріуса П`ятої Львівської державної нотаріальної контори Кірілової Тетяни Миколаївни, Галицької районної адміністрації Львівської міської ради як органу опіки і піклування, про стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляді в Галицькому районному суді м. Львова перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , в інтересах якого діє опікун ОСОБА_4 , за участю третіх осіб, Державного нотаріуса П`ятої Львівської державної нотаріальної контори Кірілової Тетяни Миколаївни, Галицької районної адміністрації Львівської міської ради як органу опіки і піклування, про стягнення коштів.

04.10.2024 року від представника ОСОБА_4 , адвоката Ситника С.О., до суду надійшло клопотання про закриття провадження у даній справі, оскільки відповідач ОСОБА_3 помер, а спірні правовідносини не допускають правонаступництво.

Представник позивачів адвокат Басюр Л.М. в підготовче судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву про проведення вказаного підготовчого засідання без її участі. Проти задоволення клопотання представника ОСОБА_4 , адвоката Ситника С.О. про закриття провадження заперечувала та зазначила, що сторона позивача має намір подати клопотання про залучення до участі у справі правонаступника відповідача.

Опікун відповідача та його представник в підготовче судове засідання не з`явились, у поданій заяві про закриття провадження по справі, просили здійснювати розгляд вказаної заяви без їхньої участі.

Інші учасники справи у підготовче судове засідання не з`явилися, про дату час та місце проведення підготовчого судового засідання повідомлялися належним чином.

Вивчивши матеріали клопотання про закриття провадження у справі, суд встановив наступне.

Як вбачається зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 09.09.2024 року, виданого Підкамінською селищною радою Львівської області, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що складено актовий запис № 113.

Відповідно до частини першої статті 48 ЦПК України сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач.

Здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи (частина перша статті 46 ЦПК України).

Відповідно до частини четвертої статті 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Відповідно до статті 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.

Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (право-попередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.

Підставою процесуального правонаступництва є наступництво в матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони, зокрема, внаслідок смерті, зі спірних чи встановлених судом правовідносин майнового характеру. При процесуальному правонаступництві всі процесуальні дії, виконані попередником, є обов`язковими для правонаступника.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Статтею 1219 ЦК України визначено перелік прав та обов`язків, які не входять до складу спадщини. Зокрема, згідно даної норми, не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, а саме: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.

У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі.

Отже, процесуальне правонаступництво тісно пов`язане з матеріальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому незалежно від підстав матеріального правонаступництва, процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.

Згідно із пунктом 7 частини першоїстатті 255 ЦПК Українисуд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Водночас, у пункті 1 частини першоїстатті 251 ЦПК Українизазначено, що суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.

Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 мають матеріальний характер, та не можуть бути розцінені як права та обов`язки, які нерозривно пов`язані із особою спадкодавця, а тому такі позовні вимоги допускають правонаступництво, у зв`язку з чим у задоволенні клопотання представника ОСОБА_4 про закриття провадження у справі слід відмовити.

Відповідно до частини четвертоїстатті 263 ЦПК Українипри виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Верховного Суду від 13 вересня 2021 року у справі №756/15944/14-ц зроблено висновок про те, що суд будь-якої інстанції зобов`язаний залучити до участі у справі правонаступника сторони або третьої особи, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво прав та обов`язків відповідної особи, а правонаступник існує. Питання процесуальної правосуб`єктності сторони, третьої особи, їхніх правонаступників належать до тих, які суд має вирішити під час розгляду справи незалежно від стадії судового процесу. Не є перешкодами для з`ясування підстав процесуального правонаступництва межі розгляду справи у суді відповідної інстанції, а також предмет доказування за відповідними позовними вимогами.

Пунктом 1 частини першоїстатті 253 ЦПК Українивстановлено, що провадження у справі зупиняється у такому випадку до залучення до участі у справі правонаступника.

Відповідно до частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).

Враховуючи предмет спору у справі, а також відсутність інформації про спадкоємців після смерті ОСОБА_3 , суд дійшов висновку про зупинення провадження у справі до вирішення питання про вступ у справу правонаступника (правонаступників).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 251, 253, 353 Цивільного процесуального кодексу України, суд-

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника ОСОБА_4 адвоката Ситника Сергія Олександровича, про закриття провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , в інтересах якого діє опікун ОСОБА_4 , за участю третіх осіб, Державного нотаріуса П`ятої Львівської державної нотаріальної контори Кірілової Тетяни Миколаївни, Галицької районної адміністрації Львівської міської ради як органу опіки і піклування, про стягнення коштів,-відмовити.

Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , в інтересах якого діє опікун ОСОБА_4 , за участю третіх осіб, Державного нотаріуса П`ятої Львівської державної нотаріальної контори Кірілової Тетяни Миколаївни, Галицької районної адміністрації Львівської міської ради як органу опіки і піклування, про стягнення коштів, - зупинити до вступу у справу правонаступника (правонаступників) після смерті відповідача ОСОБА_3 .

Ухвала набираєзаконної силинегайно післяїї проголошення,якщо іншене передбаченоЦивільним процесуальнимкодексом України.Ухвала судупершої інстанціїоскаржується вапеляційному порядкуокремо відрішення судуу випадках,передбачених статтею353ЦПК Українита встроки встановленістаттею 354ЦПК України.

Суддя Л.Д. Мироненко

СудГалицький районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення08.10.2024
Оприлюднено11.10.2024
Номер документу122182264
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них

Судовий реєстр по справі —461/1716/24

Ухвала від 08.10.2024

Цивільне

Галицький районний суд м.Львова

Мироненко Л. Д.

Ухвала від 20.03.2024

Цивільне

Галицький районний суд м.Львова

Мироненко Л. Д.

Ухвала від 01.03.2024

Цивільне

Галицький районний суд м.Львова

Мироненко Л. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні