Рішення
від 08.10.2024 по справі 564/3890/23
КОСТОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 564/3890/23

08 жовтня 2024 року

Костопільський районний суд Рівненської області в складі:

головуючої судді Грипіч Л. А.

з участю секретаря Вознюк Ю. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Костопіль за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття спадщини

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3 . Після його смерті залишилося спадкове майно, а саме земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, що розташовані на території Пісківської сільської ради Рівненського району, Рівненської області. Дане майно належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , спадщину після смерті якої прийняв ОСОБА_3 , оскільки на день її смерті (без реєстрації) проживав разом з нею в одному будинку, однак документально це не оформив.

Померла ОСОБА_4 була зареєстрована одна за адресою: АДРЕСА_1 , однак фактично проживала без реєстрації разом з ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За життя ОСОБА_4 неодноразово повідомляла, що хоче подарувати ОСОБА_3 належні їй земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства та виявляла бажання, щоб після її смерті спадщину прийняв саме ОСОБА_3 , у зв`язку з чим нею було залишено заповіт.

Враховуючи вищевикладене позивач просила суд позов задовольнити та встановити факт постійного проживання спадкоємця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 із спадкодавцем ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Яснобір, Рівненського району, Рівненської області.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, звернулася до суду з письмовою заявою, в якій просила суд проводити розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, звернувся до суду з письмовою заявою про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнав в повному обсязі.

Згідно ч.1 ст.206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд рахує за вірне прийняти визнання відповідачем пред`явленого позову, оскільки це не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає позов обґрунтованим.

З матеріалів справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 12.11.2018 року виконавчим комітетом Пісківської сільської ради Костопільського району, Рівненської області, про що складено відповідний актовий запис №40.

Факт наявності родинних відносин позивача з її померлим батьком підтверджується копіями документів, які вказують, що позивач ОСОБА_1 є дочкою померлого ОСОБА_3 , зокрема свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 серії НОМЕР_2 , виданим 16.06.1986 року Пісківською сільською радою Костопільського району, Рівненської області, де у графі батько записано « ОСОБА_3 » та свідоцтвом про одруження ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 , виданим 10.04.2007 року Дрозднівською сільською радою Ковельського району, Волинської області, з якого вбачається, що позивач змінила дошлюбне прізвище з Вітів на Оніщук.

Після смерті батька позивача залишилось спадкове майно, а саме: земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, що розташовані на території Пісківської сільської ради Рівненського району, Рівненської області (кадастровий номер:5623486500:05:001:0005, площа 2,51 га, кадастровий номер:5623486500:05:006:0034, площа 0,54 га), які він прийняв після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №00038101035 від 11.01.2023 року.

Вказані земельні ділянки належали на праві власності ОСОБА_4 , що підтверджується державними актами на право власності на земельні ділянки серії РВ №015080 та серії РВ №008005, виданими 08.10.2003 року.

До дня смерті ОСОБА_4 була зареєстрована одна за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою №24/02-08, виданою 17.01.2023 року Пісківським старостинським округом №8.

Як вбачається з довідки №282/02-08, виданої 15.08.2024 року та довідки №284/02-08 виданої 15.08.2024 року Пісківським старостинським округом №8 ОСОБА_4 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , однак фактично з 1992 року по 20.03.2012 року (на день смерті) проживала зі своїм племінником ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та його сім`єю за адресою: АДРЕСА_2 .

Крім того, за життя ОСОБА_4 склала два заповіта від 20.04.1978 року та 03.04.2000 року, відповідно до яких частину належного їй майна заповіла ОСОБА_3 .

Допитані в судовому засіданні 03.09.2024 року свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 повідомили суд, що вони як сусіди, підтверджують той факт, що ОСОБА_4 на момент своєї смерті проживала в будинку свого племінника ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 .

У суду не має підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених свідками. Дані про заінтересованість свідків в результаті розгляду справи відсутні, їх показання об`єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним доказам у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Згідно роз`яснень викладених у п.п.2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах спадкування" №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

З наявних у справі доказів вбачається, що ОСОБА_4 на момент своєї смерті постійно проживала разом зі своїм племінником ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 , однак, факт такого проживання може в даному випадку бути встановлений виключно в судовому порядку.

За змістом ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово, а відповідно до частини шостої даної статті фізична особа може мати кілька місць проживання.

У відповідності до ст.2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені цим Законом.

Статтею 3 цього Закону визначено, що місце перебування особи - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати.

Відсутність реєстрації спадкодавця за останнім його місцем проживання, зокрема, за місцем проживання спадкоємця, не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо такі обставини підтверджуються достатністю інших належних і допустимих доказів. Аналогічного висновку дійшов ВС у своїй постанові від 04 липня 2018 року по цивільній справі № 404/2163/16-ц.

Оцінюючи у сукупності дослідженні докази, суд вважає доведеним факт постійного проживання батька позивача ОСОБА_3 з ОСОБА_4 на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Яснобір, Рівненського району, Рівненської області, а відтак позов є обгрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 29, 1221, 1268 ЦК України, ст. ст. 4, 13, 206, 247, 258-259, 263-265, 315, 319, 354 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»,суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання спадкоємця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 із спадкодавцем ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Яснобір, Рівненського району, Рівненської області на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Яснобір, Рівненського району, Рівненської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Рівненського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач:

ОСОБА_1 (жителька АДРЕСА_3 ), паспорт серії НОМЕР_4 , виданий 13.06.2007 року Костопільським РВ УМВС України в Рівненській області, РНОКПП: НОМЕР_5 .

Відповідач:

ОСОБА_2 , (житель АДРЕСА_3 ).

Повне рішення складено

09 жовтня 2024 року.

СуддяЛ. А. Грипіч

СудКостопільський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення08.10.2024
Оприлюднено11.10.2024
Номер документу122189112
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —564/3890/23

Рішення від 08.10.2024

Цивільне

Костопільський районний суд Рівненської області

Грипіч Л. А.

Ухвала від 21.06.2024

Цивільне

Костопільський районний суд Рівненської області

Грипіч Л. А.

Ухвала від 05.12.2023

Цивільне

Костопільський районний суд Рівненської області

Грипіч Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні