Справа № 357/5489/24
Провадження № 2/357/2846/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2024 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі - головуючий суддя Цуранов А.Ю., при секретарі Козубенко Я.С.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою Ковалівської сільської ради, як органу опіку та піклування до ОСОБА_1 , треті особи: 1) Київський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей «Стрітівка»; 2) Орган опіки та піклування Сидорівської сільської ради, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини,
В С Т А Н О В И В :
11.04.2024 представник Ковалівської сільської ради, як органу опіку та піклування звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з вищевказаним позовом, в якому просить суд позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо її неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також у позові наведено про необхідність стягнення аліментів з відповідача.
В обґрунтування позовних вимог вказано, що 25.10.2021 дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 звернулась до Ковалівської сільської ради з заявою, в якій просила змінити її місце навчання і проживання через незадовільну умови проживання. Того ж дня рішенням виконавчого комітету вказана дівчинка була відібрана від матері та направлена до соціально-психологічного закладу в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю дитини. Батько ОСОБА_3 помер, мати ухиляється від виконання батьківських обов`язків щодо неї, а відносно вітчима поліцією складена довідка про розбещення малолітньої. За період проживання дитини в центрі мати не проявляла ініціативу в спілкуванні з дівчинкою, все відбувалось лише за ініціативою ОСОБА_3 . Зважаючи на те, що відповідач не змінює свого ставлення до виконання батьківських обов`язків з виховання доньки, позивач змушений звернутись до суду.
11.04.2024 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказану справу передано на розгляд судді Цуранову А.Ю.
06.05.2024 ухвалою судді відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні 04.06.2024, залучено до участі в справі в якості третьої особи Орган опіки та піклування Сидорівської сільської ради.
04.06.2024 в судовому засіданні суд на місці ухвалив замінити третю особу Орган опіки та піклування Сидорівської сільської ради на Службу у справах дітей Білоцерківської міської ради, закрив підготовче засідання та призначив розгляд справи по суті.
02.10.2024 на адресу суду надійшла заява позивача про розгляд справи без участі їх представника, підтримує позовні вимоги.
В матеріалах справи міститься заява відповідача ОСОБА_1 від 17.09.2024, в якій вона визнає позов, не заперечує проти позбавлення її батьківських прав, оскільки не має належних умов для проживання дитини. Наслідки такого позбавлення розуміє та вважає, що дитині краще залишитись за кордоном. Просить проводити розгляд справи без її участі.
02.10.2024 представник Київського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей «Стрітівка» звернувся до суду з заявою про розгляд справи без участі їх представника, просить задовольнити позов.
Представник Служби у справах дітей Білоцерківської міської ради направив на адресу суду заяву, в якій просить розглядати справи без участі їх представника, позов підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.
У зв`язку з наведеним вище, а також відсутністю будь-яких інших заяв (клопотань), суд вважав можливим провести розгляд даної справи за відсутності учасників справи.
В силу вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК фіксування судового процесу технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 16.05.2023, актовий запис № 19.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 помер, що вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 01.06.2023, актовий запис № 130.
В матеріалах справи міститься інформаційна довідка відділу ювенальної превенції УПД ГУНП в Київській області, відповідно до якої 12.06.2021 о 16:22 по спецлінії поліції "102" до Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області надійшло повідомлення від малолітньої ОСОБА_2 про те, що вона перебуває за місцем проживання її подруги, оскільки 30 хвилин тому її батько (вітчим) ОСОБА_5 , перебуваючи в лісі вчинив розбещення щодо неї з метою вчинення зґвалтування. Вітчим у своїх поясненнях частково підтвердив слова дівчинки.
Відповідно до акту комісії ВК Ковалівської сільської ради про обстеження матеріально-побутових умов проживання від 02.07.2021, ОСОБА_1 разом з ОСОБА_5 проживає без реєстрації в АДРЕСА_1 в орендованому будинку. Вони постійно зловживають спиртними напоями та ніде не працюють. Разом з ними проживає неповнолітня дитина ОСОБА_2 . Будинок знаходиться в незадовільному стані, немає пічного опалення та електроенергії, житлові кімнати потребують капітального ремонту, умов для проживання та навчання неповнолітньої ОСОБА_3 немає. Відсутні меблі та побутові прилади, вибиті вікна в будинку, дрова відсутні.
25.10.2021 ОСОБА_2 звернулась до голови Ковалівської ОТГ з заявою, в якій просила допомогти їй змінити місце навчання і проживання (відправити до інтернату) через те, що мама і батько (вітчим) п`ють, не працюють, живуть на її пенсію, мама не готує їсти, в хаті холодно і немає світла, її постійно залякують і кажуть, що вона обманює, одяг не купують, вдома часто немає хліба.
25.10.2021 виконавчим комітетом Ковалівської сільської ради прийнято рішення № 60, відповідно до якого вирішили відібрати дитину ОСОБА_2 від матері ОСОБА_1 , в зв`язку з виникненням безпосередньої загрози для життя і здоров`я малолітньої дитини та влаштувати малолітню до Центру соціальної реабілітації "Отчий дім".
26.11.2021 ОСОБА_2 прийнято до числа вихованців Центру соціальної реабілітації "Отчий дім" на підставі наказу № 110 від 26.11.2021.
10.05.2023 ОСОБА_2 взято на облік як дитину, яка перебуває в складних життєвих обставинах, що підтверджується наказом Ковалівської сільської ради № 1 від 10.05.2023.
Відповідно до листа Київського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей "Отчий дім" № 134 від 07.07.2023, ОСОБА_2 спілкувалася з мамою доки в неї не зламався телефон, наразі коли вона хоче зателефонувати мамі, бере телефон у інших дітей. Телефонує мамі лише вона. Зі слів вихователів, які перебувають з дитиною в Німеччині, Віка має потребу в постійній увазі до себе та співчутті. Добивається цього будь-якими шляхами, переважно скаргами на самопочуття, кожна з яких перевіряється. ОСОБА_3 ще не вміє чітко висловлювати свою думку, виражати свої почуття без тривоги та звинувачень, адекватно реагувати на критику.
04.09.2023 комісією Ковалівської сільської ради повторно проведено обстеження матеріально-побутових умов проживання ОСОБА_1 , тимчасово проживає по АДРЕСА_2 . Наразі проживає одна. Будинок, в якому проживає відповідач підходить для проживання в літній період. В ньому відключене електропостачання, пічне опалення потребує капітального ремонту, жилі кімнати потребують ремонту. Умови проживання незадовільні. Обробляє присадибну ділянку та використовує з неї овочі для особистого споживання. Протягом року спиртними напоями не зловживає, з сусідами та односельцями не конфліктує, проживає на доходи, отримані від тимчасових заробітків.
Згідно з рішенням Виконавчого комітету Ковалівської сільської ради № 27 від 03.04.2024, доцільно позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо її неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи письмовими доказами.
При вирішенні справи суд виходить з наступного.
При розгляді справи про позбавлення батьківських прав суд виходить з положень Конституції України, норм Сімейного кодексу України, Цивільного кодексу України, Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001, Конвенції про права дитини від 20.11.1989.
Відповідно до ст. 8, 12 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного та соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно законодавству України.
Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної освіти, готування її до самостійного життя.
Згідно з ч. 4 ст. 155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Однією з підстав позбавлення батьківських прав, передбачених ст. 164 СК України, є ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Стаття ст. 165 СК України передбачає, що право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Згідно роз`яснень п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Таким чином, встановлені у справі обставини свідчать про те, що ОСОБА_1 в повній мірі самоусунулась від виконання батьківських обов`язків по вихованню своєї доньки ОСОБА_3 , не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, при цьому позов остання визнала.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Будь-яких відомостей (доказів) на спростування встановлених судом обставин справи матеріали справи не містять.
Статтею 19 СК України встановлено, що при розгляді судом спорів щодо позбавлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
При вирішенні позову суд приймає до уваги рішення Виконавчого комітету Ковалівської сільської ради № 27 від 03.04.2024 про доцільність позбавлення батьківських прав відповідача щодо її доньки ОСОБА_3 .
Враховуючи вищевикладене та оцінюючі наявні у справі докази в їх сукупності, поведінку матері відносно доньки, суд дійшов висновку за необхідне позбавити відповідача батьківських прав відносно її доньки.
Суд враховує також зміст ч. 3 ст. 166 СК України, якою передбачено, що при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Згідно з ч. 1 ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Приписами ст. 191 СК України передбачено, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.
Таким чином, з відповідача слід стягувати аліменти на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/4 частини усіх видів доходу платника аліментів, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи стягнення з дня пред`явлення позову до суду, тобто з 11.04.2024 і до досягнення дитиною повноліття.
З метою належного виконання рішення суду в частині стягнення аліментів, необхідно доручити законному представнику ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відкрити у відділенні банку України поточний рахунок на ім`я ОСОБА_2 у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору на користь держави, тому з відповідача належить стягнути судовий збір в дохід держави в розмірі 1 211,20 грн.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.
Керуючись ст. 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 273, 352, 354, 430 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву Ковалівської сільської ради - задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо її неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Роз`яснити відповідачці, що відповідно до ст. 169 СК України вона має право звернутися до суду з позовом про поновлення батьківських прав, у разі зміни її поведінки та обставин, що були підставою для позбавлення її батьківських прав.
Стягувати з ОСОБА_1 аліменти на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на її банківський рахунок (поточний рахунок відкритий у відділенні банку України на ім`я ОСОБА_2 ) в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходу) платника аліментів щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 11.04.2024 і до досягнення дитиною повноліття.
Доручити законному представнику ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відкрити у відділенні банку України поточний рахунок на ім`я ОСОБА_2 у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
Допустити негайне виконання рішення суду у межах суми платежу аліментів за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 1 211,20 грн.
Позивач Ковалівська сільська рада, адреса: вул. Монастирська, буд. 1, с. Ковалівка, Білоцерківський район, Київська область, код ЄДРПОУ: 04359287.
Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 .
Третя особа-1 Київський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей «Стрітівка», адреса: вул. Шевченка, 24, с. Стрітівка, Обухівський район, Київська область, код ЄДРПОУ: 38011087.
Третя особа-2 Орган опіки та піклування Сидорівської сільської ради, адреса: вул. Центральна, 2, с. Сидори, Білоцекрівський район, Київська область, ЄДРПОУ 36445624.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів до Київського апеляційного суду.
Оскільки в судовому засіданні підписано лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 11.10.2024.
Суддя А. Ю. Цуранов
Суд | Білоцерківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 14.10.2024 |
Номер документу | 122235065 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
Цуранов А. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні