Ухвала
від 09.10.2024 по справі 910/12237/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

09.10.2024Справа № 910/12237/24

Суддя Господарського суду міста Києва Демидов В.О., розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ВИДАВНИЦТВО АТЛАНТ" (02095, місто Київ, вул. Княжий Затон, будинок 9А, офіс 369) до Громадської організації "ЛЬВІВСЬКА ГРУПА" (79044, Львівська обл., місто Львів, вулиця Чупринки, будинок 59, квартира 10), Громадської організації "ГРОМАДСЬКЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ" (01010, місто Київ, вулиця Михайла Омеляновича-Павленка, будинок 4/6, поверх 13) та до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГОЛДБЕРРІ" (03087, місто Київ, вулиця Адама Міцкевича, будинок 10, квартира 32) про захист особистого немайнового права на недоторканність ділової репутації та спростування недостовірної інформації,

В С Т А Н О В И В:

04.10.2024 в системі «Електронний суд» представником Товариства з обмеженою відповідальністю "ВИДАВНИЦТВО АТЛАНТ" сформовано позовну заяву до Громадської організації "ЛЬВІВСЬКА ГРУПА", Громадської організації "ГРОМАДСЬКЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ" та до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГОЛДБЕРРІ" про захист особистого немайнового права на недоторканність ділової репутації та спростування недостовірної інформації, та була передана 07.10.2024 судді Демидову В.О. відповідно до автоматизованого розподілу судової справи між суддями.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 05.08.2024 року на веб сайті www.ngl.media було поширено публікацію авторства Єлизавети Чип під назвою "Атлант розправив плечі. Нове видавництво за сприяння Міносвіти підкорює ринок шкільних підручників" (далі - Публікація 1) (https://ngl.media/2024/08/05/atlant-rozpravyv-plechi/).

В цей же день - 05.08.2024 року на веб сайті https://hromadske.ua/ було поширено публікацію "Новостворене видавництво отримало від Міносвіти замовлень на майже 180 млн гривень - NGL.media" (далі - Публікація 2) (https://hromadske.ua/ekonomika/228981-novostvorene-vydavnytstvo-otrymalo-vidminosvity-ponad-300-zamovlen-na-mayze-180-mln-hryven-nglmedia), яка ґрунтується на відомостях поширених в Публікації 1.

07.08.2024 року на веб сайті https://espreso.tv/ було поширено публікацію "Розслідувачка NGL.media Єлизавета Чип повідомила, що міністерство освіти та науки України замовило в новоствореному видавництві "Атлант" підручники за завищеними цінами" (далі - Публікація 3) (https://espreso.tv/suspilstvo-novostvorenevidavnitstvo-atlant-otrimalo-vid-mon-kontrakt-za-zavishchenimi-tsinami-na-ponad-180-mlngrn-rozsliduvannya-nglmedia), яка ґрунтується на відомостях Публікації 1.

Позивач вважає, що Публікація 1, Публікація 2, Публікація 3 містять негативні відомості про ТОВ "Видавництво Атлант", які завдають шкоди його діловій репутації, а саме - відомості про те, що це видавництво за сприяння Міносвіти без проведення тендерів постачає за державним замовленням шкільні підручники по завищеним цінам і таким чином незаконно привласнило від 100 до 120 млн. грн. державних коштів. Фактично вказані відомості на думку представника Товариства з обмеженою відповідальністю "ВИДАВНИЦТВО АТЛАНТ" містять в собі обвинувачення Позивача у вчиненні корупційних правопорушень, розкраданні бюджетних коштів та недобросовісній підприємницькій діяльності.

З огляду на викладене представник Товариства з обмеженою відповідальністю "ВИДАВНИЦТВО АТЛАНТ" просить:

1. Визнати недостовірною наступну інформацію:

- Визнати недостовірною та такою, що порушує особисте немайнове право на недоторканість ділової репутації Товариства з обмеженою відповідальністю "Видавництво Атлант" (код ЄДРПОУ 45346323), інформацію, яка була поширена на веб-сайті Громадської організації "Львівська група" (код ЄДРПОУ 38424816), за посиланням: https://ngl.media/2024/08/05/atlant-rozpravyv-plechi/ під назвою "Атлант розправив плечі. Нове видавництво за сприяння Міносвіти підкорює ринок шкільних підручників" у публікації від 05.08.2024 року в мережі Інтернет, а саме:

в назві Публікації: "Атлант розправив плечі. Нове видавництво за сприяння Міносвіти підкорює ринок шкільних підручників";

в абз. 2 Публікації: "Лише за останні два місяці державна наукова установа Міносвіти «Інститут модернізації змісту освіти» уклала 83 угоди на видання підручників з ТОВ «Видавництво Атлант». Ці угоди на загальну суму майже 163 млн грн укладені впродовж червня-липня напряму, без оголошення тендерів."

в абз. 5 Публікації: "В угоду включені технічне завдання і планова калькуляція, де розписані усі витрати і прибуток видавництва. Очікувано найбільшою статтею витрат є поліграфічні послуги - 4,8 млн грн."

в абз. 6 - 11 Публікації: "Щоб з`ясувати виправданість таких витрат на поліграфічні послуги NGL.media звернулися до кількох українських друкарень з проханням надати розрахунки вартості їхніх послуг з друку підручника за таким же технічним завданням (наклад, обсяг, щільність паперу, колір тощо).

У результаті виявилось, що вартість поліграфічних послуг у калькуляції «Атланту» завищена у щонайменше два рази. NGL.media звернулися до трьох друкарень, обладнання і потужності яких дозволяють віддрукувати необхідний тираж підручників.

Друкарня «Арт-Прес» (Дніпро) готова виконати замовлення за 2,082 млн грн. З урахуванням додаткових витрат і 5% рентабельності, закладених «Атлантом», загальна вартість угоди могла б становити 2,575 млн грн (215 грн за підручник). Термін виконання замовлення - один місяць.

Друкарня «Україна» (Дніпро) готова виконати замовлення за 1,725 млн грн. У цьому випадку загальна вартість склала би 2,2 млн грн (184 грн за підручник). Термін виконання замовлення - три місяці.

Типографія «Від А до Я» (Київ) готова виконати замовлення за 1,165 млн грн. Загальна вартість у цьому випадку знизиться до 1,611 млн грн (135 грн за підручник). Термін виготовлення накладу 12 тижнів."

в абз. 18 Публікації: «Звичайно, варто було б детально аналізувати кожну з цих угод, але проглянувши надіслані вами техзавдання і планові калькуляції, можу впевнено сказати, що вартість завищена у два-три рази, а подекуди і більше. Це очевидно будь-кому на нашому ринку», - сказав NGL.media технічний директор одного з українських видавництв, яке також користується послугами ТОВ «ПЕТ»

в абз. 19 Публікації: "Виходячи з таких оцінок, прибуток «Атланту» від кількамісячної співпраці з державним «Інститутом модернізації змісту освіти» може сягнути 100-120 млн грн."

в абз. 20 Публікації: "Директорка ТОВ «Видавництво Атлант» Лєля Мінакова фактично відмовилась від коментарів з приводу завищення вартості виготовлення підручника «Здоров`я, безпека та добробут», наполягаючи у письмовій відповіді NGL.media, що «такий факт відсутній""

- Визнати недостовірною та такою, що порушує особисте немайнове право на недоторканість ділової репутації Товариства з обмеженою відповідальністю "Видавництво Атлант" (код ЄДРПОУ 45346323), інформацію, яка була поширена на веб-сайті Громадської організації «Громадське телебачення» (код ЄДОПОУ 38780085), за посиланням: https://hromadske.ua/ekonomika/228981-novostvorenevydavnytstvo-otrymalo-vid-minosvity-onad-300-zamovlen-na-mayze-180-mlnhryven-nglmedia під назвою "Новостворене видавництво отримало від Міносвіти замовлень на майже 180 млн гривень - NGL.media" у публікації від 05.08.2024 року в мережі Інтернет, а саме:

в абз. 1 та 2 Публікації: "Видавництво «Атлант», що засноване менш як рік тому в Києві, за кілька місяців отримало від Міністерства освіти та науки понад 100 замовлень на випуск підручників загальною вартістю майже 180 млн гривень. Журналісти-розслідувачі з`ясували, що вартість друку могла бути завищена.

Про це пише антикорупційний центр NGL.media".

в абз. 5 Публікації: "Так, 27 червня уклали угоду вартістю 5,4 млн гривень на видання майже 12 тисяч підручників «Здоров`я, безпека та добробут» для шестикласників з особливими освітніми потребами. Найбільшою статтею витрат в угоді визначені поліграфічні послуги - 4,8 млн гривень."

в абз. 7 Публікації: "Свої підручники «Атлант» друкує у харківській друкарні «ПЕТ». NGL.media звернулося до «ПЕТ» з аналогічним технічним завданням. Там відповіли, що готові надрукувати 12 тисяч підручників за 871,2 тисячі гривень. Тобто майже у п`ять разів дешевше, аніж закладено в угоді МОН з «Атлантом».

в абз. 9 Публікації: "Тож NGL.media припустило, що в разі завищеної вартості прибуток «Атланту» від кількамісячної співпраці з державним «Інститутом модернізації змісту освіти» може сягнути 100-120 млн гривень".

в абз. 10 Публікації: "У видавництві відмовились від коментарів щодо можливого завищення вартості виготовлення підручника "Здоров`я, безпека та добробут."

- Визнати недостовірною та такою, що порушує особисте немайнове право на недоторканість ділової репутації Товариства з обмеженою відповідальністю "Видавництво Атлант" (код ЄДРПОУ 45346323), інформацію, яка була поширена на веб-сайті Товариства з обмеженою відповідальністю «ГОЛДБЕРРІ» (код ЄДРПОУ 35920776), за посиланням: https://espreso.tv/suspilstvo-novostvorenevidavnitstvo-atlant-otrimalo-vid-mon-kontrakt-za-zavishchenimi-tsinami-na-ponad-180-mlngrn-rozsliduvannya-nglmedia "Розслідувачка NGL.media Єлизавета Чип повідомила, що міністерство освіти та науки України замовило в новоствореному видавництві "Атлант" підручники за завищеними цінами" у публікації від 07.08.2024 року в мережі Інтернет, а саме:

у назві Публікації: "Новостворене видавництво "Атлант" отримало від МОН Контракт за завищеними цінами на понад 180 млн грн, - розслідування NGL.media".

в абз. 1 Публікації: "Розслідувачка NGL.media Єлизавета Чип повідомила, що міністерство освіти та науки України замовило в новоствореному видавництві "Атлант" підручники за завищеними цінами"

в абз. 4 та 5 Публікації: "Розслідувачка додала, що вартість замовлень МОН у видавництва "Атлант" щонайменше удвічі перевищує ринкову вартість.

""Загальна вартість угод МОН з видавництвом "Атлант" на підручники становить понад 180 млн грн. Втім, 163 млн грн видавництво отримало лише за два останні місяці. Це 83 угоди на видання підручників для діток з особливими освітніми потребами та для шкіл з мовами навчання національних меншин. Перевірити вартість всіх цих угод було нереально і тому я перевірила вартість однієї угоди. Це угода на видання підручника "Здоров?я, безпека та добробут" для учнів 6-го класу з особливими освітніми потребами. Вартість угоди становить 5,4 млн грн. Тобто, один такий підручник для держави коштує 455 грн. Після цього ми попросили кілька українських видавництв розрахувати друк 12 тис. підручників за характеристиками підручника "Здоров`я, безпека та добробут". Всі друкарні запропонували щонайменше вдвічі меншу вартість", - додала Чип."

2. Зобов`язати видалити інформацію визнану недостовірною, а саме:

- Зобов`язати Громадську організацію "Львівська група" (код ЄДРПОУ 38424816) не пізніше наступного дня після набрання сили судовим рішенням видалити інформацію визнану недостовірною з публікації від 05.08.2024 року під назвою "Атлант розправив плечі. Нове видавництво за сприяння Міносвіти підкорює ринок шкільних підручників" за посиланням: https://ngl.media/2024/08/05/atlant-rozpravyv-plechi/, а саме:

в назві Публікації: "Атлант розправив плечі. Нове видавництво за сприяння Міносвіти підкорює ринок шкільних підручників";

в абз. 2 Публікації: "Лише за останні два місяці державна наукова установа Міносвіти «Інститут модернізації змісту освіти» уклала 83 угоди на видання підручників з ТОВ «Видавництво Атлант». Ці угоди на загальну суму майже 163 млн грн укладені впродовж червня-липня напряму, без оголошення тендерів."

в абз. 5 Публікації: "В угоду включені технічне завдання і планова калькуляція, де розписані усі витрати і прибуток видавництва. Очікувано найбільшою статтею витрат є поліграфічні послуги - 4,8 млн грн."

в абз. 6 - 11 Публікації: "Щоб з`ясувати виправданість таких витрат на поліграфічні послуги NGL.media звернулися до кількох українських друкарень з проханням надати розрахунки вартості їхніх послуг з друку підручника за таким же технічним завданням (наклад, обсяг, щільність паперу, колір тощо).

У результаті виявилось, що вартість поліграфічних послуг у калькуляції «Атланту» завищена у щонайменше два рази.

NGL.media звернулися до трьох друкарень, обладнання і потужності яких дозволяють віддрукувати необхідний тираж підручників.

Друкарня «Арт-Прес» (Дніпро) готова виконати замовлення за 2,082 млн грн. З урахуванням додаткових витрат і 5% рентабельності, закладених «Атлантом», загальна вартість угоди могла б становити 2,575 млн грн (215 грн за підручник). Термін виконання замовлення - один місяць.

Друкарня «Україна» (Дніпро) готова виконати замовлення за 1,725 млн грн. У цьому випадку загальна вартість склала би 2,2 млн грн (184 грн за підручник). Термін виконання замовлення - три місяці.

Типографія «Від А до Я» (Київ) готова виконати замовлення за 1,165 млн грн. Загальна вартість у цьому випадку знизиться до 1,611 млн грн (135 грн за підручник). Термін виготовлення накладу 12 тижнів."

в абз. 18 Публікації: «Звичайно, варто було б детально аналізувати кожну з цих угод, але проглянувши надіслані вами техзавдання і планові калькуляції, можу впевнено сказати, що вартість завищена у два-три рази, а подекуди і більше. Це очевидно будь-кому на нашому ринку», - сказав NGL.media технічний директор одного з українських видавництв, яке також користується послугами ТОВ «ПЕТ»

в абз. 19 Публікації: "Виходячи з таких оцінок, прибуток «Атланту» від кількамісячної співпраці з державним «Інститутом модернізації змісту освіти» може сягнути 100-120 млн грн."

в абз. 20 Публікації: "Директорка ТОВ «Видавництво Атлант» Лєля Мінакова фактично відмовилась від коментарів з приводу завищення вартості виготовлення підручника «Здоров`я, безпека та добробут», наполягаючи у письмовій відповіді NGL.media, що «такий факт відсутній""

- Зобов`язати Громадську організацію «Громадське телебачення» (код ЄДРПОУ 38780085) не пізніше наступного дня після набрання сили судовим рішенням видалити інформацію визнану недостовірною з публікації від 05.08.2024 року під назвою "Новостворене видавництво отримало від Міносвіти замовлень на майже 180 млн гривень - NGL.media" за посиланням:

https://hromadske.ua/ekonomika/228981-novostvorene-vydavnytstvo-otrymalovid-minosvity-ponad-300-zamovlen-na-mayze-180-mln-hryven-nglmedia, а саме:

в абз. 1 та 2 Публікації: "Видавництво «Атлант», що засноване менш як рік тому в Києві, за кілька місяців отримало від Міністерства освіти та науки понад 100 замовлень на випуск підручників загальною вартістю майже 180 млн гривень. Журналісти-розслідувачі з`ясували, що вартість друку могла бути завищена.

Про це пише антикорупційний центр NGL.media".

в абз. 5 Публікації: "Так, 27 червня уклали угоду вартістю 5,4 млн гривень на видання майже 12 тисяч підручників «Здоров`я, безпека та добробут» для шестикласників з особливими освітніми потребами. Найбільшою статтею витрат в угоді визначені поліграфічні послуги - 4,8 млн гривень."

в абз. 7 Публікації: "Свої підручники «Атлант» друкує у харківській друкарні «ПЕТ». NGL.media звернулося до «ПЕТ» з аналогічним технічним завданням. Там відповіли, що готові надрукувати 12 тисяч підручників за 871,2 тисячі гривень. Тобто майже у п`ять разів дешевше, аніж закладено в угоді МОН з «Атлантом».

в абз. 9 Публікації: "Тож NGL.media припустило, що в разі завищеної вартості прибуток «Атланту» від кількамісячної співпраці з державним «Інститутом модернізації змісту освіти» може сягнути 100-120 млн гривень".

в абз. 10 Публікації: "У видавництві відмовились від коментарів щодо можливого завищення вартості виготовлення підручника "Здоров`я, безпека та добробут."

- Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ГОЛДБЕРРІ» (код ЄДРПОУ 35920776) не пізніше наступного дня після набрання сили судовим рішенням видалити інформацію визнану недостовірною з публікації від 07.08.2024 року під назвою "Розслідувачка NGL.media Єлизавета Чип повідомила, що міністерство освіти та науки України замовило в новоствореному видавництві "Атлант" підручники за завищеними цінами" за посиланням: https://espreso.tv/suspilstvo-novostvorene-vidavnitstvo-atlant-otrimalo-vid-mon-kontraktza-zavishchenimi-tsinami-na-ponad-180-mln-grn-rozsliduvannya-nglmedia, а саме:

у назві Публікації: "Новостворене видавництво "Атлант" отримало від МОН Контракт за завищеними цінами на понад 180 млн грн, - розслідування NGL.media".

в абз. 1 Публікації: "Розслідувачка NGL.media Єлизавета Чип повідомила, що міністерство освіти та науки України замовило в новоствореному видавництві "Атлант" підручники за завищеними цінами"

в абз. 4 та 5 Публікації: "Розслідувачка додала, що вартість замовлень МОН у видавництва "Атлант" щонайменше удвічі перевищує ринкову вартість.

""Загальна вартість угод МОН з видавництвом "Атлант" на підручники становить понад 180 млн грн. Втім, 163 млн грн видавництво отримало лише за два останні місяці. Це 83 угоди на видання підручників для діток з особливими освітніми потребами та для шкіл з мовами навчання національних меншин. Перевірити вартість всіх цих угод було нереально і тому я перевірила вартість однієї угоди. Це угода на видання підручника "Здоров?я, безпека та добробут" для учнів 6-го класу з особливими освітніми потребами. Вартість угоди становить 5,4 млн грн. Тобто, один такий підручник для держави коштує 455 грн. Після цього ми попросили кілька українських видавництв розрахувати друк 12 тис. підручників за характеристиками підручника "Здоров`я, безпека та добробут". Всі друкарні запропонували щонайменше вдвічі меншу вартість", - додала Чип."

3. Зобов`язати спростувати недостовірну інформацію, а саме:

- Зобов`язати Громадську організацію "Львівська група" (код ЄДРПОУ 38424816) спростувати недостовірну інформацію про Товариство з обмеженою відповідальністю "Видавництво Атлант" (код ЄДРПОУ 45346323) розмістивши перед публікацією за посиланням: https://ngl.media/2024/08/05/atlant-rozpravyv-plechi/ спростування наступного змісту:

Заголовок: "Спростування недостовірної інформації".

Текст спростування: 05.08.2024 року NGLmedia було поширено матеріали розслідування Єлизавети Чип, про те, що Міністерства освіти сприяє видавництву "Атлант" за в підкоренні ринку шкільних підручників без тендеру закуповуючи у нього підручники за завищеними цінами, вартість друку яких як мінімум вдвічі більша порівняно з цінами незалежних друкарень у зв`язку з чим може отримати прибуток від 100 до 120 млн. грн.

Ця інформація є недостовірною і не відповідає дійсності.

Видавництво "Атлант" спеціалізується на виданні підручників для осіб з особливими освітніми потребами та осіб, які навчаються мовами національних меншин, ринок яких становить лише приблизно 5 % від загального ринку шкільних підручників.

Видавництво заздалегідь уклало договори з авторськими колективами і розробило кілька десятків різних найменувань підручників та навчальних посібників, які пройшли державну експертизу та були представлені на конкурс.

В червні - липні 2024 року за результатами проведеного конкурсу держава з дотриманням вимог Закону "України "Про публічні закупівлі" за допомогою електронної торгової системи "Прозоро" уклала з видавництвом договори про закупівлю за державні кошти 83 найменувань таких спеціалізованих підручників закупівель на загальну суму близько 163 млн. грн.

Видавництво "Атлант" доручило друк замовлених підручників п`яти різним типографіям, вартість поліграфічних послуг яких була приблизно однаковою і виконало державне замовлення в строк, хоча держава свої зобов`язання по оплаті закуплених підручників не виконала (плата находить частинами і нерегулярно).

Якщо держава повністю розрахується за придбані нею підручники, то видавництво "Атлант" має отримати близько 8 млн. грн. прибутку.

Вартість друку навчальної літератури об`єктивно майже завжди є вищою ніж вартість друку аналогічної художньої літератури, що обумовлено особливими умовами їх видання - необхідністю в пік сезону протягом короткого часу без попередньої оплати надрукувати велику кількість різних найменувань малими, а іноді й мізерними тиражами, використовуючи сертифіковані витратні матеріали та обладнання.

Для коректного порівняння вартості друку підручників різними друкарнями недостатньо відомостей тільки про їх тираж та кількість сторінок - обов`язково потрібно враховувати формат друку, кількість кольорів, наявність чи відсутність ілюстрацій та фотографій та вищевказані умови закупівель.

Розслідування проведене Єлизаветою Чип ґрунтується на некоректному порівнянні цін на поліграфічні послуги та не містить інформації про реальний стан справ на ринку державних закупівель підручників для осіб з особливими освітніми потребами.

- Зобов`язати Громадську організацію «Громадське телебачення» (код ЄДОПОУ 38780085) спростувати недостовірну інформацію про Товариство з обмеженою відповідальністю "Видавництво Атлант" (код ЄДРПОУ 45346323) розмістивши перед публікацією за посиланням: https://hromadske.ua/ekonomika/228981-novostvorenevydavnytstvo-otrymalo-vid-minosvity-ponad-300-zamovlen-na-mayze-180-mln-hryvennglmedia спростування наступного змісту:

Заголовок: "Спростування недостовірної інформації".

Текст спростування: 05.08.2024 року NGLmedia було поширено матеріали розслідування Єлизавети Чип, про те, що Міністерства освіти сприяє видавництву "Атлант" за в підкоренні ринку шкільних підручників без тендеру закуповуючи у нього підручники за завищеними цінами, вартість друку яких як мінімум вдвічі більша порівняно з цінами незалежних друкарень у зв`язку з чим може отримати прибуток від 100 до 120 млн. грн.

Ця інформація є недостовірною і не відповідає дійсності.

Видавництво "Атлант" спеціалізується на виданні підручників для осіб з особливими освітніми потребами та осіб, які навчаються мовами національних меншин, ринок яких становить лише приблизно 5 % від загального ринку шкільних підручників.

Видавництво заздалегідь уклало договори з авторськими колективами і розробило кілька десятків різних найменувань підручників та навчальних посібників, які пройшли державну експертизу та були представлені на конкурс.

В червні - липні 2024 року за результатами проведеного конкурсу держава з дотриманням вимог Закону "України "Про публічні закупівлі" за допомогою електронної торгової системи "Прозоро" уклала з видавництвом договори про закупівлю за бюджетні кошти 83 найменувань таких спеціалізованих підручників закупівель на загальну суму близько 163 млн. грн.

Видавництво "Атлант" доручило друк замовлених підручників п`яти різним типографіям, вартість поліграфічних послуг яких була приблизно однаковою і виконало державне замовлення в строк, хоча держава свої зобов`язання по оплаті закуплених підручників не виконала (плата находить частинами і нерегулярно). Якщо держава повністю розрахується за придбані нею підручники, то видавництво "Атлант" має отримати близько 8 млн. грн. прибутку.

Вартість друку навчальної літератури об`єктивно майже завжди є вищою ніж вартість друку аналогічної художньої літератури, що обумовлено особливими умовами їх видання - необхідністю в пік сезону протягом короткого часу без попередньої оплати надрукувати велику кількість різних найменувань малими, а іноді й мізерними тиражами, використовуючи сертифіковані витратні матеріали та обладнання.

Для коректного порівняння вартості друку підручників різними друкарнями недостатньо відомостей тільки про їх тираж та кількість сторінок - обов`язково потрібно враховувати формат друку, кількість кольорів, наявність чи відсутність ілюстрацій та фотографій та вищевказані умови закупівель.

Розслідування проведене Єлизаветою Чип ґрунтується на некоректному порівнянні цін на поліграфічні послуги та не містить інформації про реальний стан справ на ринку державних закупівель підручників для осіб з особливими освітніми потребами.

- Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ГОЛДБЕРРІ» (код ЄДРПОУ 35920776) спростувати недостовірну інформацію про Товариство з обмеженою відповідальністю "Видавництво Атлант" (код ЄДРПОУ 45346323) розмістивши перед публікацією за посиланням: https://espreso.tv/suspilstvonovostvorene-vidavnitstvo-atlant-otrimalo-vid-mon-kontrakt-za-zavishchenimi-tsinami-naponad-180-mln-grn-rozsliduvannya-nglmedia спростування наступного змісту:

Заголовок: "Спростування недостовірної інформації".

Текст спростування: 05.08.2024 року NGLmedia було поширено матеріали розслідування Єлизавети Чип, про те, що Міністерства освіти сприяє видавництву "Атлант" за в підкоренні ринку шкільних підручників без тендеру закуповуючи у нього підручники за завищеними цінами, вартість друку яких як мінімум вдвічі більша порівняно з цінами незалежних друкарень у зв`язку з чим може отримати прибуток від 100 до 120 млн. грн.

Ця інформація є недостовірною і не відповідає дійсності.

Видавництво "Атлант" спеціалізується на виданні підручників для осіб з особливими освітніми потребами та осіб, які навчаються мовами національних меншин, ринок яких становить лише приблизно 5 % від загального ринку шкільних підручників.

Видавництво заздалегідь уклало договори з авторськими колективами і розробило кілька десятків різних найменувань підручників та навчальних посібників, які пройшли державну експертизу та були представлені на конкурс.

В червні - липні 2024 року за результатами проведеного конкурсу держава з дотриманням вимог Закону "України "Про публічні закупівлі" за допомогою електронної торгової системи "Прозоро" уклала з видавництвом договори про закупівлю за бюджетні кошти 83 найменувань таких спеціалізованих підручників закупівель на загальну суму близько 163 млн. грн.

Видавництво "Атлант" доручило друк замовлених підручників п`яти різним типографіям, вартість поліграфічних послуг яких була приблизно однаковою і виконало державне замовлення в строк, хоча держава свої зобов`язання по оплаті закуплених підручників не виконала (плата находить частинами і нерегулярно). Якщо держава повністю розрахується за придбані нею підручники, то видавництво "Атлант" має отримати близько 8 млн. грн. прибутку.

Вартість друку навчальної літератури об`єктивно майже завжди є вищою ніж вартість друку аналогічної художньої літератури, що обумовлено особливими умовами їх видання - необхідністю в пік сезону протягом короткого часу без попередньої оплати надрукувати велику кількість різних найменувань малими, а іноді й мізерними тиражами, використовуючи сертифіковані витратні матеріали та обладнання.

Для коректного порівняння вартості друку підручників різними друкарнями недостатньо відомостей тільки про їх тираж та кількість сторінок - обов`язково потрібно враховувати формат друку, кількість кольорів, наявність чи відсутність ілюстрацій та фотографій та вищевказані умови закупівель.

Розслідування проведене Єлизаветою Чип ґрунтується на некоректному порівнянні цін на поліграфічні послуги та не містить інформації про реальний стан справ на ринку державних закупівель підручників для осіб з особливими освітніми потребами.

Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку про повернення позовної заяви з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господарського процесуального кодексу України в одній позовній заяві може бути об`єднано декілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги. Похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

За своїм процесуальним призначенням інститут об`єднання позовних вимог забезпечує правильність і одностайність розгляду та вирішення окремих позовних вимог, які можуть бути розглянуті як самостійні справи, але об`єднуються однорідністю вимог, тобто вимог, які випливають з одних і тих же правовідносин.

Отже, порушенням правила об`єднання вимог, є об`єднання неоднорідних вимог, тобто таких, які не пов`язані між собою підставами виникнення або доказами, що підтверджують ці вимоги.

Так, підставою позову є обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги і докази, що стверджують позов, зокрема факти матеріально-правового характеру, що визначаються нормами матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, їх виникнення, зміну, припинення.

Доказами в господарському судочинстві є будь-які відомості, отримані у визначеному законом порядку, на підставі яких суд установлює наявність або відсутність обставин, на яких обґрунтовуються вимоги і заперечення осіб, що беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного розгляду справи.

Предмет і підстава позову сприяють з`ясуванню наявності і характеру спірних правовідносин між сторонами, застосуванню необхідного способу захисту права, визначенню кола доказів, необхідних для підтвердження наявності конкретного права і обов`язку.

Отже, об`єднані вимоги повинні випливати з тих самих фактичних обставин, на яких ґрунтується позов в цілому.

Відтак, допускається можливість об`єднання в одній позовній заяві кілька вимог, якщо обставини, на яких вони ґрунтуються, підтверджуються тими самими доказами.

З позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено позовні вимоги про захист особистого немайнового права на недоторканність ділової репутації та спростування недостовірної інформації викладені:

05.08.2024 року на веб-сайті www.ngl.media на якому було поширено публікацію авторства Єлизавети Чип під назвою "Атлант розправив плечі. Нове видавництво за сприяння Міносвіти підкорює ринок шкільних підручників" (далі - Публікація 1) (https://ngl.media/2024/08/05/atlant-rozpravyv-plechi/).

З відомостей оприлюднених на сайті є власником домену веб-сайту www.ngl.media та суб`єктом у сфері он-лайн медіа, який контролює створення, добір та поширення масової інформації на вказаному веб-сайті є Громадська організація "Львівська група"

05.08.2024 року на веб сайті https://hromadske.ua/ на якому було поширено публікацію "Новостворене видавництво отримало від Міносвіти замовлень на майже 180 млн гривень - NGL.media" (далі - Публікація 2) (https://hromadske.ua/ekonomika/228981-novostvorene-vydavnytstvo-otrymalo-vidminosvity-ponad-300-zamovlen-na-mayze-180-mln-hryven-nglmedia).

З відомостей оприлюднених на сайті власником домену веб-сайту https://hromadske.ua/ та суб`єктом у сфері он-лайн медіа, який контролює створення, добір та поширення масової інформації на вказаному веб-сайті є Громадська організація «Громадське телебачення».

07.08.2024 року на веб-сайті https://espreso.tv/ було поширено публікацію "Розслідувачка NGL.media Єлизавета Чип повідомила, що міністерство освіти та науки України замовило в новоствореному видавництві "Атлант" підручники за завищеними цінами" (далі - Публікація 3) (https://espreso.tv/suspilstvo-novostvorenevidavnitstvo-atlant-otrimalo-vid-mon-kontrakt-za-zavishchenimi-tsinami-na-ponad-180-mlngrn-rozsliduvannya-nglmedia).

З відомостей оприлюднених на сайті власником домену веб-сайту https://espreso.tv/ суб`єктом у сфері он-лайн медіа, який контролює створення, добір та поширення масової інформації на вказаному веб-сайті є Товариство з обмеженою відповідальністю «ГОЛДБЕРРІ».

Отже, підставами даного позову є три окремих публікації, які за твердженням позивача поширені з трьох різних доменів:

- веб-сайту www.ngl.media та суб`єктом у сфері он-лайн медіа, який контролює створення, добір та поширення масової інформації на вказаному веб-сайті є Громадська організація "Львівська група";

- веб-сайту https://hromadske.ua/ та суб`єктом у сфері он-лайн медіа, який контролює створення, добір та поширення масової інформації на вказаному веб-сайті є Громадська організація «Громадське телебачення»;

- веб-сайту https://espreso.tv/ суб`єктом у сфері он-лайн медіа, який контролює створення, добір та поширення масової інформації на вказаному веб-сайті є Товариство з обмеженою відповідальністю «ГОЛДБЕРРІ».

Таким чином, в поданій позовній заяві, позивачем фактично об`єднано три окремих позови:

- позов до Громадської організації "ЛЬВІВСЬКА ГРУПА" про захист особистого немайнового права на недоторканність ділової репутації та спростування недостовірної інформації;

- позов до Громадської організації "ГРОМАДСЬКЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ" про захист особистого немайнового права на недоторканність ділової репутації та спростування недостовірної інформації;

- позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГОЛДБЕРРІ" про захист особистого немайнового права на недоторканність ділової репутації та спростування недостовірної інформації.

Суд також враховує, що залучення в одному судовому провадженні усіх відповідачів у даній справі фактично матиме наслідком обтяження їх участю у розгляді спірних питань, що виникли між іншими учасниками судового процесу, оскільки з метою реалізації своїх прав у своєму спорі кожний із відповідачів мав би нести такі непередбачені чинним законодавством обтяження.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до приписів статті 6 Конституції України органи судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Отже залучення в одному судовому проваджені усіх відповідачів у даній справі мало б наслідком покладення на них непередбачених чинним законодавством вищенаведених обтяжень.

Окрім того суд звертає увагу позивача, що ч. 6 ст. 173 ГПК України передбачено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи вправі до початку розгляду справи по суті роз`єднати позовні вимоги, виділивши одну або декілька об`єднаних вимог в самостійне провадження, якщо це сприятиме виконанню завдання господарського судочинства. Розгляд позовних вимог, виділених у самостійне провадження, здійснює суддя, який прийняв рішення про роз`єднання позовних вимог.

Поміж тим ч. 1 ст. 27 ГПК України передбачено, що позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Оскільки відповідач 1 Громадська організація "ЛЬВІВСЬКА ГРУПА" зареєстрована за адресою - 79044, Львівська обл., місто Львів, вулиця Чупринки, будинок 59, квартира 10 то як наслідок роз`єднання позовних вимог в частині до відповідача 1 буде розглядатись з урахуванням положень ч 1 ст. 27 ГПК України в Господарському суді Львівської області.

Відповідно до п. 2 ч. 5. ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо порушено правила об`єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 173 цього Кодексу).

Статтею 129 Конституції України, як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Згідно із ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Пункт 1 ст. 6 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду позовом щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

В рішеннях Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України", від 30.05.2013 у справі "Наталія Михайленко проти України", зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг; оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.

Тим не менш, обмеження, що застосовуються, не повинні обмежувати доступ, що залишається для особи, у такий спосіб або такою мірою, щоб сама суть права була порушена. Більш того, обмеження не відповідає п. 1 ст. 6 Конвенції, якщо воно не переслідує легітимну ціль та якщо немає розумного співвідношення між засобами, що застосовуються та ціллю, якої прагнуть досягти (п. 31 рішення Європейського суду з прав людини від 30.05.2013 у справі "Наталія Михайленко проти України").

Суд також зазначає, що об`єднання позовів є правом, а не обов`язком суду, що узгоджується із правовою позицією Верховного Суду викладеній у постанові від 14.08.2018 у справі № 910/3569/18.

Таким чином, обмеженням права на доступ до суду, зокрема, є, визначений в ГПК України, порядок об`єднання позовних вимог. Невиконання заявником вищенаведених вимог процесуального законодавства наділяє суд правом не приймати до розгляду та повертати позовну заяву заявнику.

Враховуючи вищевикладене, заявлені позивачем вимоги не пов`язані між собою підставами виникнення та не пов`язані поданими доказами, а тому не можуть вважатися однорідними, а відтак і норми статті 173 Господарського процесуального кодексу України в даному випадку не можуть бути застосовані.

Таким чином, позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ВИДАВНИЦТВО АТЛАНТ" до Громадської організації "ЛЬВІВСЬКА ГРУПА", Громадської організації "ГРОМАДСЬКЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ" та до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГОЛДБЕРРІ" про захист особистого немайнового права на недоторканність ділової репутації та спростування недостовірної інформації підлягає поверненню.

Згідно із ч. 8 ст.174 Господарського процесуального кодексу України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.

Керуючись 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ВИДАВНИЦТВО АТЛАНТ" до Громадської організації "ЛЬВІВСЬКА ГРУПА", Громадської організації "ГРОМАДСЬКЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ" та до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГОЛДБЕРРІ" про захист особистого немайнового права на недоторканність ділової репутації та спростування недостовірної інформації - повернути позивачу.

Роз`яснити позивачу, що повернення вказаної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до положень статей 254-257 протягом десяти днів з дня її підписання до суду апеляційної інстанції.

Дата підписання: 09.10.2024 року.

Суддя Владислав ДЕМИДОВ

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення09.10.2024
Оприлюднено14.10.2024
Номер документу122219133
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо захисту ділової репутації

Судовий реєстр по справі —910/12237/24

Ухвала від 09.10.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Демидов В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні