Рішення
від 10.10.2024 по справі 187/1381/24
ПЕТРИКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПЕТРИКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 187/1381/24

2/0187/392/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" жовтня 2024 р. селище Петриківка

Петриківський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Говорухи В.О., за участю секретаря судового засідання Єрмолаєвої О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Петриківської селищної ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, третя особа: Нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Черновська Людмила Григорівна, -

В С Т А Н О В И В:

30.07.2024 до Петриківського районного суду Дніпропетровської області за підсудністю з Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Петриківської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, в якій позивач просить суд визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку, площею 2,5739 га, що знаходиться у Дніпропетровській області, Петриківський район, Лобойківська сільська рада, кадастровий номер 1223781700:02:039:0016 після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку, площею 2,5739 га, що знаходиться у Дніпропетровській області, Петриківський район, Лобойківська сільська рада, кадастровий номер 1223781700:02:039:0016. При зверненні до нотаріальної контори із заявою про видачу Свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлого ОСОБА_2 , нотаріусом будо відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві.

За таких обставин позивачка змушена звернутися до суду із даним позовом про визнання за нею права власності на спадкове майно.

Ухвалою судді від 01 серпня 2024 року відкрито провадження по справі. Справа призначена до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 12 вересня 2024 року підготовче провадження закрито та справа призначена до судового розгляду по суті.

Позивач та її представник у судове засідання не з`явилися, однак надали до суду письмову заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи у їх відсутність.

Представник відповідача Петриківської селищної ради Ольга Левечко подала до суду заяву, згідно якої просить суд розглянути справу у її відсутність.

Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положеньЦПК Українирозгляд справи здійснюється судом за відсутністю учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного висновку.

Як передбачено ст.ст. 15,16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За загальним правилом (частина 1статті 13 ЦПК України), суд розглядає справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін, кожна з яких, відповідно до частини 1статті 81 ЦПК України повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Дніпровському, Солонянському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), актовий запис № 2947. (а.с. 13)

Родинні відносини позивачки з померлим батьком підтверджуються, зокрема, копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 , серії НОМЕР_2 , згідно якого в графі батько вказано « ОСОБА_2 ». (а.с.10)

Факт зміни прізвища з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », підтверджується копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 від 12.01.1999 року. ( а.с. 11)

Після смерті батька ОСОБА_2 , позивач звернулася до Сьомої дніпровської державної нотаріальної контори з заявою про видачу Свідоцтва про право на спадщину, внаслідок чого було заведено спадкову справу за № 553/2020.

Постановою завідуючої Сьомої дніпровської державної нотаріальної контори від 15.12.2021 ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, у зв`язку із відсутністю документів, підтверджуючих право власності на спадкове майно. (а.с.13).

Судом встановлено, що згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ 9900886582022 земельна ділянка, що розташована за адресою: Дніпропетровська область, Петриківський район, Лобойківська сільська рада, площею 2.5739 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю від 08.12.2003 ДП № 108145 (а.с. 25).

З відповіді ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 2412/299-23 на нотаріальний запит щодо видачі копії державного акту на земельну ділянку, площею 2,5739 надано інформацію про відсутність копії державного акту. При цьому зазначено, що в «Книзі записів (реєстрації) державних актів на право власності на землю громадян на території Лобойківської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області» зроблено запис за № 10312800149 від 08.03.2003 про реєстрацією Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку площею 2,5739 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ДП № 108145, яка розташована на території Лобойківської сільської ради, Дніпровського (раніше Петриківського) району Дніпропетровської області, на ОСОБА_2 (а.с. 16).

Згідно зі звітом про оцінку земельної ділянки ТОВ «КОНСАЛТИНГ ЕКСПЕРТИЗА» ринкова вартість земельної ділянки загальною площею 2,5739 га за адресою: Дніпропетровська область, Петриківський район, Лобойківська сільська рада, кадастровий номер 1223781700:02:039:0016, станом на 10.07.2024, - складає 45307,00 грн. (а.с. 17-21).

У силу вимог ст.1217ЦКУкраїни спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч. 5 ст.1268ЦКУкраїни незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов`язується з її прийняттям, як майнового права, зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкодавця, який не одержав або втратив свідоцтво про право на майно.

Слід врахувати, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту та застосовується лише якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Згідно з положеннями ст.1216ЦКУкраїни - спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У порядку статей 1216 та 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно частини другої статті 1220ЦКУкраїни часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини (частина третя ст. 1223 ЦК).

Відповідно до частини першої статті 1296ЦКУкраїни спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Згідно ч. 3 ст.1296ЦКУкраїни відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно п. 23 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від30травня 2008року №7«Просудовупрактику усправахпроспадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ст.ст. 3,8,9КонституціїУкраїни в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Відповідно до п. 4.15 Глави 10 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Мінюсту№296/5від22лютого2012року та зареєстрованого в Мінюсті 22 лютого 2012 року за № 282/20595 видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Відповідно до ст.328ЦКУкраїни право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ч.1 ст. 331 ЦК України «право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом»,

Згідно ч.1 ст. 374 ЦК України власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам.

Суд зважає на те, що у відповідності до роз`яснення ВССУ у п.3.1 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року, право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України).

За таких обставин, позивачка ОСОБА_1 прийняла спадщину, однак позбавлена можливості оформити право власності на спадкове майно через відсутність у неї правовстановлюючого документу (Державного акту) на спадкове майно, після смерті батька ОСОБА_2 .

Крім того, суд зауважує і на те, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорення. Право фізичної особи мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Таким чином, враховуючи встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини, а також оцінюючи надані докази, суд вважає, що позовні вимоги про визнання за ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку, площею 2,5739 га, що знаходиться у Дніпропетровській області, Петриківський район, Лобойківська сільська рада, кадастровий номер 1223781700:02:039:0016 в порядку спадкування за законом після батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89 та 258,259,264, 265,268 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Петриківської селищної ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, третя особа: Нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Черновська Людмила Григорівна,задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку, площею 2,5739 га, що знаходиться у Дніпропетровській області, Петриківський район, Лобойківська сільська рада (Дніпровський район, Петриківська об`єднана територіальна громада), кадастровий номер 1223781700:02:039:0016.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разіподання апеляційноїскарги рішення,якщо йогоне скасовано,набирає законноїсили післяповернення апеляційноїскарги,відмови увідкритті чизакриття апеляційногопровадження абоприйняття постановисуду апеляційноїінстанції занаслідками апеляційногоперегляду.

Суддя: В. О. Говоруха

СудПетриківський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення10.10.2024
Оприлюднено11.10.2024
Номер документу122206863
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —187/1381/24

Рішення від 10.10.2024

Цивільне

Петриківський районний суд Дніпропетровської області

Говоруха В. О.

Ухвала від 12.09.2024

Цивільне

Петриківський районний суд Дніпропетровської області

Говоруха В. О.

Ухвала від 01.08.2024

Цивільне

Петриківський районний суд Дніпропетровської області

Говоруха В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні