ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
"09" жовтня 2024 р.м. Одеса № 916/4398/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Пінтеліної Т.Г., отримавши зареєстровану 04.10.2024р. за вх.№ ГСОО 4506/24 позовну заяву заступника прокурора Спеціалізованної прокуратури у сфері оборони Південного регіону (м.Одеса) в інтересах держави в особі Фонду державного майна України (м.Київ)
до фізичної особи-підприємця Райляна Георгія Андрійовича ( село Долинське Ананьївського району Одеської області)
про усунення перешкод у користуванні державним нерухомим майном
ВСТАНОВИВ :
Заступник прокурора Спеціалізованної прокуратури у сфері оборони Південного регіону (м.Одеса) звернувся до Господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Фонду державного майна України (м.Київ) до фізичної особи-підприємця Райляна Георгія Андрійовича ( село Долинське Ананьївського району Одеської області) та просить суд прийняти рішення, яким усунути перешкоди у користуванні державним нерухомим майном - майновим комплексом дворядного корівника, що розташований за адресою вул.Олімпійська, буд.1/7, с.Гвардійське, Одеський район Одеської області. Позов подано з метою відновлення порушеного права державної власності на нерухоме майно.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.172 ГПК України, позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Матеріали справи не містять доказів скерування позовної заяви на адресу інших учасників справи, а саме фіскальних (розрахункових) чеків, що підтверджують факт пересилання. поштових відправлень.
Відповідно до ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, далі ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Згідно із ст. 172 ГПК України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Порядок надання послуг поштового зв`язку, права та обов`язки операторів поштового зв`язку і користувачів послуг поштового зв`язку визначено Правилами надання послуг поштового зв`язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 року № 270 (з наступними змінами та доповненнями).
Так, належним доказом направлення копії позовної заяви з додатком відповідачу відповідно до Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 року № 270, є оригінал розрахункового документу (оригінал поштової квитанції чи фінансового чека), виданий відправникові поштового відправлення.
За змістом п. 19 вказаного Порядку, внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю можуть прийматися для пересилання з описом вкладення та/або з післяплатою.
Відповідно до п. 61 Правил, у разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках.
Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові.
На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
Наказом Українського державного підприємства поштового зв`язку «Укрпошта» від 12.05.2006 № 211 затверджено Порядок пересилання поштових відправлень, в п. 3.2.1 якого наведено зразок оформлення Опису вкладення за формою 107.
Так, за формою 107 відправник складає опис вкладення поштового відправлення у двох примірниках із зазначенням у ньому найменування одержувача та його адреси, поіменного переліку предметів, загальної вартості вкладення і підписує його.
Таким чином, відповідно до приписів Господарського процесуального кодексу України належним доказом надсилання копії позовної заяви та копій доданих до неї документів є опис вкладення, накладна та фіскальний (розрахунковий) чек.
Фіскальний чек має відповідати приписам ст. 172 ГПК України, щоб була наявн можливість становити які саме документи були надіслані на адреси відповідача та зазначених позивачем.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 ГПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162,164,172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.
Згідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави, визначеної абзацом другим частини першої цієї статті, суд у такій ухвалі зазначає про обов`язок такої особи зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 6 цього Кодексу.
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою. (ч.ч. 3,4 ст. 174 ГПК України).
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд позовну заяву залишає без руху.
Окрім викладеного, суд рекомендує Заступнику прокурора Спеціалізованної прокуратури у сфері оборони Південного регіону (м.Одеса) врахувати наступне.
Прохальна частина позовної заяви викладена наступним чином (стисло) : усунути перешкоди у здійсненн Фондом державного майна України права користування та розпорядження державним нерухомим майном шляхом скасування рішення державного рєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 11.07.2008р. з одночасним припиненням права власності Райляна Г.А. на майновий комплекс.
Негаторний позов - це вимога власника, який володіє річчю, про усунення перешкод у здійсненні користування і розпорядження нею. Тобто власник, який звертається за захистом, зберігає майно у своєму володінні та вимагає від відповідача припинити протиправні дії щодо свого майна, які не пов`язані із порушенням володіння. Ознаками негаторного позову є: 1) подання власником або титульним володільцем; 2) стосовно майна, яке знаходиться у такого власника (володільця); 3) до особи, яка без правових підстав перешкоджає користуванню або розпорядженню цією річчю.
Віндикаційний позов це вимога про витребування індивідуально-визначеного майна, що існує в натурі станом на час звернення з позовом. Сторонами віндикаційного позову є власник, який втратив можливість володіння річчю (позивач), та особа, у чиєму фактичному володінні знаходиться майно без належних правових підстав.
Віндикаційний та негаторний позов можуть бути застосовані у разі, якщо між сторонами відсутній будь-який договір або недоговірне зобов`язання, та є взаємовиключними (постанова ВП ВС від 02.11.2022 у справі № 922/3166/20).
Суд позбавлений права визначати замість позивача (або позивачів) позовні вимоги, оскільки відповідно до ст.14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Суд при ухваленні рішення не може виходити у рішенні за межі позовних вимог (ч. 2 ст. 237 Господарського процесуального кодексу України).
Позивач (прокурор) самостійно обирає спосіб захисту порушених прав.
Позивач (прокурор) має обрати ефективний спосіб захисту у спірних правовідносинах.
У практиці Великої Палати Верховного Суду закріпився принцип реєстраційного підтвердження речових прав на нерухоме майно (такий висновок сформульований у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 653/1096/16-ц і в подальшому повторювався у практиці Верховного Суду).
Відомості державного реєстру прав на нерухомість презюмуються правильними, доки не доведено протилежне, тобто державна реєстрація права за певною особою не є безспірним підтвердженням наявності в цієї особи права, але створює спростовувану презумпцію права такої особи (постанови Великої Палати Верховного Суду від 02.07.2019 у справі № 48/340 (пункт 6.30), від 12.03.2019 у справі № 911/3594/17 (пункт 4.17), від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19 (пункт 6.13) та інші).
Абзацом другим частини третьої статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (у редакції, чинній з 16.01.2020) встановлено, що разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.
Абзац третій частини третьої статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" також містить пряму вказівку на те, що у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення, що мало наслідком державну реєстрацію зміни, припинення речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження повертаються у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, шляхом державної реєстрації змін чи набуття таких речових прав, обтяжень речових прав.
. Таким чином, порядок дій державного реєстратора у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення врегульований чинними нині абзацами другим і третім частини третьої статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Отже, якщо суд дійшов висновку, що право власності позивача було порушено та підлягає поновленню, державний реєстратор повинен одночасно з державною реєстрацією припинення права власності відповідача на відповідне нерухоме майно провести державну реєстрацію набуття права власності на спірне нерухоме майно за позивачем.
При цьому в силу положень абзацу першого частини третьої статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" відомості про право власності відповідача з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не вилучаються.
Керуючись п.9 ч.3 ст.162, п.1, п.2 ч.1 ст.164, ст.ст.174,234,235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву заступника прокурора Спеціалізованної прокуратури у сфері оборони Південного регіону (м.Одеса) в інтересах держави в особі Фонду державного майна України (м.Київ) до фізичної особи-підприємця Райляна Георгія Андрійовича ( село Долинське Ананьївського району Одеської області) про усунення перешкод у користуванні державним нерухомим майном, зареєстровану 04.10.2024р. за вх.№ ГСОО 4506/24 - залишити без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, які визначено судом в ухвалі суду.
3. Повідомити , що відповідно до вимог ч.4 ст.174 ГПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набрала законної сили 09.10.2024р. та оскарженню не підлягає.
Суддя Пінтеліна Т.Г. @ЦеРтраР`СЊРРёР№ засвС-дчуваР`СЊРРёР№ РСЂРіР°Р1 0 U UA-43220851-20201
0 U UA1 0 U РљРёС-РІ бћ,Щ.
(РђРґРС-РС-стратРСЂ ІТС Р¦Р-Рћ1I0G U @ЦеРтраР`СЊРРёР№ засвС-дчуваР`СЊРРёР№ РСЂРіР°Р1 0 U UA-43220851-20201
0 U UA1 0 U РљРёС-РІ0 221223125000Z 271223125000Z0Ѓє1H0F U ?Р"ержавРР° РїРдаткРРІР° СЃР`ужба РЈРєСЂР°С-РРё1 0 U РљРќРР"Рџ Р"РџРЎ1 0 U UA-43005393-05221
0 U UA1 0 U РљРёС-РІ1 0 U a NTRUA-430053930Ѓт0ЃЙ
*†$ 0Ѓ№0u0 Б%"я"#"§Ч8щ ~e r"фО !!:с‚й‡Убw ђ !¶ ТШЬи©4#Ж К`Дz0
НUl› } п)*
БЮЈd8µdк, џР >mёъЕy $ћ УJSЄ Т0ђm ДѓЙ$o ї їЄ'€5ЋА ўпl-уi‡¤Ќz ыЛ7@©бҐ†w.Ј0 U я 0 U % 0 + Ѓ-F 0
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 14.10.2024 |
Номер документу | 122219639 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про державну власність щодо усунення перешкод у користуванні майном |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Пінтеліна Т.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні