Провадження №2-о/447/197/24 Справа №447/2505/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ У К Р А Ї Н И
10.10.2024 Миколаївський районний суд Львівської області у складі:
головуючої судді Друзюк М.М.,
секретар судового засідання Іськів О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого позовного провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Тростянецька сільська рада Стрийського району Львівської області, про встановлення факту, що має юридичне значення,
за участі: представника заявника ОСОБА_2
заявника: ОСОБА_1
встановив:
Стислий виклад обставин
Заявник подала до Миколаївського районного суду заяву про встановлення факту її постійного проживання з ОСОБА_3 , за адресою: АДРЕСА_1 на час відкриття спадщини.
В обгрунтування заявлених вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її прабабуся ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 . У березні 2002 року ОСОБА_3 склала заповіт у якому все своє майно заповіла ОСОБА_1 , після чого заявниця переїхала до неї жити, щоб здійснювати догляд у зв`язку з погіршенням стану здоров`я бабусі. До дня смерті вона постійно проживала разом з нею у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 та здійснювала постійний догляд за бабусею, вела з нею спільне господарство, займалась її похованням, а після смерті здійснює догляд за будинком. Встановити їй даний факт потрібно для оформлення прав на спадкове майно в нотаріальному порядку, а тому просить суд заяву задовольнити.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 04.09.2024 прийнято до розгляду та призначено судове засідання на 10.10.2024.
На адресу суду 04.10.2024 від представника заінтересованої особи Тростянецької сільської ради Стрийського району Львівської області надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності представника заінтересованої особи, не заперечують щодо задоволення заяви.
У судовому засіданні свідок ОСОБА_4 , мати заявниці, повідомила, що заявниця з 2002 року (з моменту складення заповіту) проживала разом з ОСОБА_3 , яка була рідною сестрою прабабці.
У судовому засіданні свідок ОСОБА_5 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 повідомила, що заявниця з 2002 року проживала разом з ОСОБА_3 та здійснювала за нею догляд.
Заявниця та її представник адвокат Волощак С.З. в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали в повному обсязі та просили такі задовольнити.
На підставі ч. 3 ст. 211, ч. 3 ст. 294 ЦПК України,суд вважає за можливе розглянути дану справу за відсутності заінтересованої особи.
Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 29.03.1979, народилась ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 батьками якої є ОСОБА_7 та ОСОБА_4 (а.с.7).
Відповідно до витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя, 10.07.2015 укладено шлюб між ОСОБА_8 та ОСОБА_6 після укладення шлюбу прізвище дружини змінено на « ОСОБА_9 » (а.с.8).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 21.04.2005, ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Демня Миколаївського району Львівської області у віці 82 років (а.с.10).
Відповідно до заповіту посвідченого ОСОБА_10 сільським головою Демнянської сільської ради Миколаївського району Львівської області від 14.03.2002, ОСОБА_3 заповіла все своє майно ОСОБА_6 , яка мешкає у с.Демня Миколаївського району Львівської області(а.с.9).
Відповідно до довідки №181 від 16.08.2024 виданої Тростянецькою сільською радою Стрийського району Львівської області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 дійсно до дня смерті ОСОБА_3 , постійно проживала без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.13).
Відповідно до довідки №185 від 16.08.2024 виданої Тростянецькою сільською радою Стрийського району Львівської області, постійним і останнім місцем проживання ОСОБА_3 було АДРЕСА_1 (а.с.14).
Відповідно до інформаційної довідки зі спадкового реєстру №78038420 від 17.08.2024, відсутня інформація про відкриття спадкової справи після смерті ОСОБА_3 (а.с.16).
Відповідно до листа приватного нотаріуса Максимович О.Я. Стрийського районного нотаріального округу Львівської області, повідомила, що ОСОБА_1 для прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 необхідно звернутись до суду за продовженням шести місячного терміну необхідного для прийняття спадщини(а.с.15).
Норми права, які застосував суд..
Згідно з ст.ст. 1216,1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Із роз`яснень, викладених у п.п. 2,23Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах спадкування» №7 від 30.05.2008 року, вбачається, що виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного суду України від 07.11.2018 р., у справі за № 336/709/18-ц.
Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.
Згідно з ч.1ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Мотивована оцінка наведених учасниками справи аргументів щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.
Судом встановлено на підставі безпосередньо досліджених та оцінених наявних у справі доказів, що факт постійного проживання заявниці із спадкодавцем ОСОБА_3 на час смерті останньої повністю підтверджується безпосередньо дослідженими судом доказами (письмовими доказами та показанням свідків), які узгоджуються між собою, доповнюють один одного, відповідають критеріям належності та допустимості, а у своїй сукупності є достатніми та сумнівів у їх достовірності не викликають.
Таким чином, суд доходить обґрунтованого переконання про наявність достатніх підстав вважати доведеним факт постійного спільного проживання заявниці із спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на час відкриття спадщини.
Суд зауважує, що перелік юридичних фактів, що підлягають установленню в судовому порядку, визначений у частині 1 статті 315 ЦПК України, не є вичерпним.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Суд зазначає,що встановлення факту постійного проживання заявника разом із спадкодавцем ОСОБА_3 породжує для заявника юридичні наслідки, оскільки усуне перешкоди в одержанні нею у нотаріуса свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 .
Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності, суд вважає, що заяву слід задовольнити повністю.
Керуючись ст.ст.10,12-13,81,89,315,ч.2 ст.319 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Тростянецька сільська рада Стрийського району Львівської області, про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.
Встановити факт спільного проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1 на час відкриття спадщини.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 місце проживання: АДРЕСА_3 .
Заінтересована особа :
Тростянецька сільська рада Стрийського району Львівської області, місцезнаходження Львівська область, Стрийський район, с.Тростянець, вул. Зелена,2, ЄДРПОУ 40342083.
Суддя Друзюк М. М.
Суд | Миколаївський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2024 |
Оприлюднено | 14.10.2024 |
Номер документу | 122232195 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Миколаївський районний суд Львівської області
Друзюк М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні