КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2024 року №320/45905/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІТРГРУП» про визнання протиправними та скасування рішень,
в с т а н о в и в:
ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» звернулось до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_2 ) про відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» у публічній закупівлі, що оголошена за ідентифікатором №UA-2024-09-17-012883-a, оформлене протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 03.10.2024 №929;
- визнати протиправним та скасувати рішення Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_2 ) про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІТРГРУП» переможцем публічної закупівлі, що оголошена за ідентифікатором №UA-2024-09-17-012883-a, та прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІТРГРУП», оформлене протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 03.10.2024 №941.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.10.2024 о 13 год. 18 хв. визначеного головуючого суддю Щавінського В.Р. для розгляду даної справи (№320/45905/24).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено, що дана справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
Також, вказаною ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІТРГРУП» (37600, Полтавська обл., м. Миргород, вул. Старосвітська, буд. 29, кв. 52; ЄДРПОУ 45236140).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на думку позивача, відповідачем протиправно та безпідставно відхилено його тендерну пропозицію, як учасника із найвигіднішою ціною за процедурою спрощеної закупівлі.
Зазначає, що предметом закупівлі є консерви м`ясорослинні «Каша рисова з яловичиною», ця продукція може зберігатися при температурі вище 10 °C, залишаючись придатною для споживання людиною. Так, у Декларації виробника №1931/24-3, що наявна у складі пропозиції позивача та на яку посилається Замовник в оскаржуваному рішенні, зазначено, що температура зберігання продукції від 0° до 20° C. При цьому, інгредієнтами продукції, що виступає предметом закупівлі, є виключно продукти рослинного походження та перероблені продукти тваринного походження. Наголосив на тому, що позивач у складі тендерної пропозиції надав рішення про державну реєстрацію потужності №989 від 13.07.2023 на склад, загальною площею 835 кв.м, розташований за адресою: АДРЕСА_2 (21-А). Тому вважає, що надання позивачем у складі своєї пропозиції рішення уповноваженого органу про держану реєстрацію потужності (складу) є достатнім та належним доказом виконання позивачем вимог пункту 6 Додатку 2 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі.
Вказав, що Замовник в Оголошенні визначив обов`язок позивача надати інформацію про складські та інші приміщення, та обладнання, які учасник використовує для ведення господарської діяльності, а не лише які учасник буде використовувати під час виконання предмета закупівлі. Тому позивач у складі пропозиції надав Довідку про наявність обладнання та матеріально-технічної бази, в якій на виконання вимог пункту 15 Додатку 1 до Оголошення зазначив інформацію про всі складські та інші приміщення, та все обладнання, які позивач використовує для ведення господарської діяльності, в тому числі про камеру швидкісного охол./замор.30/25 KG 6 GN AOFPS 061 CT 726347 та камеру швидкісного охол./замор.30/25 AOFPS061C/726346.
Зазначив, що позивач у складі пропозиції не надавав оригінал документа(ів) на право власності або договору(ів) оренди, або іншого(их) документа(ів), що підтверджують право на використання обладнання, а саме: камеру швидкісного охол./замор.30/25 KG 6 GN AOFPS 061 CT 726347 та камеру швидкісного охол./замор.30/25 AOFPS061C/726346, оскільки, вказані камери швидкісного охолодження/замороження не будуть задіяні під час виконання даного предмета закупівлі, у зв`язку з чим позивач не має обов`язку надавати експлуатаційний дозвіл на ці камери, отримання якого позивачем й так не передбачено в силу пп. 3, 4 ч. 2 ст. 23 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Водночас, на виконання пункту 16 Додатку 1 до Оголошення позивач у складі пропозиції надав Договір оренди №01/01-23 від 01.01.2023, укладений між позивачем та ПрАТ «Янтар», з актами приймання-передачі та додатковою угодою, щодо оренди складу, загальною площею 835 кв.м., що свідчить про те, що саме вказаний склад буде використано для зберігання предмету закупівлі. Інформація про наявність вказаного складу на праві оренди вказана і в Довідці про наявність обладнання та матеріально-технічної бази на виконання вимог пункту 15 Додатку 1 до Оголошення. Та на виконання вимог пункту 6 Додатку 2 до Оголошення позивачем у складі пропозиції надано рішення про державну реєстрацію потужності №989 від 13.07.2023 на відповідний склад.
Наголошує на тому, що позивач на виконання пункту 15 Додатку 1 до Оголошення у Довідці про наявність обладнання та матеріально-технічної бази вказав про наявність орендованого складу, площею 835 кв.м, на виконання пункту 16 Додатку 1 до Оголошення надав договір оренди на цей склад, а на виконання пункту 6 Додатку 2 надав рішення про державну реєстрацію потужності (складу).
Таким чином, рішення Замовника про відхилення тендерної пропозиції Позивача жодним чином не обґрунтовано та прийнято упереджено, без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Відтак, позивач вважає, що рішення відповідача про відхилення пропозиції позивача в цій частині не відповідає критеріям обґрунтованості та об`єктивності, є дискримінаційним та не містить зазначення підстав, за яких відповідач вирішив прийняти саме таке рішення.
Також позивач вказує, що рішення Замовника про відхилення тендерної пропозиції позивача не відповідає критерію «пропорційності», оскільки відхилення тендерної пропозиції позивача, до якості товару якого у Замовника відсутні зауваження, не матиме наслідком досягнення справедливого балансу між інтересами держави, що зводяться до інтересів військовослужбовців Національної гвардії України на отримання якісного харчування та ефективного використання бюджетних коштів, тобто інтересу держави отримати якісний товар за якомога нижчою ціною, та публічними інтересами.
Відтак, зазначає, що у відповідача були відсутні підстави для відхилення тендерної пропозиції учасника ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ», оскільки та відповідала всім умовам, визначеним в Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, отже вважає рішення відповідача протиправним та просить скасувати його.
Зазначив, що в свою чергу, скасування акта суб`єкта владних повноважень як способу захисту порушеного права позивача застосовується тоді, коли спірний акт не породжує жодних правових наслідків від моменту прийняття такого акта. Тому, позивач вважає, що наслідком визнання протиправним та скасування судом рішення Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про відхилення пропозиції ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» у публічній закупівлі, що оголошена за ідентифікатором №UA-2024-09-17-012883-a, оформленого протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 03.10.2024 №929, буде втрата чинності вказаним рішенням, у зв`язку з чим таке рішення не породжуватиме жодних правових наслідків від моменту його прийняття. Таким чином, підлягає визнанню протиправним та скасуванню також й рішення Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визначення ТОВ «ВІТРГРУП» переможцем публічної закупівлі, що оголошена за ідентифікатором № UA-2024-09-17-012883-a, та прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю з ТОВ «ВІТРГРУП», оформлене протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 03.10.2024 №941, як похідне від протиправного рішення (протоколу) уповноваженої особи Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 03.10.2024 №929 та яке порушує принцип правової визначеності.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому вказав, що доводи позивача у позовній заяві є необґрунтованими, а рішення відповідача є правомірними та прийнятими до вимог чинного законодавства. Вказав, що у складі пропозиції учасника відсутній експлуатаційний дозвіл виданий ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ».
Зазначив, що згідно п. 2 Додатку №2 Технічні вимоги та інші характеристики до предмету закупівлі, оголошення про проведення спрощеної/допорогової закупівлі, вимоги Замовника згідно яких виготовляються/постачаються товари повинні відповідати нормативному документу на цей вид продукції (предмет закупівлі): ДСТУ 4607:2006 «Консерви м`ясорослинні. Каші з м`ясом. Загальні технічні умови» та Технічному опису (Додаток №2 до Договору). Згідно положень п. 10.2.1 ДСТУ 4607:2006 «Консерви м`ясорослинні. Каші з м`ясом. Загальні технічні умови», консерви зберігають відповідно до правил, затверджених у встановленому порядку, затемператури від 0 °C до 20 °C та відносної вологості повітря не вищої ніж 75 % не більше 2 років. Відповідно до декларації виробника, яку надано до тендерної пропозиції учасника, товар необхідно зберігати при температурі від 0 °C до 20 °C. Тобто температурний режим зберігання «Каша рисова з яловичиною» становить менше 10 °C, тому оператори ринку, які провадять діяльність, пов`язану з первинним виробництвом та/або транспортуванням, та/або зберіганням, та/або продажем харчових продуктів (консервів рибних) повинні в обов`язковому порядку отримати Експлуатаційний дозвіл, який виданий компетентним органом.
Зауважив, що з тендерної пропозиції позивача вбачається, що останній надав підтвердження наявності у нього морозильного обладнання та складу, однак документів, які свідчили про наявність обладнання та приміщень на які отримано експлуатаційний дозвіл, та які забезпечать зберігання Товару при температурі від 0 °C до 20 °C позивачем не надано. Надано договір оренди нерухомого майна за адресою АДРЕСА_3 . За цією ж адресою надано рішення про державну реєстрацію потужності на вид діяльності громадське харчування, що не дає дозволу для провадження діяльності зі зберігання харчових продуктів з тваринного походження. Наданий договір оренди, дає підставу вважати, що продукція зберігається саме за цією адресою, на яку не має відповідного рішення про реєстрації потужності, Постачальником було надано два рішення реєстрації потужності за адресами: АДРЕСА_3 та Одеська обл., м. Одеса, вул. Новомосковська, буд. 21 (21-A). Перше рішення відповідно було надано на вид діяльності громадське харчування, що не дає дозволу для провадження діяльності зі зберігання харчових продуктів тваринного походження.
Відповідач наголосив на тому, що встановивши відсутність у тендерній пропозиції позивача належного та достовірного оригіналу в кольоровому вигляді експлуатаційного дозволу виданого ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» на потужності постачальника, та що він стосується якісних та технічних характеристик предмету закупівлі, відповідач ухвалив законне та обґрунтоване рішення про відхилення тендерної пропозиції позивача, так як остання не відповідала умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.
До суду від третьої особи надійшли пояснення, у яких вона просить прийняти рішення на розсуд суду та зазначає, що дійсно 17.09.2024 Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України оголосила спрощену процедуру закупівлі товару - Консерви м`ясорослинні «Каша рисова з яловичиною» за кодом ДК 021:2015: 15130000-8 М`ясопродукти (UA-2024-09-17-012883-а). За наслідками електронного аукціону учасниками процедури закупівлі подано остаточну пропозицію в розмірі: 1) ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» - 4692000,00 грн.; 2) ТОВ «ПраймСелл» - 4741498,00 грн.; 3) ТОВ «ВІТРГРУП» - 4741500,00 грн.; 4) ТОВ «ЧЕРКАСЬКИЙ М`ЯСОКОМБІНАТ» - 4742000,00 грн. Тендерну пропозиції учасника процедури закупівлі ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» відхилено у зв`язку відсутністю експлуатаційного дозволу виданого ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» відповідно до протокольного рішення (протоколу) уповноваженої особи від 03.10.2024 №929 відповідно до п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі». Тендерну пропозицію іншого учасника процедури закупівлі ТОВ «ПраймСелл» було відхилено у зв`язку відсутністю у нього експлуатаційного дозволу. У зв`язку з цим було розкрито тендерну пропозицію наступного учасника процедури закупівлі ТОВ «ВІТРГРУП», яким запропоновано найбільш економічно вигідну пропозицію з числа учасників, які залишились після відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» та ТОВ «ПраймСелл».
У судовому засіданні призначеному на 08.10.2024 залучений у якості спеціаліста ОСОБА_1 , надав пояснення щодо температурного режиму зберігання консерви м`ясорослинні «Каша рисова з яловичиною». Зазначив, що вони повинні відповідати нормативному документу на цей вид продукції: ДСТУ 4607:2006 «Консерви м`ясорослинні. Каші з м`ясом. Загальні технічні умови», так згідно положень ДСТУ 4607:2006 «Консерви м`ясорослинні. Каші з м`ясом. Загальні технічні умови», консерви зберігають відповідно до правил, затверджених у встановленому порядку, затемператури від 0 °C до 20 °C та відносної вологості повітря не вищої ніж 75 % не більше 2 років. Пояснив, що оператори ринку, які провадять діяльність, пов`язану з первинним виробництвом та/або транспортуванням, та/або зберіганням, та/або продажем харчових продуктів (консерв) повинні в обов`язковому порядку отримати Експлуатаційний дозвіл, який видавається компетентним органом.
Під час розгляду справи представник позивача підтримав позовні вимоги та просили їх задовольнити повністю з підстав, викладених у позовній заяві.
Представники відповідача заперечували щодо задоволення позовних вимог та просив суд відмовити у їх задоволенні з огляду на їх необґрунтованість.
Також, представники сторін заявили клопотання про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.
Третя особа про час, дату та місце проведення судового засідання належним чином повідомлена, явку свого у повноваженого представника у судове засідання не забезпечила. Проте, представник третьої особи у письмових поясненнях просив суд здійснювати розгляд даної адміністративної справи без його участі.
Протокольною ухвалою від 08.10.2024, враховуючи клопотання учасників справи, суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін та спеціаліста, суд зазначає наступне.
17.09.2024 Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України оголосила спрощену процедуру закупівлі товару Консерви м`ясорослинні «Каша рисова з яловичиною» за кодом ДК 021:2015: 15130000-8 М`ясопродукти.
Відповідно до пунктів 1.1-1.4 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі, затвердженого протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Замовника від 17.09.2024 № 850 (далі Оголошення), найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія: найменування замовника: Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України; місцезнаходження замовника: АДРЕСА_4 ; ідентифікаційний код замовника: 25574423; категорія замовника: підприємства, установи, організації, зазначені у пункті 3 частини першої статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі», юридична особа, яка забезпечує потреби держави або територіальної громади.
Згідно з пунктом 2 Оголошення назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності): Консерви м`ясорослинні «Каша рисова з яловичиною», код ДК 021:2015: 15130000-8 М`ясопродукти.
Оголошення розроблено відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі», Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 №1275 (із змінами й доповненнями) (далі Особливості №1275). Терміни, які використовуються в цьому оголошенні, вживаються у значенні, наведеному в Законі України «Про публічні закупівлі», Законі України «Про оборонні закупівлі» та інших нормативно-правових актах (пункт 16.1. Оголошення).
Інформація про закупівлю розміщена в електронній системі закупівель «Рrоzorro» за посиланням: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2024-09-17-012883-a.
Унікальний номер оголошення про проведення спрощеної закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель: UA-2024-09-17-012883-a.
Відповідно до пункту 9 Оголошення кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю): 27.09.2024 до 00:00.
Згідно з Реєстром отриманих тендерних пропозицій/пропозицій UA-2024-09-17-012883-a для участі у спрощеній закупівлі UA-2024-09-17-012883-a подали тендерні пропозиції учасники: ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ», ТОВ «ПраймСелл», ТОВ «ВІТРГРУП», ТОВ «ЧЕРКАСЬКИЙ М`ЯСОКОМБІНАТ».
Згідно з пунктом 10 Оголошення, ціна єдиний критерій оцінки, питома вага критерію 100 %. Найбільш економічно вигідною пропозицією буде вважатися пропозиція з найнижчою ціною. Оцінка пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, шляхом застосування електронного аукціону. До початку проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично розкривається інформація про ціну та перелік усіх цін пропозицій, розташованих у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників. Найбільш економічно вигідною пропозицією буде вважатися пропозиція з найнижчою ціною.
За наслідками електронного аукціону учасниками процедури закупівлі подано остаточну пропозицію в розмірі (в порядку за збільшенням ціни):
1) ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» - 4692000,00 грн.;
2) ТОВ «ПраймСелл» - 4741498,00 грн.;
3) ТОВ «ВІТРГРУП» - 4741500,00 грн.;
4) ТОВ «ЧЕРКАСЬКИЙ М`ЯСОКОМБІНАТ» - 4742000,00 грн.
Таким чином, найбільш економічно вигідну пропозицію запропоновано учасником процедури закупівлі ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ».
У зв`язку з цим, розкрито тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ».
Відповідно до протокольного рішення (протоколу) уповноваженої особи від 03.10.2024 № 929, відхилено пропозицію ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» щодо закупівлі Консерви м`ясорослинні «Каша рисова з яловичиною», код ДК 021:2015 15130000-8 М`ясопродукти, зареєстрованої за ідентифікатором: № UA-2024-09-17-012883-a, відповідно до п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі».
У зв`язку з відхиленням тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» було розкрито тендерну пропозицію наступного учасника процедури закупівлі ТОВ «ПраймСелл», яким запропоновано найбільш економічно вигідну пропозицію з числа учасників, які залишились після відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ».
Відповідно до протокольного рішення (протоколу) уповноваженої особи від 03.10.2024 №934, відхилено пропозицію ТОВ «ПраймСелл» щодо закупівлі Консерви м`ясорослинні «Каша рисова з яловичиною», код ДК 021:2015 15130000-8 М`ясопродукти, зареєстрованої за ідентифікатором: № UA-2024-09-17-012883-a, відповідно до п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі».
Так, у протокольному рішенні (протоколі) уповноваженої особи Замовника від 03.10.2024 №929 в якості єдиної невідповідності пропозиції позивача вимогам Оголошення про проведення спрощеної закупівлі UA-2024-09-17-012883-a вказано, що «згідно вимоги пункту 6 Додатку 2 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі «Сканований оригінал в кольоровому вигляді експлуатаційного дозволу та/або рішення компетентного органу про державну реєстрацію потужностей (будівлі, споруди, комплекси споруд, обладнання та інших засобів, включаючи транспортні засоби та території, що використовуються у виробництві та/або обігу об`єктів санітарних заходів) - власних або орендованих, що будуть використовуватися чи використані при виробництві, переробці або реалізації харчових продуктів, відповідно вимог Закону України від 23.12.1997 №771/97-ВР «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.02.2016 № 39 «Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб`єктам» на Учасника та виробника (офіційного представника виробника, або імпортера продукції на території України).»
Відповідно до довідки про наявність обладнання та матеріально-технічної бази, яку було завантажено (файл « 14 Довідка про наявність МТБ.pdf») учасник має власні камери швидкісного охол./заморож., які потребують отримання експлуатаційного дозволу, а відповідно до договору від 01.02.2022 № 01/02-22 (файл « 21 Договор Фабрика Здорово та лист щодо представництва.pdf») товар тваринного походження поставляється учаснику на склад, також відповідно до декларації №1929//24-3 від 30.07.2024 року грузоотримувачем є ТОВ «Фабрика смаку» (файл « 26 Каша Рисова з яловичиною, Декларація виробника 2024.07.xls.pdf»), що свідчить про те, що товар постачається безпосередньо учаснику на його склад.
При цьому у складі пропозиції Учасника відсутній експлуатаційний дозвіл виданий ТОВ «Фабрика смаку».
У зв`язку з відхиленням тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі ТОВ «ПраймСелл» було розкрито тендерну пропозицію наступного учасника процедури закупівлі ТОВ «ВІТРГРУП», яким запропоновано найбільш економічно вигідну пропозицію з числа учасників, які залишились після відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі ТОВ «ПраймСелл».
Відповідно до протокольного рішення (протоколу) уповноваженої особи від 03.10.2024 №941, визначено ТОВ «ВІТРГРУП» переможцем закупівлі Консерви м`ясорослинні «Каша рисова з яловичиною», код ДК 021:2015 15130000-8 М`ясопродукти, зареєстрованої за ідентифікатором: №UA-2024-09-17-012883-a, та прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю з ТОВ «ВІТРГРУП».
Не погоджуючись із рішеннями відповідача щодо відхилення пропозиції ТОВ ФАБРИКА СМАКУ та визначення ТОВ «ВІТРГРУП» переможцем закупівлі із прийняттям рішення про намір укласти договір про закупівлю з ТОВ «ВІТРГРУП», позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначено Законом України Про оборонні закупівлі від 17.07.2020 № 808-ІХ.
Закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється державними замовниками відповідно до Закону України Про публічні закупівлі з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Приписами статті 3 Закону України Про оборонні закупівлі обумовлено, що оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.
Відповідно до приписів частин першої-третьої статті 30 Закону України Про оборонні закупівлі особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.
Оборонні закупівлі (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) під час дії правового режиму воєнного стану здійснюються з дотриманням, таких вимог:
1) державні замовники протягом одного робочого дня до дати розміщення оголошення про закупівлю надсилають таке оголошення для оприлюднення адміністратором електронної системи закупівель на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель та/або в електронній системі закупівель.
Перелік інформації, яка включається до оголошення, визначається Кабінетом Міністрів України;
2) порядок встановлення граничної ціни на продукти харчування, що закуповуються державними замовниками (службами державних замовників, військовими частинами), а також підстави внесення змін до істотних умов договору про закупівлю продуктів харчування, укладеного без використання електронної системи закупівель, визначаються Кабінетом Міністрів України;
3) у разі здійснення державним замовником (службою державного замовника, військовою частиною) закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та/або послуг з організації харчування військових частин договір про закупівлю повинен містити інформацію щодо: назви предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів), ціни за одиницю кожної номенклатурної позиції товару (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів), калькуляції ціни послуг із зазначенням вартості всіх складових вказаних послуг, включаючи калькуляцію ціни вартості та кількості окремих послуг.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 №1275 затверджено Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (далі Особливості № 1275).
Пунктами 1-8 Особливостей № 1275 визначено, що ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.
У цих особливостях терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України Про оборонні закупівлі, Про публічні закупівлі та інших нормативно-правових актах, розроблених на їх виконання.
Державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.
Зведений трирічний план закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями не складається та не подається на затвердження Кабінетові Міністрів України. Пропозиції до проекту зведеного трирічного плану закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями подаються державними замовниками Мінстратегпрому протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Трирічний план закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення не складається та не затверджується.
Подання та оприлюднення інформації, передбаченої частинами другою та третьою статті 15 Закону України «Про оборонні закупівлі», здійснюється протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування правового режиму воєнного стану в Україні.
Для планування оборонних закупівель та звітування про їх здійснення відповідно до цих особливостей рішеннями державних замовників, що здійснюють такі закупівлі, визначаються переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.
Відповідальною за організацію та проведення оборонних закупівель може бути уповноважена особа/інша особа державного замовника та/або колегіальний орган, що утворюється державним замовником та складається не менше ніж із трьох осіб такого державного замовника. Порядок організації діяльності такого колегіального органу визначається державним замовником.
Державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), в електронній системі закупівель в один із таких способів:
1) у порядку проведення відкритих торгів, що визначений особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176; 2023 р., N 51, ст. 2834);
2) у порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України "Про публічні закупівлі", з урахуванням положень, визначених цими особливостями;
3) у порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 (Офіційний вісник України, 2020 р., №75, ст. 2407);
4) шляхом застосування рамкової угоди відповідно до цих особливостей.
У разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України Про публічні закупівлі, державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та/або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником спрощених закупівель у складі пропозиції та/або подання яких вимагається оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, слід розуміти невідповідність інформації та/або документів у значенні, наведеному в пункті 43 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. №1178.
Державний замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника спрощеної закупівлі більш як один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції.
Державний замовник відхиляє пропозицію учасника спрощеної закупівлі у разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Істотні умови державного контракту (договору), укладеного відповідно до абзацу першого цього пункту, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених пунктом 19 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178, або якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання пункту 2 частини третьої статті 30 Закону України Про оборонні закупівлі.
Під час здійснення оборонних закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708, з урахуванням цих особливостей.
Закупівлі, визначені пунктами 8 і 9 цих особливостей, не включаються до річного плану закупівель (п. 10 Особливостей № 1275).
Отже, на період дії правового режиму воєнного стану застосовуються приписи статті 30 Закону України Про публічні закупівлі та Особливостей № 1275, відповідно до яких придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України Про публічні закупівлі, в електронній системі закупівель.
Тому враховуючи приписи статті 30 Закону України Про публічні закупівлі та абзацу 3 пункту 8 Особливостей № 1275, процедура закупівлі, яка є предметом даного позову, проводиться відповідно до статті 14 Закону України Про публічні закупівлі від 25.12.2015 №922-VIII (далі Закон - №922-VIII), яка врегульовує процедуру проведення спрощеної закупівлі.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №922-VIII, закупівля здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/ спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно зі ст. 3 Закону України Про оборонні закупівлі оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів:
- своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони;
- послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання;
- конкурентність;
- ефективність використання коштів, результативність;
- відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці);
- запобігання корупції, зловживанням та дискримінації;
- цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.
Статтею 12 Закону №922-VIII передбачено, що електронна система закупівель повинна бути загальнодоступною та гарантувати недискримінацію, рівні права під час реєстрації всім заінтересованим особам та рівний доступ до інформації всім особам, обмін і збереження інформації та документів має відбуватися з гарантуванням непорушності даних про учасників і їхніх пропозицій під час проведення процедури закупівлі та їх конфіденційність до моменту розкриття тендерних пропозицій.
Статтею 14 Закону №922-VIII визначено, що спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.
Спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів:
- оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі;
- уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
- подання пропозицій учасниками;
- проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону;
- розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника;
- визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю;
- розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.
В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону, обов`язково зазначаються:
- найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;
- назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);
- інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі;
- кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;
- строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
- умови оплати;
- очікувана вартість предмета закупівлі;
- період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель);
- кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю);
- перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв;
- розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати);
- розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);
- розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі.
В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.
Вимоги до предмета закупівлі, визначені замовником, можуть зазначатися шляхом завантаження окремих файлів до оголошення про проведення спрощеної закупівлі або в електронній формі з окремими полями в електронній системі закупівель.
У вимогах до предмета закупівлі, що містять посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, замовник може вказати, які аналоги та/або еквіваленти приймаються у пропозиціях учасників.
Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Замовником визначаються вимоги щодо надання забезпечення пропозиції відповідно до статті 25 цього Закону та забезпечення виконання договору про закупівлю відповідно до статті 27 цього Закону.
У період уточнення інформації учасники спрощеної закупівлі мають право звернутися до замовника через електронну систему закупівель за роз`ясненням щодо інформації, зазначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, щодо вимог до предмета закупівлі та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення спрощеної закупівлі.
Усі звернення за роз`ясненнями, звернення з вимогою щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника.
Замовник протягом одного робочого дня з дня їх оприлюднення зобов`язаний надати роз`яснення на звернення учасників спрощеної закупівлі, які оприлюднюються в електронній системі закупівель, та/або внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, та/або вимог до предмета закупівлі.
У разі внесення змін до оголошення про проведення спрощеної закупівлі строк для подання пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель не менше ніж на два робочі дні.
Замовник має право з власної ініціативи внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та/або вимог до предмета закупівлі, але до початку строку подання пропозицій. Зміни, що вносяться замовником, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції документів.
Для проведення спрощеної закупівлі із застосуванням електронного аукціону має бути подано не менше двох пропозицій.
У разі якщо була подана одна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку подання пропозицій автоматично переходить до етапу розгляду на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозиції учасника.
Пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним замовником.
Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу.
Кожен учасник має право подати лише одну пропозицію, у тому числі до визначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).
Пропозиції учасників, подані після закінчення строку їх подання, електронною системою закупівель не приймаються.
Пропозиція учасника повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції.
Такі зміни або заява про відкликання пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання пропозицій.
Розкриття пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацами першим і другим частини першої статті 28 цього Закону.
Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.
Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п`ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.
За результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.
У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.
Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.
Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:
- пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;
- учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
- учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;
- якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
Інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.
Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі. Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов`язаний надати йому відповідь.
Замовник може укласти договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, на наступний день після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, але не пізніше ніж через 20 днів.
Договір про закупівлю укладається згідно з вимогами статті 41 цього Закону.
Звіт про результати проведення закупівлі оприлюднюється у порядку, передбаченому статтями 10 і 19 цього Закону.
Замовник відміняє спрощену закупівлю в разі:
1) відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг;
2) неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель;
3) скорочення видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг (ч. 17 ст. 14 Закону №922-VIII).
Спрощена закупівля автоматично відміняється електронною системою закупівель у разі:
1) відхилення всіх пропозицій згідно з частиною 13 цієї статті;
2) відсутності пропозицій учасників для участі в ній.
Спрощена закупівля може бути відмінена частково (за лотом) (ч. 18 ст. 14 Закону №922-VIII).
Повідомлення про відміну закупівлі оприлюднюється в електронній системі закупівель:
- замовником протягом одного робочого дня з дня прийняття замовником відповідного рішення;
- електронною системою закупівель протягом одного робочого дня з дня автоматичної відміни спрощеної закупівлі внаслідок відхилення всіх пропозицій згідно з частиною тринадцятою цієї статті або відсутності пропозицій учасників для участі у ній.
Повідомлення про відміну закупівлі автоматично надсилається всім учасникам електронною системою закупівель в день його оприлюднення.
З метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду (ч. ч. 19, 20 ст. 14 Закону №922-VIII).
Судом встановлено, що відповідачем відповідно до протокольного рішення (протоколу) уповноваженої особи від 03.10.2024 №929, відхилено пропозицію ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» щодо закупівлі Консерви м`ясні «Каша рисова з яловичиною», код ДК 021:2015 15130000-8 М`ясопродукти, зареєстрованої за ідентифікатором: №UA-2024-09-17-012883-a, відповідно до п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі».
В спірному рішенні від 03.10.2024 №929 в обґрунтування відхилення тендерної пропозиції ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» зазначено, що під час детального розгляду поданих документів у складі пропозиції Учасника було виявлено, що надана інформація не відповідає вимогам Оголошення про проведення спрощеної закупівлі, а саме: «Для документального підтвердження відповідності технічним, якісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим Замовником, Учасник повинен завантажити в електронну систему закупівель в складі пропозиції наступні документи:
згідно вимоги пункту 6 Додатку 2 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі Сканований оригінал в кольоровому вигляді експлуатаційного дозволу та/або рішення компетентного органу про державну реєстрацію потужностей (будівлі, споруди, комплекси споруд, обладнання та інших засобів, включаючи транспортні засоби та території, що використовуються у виробництві та/або обігу об`єктів санітарних заходів) - власних або орендованих, що будуть використовуватися чи використані при виробництві, переробці або реалізації харчових продуктів, відповідно вимог Закону України від 23.12.1997 №771/97-ВР Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.02.2016 №39 Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб`єктам на Учасника та виробника (офіційного представника виробника, або імпортера продукції на території України).».
В спірному рішенні також вказано, що «Відповідно до довідки про наявність обладнання та матеріально-технічної бази, яку було завантажено (файл « 14 Довідка про наявність МТБ.pdf») учасник має власні камери швидкісного охол./заморож., які потребують отримання експлуатаційного дозволу, а відповідно до договору від 01.02.2022 №01/02-22 (файл « 21 Договор Фабрика Здорово та лист щодо представництва.pdf») товар тваринного походження поставляється учаснику на склад, також відповідно до декларації №1929//24-3 від 30.07.2024 року грузоотримувачем є ТОВ «Фабрика смаку» (файл « 26 Декларація (Каша Рисова з яловичиною, Декларація виробника 2024.07.xls.pdf»), що свідчить про те, що товар постачається безпосередньо учаснику на його склад.».
Як зазначає відповідач в спірному рішенні, при цьому у складі пропозиції Учасника відсутній експлуатаційний дозвіл виданий ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ».
За предметом закупівлі відповідно до Додатку 2 до Оголошення Консерви м`ясорослинні «Каша рисова з яловичиною» предмет закупівлі (харчовий продукт) повинен відповідати вимогам законодавства України про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, наказу МОЗ України від 13.05.2013 №368 Про затвердження Державних гігієнічних правил і норм Регламент максимальних рівнів окремих забруднюючих речовин у харчових продуктах, а також виданих відповідно до них нормативно-правових актів. Консерви повинні бути фасовані у банки відповідно з ДСТУ 7771:2015. Маса нетто консервів в банках повинна бути 250-525 г. Консерви повинні бути упаковані в ящики з гофрованого картону згідно з ДСТУГОСТ 9142:2019 (ГОСТ 9142-2014, IDT). Маркування тари повинно було згідно з чинними нормативно-правовими актами та нормативними документами, а також відповідати Закону України Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів №2639-VIII від 06.12.2018 та вимогам ДСТУ 4607:2006. Строк придатності консервів м`ясорослинні «Каша рисова з яловичиною» на момент переходу права власності від переможця закупівлі до замовника повинен складати не менше ніж 22 місяці.
Суд зазначає, що згідно з пунктом 6 Додатку 2 до Оголошення учасник повинен надати до тендерної пропозиції: «Сканований оригінал в кольоровому вигляді експлуатаційного дозволу та/або рішення компетентного органу про державну реєстрацію потужностей (будівлі, споруди, комплекси споруд, обладнання та інших засобів, включаючи транспортні засоби та території, що використовуються у виробництві та/або обігу об`єктів санітарних заходів) - власних або орендованих, що будуть використовуватися чи використані при виробництві, переробці або реалізації харчових продуктів, відповідно вимог Закону України від 23.12.1997 № 771/97-ВР Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.02.2016 №39 Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб`єктам на Учасника та виробника (офіційного представника виробника, або імпортера продукції на території України).».
Відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів і визначає порядок забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї регулює Закон України від 23.12.1997 № 771/97-ВР Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів (зі змінами та доповненнями, далі Закон № 771).
Згідно з пп. 22, 69 ст. 1 Закону №771 потужності - споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об`єктів санітарних заходів; експлуатаційний дозвіл - документ дозвільного характеру, що видається територіальним органом компетентного органу операторові ринку за результатами інспектування його потужності та посвідчує право оператора ринку здійснювати визначену цим Законом діяльність з виробництва та/або зберігання харчових продуктів тваринного походження.
Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону №771 оператори ринку, що провадять діяльність, пов`язану з виробництвом та/або зберіганням харчових продуктів тваринного походження, повинні отримати експлуатаційний дозвіл, який видається територіальним органом компетентного органу на кожну окрему потужність до початку її експлуатації.
Відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону №771 обов`язок отримання експлуатаційного дозволу не поширюється в частині відповідної діяльності на операторів ринку, які здійснюють:
1) первинне виробництво харчових продуктів тваринного походження, а також пов`язану з ним діяльність, зокрема зберігання та поводження з первинною продукцією в місці первинного виробництва, за умови що при цьому істотно не змінюється стан такої продукції;
2) транспортування харчових продуктів тваринного походження, у тому числі тих, які потребують дотримання температурного режиму та не можуть зберігатися при температурі вище 10 °C, залишаючись придатними для споживання людиною;
3) зберігання харчових продуктів тваринного походження, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10 °C, залишаючись придатними для споживання людиною;
4) виробництво та/або зберігання харчових продуктів, інгредієнтами яких є виключно продукти рослинного походження та/або перероблені продукти тваринного походження;
5) експлуатацію закладів громадського харчування, закладів роздрібної торгівлі харчовими продуктами та/або виробництво ремісничих харчових продуктів, виробництво харчових продуктів тваринного походження на малих потужностях з виробництва харчових продуктів тваринного походження.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону №771 експлуатаційний дозвіл видається на потужності, що розташовані за однією адресою (з деталізацією на рівні виробничої лінії та/або харчових продуктів залежно від виду діяльності оператора ринку) і визначені оператором ринку.
Аналізуючи наведені вище положення норм права, суд зазначає, що обов`язок з отримання експлуатаційного дозволу розповсюджується виключно на операторів ринку, що проводять діяльність з виробництва та/або зберігання харчових продуктів тваринного походження.
Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону №771 державній реєстрації підлягають потужності з обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу.
Не підлягає державній реєстрації як окрема потужність транспортний засіб, що використовується оператором ринку у зв`язку з експлуатацією іншої належної йому зареєстрованої потужності або потужності, на яку видано експлуатаційний дозвіл. Транспортні засоби, що використовуються оператором ринку виключно для перевезення харчових продуктів, яке не пов`язане з експлуатацією належної йому зареєстрованої потужності або потужності, на яку видано експлуатаційний дозвіл, підлягають кумулятивній державній реєстрації, для якої подається одна заява (незалежно від кількості відповідних транспортних засобів) та за результатами якої присвоюється один особистий реєстраційний номер. Транспортний засіб, що використовується як потужність з реалізації харчових продуктів кінцевим споживачам, підлягає державній реєстрації як окрема потужність.
Згідно з положеннями п. 10.2.1 ДСТУ 4607:2006 Консерви м`ясорослинні. Каші з м`ясом. Загальні технічні умови, консерви зберігають відповідно до правил, затверджених у встановленому порядку, за температури від 0 °C до 20 °C та відносної вологості повітря не вищої ніж 75 % не більше 2 років.
Видами економічної діяльності ТОВ «Фабрика Смаку» згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є: виробництво готової їжі та страв (10.85); оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками (46.38); оптова торгівля іншими товарами господарського призначення (46.49); неспеціалізована оптова торгівля (46.90); роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, нопоями та тютюновими виробами (47.11); інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах (47.19); роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах (47.78); інші види роздрібної торгівлі поза магазинами (47.99); діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (56.10); постачання готових страв для подій (основний) (56.21); постачання інших готових страв (56.29); пакування (82.92); вантажний автомобільний транспорт (49.41); складське господарство (52.10); транспортне оброблення вантажів (52.24); інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (52.29); діяльність агентств працевлаштування (78.10); діяльність агентств тимчасового працевлаштування (78.20); інша діяльність із забезпечення трудовими ресурсами (78.30); виробництво м`ясних продуктів (10.13); виробництво інших харчових продуктів, н.в.і.у. (10.89) (а.с.212-213).
Судом встановлено, що позивач у складі тендерної пропозиції надав рішення про державну реєстрацію потужності №989 від 13.07.2023, відповідно до якого зареєстровано потужність ТОВ «Фабрика Смаку» (код ЄДРПОУ 39785646), особистий реєстраційний номер потужності r-UA-51-10-443, а саме: Склад, загальною площею 835 кв.м, розташований за адресою: 65071, Одеська обл., м. Одеса, вул. Новомосковська, буд. 21 (21-А).
У рішенні про державну реєстрацію потужності №989 від 13.07.2023 вказано вид діяльності, що планується здійснювати з використанням потужності, а саме Торгівля, транспортування, та/або зберігання харчових продуктів: гуртова торгівля харчовими продуктами; зберігання харчових продуктів; транспортування харчових продуктів (FORD TRANSIT спеціалізований вантажний фургон НОМЕР_3 ; JAC №56 ВА0110 спеціалізований вантажний фургон рефрижератор Євро-5 - ВН7354РС).
Відповідно до договору оренди №01/01-23 від 01.01.2023, укладеного позивачем (Орендар) з ПрАТ Янтар (Орендодавець) Орендодавець передає Орендареві за плату на певний строк у користування нежитлове приміщення, сухий склад, площею 414 кв.м., що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Новомосковська дор.21 (21-А).
Згідно з п.1.3 даного договору приміщення передаються в оренду для розміщення власних працівників та/або продуктів харчування.
Згідно з п.1.7 даного договору даний договір набуває чинності з дня підписання і діє до 31 грудня 2023 року включно. У разі, якщо за 30 днів до закінчення строку дії Договору ні одна із Сторін не повідомить про його розірвання, строк дії Договору автоматично продовжується на такий же строк, але не більше, ніж 3 роки загальної дії.
Відповідно до акту приймання-передачі від 01.01.2023 нежитлове приміщення, сухий склад, площею 414 кв.м., що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Новомосковська дорога, 21 (21-А) об`єкт оренди отриманий Позивачем у користування.
Згідно з додатковою угодою №1 від 14.02.2023 до договору оренди №01/01-23 від 01.01.2023 сторони виклали п.1.1 Договору в наступній редакції: Орендодавець передає Орендареві за плату на певний строк у користування нежитлове приміщення, сухий склад, площею 835 кв.м., що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Новомосковська дор.21 (21-А).
Укладений акт приймання-передачі від 14.02.2023 підтверджує отримання в користування Позивачем нежитлового приміщення, сухого складу, площею 835 кв.м., що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Новомосковська дорога, 21 (21-А).
Надання у складі тендерної пропозиції вказаних документів, а саме Договору оренди №01/01-23 від 01.01.2023, актів приймання-передачі та додаткової угоди щодо оренди складу загальною площею 835 кв.м., свідчить про те, що саме вказаний склад буде використано для зберігання предмету закупівлі. Інформація про наявність вказаного складу на праві оренди вказана і в Довідці про наявність обладнання та матеріально-технічної бази на виконання вимог пункту 15 Додатку 1 до Оголошення.
Отже за даним предметом закупівлі вимоги до учасників в Оголошенні про закупівлю викладені щодо використання Учасником при виробництві, переробці або реалізації харчових продуктів таких потужностей - будівлі, споруди, комплекси споруд, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби та території, що використовуються у виробництві та/або обігу об`єктів санітарних заходів.
Суд зазначає, що предметом закупівлі є консерви м`ясорослинні «Каша рисова з яловичиною», температура зберігання продукції згідно Декларації виробника № 1931/24-3 - від 0° до 20° C, тобто продукція, яка може зберігатися при температурі вище 10 °C, залишаючись придатною для споживання людиною. При цьому, інгредієнтами продукції, що виступає предметом закупівлі, а саме консерви м`ясорослинні «Каша рисова з яловичиною», є виключно продукти рослинного походження та перероблені продукти тваринного походження.
В свою чергу, зазначені обставини в силу пп. 3, 4 ч. 2 ст. 23 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» не передбачають отримання експлуатаційного дозволу.
Так, за приписами п.3 ч.2 ст.23 Закону №771 обов`язок отримання експлуатаційного дозволу не поширюється в частині відповідної діяльності на операторів ринку, які здійснюють зберігання харчових продуктів тваринного походження, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10 °C, залишаючись придатними для споживання людиною.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.23 Закону №771 обов`язок отримання експлуатаційного дозволу не поширюється в частині відповідної діяльності на операторів ринку, які здійснюють виробництво та/або зберігання харчових продуктів, інгредієнтами яких є виключно продукти рослинного походження та/або перероблені продукти тваринного походження.
Перероблений харчовий продукт - харчовий продукт, отриманий у результаті переробки непереробленого харчового продукту. Перероблений харчовий продукт може містити інгредієнти, необхідні для його виготовлення або надання йому особливих характеристик (п.64-2 ч.1 ст.1 Закону №771).
До перероблених продуктів тваринного походження згідно з наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України "Вимоги щодо ввезення (пересилання) на митну територію України харчових продуктів тваринного походження, кормів, сіна, соломи, а також побічних продуктів тваринного походження та продуктів їх оброблення, переробки" від 16.11.2018 № 553 віднесено м`ясні продукти, молочні продукти, яєчні продукти, перероблені рибні продукти, топлені жири, шкварки, желатин, колаген, оброблені шлунки, міхури та кишки.
Таким чином в силу приписів пп. 3, 4 ч. 2 ст. 23 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» на позивача не поширюється обов`язок отримання експлуатаційного дозволу на потужності, задіяні під час зберігання предмету закупівлі.
Тому відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу, підлягають державній реєстрації.
Підсумовуючи викладене, експлуатаційний дозвіл повинні отримувати оператори ринку харчових продуктів, які здійснюють діяльність з виробництва та/або зберігання харчових продуктів тваринного походження. Тобто, відповідно до вимог Закону №771, експлуатаційний дозвіл необхідно отримувати в тому випадку, якщо діяльність оператору ринку безпосередньо пов`язана з виробництвом харчових продуктів тваринного походження, інгредієнтами яких є неперероблені продукти тваринного походження, а також із зберіганням харчових продуктів тваринного походження, які потребують дотримання спеціального температурного режиму (повинні зберігатися за температури нижче 10 °C).
Проаналізувавши вимоги Закону №771 щодо обов`язку отримати експлуатаційний дозвіл на діяльність з виробництва та/або зберігання харчових продуктів тваринного походження та враховуючи предмет спірної закупівлі суд приходить до висновку, що позивач не має обов`язку отримувати експлуатаційний дозвіл на потужності, задіяні під час виконання даного предмета закупівлі.
Так, як встановлено судом, позивачем у складі тендерної пропозиції надано рішення про державну реєстрацію потужності №989 від 13.07.2023, відповідно до якого зареєстровано потужність ТОВ «Фабрика Смаку» (39785646), особистий реєстраційний номер потужності r-UA-51-10-443, а саме: Склад, загальною площею 835 кв.м, розташований за адресою: 65071, Одеська обл., м. Одеса, вул. Новомосковська, буд. 21 (21-А), на вид діяльності, що планується здійснювати з використанням потужності, а саме: Торгівля, транспортування, та/або зберігання харчових продуктів: гуртова торгівля харчовими продуктами; зберігання харчових продуктів; транспортування харчових продуктів (FORD TRANSIT спеціалізований вантажний фургон НОМЕР_3 ; JAC №56 ВА0110 спеціалізований вантажний фургон рефрижератор Євро-5 - ВН7354РС).
На переконання суду надання позивачем у складі своєї пропозиції рішення уповноваженого органу про держану реєстрацію потужності (складу) є достатнім та належним доказом виконання позивачем вимог пункту 6 Додатку 2 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі.
Щодо тверджень відповідача про обов`язок позивача надати експлуатаційний дозвіл на Камеру швидкісного охол./замор.30/25 KG 6 GN AOFPS 061 CT 726347 та Камеру швидкісного охол./замор.30/25 AOFPS061C/72634, суд зазначає таке.
Так, у спірному рішенні №929 від 03.10.2024 відповідачем вказано, що відповідно до довідки про наявність обладнання та матеріально-технічної бази, яку було завантажено (файл « 14 Довідка про наявність МТБ.pdf») учасник має власні камери швидкісного охол./заморож., які потребують отримання експлуатаційного дозволу, а відповідно до договору від 01.02.2022 №01/02-22 (файл « 21 Договор Фабрика Здорово та лист щодо представництва.pdf») товар тваринного походження поставляється учаснику на склад, також відповідно до декларації №1929//24-3 від 30.07.2024 року грузоотримувачем є ТОВ «Фабрика смаку» (файл « 26 Декларація (Каша Рисова з яловичиною, Декларація виробника 2024.07.xls.pdf»), що свідчить про те, що товар постачається безпосередньо учаснику на його склад.
В судовому засіданні представники відповідача стверджували, що з огляду на зазначення у довідці про наявність обладнання та матеріально-технічної бази вказаних Камер швидкісного охолодження/замороження у позивача є обов`язок з надання експлуатаційного дозволу на такі камери.
Суд не погоджується із такими висновками відповідача, виходячи з такого.
Так, позивач у складі тендерної пропозиції надав Довідку про наявність обладнання та матеріально-технічної бази, в якій зазначив інформацію про всі складські та інші приміщення, та все обладнання, які використовуються для ведення господарської діяльності, в тому числі: Камера швидкісного охол./замор.30/25 KG 6 GN AOFPS 061 CT 726347 у кількості 1 шт та Камера швидкісного охол./замор.30/25 AOFPS061C/726346 у кількості 1 шт.
При цьому у позовній заяві позивач вказує, що зазначені камери не мав задіювати під час виконання даного предмета закупівлі, у зв`язку з чим, не мав обов`язку надавати експлуатаційний дозвіл на ці камери.
Згідно з пунктом 15 Додатку 1 до Оголошення учасник закупівлі у складі тендерної пропозиції має надати сканований оригінал в кольоровому вигляді довідки в довільній формі, за власноручним підписом уповноваженої особи учасника та завірений печаткою (за наявності), в якій зазначається інформація про складські та інші приміщення, та обладнання, які учасник використовує для ведення господарської діяльності із зазначенням площ(и) та правової підстави володіння/користування або пояснення про їх відсутність.
Тобто, Замовник визначив обов`язок позивача надати інформацію про складські та інші приміщення, та обладнання, які учасник використовує для ведення господарської діяльності, а не лише які учасник буде використовувати під час виконання предмета закупівлі.
Тому позивач у складі пропозиції надав Довідку про наявність обладнання та матеріально-технічної бази, в якій на виконання вимог пункту 15 Додатку 1 до Оголошення зазначив інформацію про всі складські та інші приміщення, та все обладнання, які Позивач використовує для ведення господарської діяльності, в тому числі про камеру швидкісного охол./замор.30/25 KG 6 GN AOFPS 061 CT 726347 та камеру швидкісного охол./замор.30/25 AOFPS061C/726346.
В свою чергу, відповідно до пункту 16 Додатку 1 до Оголошення учасник закупівлі у складі тендерної пропозиції має надати сканований оригінал(и) в кольоровому вигляді документа(ів), підтверджуючих наявність складського(их) приміщення(ь), пристосованого(их) для зберігання товару, що закуповується, та іншого(их) приміщення(ь) із зазначенням площ(и) цього(их) приміщення(ь) та адреси його/їх розташування, та обладнання, (оригінал документа(ів) на право власності або договору(ів) оренди, або іншого(их) документа(ів), що підтверджують право на використання приміщення(ь), обладнання зі всіма додатками, дійсних на дату розкриття пропозицій).
Проте, позивач у складі пропозиції не надавав оригінал документа(ів) на право власності або договору(ів) оренди, або іншого(их) документа(ів), що підтверджують право на використання обладнання, а саме: камеру швидкісного охол./замор.30/25 KG 6 GN AOFPS 061 CT 726347 та камеру швидкісного охол./замор.30/25 AOFPS061C/726346.
Наведене свідчить про те, що вказані камери швидкісного охолодження/замороження не будуть задіяні під час виконання даного предмета закупівлі, у зв`язку з чим Позивач не має обов`язку надавати експлуатаційний дозвіл на ці камери, отримання якого Позивачем й так не передбачено в силу пп. 3, 4 ч. 2 ст. 23 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Отже виконання предмету закупівлі в даному випадку полягає у зберіганні готових консервів та їх поставці Замовнику.
Зазначення цих камер швидкісного охолодження/замороження у Довідці про наявність обладнання та матеріально-технічної бази обумовлена вимогами Оголошення Замовника, який у пункті 15 Додатку 1 до Оголошення вимагав надання довідки з інформацією про складські та інші приміщення, та обладнання, які учасник використовує для ведення господарської діяльності, а не лише які учасник буде використовувати під час виконання предмета закупівлі.
Таким чином вимога відповідача про обов`язок позивача надати експлуатаційний дозвіл на Камеру швидкісного охол./замор.30/25 KG 6 GN AOFPS 061 CT 726347 та Камеру швидкісного охол./замор.30/25 AOFPS061C/72634, є необґрунтованою.
Відповідно до п. 16.12. Оголошення про проведення спрощеної/допорогової закупівлі, замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю, що узгоджується відповідно зі ч. 13 ст. 14 Закону України про публічні закупівлі.
Відповідно до п. 11 ст. 14 Закону України Про публічні закупівлі Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.
Таким чином, рішення Замовника про відхилення тендерної пропозиції Позивача жодним чином не обґрунтовано та прийнято усупереч вимогам Закону №771, Закону України Про публічні закупівлі , без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
На підставі викладеного, слід дійти висновку, що тендерна пропозиція учасника ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» відповідає умовам, визначеним в Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, а тому у Замовника були відсутні правові підстави для її відхилення.
У зв`язку з цим, рішення Замовника про відхилення пропозиції ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» у публічній закупівлі, що оголошена за ідентифікатором № UA 2024-09-17-012883-a, оформлене протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 03.10.2024 № 929, підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, оформлене протоколом від 03.10.2024 №929, щодо відхилення пропозиції ТОВ ФАБРИКА СМАКУ за спрощеною процедурою закупівлі продуктів харчування - консерви м`ясорослинні «Каша рисова з яловичиною», ДК 021:2015: 15130000-8 М`ясопродукти, що оголошена за ідентифікатором № UA-2024-09-17-012883-a.
Відповідно до пункту 23 частини 1 статті 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Позовна вимога щодо визнання протиправним та скасувати рішення Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визначення ТОВ «ВІТРГРУП» переможцем публічної закупівлі, що оголошена за ідентифікатором №UA-2024-09-17-012883-a, та прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю з ТОВ «ВІТРГРУП», оформлене протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 03.10.2024 №941, є похідною вимогою, а оскільки основну вимогу було задоволено, похідну вимогу також слід задовольнити.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач не надав.
Виходячи з викладеного та беручи до уваги достатній і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову в цілому.
Вирішуючи питання стосовно розподілу судових витрат, суд враховує наступне.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у загальному розмірі 6056,00 грн. згідно платіжних інструкцій від 04.10.2024 №390887 та №390887. Відтак, при задоволенні прозову, суд дійшов висновку, що сплачена сума судового збору у розмірі 6056,00 грн підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 282 КАС України, суд
в и р і ш и в:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_2 ) про відхилення пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» у публічній закупівлі, що оголошена за ідентифікатором №UA-2024-09-17-012883-a, оформлене протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 03.10.2024 №929.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_2 ) про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІТРГРУП» переможцем публічної закупівлі, що оголошена за ідентифікатором №UA-2024-09-17-012883-a, та прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІТРГРУП», оформлене протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 03.10.2024 №941.
4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» (місцезнаходження: 65039, м. Одеса, вул.Середньофонтанська, буд. 19-Б, офіс 263, ідентифікаційний код 39785646) судовий збір у розмірі 6056,00 грн (шість тисяч п`ятдесят шість грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини четвертої статті 282 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених цією статтею, можуть бути подані до Шостого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня їх проголошення. У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом двох днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Щавінський В.Р.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 14.10.2024 |
Номер документу | 122222202 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо здійснення публічних закупівель, з них закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Коротких Андрій Юрійович
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Щавінський В.Р.