ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
08.10.2024 Справа № 914/1745/24
За позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Будівельна компанія Случ, м.Баранівка Житомирської області
до відповідача: Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, м.Львів
за участі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю Прогрес Девелопмент Компані, с.Омит Рівненської області
про: визнання недійсним та скасування рішення Адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №63/27-р/к від 22.04.2024 у справі №63/01-01-154-2020 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу в частині, що стосується позивача
Суддя У.І. Ділай
Секретар Ю.Кохановська
За участі представників:
Від позивача: В.С.Шевчук представник (в режимі ВКЗ);
Від відповідача : С.Л.Оленюк - представник;
Від третьої особи 1: О.М.Величко представник (в режимі ВКЗ);
Ухвалою від 24.09.2024 розгляд справи відкладено на 08.10.2024 о 11:30 год. Цією ж ухвалою відкладено розгляд клопотання позивача (вх.№ 23037/24 від 23.09.2024 ) про призначення комплексної судової комп`ютерно-технічної експертизи та технічної судової експертизи документів.
В судове засідання 08.10.2024 представники позивача, відповідача та третьої особи з`явились. Представники позивача та третьої особи подане клопотання про призначення експертизи підтримали, просили суд його задоволити, натомість представник відповідача проти задоволення клопотання про призначення експертизи заперечив.
Розглянувши подане Товариством з обмеженою відповідальністю Будівельна компанія Случ (вх.№ 23037/24 від 23.09.2024 ) клопотання про призначення комплексної судової комп`ютерно-технічної експертизи та технічної судової експертизи документів суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України "Про судову експертизу" визначено, що судовою експертизою є дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи. Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення.
За приписами ст. 99 Господарського процесуального кодексу України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Тобто, що судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.
За змістом статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Згідно частин 1, 2 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до частини 1 статті 101 Господарського процесуального кодексу України учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення.
Статтею 98 ГПК України визначено, що висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.
Висновок судового експерта для господарського суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється господарським судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 86 цього Кодексу (ст.104 ГПК України).
Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом (стаття 14 зазначеного Кодексу).
З наведених норм вбачається, що господарським процесуальним кодексом України на учасників процесу покладається обов`язок спочатку самостійно вжити заходи для надання експертного висновку і лише у разі відсутності такої можливості, що також має бути підтверджено відповідними доказами, сторона звертається з клопотанням про призначення експертизи до суду.
В п. п. 2, 5 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" №4 від 23.03.2012 роз`яснено, що судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення.
Отже, експертиза призначається судом у випадку необхідності встановлення фактів (обставин), дані про які вимагають спеціальних знань, та які мають суттєве значення для правильного вирішення спору по суті.
З огляду на приписи ст.ст. 99, 101 ГПК України, проаналізувавши клопотання позивача про призначення судової експертизи, на думку суду позивачем не доведено необхідності призначення комплексної судової комп`ютерно-технічної експертизи та технічної судової експертизи документів та неможливість встановлення всіх обставин справи та вирішення спору на підставі поданих сторонами доказів без застосування спеціальних знань. Крім того, позивач не позбавлений можливості самостійно замовити експертне дослідження для отримання висновку експерта, який би був оцінений судом при дослідженні доказів по справі.
Тому суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання позивача про призначення судової експертизи у справі.
Представники позивача, відповідача та третьої особи в судовому засіданні повідомили суд, що станом на дату судового засідання подано всі можливі докази в обгрунтування своїх вимог та заперечень.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку підготовче провадження закрити та призначити справу до судового розгляду по суті.
Керуючись ст. ст. 13,14,73,98,99,101,104,185, 234, 235 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1. В задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю Будівельна компанія Случ (вх.№ 23037/24 від 23.09.2024 ) про призначення комплексної судової комп`ютерно-технічної експертизи та технічної судової експертизи документів відмовити.
2. Підготовче провадження закрити.
3. Призначити справу до судового розгляду по суті на 12.11.2024 р. о 11:30 год.
4.Зобов`язати сторін: забезпечити явку повноважного представника.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Інформацію по справі, яка розглядається можна отримати за наступною веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015.
Суддя Ділай У.І.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2024 |
Оприлюднено | 11.10.2024 |
Номер документу | 122187404 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо застосування антимонопольного та конкурентного законодавства |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Ділай У.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні