Рішення
від 06.08.2024 по справі 556/1047/24
ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 556/1047/24

Номер провадження 2/556/381/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.08.2024 року. сел.Володимирець

Володимирецький районний суд Рівненської області в складі

головуючої судді Іванків О.В.,

секретаря Кньовець Н.П.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в с-щі Володимирець в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Каноницької сільської ради Вараського району Рівненської області про встановлення факту належності правовстановлюючого документу та визнання права власності на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до Каноницької сільської ради Вараського району Рівненської області про визнання права власності на земельні ділянки у порядку спадкування, а саме на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Озерської сільської ради Володимирецького (на даний час Вараського) району Рівненської області та встановлення факту належності її померлому батьку ОСОБА_2 правовстановлюючого документу Державного акту на право приватної власності на землею.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, до складу якої входять земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Озерської сільської ради Володимирецького (на даний час Вараського) району загальною площею 1,81 га. Вказану спадщину вона прийняла як спадкоємець за заповітом, однак спадкову справу оформити не змогла, оскільки було втрачено оригінал державного акта на право власності на земельну ділянку після смерті власника. В даний час у оформленні спадщини в органах державного нотаріату їй відмовлено. Просить визнати за нею право власності, оскільки підтвердити свої спадкові права не має можливості, окрім як в судовому порядку. Також, при видачі Державного акту допущено помилку в написанні ім`я по-батькові батька та вказано « ОСОБА_3 » замість правильного « ОСОБА_4 », що створює складнощі при оформленні спадщини. В даний час їй необхідно встановити належність вказаних документів батьку ОСОБА_2 , і зробити це інакше, ніж в судовому порядку неможливо. Просила розглянути справу без її участі.

Вказаний позов надійшов до Володимирецького районного суду 16.04.2024 року.

Ухвалою суду від 10.05.2024 у даній справі відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Представник відповідача Каноницької сільської ради Вараського району Рівненської області в підготовче судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомлений про дату та місце розгляду справи, але надав суду заяву в якій просив справу розглядати у відсутності їх представника, вирішення заявлених вимог покладають на розсуд суду.

Відповідно до ч.3 ст.200ЦПКУкраїни за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 4ст. 206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Відповідно до ч. 2 ст.191 ЦПК Україниу разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Суд, дослідивши та оцінивши докази у справі, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть останнього серії НОМЕР_1 .

Після смерті ОСОБА_2 , відкрилась спадщина у вигляді майна та майнових прав, до складу якої у відповідності до ст.1218 ЦК України входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились у зв`язку з його смертю.

У відповідності до свідоцтва про смерть НОМЕР_1 , прізвище ім`я та по батькові батька позивачки « ОСОБА_2 ».

Разом з тим, в Державному акті серія Р4 №119964, виданому 05 листопада 2003 року, вказано по батькові особи чкій видано державний акт « ОСОБА_4 », замість правильного « ОСОБА_3 », і внести виправлення до Державного акту в даний час неможливо у зв`язку із ліквідацією колективного сільськогосподарського підприємства та у зв`язку зі смертю особи.

Також згідно довідки №02-57/381 від 04.04.2024 року виданої старостою села Озеро виконкому Каноницької сільської ради Вараського району Рівненської області вбачається, що « ОСОБА_2 », та « ОСОБА_2 » який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є одна і та сама особа.

Таким чином, за життя ОСОБА_2 , належали земельні ділянки, для ведення особистого селянського господарства площею 1,81 га на території Озерської (нині Володимирецької) сільської ради Володимирецького (нині Вараського) району Рівненської області, що підтверджується копією Державного акта на право власності на земельну ділянку серія Р4 №119964.

Судом також встановлено, що спадкування майна ОСОБА_2 , здійснюється за заповіт.

Згідно заповіту який посвідчений 10.12.2002 року секретарем Озерської сільської ради Мороченець Т.І., вбачається, що ОСОБА_2 , свій будинок, земельний та майновий пай, які належали йому внаслідок розпаювання земель та майна КСП «Озерське» заповів ОСОБА_1 .

Факт родинних відносин між позивачкою ОСОБА_1 , та спадкодавцем ОСОБА_2 , підтверджується свідоцтвом про народження позивачки серія НОМЕР_2 де її батьком записаний ОСОБА_2 та її свідоцтвом про укладення шлюбу серія НОМЕР_3 де її дівоче прізвище зазначено « ОСОБА_5 ».

Згідно листа Володимирецької державної районної нотаріальної контори №480/01-16 від 03.04.2024 року, вбачається, що оформити спадкові права на земельну ділянку через нотаріальну контору ОСОБА_1 , не має можливості, оскільки оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку втрачено.

Відповідно до ч.1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України, спадщина належить спадкоємцю з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця.

Статті 1216, 1297 Цивільного кодексу України передбачають право та обов`язок спадкоємців, чию спадщину складає нерухоме майно, оформити документи про спадщину.

Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до статті 78 ЗК України, право власності на землю - це право

володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, Земельного Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Згідно зі статтею 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки па підставі: придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що за життя ОСОБА_2 , набув право власності на земельні ділянки, проте відсутність оригіналу правовстановлюючих документів на земельну ділянку унеможливлює їй оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі. При цьому, ОСОБА_1 , є спадкоємцем майна ОСОБА_2 , за заповітом першої черги, і єдиним спадкоємцем, що прийняв спадщину у відповідності до вимог до вимог ч.1 ст.1269 ЦК України, оскільки у визначений законодавством термін звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, у зв`язку з чим її позов підлягає задоволенню.

Крім того, суд приймає до уваги ту обставину, що позов визнано відповідачем, і це визнання не суперечить вимогам закону, не порушує прав та інтересів інших осіб.

Питання про повернення сплаченогопри подачі позовної заяви судового збору позивачка не ставить.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 15, 130, 174, 208, 209 ЦПК України, ст.ст.328, 331, 1218, 1258, 1262 ЦК України суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Каноницької сільської ради Вараського району Рівненської області про встановлення факту належності правовстановлюючого документу та визнання права власності на спадкове майно - задовольнити повністю.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що Державний акт на право приватної власності на землю серії Р4 №119964, яким посвідчено право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 1,81 га, виданий 05 листопада 2003 року на ім`я ОСОБА_2 , належить ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП НОМЕР_4 ), право власності на земельні ділянки загальною площею 1,81 га., для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Озерської (нині Каноницької) сільської ради Володимирецького (на даний час Вараського) району Рівненської області, що належали ОСОБА_2 і, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, серії Р4 №119964 в порядку спадкування за заповітом.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуюча: О.В.Іванків

Учасники провадження:

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_5 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач: Каноницька сільська рада, с. Каноничі, вул. Незалежності, 88, Вараського району Рівненської області, код 04388248.

СудВолодимирецький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення06.08.2024
Оприлюднено14.10.2024
Номер документу122214504
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —556/1047/24

Рішення від 06.08.2024

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Іванків О.В.

Ухвала від 10.05.2024

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Іванків О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні