Рішення
від 02.10.2024 по справі 149/1289/24
ХМІЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 149/1289/24

Провадження №2-о/149/87/24

Номер рядка звіту 17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.10.2024 м. Хмільник

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Олійника І. В.,

секретаря судових засідань Янюк А. Й.,

представника заявника - ОСОБА_1 , приймає участь у режимі відеоконференції

розглянувши у судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Уланівська сільська рада Хмільницького району Вінницької області, приватний нотаріус Хмільницького районного нотаріального округу Вінницької області Дем`янюк Людмила Анатоліївна, ОСОБА_3 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 про встановлення факту проживання однією сім`єю із спадкодавцем не менше ніж п`ять років до часу відкриття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувсядо Хмільницькогоміськрайонного судуВінницької областіз заявоюпро встановлення факту проживання однією сім`єю із спадкодавцем.

Короткий зміст заявлених вимог

Подана заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер спадкодавець ОСОБА_10 після смерті котрого залишилося спадкове майно, серед якого право власності на земельну ділянку. Заявник зазначає, що на момент смерті спадкодавця він проживав та був зареєстрований разом з ним за однією адресою не менше п`яти років до часу відкриття спадщини, тобто є спадкоємцем четвертої черги (ст. 1264 ЦК України). Під час звернення до нотаріуса йому було повідомлено про відсутність підтвердження факту постійного проживання зі спадкодавцем не менше ніж п`ять років до дня відкриття спадщини. Вказане стало підставою для звернення до суду з цією заявою, в якій заявник просить встановити факт того, що він з 01.04.2004 проживав однією сім`єю зі спадкодавцем ОСОБА_10 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини. Встановлення даного факту необхідне для оформлення спадкових прав після смерті спадкодавця.

Рух справи

Ухвалою судувід 19.04.2024відкрито провадженняу справі,призначено судовезасідання,ухвалено викликатиі допитатисвідка,а такожвитребуваноінформацію на предмет прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_10 та інформацію щодо кола його спадкоємців.

Ухвалою суду від 25.06.2024залучено доучасті усправі вякості заінтересованихосіб: ОСОБА_3 ,яка дієв своїхінтересах тав інтересах ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 .Витребувано інформацію про те, чи постійно проживав ОСОБА_2 разом із ОСОБА_10 за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою суду від 23.07.2024 витребувано належним чином засвідчені копії витягів: з актових записів про: народження; одруження; народження дітей; відомостей про батків ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьків, братів чи сестер.

Ухвалою суду від 07.08.2024 витребувано належним чином засвідчені копії витягів: з актового запису про смерть ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; з актового запису про смерть ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Позиція учасників справи

23.05.2024 заявник у судовому засіданні підтримав заявлені вимоги та пояснив, що його батько та мати спадкодавця були одружені, а тому спадкодавця він вважав братом. Проживав зі спадкодавцем постійно, за виключенням періоду з 1996 до 2006. Разом з ними також проживав батько ОСОБА_13 , мачуха ОСОБА_14 , сестра ОСОБА_15 та брат ОСОБА_16 .

Представник заявника у судовому засіданні просив задовольнити заявлені вимоги.

Заінтересовані особи у судове засідання не з`явилися, подали заяви про розгляд справи за їхньої відсутності, проти задоволення заявлених вимог не заперечують.

Суд, заслухавши пояснення предстаника заявника, дослідивши матеріали цивільної справи, заслухавши показання свідка, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку про часткове задоволення заявлених вимог враховуючи наступне.

Фактичні обставини справи

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер спадкодавець ОСОБА_10 після смерті котрого залишилося спадкове майно, зокрема право власності на земельну ділянку. Спадкова справа після смерті спадкодавця не заводилася (а.с. 8-10, 45, 54).

На момент смерті спадкодавця разом із ним проживав та був зареєстрований заявник ОСОБА_2 , реєстрацію місця проживання котрого здійснено 24.10.2006, а також ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . Спадкоємці першої, другої та третьої черги за законом після смерті спадкодавця відсутні (а.с. 11-17, 53, 77-98, 154-155, 164-166, 205-209).

Приватним нотаріусом Хмільницького районного нотаріального округу Вінницької області Дем`янюк Л. А. заявнику ОСОБА_2 надано роз`яснення, яким повідомлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, а у разі його відсутності, особи визначені ст.ст. 1261-1265 ЦК України. Повідомлено про те, що заявник не перебував у родинних відносинах зі спадкодавцем, тому для нього може бути застосована ст. 1264 ЦК України, якщо такі обставини будуть підтверджені рішенням суду.

Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 підтвердила, що з 2006 вона, її чоловік ОСОБА_2 та їхні діти проживали спільно з ОСОБА_10 , обробляли присадибну земельну ділянку, вели спільне господарство, мали спільний побут (а.с. 61).

Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Постановою Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснено підстави, за наявності яких у порядку окремого провадження розглядаються такі справи: 1) згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; 2) чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; 3) заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; 4) встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Пунктом 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.

Згідно із ч. 1 ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.

Пунктом 23 вищевказаної Постанови зазначено, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Вказаний висновок наведено у Постанові Верховного Суду від 06.09.2021 у справі № 363/1683/19.

Враховуючи викладене, встановлені судом обставини та зважаючи на те, що заявник просить встановити факт спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме з 01.04.2004, однак дослідженими доказами підтверджено факт спільного проживання заявника зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до відкриття спадщини, а саме з 21.10.2006, суд доходить висновку про часткове задоволення заявлених вимог.

Встановлення факту спільного проживання зі спадкодавцем необхідне для оформлення спадкових прав після смерті останнього, вказаний факт неможливо встановити в інший спосіб.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 263-265, 273, 293, 294, 315, 319, 354, 355 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В:

Заявлені вимоги задовольнити частково.

Встановити факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , із 24.10.2006 року проживав однією сім`єю зі ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не менше ніж п`ять років до часу відкриття спадщини.

В іншій частині - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 09.10.2024.

Суддя Ігор ОЛІЙНИК

СудХмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення02.10.2024
Оприлюднено11.10.2024
Номер документу122189549
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —149/1289/24

Рішення від 02.10.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Олійник І. В.

Рішення від 02.10.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Олійник І. В.

Ухвала від 07.08.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Олійник І. В.

Ухвала від 23.07.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Олійник І. В.

Ухвала від 06.06.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Олійник І. В.

Ухвала від 02.05.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Олійник І. В.

Ухвала від 19.04.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Олійник І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні