Справа № 717/1815/24
Номер провадження2/717/347/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.10.2024 року селище Кельменці
Кельменецький районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого - судді Телешмана О.В.,
з участю секретаря судових засідань Глібіщук М.Л.,
позивач ОСОБА_1 - в судове засідання не з`явився,
представник позивача ОСОБА_2 - в судове засідання не з`явилася,
представник відповідача - Кельменецького відділу реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - в судове засідання не з`явився,
представник заінтересованої особи - Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області - в судове засідання не з`явився,
Представник позивача звернувся до суду із позовною заявою, в якій просить:
встановити неправильність в актовому записі цивільного стану про шлюб , який був укладений між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та зареєстрований у виконавчому комітеті Нелиповецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області, про що в книзі записів актів громадянського стану про одруження, зроблено відповідний актовий запис за № 5 у записі прізвища чоловіка - ОСОБА_1 , правильним вважати ОСОБА_1 , у записі прізвища дружини - ОСОБА_4 , правильним вважати ОСОБА_4 .
Розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кельменецького відділу реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану, суд -
ВСТАНОВИВ:
Представник відповідача Кельменецького відділу реєстрації актів цивільного стану у Дністровському району Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з`явився
Представник заінтересованої особи Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області - Богдан Олійник в судове засідання не з`явився, проте подав заяву, в якій заявлені вимоги визнав повністю
Представник позивача ОСОБА_2 подала до суду заяву, в якій позовну заяву підтримала повністю та просить розглядати справу в її відсутності.
Інші заяви та клопотання не надходили.
Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Судом також встановлено, що позивач ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Ларгна Бричанського району Республіка Молдова та проживає с. Нелипівці Дністровського району, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 19 травня 1959 року. 20 лютого 1963 року позивач одружився з ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 від 20.02.1963 року. ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 10.10.2017 року.
В червні 2024 року заявник звернувся до нотаріуса з метою оформлення спадщини після смерті дружини. Нотаріус усно відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, мотивуючи тим, що в актовому записі про шлюб допущено помилку і зазначено прізвище спадкодавця - ОСОБА_4 замість ОСОБА_4 , що підтверджується про одруження серії НОМЕР_2 від 20.02.1963 року.
Позивач ОСОБА_1 в березні 2019 року звернувся до Кельменецького відділу реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із відповідною заявою про внесення змін до актового запису про шлюб № 05 від 20.02.1963 року, вчиненого виконавчим комітетом Нелиповецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області, щоб змінити прізвище дружини ОСОБА_4 на ОСОБА_4 . За наслідками розгляду його заяви було винесено висновок про внесення змін до актового запису від 12.03.2019 року. Згідно висновку при державній реєстрації шлюбу 20 лютого 1963 року вказано прізвище чоловіка і після шлюбу та прізвище дружини після шлюбу - ОСОБА_4 .
Відповідно до ч.1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
Відповідно до ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану", для внесення змін до актових записів необхідно достатніх підстав.
Підставою для внесення зміни до актового запису про шлюб є актовий запис про народження чоловіка. Відповідно до запиту відділу ДРАЦС 04.07.2018 року № 15.7-05.06-77/762 щодо витребування копії актового запису народження чоловіка № 46(пон.) від 19 травня 1959 року, складеного відділом: м.Брічень Республіка Молдова, відповіді від відділу ЗАГС м. Брічень Республіки Молдова трьохмісячний термін з дня подання заяви не надійшло. Відповідно до п.l.10 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 N 96/5 термін розгляду даної заяви продовжено до 11 березня 2019 року. Однак, станом на 11 березня 2019 року відповіді з відділу ЗАГС м. Брічень Республіки Молдова не надійшло. Тому внести зміни до актового запису про шлюб заявників немає підстав, оскільки відсутній документ, підтверджує родове прізвище чоловіка.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Згідно висновку Кельменецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про внесення змін до актового запису цивільного стану від 12.03.2019 року відмовлено ОСОБА_1 про внесення змін в актовий запис про шлюб складеного 19 травня 1959 року відділом ЗАГС м. Брічент Республіка Молдова, зокрема змінити прізвище « ОСОБА_4 » з « ОСОБА_4 » на ОСОБА_4 » у зв`язку з неможливістю встановлення факту приналежності документу заявнику з розбіжностями у зібраних та проаналізованих відділом документах, оскільки відсутній документ, що підтверджує родове прізвище позивача.
Таким чином, суд вважає, що правильне прізвище позивача та його дружини є ОСОБА_4 , оскільки в матеріалах справи відсутні докази, що позивач змінював прізвище після свого народження та після одруження з ОСОБА_4 .
Так в свідоцтві про смерть серії НОМЕР_3 зазначено прізвище дружини позивача ОСОБА_4 , в державному акті на право власності на земельну ділянку Серії ЯА № 616724 прізвище спадкодавця вказано ОСОБА_4 , а також саме про прізвище позивача та його дружини як Павалакій йдеться в довідках Нелиповецького старостинського округу №14 Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області від 28.06.2024 року №459, від 11.07.2024 року № 498.
Згідно ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», цей Закон регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження (ч. 1 ст. 6 Закону).
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (ч.ч. 1,4 ст. 22 Закону).
Відповідно до п.п. 1.1,1.7, 1.15,2.13.1,2.16.7,2.18 «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Згідно п.п. 2,3,9,11 постанови Пленуму Верховного суду України від 07 липня 1995 року № 12 «Про практику розгляду судами справи про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення неправильності записів при реєстрації в державних органах актів народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, зміни прізвища, імені та по батькові громадянина в тому разі, коли органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено заявникові у внесенні змін до записів у актах громадянського стану або коли з цього приводу є спір між заінтересованими особами (між заявником і особами, інтереси яких може зачепити зміна запису, оскільки у них, у зв`язку з цим, виникнуть певні обов`язки).
Судам належить враховувати, що реєстрація народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, зміни прізвища, імені та по батькові провадиться органами реєстрації актів громадянського стану в книгах спеціального зразка, які є єдиними доказами засвідчених у них фактів. Крім цього Закону, порядок реєстрації актів громадянського стану встановлюється Правилами, які затверджуються Міністерством юстиції України.
Суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках невиправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).
З такими заявами до суду можуть звертатися особи, щодо яких складено актовий запис; батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники - щодо актових записів, які стосуються неповнолітніх дітей, а у передбачених законодавством випадках і самі неповнолітні; опікуни громадян, визнаних судом недієздатними, а щодо актових записів померлих - особи, які входять до кола їх спадкоємців.
Роз`яснити судам, що в порядку встановлення неправильності записів у актах громадянського стану до цих актів вносяться зміни щодо прізвища, імені, по батькові, коли були допущені помилки під час реєстрації акта або коли органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено у зміні запису, який провадився відповідно до положень про порядок зміни записів актів громадянського стану (наприклад, при зміні прізвища, імені, по батькові, місця і дати народження; у зв`язку з усиновленням (удочерінням), а також у разі запису усиновителів батьками усиновленого; при зміні прізвища одного з подружжя або дитини у зв`язку з розірванням шлюбу або визнанням шлюбу недійсним; якщо прізвище, ім`я та по батькові зазначені без урахування національних традицій; якщо при реєстрації народження дитини їй дане прізвище або ім`я без урахування бажання батьків або одного з них, а також у зв`язку зі зміною статі).
Суд постановляє рішення про неправильність запису в акті громадянського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акта громадянського стану.
Виходячи з того, що рішення суду, яким встановлено неправильність запису в акті громадянського стану є підставою для виправлення такого запису органами реєстрації актів громадянського стану, у резолютивній частині рішення повинно бути зазначено, який запис є неправильним, яким органом реєстрації актів громадянського стану і щодо яких осіб він складений, номер і дата запису та які виправлення, зміни чи доповнення слід до них внести.
Отже, з матеріалів справи вбачається, що у позивача не має іншого способу захистити своїх невизнані права, окрім як просити суд встановити неправильність в актовому записі про його народження та народження його батька.
Керуючись вимогами ч.4 ст.10 ЦПК України щодо застосування практики Європейського суду з прав людини як джерела права, суд також вважає за доцільне послатися на рішення у справах «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» № 36548/97, «Ґаші проти Хорватії» №32457/05, «Трґо проти Хорватії» №35298/04, в яких визначено, що ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок особи, яких вони стосуються.
Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.
Частиною 1 статті 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з ч.1 ч.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Зміст статті 89 ЦПК України визначає, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За таких обставин, враховуючи, що надані позивачем докази на підтвердження викладених в позовній заяві вимог є належними, допустимими, достовірними та достатніми, суд дійшов висновку, що позовна заява ОСОБА_8 є обґрунтованою і підлягає задоволенню повністю.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 9-13, 81, 141, 200, 206, 217, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) задовольнити повністю.
Встановити неправильність в актовому записі цивільного стану про шлюб, який був укладений між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та зареєстрований у виконавчому комітеті Нелиповецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області, про що в книзі записів актів громадянського стану про одруження, 20.02.1963 року зроблено відповідний актовий запис за № 5: у записі прізвища чоловіка - ОСОБА_1 , правильним вважати ОСОБА_1 , у записі прізвища дружини - ОСОБА_4 правильним вважати ОСОБА_4 .
Зобов`язати Кельменецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису про одруження № 05 від 20.02.1963 року, вчиненого виконавчим комітетом Нелиповецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області, змінивши прізвище чоловіка з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 », змінивши прізвище дружини з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 ».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 9 жовтня 2024 року.
Суддя Телешман О.В.
Суд | Кельменецький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 14.10.2024 |
Номер документу | 122189583 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Кельменецький районний суд Чернівецької області
Телешман О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні