Справа № 274/4342/24 Провадження № 2/0274/1177/24 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.09.2024 м. Бердичів
Суддя Бердичівськогоміськрайонного судуЖитомирської областіБольшакова Т.Б. за участю секретаря судового засідання Юсової О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Райгородоцької сільської ради Бердичівського району Житомирської області, ОСОБА_2 про визначення права власності на будинок в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернулася до суду з указаним позовом, у якому просить визнати за нею право власності на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позов обґрунтованотим,що вона є онукою померлої ОСОБА_3 .
Головою двору за адресою АДРЕСА_1 являлась до дня своєї смерті ОСОБА_3 .
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 12.02.2024 вона успадкувала після смерті ОСОБА_3 частину земельної ділянки з кадастровим номером 1820885000:05:001:0059 загальною площею 0,3049 га, яка розташована на території Романівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, а іншу частину зазначеної земельної ділянки успадкував її син ОСОБА_2 .
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 12.02.2024 позивачка також успадкувала після смерті ОСОБА_3 частину земельної ділянки з кадастровим номером 1820885000:02:001:0002 загальною площею 1,8117 га, яка розташована на території Романівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, а іншу частину зазначеної земельної ділянки успадкував ОСОБА_2 .
Її батько ОСОБА_4 відмовився від прийняття своєї частини спадщини на її користь.
12.02.2024 приватним нотаріусом Бердичівського районного нотаріального округу Богатирчуком В.А. було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з тим, що у неї відсутній документ, що посвідчує право власності спадкодавиці на вказаний житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Право власності на будинок АДРЕСА_1 не зареєстроване.
Позивачкою, було замовлено та оплачено виготовлення технічного паспорту на вказаний вище житловий будинок. Відповідно до висновку про вартість об`єкта оцінки від 03.04.2024 року, оціночна вартість житлового будинку складає 119336 гривень.
Враховуючи, що Позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законолм вона змушена звернутися до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
ІІ. Процедура та позиції сторін
Ухвалою суду від 22.05.2024 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження.
12.06.2024 до суду надійшла належним чином завірена копія матеріалів спадкової справи: № 90/2016, заведена до майна померлої ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 18.07.2024 закрито проведення підготовчого засідання, призначено справу до судового розгляду по суті.
Сторони в судове засідання не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Представник позивача - адвокат Ковальчук А.В. подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує та просить його задовольнити.
Представник відповідача - Райгородоцької сільської ради Бердичівського району Житомирської області подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності у зв`язку з відсутністю заперечень.
Відповідач - ОСОБА_2 подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Суд розглянув справу за відсутності учасників справи, які належним чином повідомлені про день і час слухання справи, що відповідає положенням ст. ст. 128, 223 ЦПК України, з урахуванням поданих клопотань про розгляд справи за відсутності сторони, що, в свою чергу, не порушує прав та обов`язків учасників судової справи.
Оскільки в судове засідання не з`явилися всі учасники провадження, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, не здійснюється.
ІІІ. Національне законодавство, що підлягає застосуванню
Згідно ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно зі ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Як визначено ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 1 ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01.01.2013, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:
1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;
2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті.
За змістом п. 62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки виконавчого комітету сільської Ради депутатів трудящих, які видавалися в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах.
Погосподарські книги є особливою формою статистичного обліку, що здійснюється в Україні (УРСР) із 1979 року. В погосподарських книгах при визначенні року побудування зазначається рік введення в експлуатацію будинку.
Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31.01.1966, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13.12.1995 № 56, передбачала обов`язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (п.4 Інструкції), в тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п. 20 Інструкції).
Відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. ст. 5, 47, 49 Закону України «Про нотаріат», п. 22.31 Інструкції «Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів, нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
На підставі ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
ІV. Фактичні обставини справи, встановлені судом, докази на їх підтвердження, оцінка та мотиви суду
Судом встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .
ОСОБА_5 є донькою ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 та копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 .
ОСОБА_4 являється сином ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 .
Таким чином, матеріалами справи встановлено, що позивачка являється рідною онукою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно довідки № 106 від 14.02.2017, виданої виконкомом Романівської сільської ради Бердичівського району, ОСОБА_3 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрвована за адресою: АДРЕСА_1 . Протягом 6 місяців після її смерті по вказаній адресі були зареєстровані: син ОСОБА_4 , невістка ОСОБА_6 , онука ОСОБА_7 , онука ОСОБА_8 .
Згідно довідки № 107 від 14.02.2017, виданої виконкомом Романівської сільської ради Бердичівського району, земельна ділянка орієнтованою площею 0,4400 га, в тому числі 0,2500 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських споруд та 0,1900 га для ведення особистого селянського господарства не приватизована та занходитьсмя за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до виписки з погосподарської книги № 40 від 14.02.2024 року, головою двору за адресою АДРЕСА_1 являлась до дня своєї смерті ОСОБА_3 .
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 12.02.2024 року позивачка успадкувала після смерті ОСОБА_3 частину земельної ділянки з кадастровим номером 1820885000:05:001:0059 загальною площею 0,3049 га, яка розташована на території Романівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, а іншу частину зазначеної земельної ділянки успадкував її син ОСОБА_2 .
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 12.02.2024 року Позивачка також успадкувала після смерті ОСОБА_3 частину земельної ділянки з кадастровим номером 1820885000:02:001:0002 загальною площею 1,8117 га, яка розташована на території Романівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, а іншу частину зазначеної земельної ділянки успадкував ОСОБА_2 .
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовився від прийняття своєї частини спадщини на користь ОСОБА_1 , вказана заява міститься в матеріалах спадкової справи № 90/2016, відкритої після смерті ОСОБА_3 .
Відповідно до довідки № 172 від 09.02.2017, виданої Бердичівським МБТІ, що станом на 31.12.2012, згідно наявних паперових носіїв право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , не зареєстроване.
Відповідно до висновку про вартість об`єкта оцінки від 03.04.2024, оціночна вартість житлового будинку складає 119336 гривень.
Постановою приватного нотаріуса Бердичівського районного нотаріального округу Богатирчука А.М. від 12.02.2024 відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з тим, що у ОСОБА_1 відсутній документ, що посвідчує право власності спадкодавця на вказаний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач ОСОБА_2 не претендує на спадкове майно за законом, визнає позовні вимоги позивача, матеріалами спадкової справи підтверджено, що позивач є спадкоємцем за законом житлового будинку померлої ОСОБА_3 , що як наслідок до позивача переходять всі майнові та окремі особисті немайнові права та обов`язки спадкодавця на це майно, при цьому у видачі свідоцтва про право на спадщину позивачу було відмовлено, іншого позасудового порядку реалізувати свої спадкові права позивач не має можливості, суд уважає вимоги позивача обґрунтованими та підставними та такими, що підлягають задоволенню.
V. Розподіл судових витрат
Розподіляючи судові витрати у виді судового збору, суд керується ч. 9 ст. 141 ЦПК України, яка передбачає, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами, або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи, що спір виник не з протиправних дій відповідача, судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 259, 263-265, 268, 272, 273, 352, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Райгородоцької сільської ради Бердичівського району Житомирської області, ОСОБА_2 про визначення права власності на будинок в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення - протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Відповідачі: Райгородоцька сільська рада Бердичівського району Житомирської області, ЄДРПОУ 04345569, адреса: вул. Соборна, буд. 11, с. Райгородок, Бердичівський район, Житомирська область, 13331.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 .
Повний текст рішення виготовлено 07.10.2024.
Суддя Тетяна БОЛЬШАКОВА
Суд | Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2024 |
Оприлюднено | 11.10.2024 |
Номер документу | 122200859 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Большакова Т. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні