ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
================================================================
УХВАЛА
09 жовтня 2024 року Справа № 915/1206/24
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Смородінової О.Г.,
розглянувши матеріали
за позовом: Військової частини НОМЕР_1
до відповідача: ОСОБА_1
про: стягнення 1 121 000,00 грн,
В С Т А Н О В И В:
02.10.2024 Військова частина НОМЕР_1 звернулася до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою б/н від 02.10.2024 (вх. № 11842/24) (з додатками), в якій просить суд:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця Дереш Геннадія Михайловича на користь військової частини НОМЕР_1 (розрахунковий рахунок НОМЕР_2 в Державній казначейській службі України в м. Києві, МФО 820172) грошові кошти в розмірі 1 121 000,00грн. (один мільйон сто двадцять одна тисяча гривень 00 копійок).
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Дереш Геннадія Михайловича на користь військової частини НОМЕР_1 (розрахунковий рахунок НОМЕР_2 в Державній казначейській службі України в м. Києві, МФО 820172) понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 13 452,00 грн. (тринадцять тисяч чотириста п`ятдесят дві гривні 00 копійок).
Положеннями ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому ст. 174 цього Кодексу. Якщо відповідачем вказана фізична особа, яка не є підприємцем, суд відкриває провадження протягом п`яти днів з дня отримання судом у порядку, передбаченому ч. 8 цієї статті, інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи - відповідача.
Інформацію про відповідність наданих позивачем щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_1 на запит Господарського суду Миколаївської області від 03.10.2024 отримано 04.10.2024.
Після отримання інформації про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 суд, дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, дійшов висновку, що позовна заява Військової частини НОМЕР_1 б/н від 02.10.2024 (вх. № 11842/24) не відповідає вимогам Глави 1 Розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України за такими підставами.
Статтею 162 Господарського процесуального кодексу України встановлено вимоги до позовної заяви, а саме позовна заява повинна містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
За змістом статті 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: 1) направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу; 2) сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
До заяви про визнання акта чи договору недійсним додається також копія (або оригінал) оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Однак, позовна заява не містить оформлених належним чином відомостей, передбачених ч. 3 ст. 162 ГПК України, а саме:
1) позовна заява, всупереч п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України містить суперечливі відомості про відповідача щодо вказівки на статус фізичної особи-підприємця. Так, у вступній частині позову відповідачем зазначено ОСОБА_1 . Водночас, прохальна частина позову містить вимогу про стягнення грошових коштів з фізичної особи-підприємця Дереш Геннадія Михайловича. Вказане потребує додаткових пояснень та обґрунтувань з боку позивача.
2) позовна заява, всупереч п. 4 ч. 3 ст. 162 ГПК України не містить належно викладеного змісту позовних вимог у відповідності до п. 4 ч. 3 ст. 162 ГПК України. Так, правову категорію «зміст позовних вимог» слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає ухвалити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб`єктивного права, зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватись максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи. Предмет позову, тобто певна правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення, повинен бути чітко визначений позивачем у прохальній частині позовної заяви, оскільки резолютивна частина рішення суду, по суті, відображає позовні вимоги, викладені у прохальній частині позовної заяви. Всупереч наведеному вступна та прохальна частини позовної заяви містять суперечливі дані щодо статусу відповідача. Крім того, прохальна частина позову не містить вказівки на правову природу заявлених до стягнення коштів (напр., заборгованість, штрафні санкцій, компенсаційні нарахування, тощо). Суд позбавлений права визначати замість позивача позовні вимоги, а також осіб, на користь яких вони спрямовані, відтак позивач повинен самостійно визначитись з вищезазначеним. Таким чином, на думку суду, позивачу необхідно конкретизувати обраний спосіб захисту порушеного права шляхом уточнення позовних вимог, з урахуванням визначеного позивачем складу учасників справи.
3) позовна всупереч п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України заява не містить належного викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини, зокрема, позивачем не зазначено доказів, що підтверджують вказані позивачем на арк. 2 позовної заяви обставини, а саме про те, що:
- кошти не було зараховано на розрахунковий рахунок Відповідача у зв`язку з непроведенням операції банком отримувача (відповідача) АТ «Універсал банк»;
- у період з 03.06.2024 по 27.07.2024 у військовій частині НОМЕР_1 4-м територіальним управлінням внутрішнього аудиту Міністерства оборони України проводилася перевірка щодо використання коштів і майна у сфері Державної спеціальної служби транспорту. За результатами перевірки було складено аудиторський звіт від 25.07.2024 № 520/5/10/аз та зміни до нього від 21.08.2024 № 520/5/1190 за яким було встановлено недоотримання фінансових ресурсів (упущеної вигоди) військовою частиною НОМЕР_1 по договору поставки № 14 від 20 лютого 2024 року на суму 1 121 000,00 грн.
Вказане свідчить про те, що виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із зазначенням доказів, що підтверджують вказані обставини, як це передбачено п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України, здійснений позивачем неналежним чином.
4) позовна заява, всупереч п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України не містить переліку документів та інших доказів, що додаються до заяви.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем не виконано вимоги ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків.
Таким чином, керуючись ст. ст. 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву Військової частини НОМЕР_1 б/н від 02.10.2024 (вх. № 11842/24) у справі № 915/1206/24 залишити без руху.
2. Позивачу усунути встановлені при поданні позовної заяви недоліки у 10-денний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до господарського суду письмової заяви про усунення недоліків з дотриманням вимог, передбачених ст. 170 Господарського процесуального кодексу України.
3. Роз`яснити позивачу, що при невиконанні вимог даної ухвали, позовна заява у відповідності до приписів ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України вважається неподаною та повертається заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
СуддяО.Г. Смородінова
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 11.10.2024 |
Номер документу | 122187457 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Смородінова О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні