Ухвала
від 10.10.2024 по справі 349/1431/24
РОГАТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 349/1431/24

Провадження № 2-о/349/83/24

У Х В А Л А

10 жовтня 2024 року м.Рогатин

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

у складі головуючого судді Гаврилюк О.О.

присяжних Паньківської О.М., Стиславської Н.М.

з участю секретаря судового засідання Гошко І.В.

представника заінтересованої особи адвоката Микитчина П.С.

представника ОСОБА_1 адвоката Шидзінського І.В.

розглядаючи у закритому судовому засіданні у порядку окремого провадження цивільну справу № 349/1431/24 за заявою виконавчого комітету Букачівської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, заінтересовані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки,

встановив:

Виконавчий комітет Букачівської селищної ради, як орган опіки і піклування звернувся до суду з заявою про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна.

В обгрунтування заяви зазначено, що ОСОБА_1 тривалий час хворіє на психічну хворобу, у зв`язку з чим він не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує постійного стороннього нагляду і догляду. Догляд за ОСОБА_1 здійснював його рідний брат ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який на цей час немає такої можливості. Опікувався ОСОБА_1 орган опіки і піклування виконавчого комітету Букачівської селищної ради Івано-Франківської області. Чоловік племінниці ОСОБА_1 - ОСОБА_2 виявив бажання здійснювати над ним опіку про що подав письмову заяву. Визнання ОСОБА_1 недієздатним потрібно для встановлення над ним опіки.

Представник заявника у судове засідання не прибув, просив справу слухати за відсутності представника, про що направили на адресу суду клопотання.

У судовому засіданні представники заінтересованих осіб адвокати Микитчин П.С., Шидзінський І.В. підтримали заяву. Присили призначити у справі судово-психіатричну експертизу.

Статтею 105 ЦПК України передбачено, що призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї з сторін, якщо у справі необхідно встановити: 1) характер і ступінь ушкодження здоров`я; 2) психічний стан особи; 3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.

За ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.Відповідно до ч.1 ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Згідно вимог п.5 ч.1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи, - на час проведення експертизи (п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України).

За копією висновку лікарської комісії Рогатинської центральної районної лікарні від 2017 квітня 2024 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інвалід ІІ групи внаслідок психічного розладу (інвалідність встановлено 05 лютого 2002 року) , потребує постійного стороннього нагляду і допомоги.

Враховуючи, що в матеріалах, долучених до заяви, наявні достатні дані про психічний розлад здоров`я ОСОБА_1 , а вирішення питання, чи може хворий в повній мірі розуміти значення своїх дій та керувати ними, потребує спеціальних знань в області психіатрії, у справі слід призначити судово-психіатричну експертизу.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов, а саме, для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.

Статтею 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» від 22 лютого 2000 року №1489-III визначено, судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, має бути визначено судом у судовому засіданні.

Як зазначено в п.4 Постанови Пленуму ВСУ від 28 березня 1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє цей громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про судовуекспертизу», виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.

Зважаючи на заявлені вимоги, тобто визнання громадянина недієздатним, встановлення над ним опіки і призначення опікуна, а також те, що для об`єктивного розгляду справи необхідно встановити психічний стан особи, що буде мати значення для справи і потребує спеціальних знань, суд вважає за необхідне призначити судово-психіатричну експертизу, а провадження у справі на час її проведення зупинити.

Керуючись ст. 104-106, 252, 298 ЦПК України,

постановив:

Призначити у справі судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:

1. Чи страждає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , психічним захворюванням, якщо так, то яким саме?

2. Чи може ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?

Проведення експертизи доручити експертам Івано-Франківської філії судових експериз державної установи "Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України" (76014, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Медична, 15).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384- 385 КК України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.

Для проведення експертизи представнику заявника, заінтересованим особам надати суду медичні документи щодо захворювання ОСОБА_1 .

Ухвалу про призначення експертизи направити судово-експертній установі, якій доручено проведення експертизи.

Зупинити провадження в справі на час проведення експертизи.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала в частині зупинення провадження в справі може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя: О.О. Гаврилюк

Присяжні: О.М.Паньківська

Н.М.Стисласька

СудРогатинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення10.10.2024
Оприлюднено14.10.2024
Номер документу122234988
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Інші справи окремого провадження

Судовий реєстр по справі —349/1431/24

Ухвала від 10.10.2024

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Гаврилюк О. О.

Ухвала від 09.08.2024

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Гаврилюк О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні