Справа № 939/1575/24
РІШЕННЯ
Іменем України
07 жовтня 2024 рокуБородянський районний суд
Київської області в складі: головуючої - судді Герасименко М.М.
за участю секретаря - Рассказової М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє у своїх інтересах та інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , до Бородянської селищної ради Бучанського району Київської області про визнання у порядку спадкування за законом прав і обов`язків забудовника незавершеного будівництвом житлового будинку,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2024 року позивач звернулася до суду з позовом, у якому просила, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, визнати за нею і неповнолітніми дітьми ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , по 1/3 частці за кожним у порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , права і обов`язки забудовника незавершеного будівництвом житлового будинку АДРЕСА_1 , з правом здійснення дій щодо введення його до експлуатації та оформлення у власність даного майна.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 . За життя ОСОБА_4 отримав дозвільні документи на будівництво житлового будинку в АДРЕСА_1 , однак здати об`єкт нерухомості в експлуатацію не встиг. Спадкоємцями після смерті ОСОБА_4 є його дружина (позивач) та неповнолітні діти ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , які прийняли спадщину. Мати спадкодавця відмовилася від прийняття спадщини, подавши відповідну заяву до нотаріуса. Через відсутність правовстановлюючого документа, яким би підтверджувалося право власності спадкодавця на вказаний вище житловий будинок, позивач та її діти позбавлені можливості оформити в нотаріальній конторі свої спадкові права після смерті чоловіка та батька відповідно.
Ухвалою Бородянського районного суду Київської області від 28 червня 2024 року відкрито провадження у справі та ухвалено провести розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 30 липня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Від представника позивача адвоката Горбаченко М.О. надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Відповідач Бородянська селищна рада Бучанського району Київської області свого представника в судове засідання не направила, відповідно до листа просила розглянути справу без його участі, проти заявлених вимог не заперечує.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Дружнянської сільської ради від 31 жовтня 2005 року ОСОБА_4 була виділена земельна ділянка площею 0,15 га під забудову нового жилого будинку в АДРЕСА_1 (а.с. 23).
На підставі вищевказаного рішення, відділом архітектури Бородянської РДА 06 вересня 2006 року був виданий будівельний паспорт на забудову земельної ділянки, виділеної індивідуальному забудовнику ОСОБА_4 в АДРЕСА_1 (а.с. 20-24).
Відповідно до даних технічного паспорту від 15 квітня 2024 року та довідки КП КОР «Київське обласне бюро технічної інвентаризації» від 15 квітня 2024 року вбачається, що за адресою: АДРЕСА_1 , у 2012 році побудовано житловий будинок літ. «А», прибудови літ. «а», «а1», літня кухня-сарай літ. «Б», гараж літ. «В», сарай літ. «Г», навіс літ. «Д», «Е», убиральня літ. «Ж», колодязь № 1, зливна яма № 2, ворота № 3, хвіртка № 4, 7, 8, огорожа № 5, 6 (а.с. 25-29, 30).
Згідно архівної довідки КП КОР «Київське обласне бюро технічної інвентаризації» від 29 травня 2024 року станом на 31 грудня 2012 року право власності на об`єкт нерухомого майна житловий будинок АДРЕСА_1 за ОСОБА_4 не зареєстровано (а.с. 31).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер, про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 8).
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на:
належні спадкодавцю права на незавершений будівництвом житловий будинок АДРЕСА_1 ;
мінітрактор марки «FT-454», 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2
автомобіль марки «SKODA», 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_3 .
Позивач є дружиною померлого ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 (а.с. 109).
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є дітьми померлого ОСОБА_4 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження серії НОМЕР_5 , НОМЕР_6 (а.с. 111, 117).
З матеріалів спадкової справи № 18/2024 (а.с. 87-156) встановлено, що спадщину у встановлений законодавством строк після померлого ОСОБА_4 прийняли його дружина ОСОБА_1 та діти ОСОБА_2 і ОСОБА_3 . Мати спадкодавця ОСОБА_5 відмовилася від прийняття спадщини після померлого сина ОСОБА_4 . 09 квітня 2024 року дружині та дітям спадкодавця видані свідоцтва про право на спадщину за законом по 1/3 частці кожному на вказані вище мінітрактор та автомобіль. 07 червня 2024 року позивачу роз`яснено про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок АДРЕСА_1 , у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на вказане спадкове майно.
Відповідно дост.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).
Відповідно дост.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Частиною 1 ст.1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно до ст. 1269 ЦК України, спадкоємець,який бажаєприйняти спадщину,але начас відкриттяспадщини непроживав постійноіз спадкодавцем,має податинотаріусу абов сільськихнаселених пунктах-уповноваженій наце посадовійособі відповідногооргану місцевогосамоврядування заявупро прийняттяспадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Статтею 331 ЦК України встановлено, що право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту державної реєстрації прав на нерухоме майно після завершення будівництва та прийняття його в експлуатацію.
Згідно з пунктом 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини.
Якщо об`єкт будівництва не був завершений спадкодавцем чи не був прийнятий в експлуатацію, або право власності не було за ним зареєстроване, то до складу спадщини входять усі належні спадкодавцеві як забудовнику права та обов`язки, а саме: право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані спадкодавцем у процесі цього будівництва; право завершити будівництво (як правонаступник спадкодавця - замінений у порядку спадкування забудовник); право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершений будівництвом об`єкт; право одержати на своє ім`я свідоцтво про право власності та зареєструвати право власності.
Таким чином, спадкоємець має право звернутись до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини.
Зазначений висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах наведено у постанові Верховного Суду від 01 квітня 2020 року у справі № 707/1803/16-ц. Подібні висновки містяться у постановах Верховного Суду від 12 серпня 2019 року у справі № 607/9408/16-ц, від 28 травня 2020 року у справі № 2-2317/11, від 04 травня 2022 року у справі № 372/4235/19.
В постанові від 21 листопада 2018 року у справі № 363/1278/15-ц Верховний Суд зазначив, що якщо будівництво об`єкта нерухомого майна, не введеного в експлуатацію на день смерті спадкодавця, здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини на підставі статті 1216 ЦК України.
Процедура прийняття в експлуатацію завершених будівництвом об`єктів визначена Порядом прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13 квітня 2011 року.
Використання за призначенням не прийнятих у встановленому законодавством порядку в експлуатацію об`єктів забороняється.
Таким чином, до вирішення питання про прийняття будинку в експлуатацію і його державної реєстрації цей об`єкт не має юридичного статусу житлового будинку, а відтак вірним способом захисту для спадкоємця є звернення до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника, як таких, що входять до складу спадщини.
З урахуванням зазначеного, а також з огляду на те, що будівництво об`єкта нерухомого майна, яке є предметом спору, здійснювалося ОСОБА_4 згідно із законом, на день його смерті не було вирішено питання про прийняття будинку в експлуатацію, тому його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини після його смерті на підставі статті 1216 ЦК України.
Отже, суд дійшов висновку, що за дружиною спадкодавця - ОСОБА_1 та дітьми спадкодавця - ОСОБА_2 і ОСОБА_3 , як єдиними спадкоємцями, які прийняли спадщину, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , слід визнати права і обов`язки забудовника житлового будинку АДРЕСА_1 , по 1/3 частці за кожним.
Керуючись ст. 10-13, 141, 259, 263-265, 268, 279 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 , яка діє у своїх інтересах та інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , до Бородянської селищної ради Бучанського району Київської області про визнання у порядку спадкування за законом прав і обов`язків забудовника незавершеного будівництвом житлового будинку задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_7 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_8 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_9 ), в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , права і обов`язки забудовника житлового будинку АДРЕСА_1 , по 1/3 частці за кожним.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 07 жовтня 2024 року.
СуддяМ.Герасименко
Суд | Бородянський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2024 |
Оприлюднено | 11.10.2024 |
Номер документу | 122188904 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Бородянський районний суд Київської області
Герасименко М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні