Справа 688/4624/24
№ 2/688/1214/24
Ухвала
Іменем України
09 жовтня 2024 року м. Шепетівка
Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Козачук С.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Служба у справах дітей Шепетівської міської ради про визначення місця проживання дитини з батьком та звільнення від сплати аліментів на старшу доньку,
встановив:
07.10.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Служби у справах дітей Шепетівської міської ради, в якому просить суд визначити місце проживання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; звільнити ОСОБА_1 від призначених рішенням Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 30 листопада 2023 року аліментів на доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відкрити провадження в порядку ст. 28 ЦПК України з урахуванням підсудності справи за вибором позивача, оскільки справа стосується аліментних зобов`язань та старша донька фактично проживає з ним в м. Шепетівка.
Дослідивши матеріали справи, вважаю даний позов слід передати на розгляд іншому суду з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ст. 23 ЦПК України усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються місцевими загальними судами як судами першої інстанції.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні перевірити належність справ до їх юрисдикції та підсудності.
Підсудність - це розподіл підвідомчих загальним судам цивільних справ між різними судами першої інстанції залежно від роду (характеру) справ, що підлягають розгляду, і від території, на яку поширюється юрисдикція того чи іншого суду.
Територіальна підсудність - це підсудність цивільної справи загальному суду в залежності від території, на яку поширюється юрисдикція даного суду. За її допомогою вирішується питання, яким з однорідних судів підсудна для розгляду відповідна справа.
Згідно ч. 1 ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Згідно ч. 6 ст. 187 ЦПК України у разі якщо відповідачем у позовній заяві, вказана фізична особа, яка не є суб`єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.
На виконання вимог ч. 6 ст. 187 ЦПК України судом 08.10.2024 року надіслано запит до Бродівської міської ради Львівської області з метою отримання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача ОСОБА_2 .
З відомостей відділу з питань організації діяльності центру надання адміністративних послуг Бродівської міської ради Львівської області №01-0609/297 від 09.10.2024 року, що надійшли на електронну адресу суду 09.10.2024 року за вх. №18164, слідує, що ОСОБА_2 зареєстрована по АДРЕСА_1 .
Згідно позовної заяви позивач ОСОБА_1 зареєстрований по АДРЕСА_2 .
В обґрунтування підсудності даної справи Шепетівському міськрайонному суду Хмельницької області позивач зазначає, що позов подається за зареєстрованим місцем проживання позивача в порядку ст. 28 ЦПК України, оскільки справа стосується аліментних зобов`язань та старша донька фактично проживає з ним в м. Шепетівка.
Згідно з ч. 1 ст. 28 ЦПК України позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, про визнання батьківства відповідача, позови, що виникають з трудових правовідносин, можуть пред`являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.
Отже, за змістом ч.1 ст. 28 ЦПК України позови про визначення місця проживання дитини та звільнення від сплати аліментів не віднесені до категорії справ, територіальна підсудність яких може визначатись за вибором позивача.
Окрім цього, стаття 30 ЦПК України не відносить зазначені категорії справ до виключної підсудності.
Таким чином справи за позовами про визначення місця проживання дитини та звільнення від сплати аліментів віднесені до територіальної юрисдикції (підсудності) суду, визначеній статтею 27 ЦПК України, тобто за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або перебування відповідача.
З огляду на наведене вище, предмет та характер спірних правовідносин, а також суб`єктний склад сторін, позов не підсудний Шепетівському міськрайонному суду Хмельницької області, оскільки відповідач ОСОБА_2 зареєстрована по АДРЕСА_1 .
Отже справа підсудна Бродівському районному суду Львівської області за зареєстрованим місцем проживання відповідача ОСОБА_2 .
Згідно ч. 9 ст.187ЦПК України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленомустаттею 31 ЦПК України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 31 ЦПК України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Відповідно до положень статті 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються . Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Суд також зауважує, що відповідно до вимог ст. 378 ЦПК України прийняте судом рішення з порушенням правил територіальної підсудності є підставою для його скасування судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Враховуючи вищевикладене, дійшла висновку вказану цивільну справу передати на розгляд до Бродівського районного суду Львівської області, до територіальної юрисдикції (підсудності) якого вона належить.
Керуючись ст.ст. 27, 28, 31, 187, 260, 353, 354 ЦПК України, суддя
ухвалив:
Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Служба у справах дітей Шепетівської міської ради про визначення місця проживання дитини з батьком та звільнення від сплати аліментів на старшу доньку передати на розгляд до Бродівського районногосуду Львівськоїобластіу зв`язку з непідсудністю даної справи Шепетівському міськрайонному суду Хмельницької області.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.
Суддя: Світлана КОЗАЧУК
Суд | Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 14.10.2024 |
Номер документу | 122213400 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
Козачук С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні