ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.10.2024м. ДніпроСправа № 904/2800/24
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мельниченко І.Ф. за участю секретаря судового засідання Лєшукової Н.М., розглянув спір
за позовом Публічного акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк", м. Київ
до відповідача - 1 Приватного підприємства "Адженда-Дніпро", м. Дніпро
відповідача - 2 ОСОБА_1 , м. Горлівка, Донецька область
про стягнення 913 366,44 грн.
Представники:
від позивача ОСОБА_2
від відповідача-1 не з`явився
від відповідача-2 не з`явився
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом про солідарне стягнення 855 652,79 грн., що складають суму простроченої заборгованості за кредитним договором № 1283/2021/ДнОД-МСБ-ВЛК від 08.07.2021, 52 313,65 грн. - простроченої заборгованості по процентах та 5 400,00 грн. - простроченої заборованості по комісії.
Судові витрати позивач просить покласти на відповідачів.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачами умов кредитного договору № 1283/2021/ДнОД-МСБ-ВЛК від 08.07.2021 в частині повного та своєчасного погашення наданого кредиту, сплати процентів за користування кредитом та комісії за управління кредитними коштами.
Позивачем в якості другого відповідача визначено фізичну особу ОСОБА_1 із зазначенням його фактичного місця проживання/перебування: АДРЕСА_1 .
Так, на підтвердження фактичного місця проживання/перебування другого відповідача Публічним акціонерним товариством акціонерним банком "Укргазбанк" до матеріалів позовної заяви додано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 1223-7001693195 від 20.01.2023.
Господарським судом було здійснено запит до Єдиного державного демографічного реєстру та отримано відповідь № 666780 від 28.06.2024, згідно з якої, за параметрами запиту ідентифікаційного номеру НОМЕР_1 , знайдено фізичну особу ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
У межах визначеного законом строку сторонам була надана можливість скористатись своїми правами на подання заяв по суті справи з документальним обґрунтуванням.
Відповідачі відзив на позов не надали.
Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою від 01.07.2024 господарським судом відкрито провадження у справі № 904/2800/24, її розгляд вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 23.07.2024.
Ухвалою від 23.07.2024 господарським судом продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 30.09.2024 та відкладено підготовче засідання до 10.09.2024.
Під час підготовчого провадження господарським судом вирішені питання, визначені частиною 2 статті 182 Господарського процесуального України, у зв`язку з чим господарським судом закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті на 01.10.2024, про що постановлено ухвалу від 10.09.2024.
У судове засідання, що відбулося 01.10.2024, представники відповідачів не з`явились.
З приводу дотримання прав відповідачів під час розгляду даної справи судом слід зазначити таке.
Ухвали суду про відкриття провадження у справі, про відкладення підготовчого засідання та закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті було надіслано на адреси відповідачів відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 1223-7001693195 від 20.01.2023 та відповідно до даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Конверти із вказаними вище ухвалами повернуто до суду відділенням поштового зв`язку з відмітками "адресат відсутній за вказаною адресою" та "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до частини 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.
Враховуючи наведене, оскільки відповідачами не повідомлено суд про зміну місцезнаходження та не забезпечено внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд дійшов висновку, що неотримання відповідачами листів з ухвалами суду та повернення їх до суду з відмітками "адресат відсутній за вказаною адресою" та "за закінченням терміну зберігання" є наслідком свідомого діяння (бездіяльності) відповідачів щодо їх належного отримання, тобто, є власною волею відповідачів.
За приписами пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітка про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, в силу положення пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, день невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвали суду, зокрема, про відкриття провадження у справі.
У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з частинами 1, 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідачі не були позбавлені права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Судом враховано, що в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
01.10.2024 у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (стаття 240 Господарського процесуального кодексу України).
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -
УСТАНОВИВ:
Предметом доказування у даній справі є обставини щодо неналежного виконання умов кредитного договору № 1283/2021/ДнОД-МСБ-ВЛК від 08.07.2021 щодо повного та своєчасного повернення наданого кредиту, сплати процентів за користування кредитом та комісії за управління кредитними коштами.
08.07.2021 Публічним акціонерним товариством акціонерним банком "Укргазбанк" (далі - Банк, позивач у даній справі) та Приватним підприємством "Адженда-Дніпро" (далі - Позичальник, перший відповідач у даній справі) укладено кредитний договір № 1283/2021/ДнОД-МСБ-ВЛК (далі - кредитний договір).
Пунктом 1.1. кредитного договору визначено, що Банк відкриває Позичальнику відновлювану відкличну кредитну лінію з Лімітом кредитної лінії в сумі 900 000,00 грн., а Позичальник зобов`язується сплачувати комісії та проценти за користування кредитними коштами та повернути Кредит у порядку та на умовах, визначених договором.
Відповідно до пункту 1.2. кредитного договору цільове використання (мета) кредиту: на поповнення обігових коштів.
Строк кредитування визначено в пункті 1.3. кредитного договору, а саме, надання кредиту здійснюється з 08.07.2021 по 15.06.2023 (включно).
Позичальник зобов?язаний сплачувати Кредит у строки дії Ліміту кредитної лінії відповідного періоду та у сумі перевищення фактичної заборгованості по кредиту цього періоду над Лімітом кредитної лінії наступного періоду відповідно до Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором (Додаток 1 до цього Договору) та у будь-якому випадку повернути Кредит у повному обсязі в термін по 15.06.2023 (включно).
Відповідно до пункту 1.4. кредитного договору Позичальник зобов?язаний сплачувати Банку комісії у розмірі та в порядку, визначеному Тарифами, які наведені в Додатку 2 до цього Договору (далі за текстом - "Тарифи") та проценти за користування кредитними коштами в наступному розмірі:
- за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п.1.3 цього Договору з врахуванням встановленого - Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором (строкова заборгованість) базова процентна ставка за користування кредитними коштами (далі - Базова процентна ставка) встановлюється в розмірі 14,20 % річних;
- за користування кредитними коштами, що не повернуті в строк (прострочена заборгованість), відповідно до п. 1.3 цього Договору у т.ч. у строки визначені в Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором, та/або відповідно до умов дострокового погашення Кредиту встановлених внаслідок застосування Банком вимоги дострокового повного або часткового виконання Позичальником своїх зобов?язань за цим Договором, Базова процентна ставка встановлюється в розмірі, визначеному в п.1.4.1. Договору збільшеного на 5,0 % річних.
У Розділі ІІ кредитного договору узгоджено умови забезпечення кредиту.
Так, у забезпечення зобов`язань за цим договором прийнято поруку ОСОБА_1 (Реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи НОМЕР_1 ).
Позичальник засвідчує, що на момент підписання цього договору його активи не знаходяться в податковій заставі, що підтверджується витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна № 73609607 08.07.2021.
Виконання Позичальником зобов?язань за цим договором забезпечується також всім належним Позичальнику майном та коштами, на які може бути звернено стягнення в порядку, встановленому законодавством України (пункти 2.1. - 2.3. кредитного договору).
Згідно з пунктом 3.1. кредитного договору (в редакції додаткової угоди № 1 від 25.04.2023) кредитні кошти надаються Банком Позичальнику на підставі письмової анкети-заяви/заяви Позичальника в межах невикористаного залишку Ліміту кредитної лінії згідно з Графіком зменшення Ліміту кредитної лінії окремими траншами, шляхом перерахування з позичкового рахунку в національній валюті IBAN № НОМЕР_2 , відкритого в АБ "Укргазбанк", на поточний рахунок Позичальника в національній валюті IBAN № НОМЕР_3 , відкритий в АБ "Укргазбанк".
Надання Банком кредитних коштів здійснюється за умови отримання Банком, у строк не менше як за один банківський день до дати видачі коштів в межах Ліміту кредитної лінії, попередньої письмової заяви Позичальника та підтвердження Банком намірів про видачу кредитних коштів в межах Ліміту кредитної лінії згідно зазначеної заяви Позичальника.
Надання Банком кредитних коштів за цим Договором здійснюється за умови:
- сплати Позичальником відповідних комісій Банку, термін сплати яких настав, згідно з Тарифами до цього договору;
- виконання вимог Розділу ІІ цього Договору щодо забезпечення виконання Позичальником своїх зобов?язань за цим Договором;
- дотримання Позичальником інших зобов?язань відповідно до пункту 6.2 цього Договору.
У пункті 3.2. кредитного договору сторонами узгоджено, що погашення кредиту Позичальник здійснює на рахунок в національній валюті IBAN № НОМЕР_4 , відкритий в АБ "Укргазбанк", відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитування, який наведено в Додатку 1 до кредитного договору.
Пунктом 3.3 кредитного договору (в редакції додаткової угоди № 1 від 25.04.2023) визначено, що нарахування процентів за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п. 1.3. договору, здійснюється на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за наданими кредитними коштами (строкової заборгованості), виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної в пп. 1.4.1 договору. При розрахунку процентів за користування кредитними коштами використовується метод "факт/360", виходячи із фактичної кількості днів у місяці та банківського року з розрахунку 360 днів у році, враховуючи перший день та не враховуючи останній день користування кредитними коштами.
Проценти за користування кредитними коштами нараховуються Банком у валюті Кредиту щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання Кредиту по останній календарний день місяця, в якому наданий Кредит, та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в день повного (у т.ч. дострокового) погашення заборгованості по Кредиту, в день дострокового розірвання цього договору, а також в день закінчення строку, на який надано Кредит, у відповідності з п. 1.3 договору, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення Кредиту, по день, що передує дню погашення Кредиту.
Пунктом 3.4. кредитного договору (в редакції додаткової угоди № 1 від 25.04.2023) передбачено, що проценти за користування кредитними коштами сплачуються Позичальником щомісячно, не пізніше 15-го числа місяця, наступного за місяцем користування кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано Кредит, у відповідності з п. 1.3 договору, в день повного погашення заборгованості по Кредиту, в день повного дострокового погашення заборгованості по кредиту, або в день, зазначений в письмовому повідомленні Банку про дострокове розірвання цього Договору, на рахунок в національній валюті IBAN № НОМЕР_4 , відкритий в АБ "Укргазбанк". У разі якщо останній день для сплати (погашення) процентів за користування кредитними коштами припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню. Проценти за користування кредитними коштами сплачуються з урахуванням положень п. 3.7. цього Договору.
Нарахування процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строк, передбачений цим Договором (прострочена заборгованість), здійснюється на суму фактичного щоденного залишку простроченої заборгованості по Кредиту, виходячи з процентної ставки, зазначеної у п .1.4.2. цього Договору, до дати погашення простроченої заборгованості по Кредиту, або настання Події припинення, визначеної в п. 7.5.2. цього Договору.
У разі ненадходження платежів від Позичальника в рахунок погашення процентів за користування кредитними коштами у встановлені цим Договором строки, суми непогашених у строк процентів визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки з обліку простроченої заборгованості. Банк, починаючи з дня виникнення такої заборгованості, може скористатися правом на договірне списання цієї суми з поточних рахунків Позичальника, відкритих в Банку, в порядку, визначеному в п. п. 3.10-3.11 цього Договору.
Згідно з пунктом 3.6. кредитного договору Позичальник сплачує комісії Банку. Комісії сплачуються Позичальником у розмірах, у порядку та в строки, що визначені Тарифами (Додаток 2 до цього Договору).
У разі якщо останній день для сплати комісій припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню.
Комісії нараховуються Банком щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання Кредиту по останній календарний день місяця, в якому наданий Кредит, та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в день дострокового розірвання Договору, а також в день закінчення строку, на який надано Кредит, в день повного (в т.ч. дострокового) погашення Кредиту згідно з умовами Договору, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення Кредиту, по день, що передує дню погашення Кредиту, а у разі настання Події припинення до дня настання Події припинення, що визначені в п. 7.5.2. Договору.
Додатком № 2 до Кредитного договору встановлено розмір комісій. Зокрема, п. 1.2 комісія за управління кредитними коштами у розмірі 0,1% від загального ліміту кредитної лінії, визначеної в п. 1.1 Кредитного договору (мінімум 100,00 грн.). Сплата комісії здійснюється щомісячно, не пізніше 15-го числа місяця, наступного за місяцем нарахування, а також в день закінчення строку, на який надано кредит згідно кредитного договору, в день дострокового розірвання Кредитного договору, в день повного погашення заборгованості по кредиту, в т.ч. дострокового погашення.
Нарахування процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені цим Договором (прострочена заборгованість), здійснюється на суму фактичного щоденного залишку простроченої заборгованості по Кредиту, виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної в пп. 1.4.2 цього Договору. Проценти за користування кредитними коштами нараховуються Банком у валюті Кредиту щомісячно не пізніше останнього банківського дня місяця за період з дати виникнення простроченої заборгованості по останній календарний день місяця, в якому виникла така заборгованість (або до дня погашення простроченої заборгованості), та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в якому існує така прострочена заборгованість, та з першого календарного дня місяця до дня погашення простроченої заборгованості в місяці, в якому відбулось таке погашення. Сторони узгодили, що в разі настання Події припинення, Банк зупиняє нарахування процентів за користування кредитними коштами з дати визначених для такої події у п. 7.5.2., а Позичальник зобов?язується сплатити на користь Банку платежі визначені в п. 7.5. цього Договору у випадку їх виникнення (пункт 3.7. кредитного договору).
Відповідно до пункту 9.15. кредитного договору останній набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до дати повного виконання сторонами зобов`язань.
25.04.2023 сторонами укладено додаткову угоду № 1 до кредитного договору, відповідно до якої вирішили змінити умови пункту 1.1. кредитного договору, а саме: "1.1. Банк відкриває Позичальнику невідновлювану відкличну кредитну лінію з Лімітом кредитної лінії в сумі 900 000,00 грн., а Позичальник зобов`язується сплачувати комісії та проценти за користування кредитними коштами та повернути Кредит у порядку та на умовах, визначених договором.", а також умови пункту 1.3. кредитного договору, встановивши строк повернення кредиту в термін по 15.06.2024 (включно).
14.07.2023 сторонами укладено додаткову угоду № 2 до кредитного договору, відповідно до якої змінили пункт 1.1. кредитного договору, встановивши Ліміт кредитної лінії в сумі 855 652,79 грн.
Пунктом 6.2.10. кредитного договору встановлено, що позичальник зобов`язується на вимогу банку у випадках, передбачених п. 6.3.3. та/або договорами забезпечення, зазначеними в п. 2.1., достроково повернути кредит, сплатити нараховані проценти, комісії та можливі пені, штрафи.
Відповідно до пункту 6.3.3. кредитного договору банк має право відмовитися від надання позичальнику кредитних коштів за цим договором частково або в повному обсязі, а також вимагати дострокового повного виконання позичальником своїх зобов`язань по даному договору, включаючи нараховані проценти за користування кредитними коштами, комісії та штрафні санкції, якщо, зокрема, позичальник не виконав у строк свої зобов`язання по поверненню кредиту (його частини), в тому числі достроковому, та/або сплаті процентів за користування кредитними коштами, комісій, штрафних санкцій, передбачених цим договором та/або договорами забезпечення.
На виконання умов кредитного договору та заяви першого відповідача на отримання кредитних коштів № 1 від 08.07.2021 Публічним акціонерним товариством акціонерним банком "Укргазбанк" було надано Позичальнику - Приватному підприємству "Адженда-Дніпро" кредит в сумі 900 000,00 грн., що підтверджується залученим до матеріалів справи меморіальним ордером № TR.18722169.38786.11966 від 08.07.2021 та випискою по особовому рахунку за період з 08.07.2021 по 10.06.2024.
Як вбачається із зазначеної вище виписки по особовому рахунку, перший відповідач неналежним чином виконав зобов`язання щодо погашення кредиту, сплати процентів за користування кредитом та комісії за управління кредитними коштами, у зв`язку з чим за останнім обліковується прострочена заборгованість за кредитом в сумі 855 652,79 грн., прострочена заборгованість за процентами в сумі 52 313,65 грн. та прострочена заборгованість по комісії в сумі 5 400,00 грн.
Позивачем на адресу першого відповідача надсилався лист (№ 172/342/2024 від 03.01.2024) із вимогою про погашення заборгованості за спірним кредитним договором, на підтвердження чого Публічним акціонерним товариством акціонерним банком "Укргазбанк" надано суду відповідні докази.
Вказана вимога залишилась без відповіді та належного реагування, що стало причиною виникнення спору у даній справі.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі з таких підстав.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України визначає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтями 6, 627 Цивільного кодексу України встановлено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частинами 1, 2 статті 180 Господарського кодексу України визначено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Стаття 181 Господарського кодексу України передбачає загальний порядок укладання господарських договорів. Частина 1 зазначеної статті визначає, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Відповідно до частини 1 статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до частини 2 статті 1054 Цивільного кодексу України до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно з частиною 1 статті 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти) у такій самій сумі, у строк та в порядку, що встановлені договором.
Частиною 2 статті 1050 Цивільного кодексу України визначено, якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення (стаття 612 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно застосовуються.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як вже було зазначено вище, у спірному кредитному договорі (з урахуванням додаткової угоди № 1 від 25.04.2023) сторонами встановлено строк повернення кредиту в термін по 15.06.2024 (включно).
Із залученої до матеріалів справи виписки по особовому рахунку вбачається, що перший відповідач неналежним чином виконав зобов`язання щодо погашення кредиту, сплати процентів за користування кредитом та комісії за управління кредитними коштами, що стало підставою для звернення кредитора на підставі пунктів 6.2.10., 6.3.3. кредитного договору з вимогою дострокового повернення всієї заборгованості позичальника за кредитним договором (лист № 172/342/2024 від 03.01.2024).
Доказів виконання зобов`язання з повернення кредитних коштів в сумі 855 652,79 грн. першим відповідачем суду не надано.
З огляду на викладене вимоги позивача щодо стягнення зазначеної вище суми слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Як вже було зазначено вище, пунктом 1.4. кредитного договору встановлено, що Позичальник зобов?язаний сплачувати Банку комісії у розмірі та в порядку, визначеному Тарифами, які наведені в Додатку 2 до цього Договору (далі за текстом - "Тарифи") та проценти за користування кредитними коштами в наступному розмірі:
- за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п.1.3 цього Договору з врахуванням встановленого - Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором (строкова заборгованість) базова процентна ставка за користування кредитними коштами (далі - Базова процентна ставка) встановлюється в розмірі 14,20 % річних;
- за користування кредитними коштами, що не повернуті в строк (прострочена заборгованість), відповідно до п. 1.3 цього Договору у т.ч. у строки визначені в Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором, та/або відповідно до умов дострокового погашення Кредиту встановлених внаслідок застосування Банком вимоги дострокового повного або часткового виконання Позичальником своїх зобов?язань за цим Договором, Базова процентна ставка встановлюється в розмірі, визначеному в п.1.4.1. Договору збільшеного на 5,0 % річних.
Додатком № 2 до Кредитного договору встановлено розмір комісій. Зокрема, п. 1.2 комісія за управління кредитними коштами у розмірі 0,1% від загального ліміту кредитної лінії, визначеної в п. 1.1 Кредитного договору (мінімум 100,00 грн.). Сплата комісії здійснюється щомісячно, не пізніше 15-го числа місяця, наступного за місяцем нарахування, а також в день закінчення строку, на який надано кредит згідно кредитного договору, в день дострокового розірвання Кредитного договору, в день повного погашення заборгованості по кредиту, в т.ч. дострокового погашення.
Так, згідно з наданим позивачем розрахунком сума прострочених процентів за користування кредитом склала 52 313,65 грн., сума простроченої комісії за управління кредитними коштами - 5 400,00 грн.
Відповідачем контррозрахунку процентів за користування кредитом та комісії за управління кредитними коштами до суду не надано.
Розрахунки процентів за користування кредитом та комісії за управління кредитними коштами позивачем здійснено відповідно до умов спірного договору, а отже вказані в розрахунку суми підлягають до примусового стягнення.
Частиною 1 статті 546 Цивільного кодексу України встановлено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, порукою.
08.07.2021 Публічним акціонерним товариством акціонерним банком "Укргазбанк" (далі - кредитор, позивач у даній справі), Приватним підприємством "Адженда-Дніпро" (далі - позичальник, перший відповідач у даній справі) та ОСОБА_1 (далі - поручитель, другий відповідач у даній справі) укладено договір поруки № 1283/2021/ДнОД-МСБ-ВКЛ-П (далі - договір поруки).
Відповідно до пункту 1.1. договору поруки Поручитель зобов`язується перед Кредитором відповідати за виконання Позичальником зобов`язань по Кредитному договору № 1283/2021/ДнОД-МСБ-ВКЛ від 08.07.2021, а також договорів про внесення змін та додаткових договорів до нього, укладених кредитором з позичальником, згідно якого позичальник зобов`язаний в порядку та на умовах, викладених у кредитному договорі не пізніше 15.06.2023:
- повернути кредит у розмірі 900 000,00 грн., в строк по 15.06.2023 (включно);
- сплатити проценти за користування кредитними коштами у межах строку кредитування, виходячи з 14,20% річних, сплатити проценти за користування кредитними коштами, що не повернуті у терміни, передбачені кредитним договором (прострочена заборгованість), виходячи з базової ставки збільшеної на 5,0% річних;
- комісії, а також штрафи, пені та інші платежі у розмірі і випадках, передбачених кредитним та цим договорами;
- відшкодувати кредитору всі збитки, понесені ним внаслідок невиконання позичальником умов кредитного договору у розмірі і у випадках, передбачених кредитним договором.
Згідно з пунктом 1.2. договору поруки Поручитель несе солідарну відповідальність з Позичальником перед Кредитором за виконання зобов`язань по кредитному договору.
Поручитель відповідає за повернення заборгованості за кредитним договором у тому ж обсязі, що і Позичальник (пункт 1.3. договору поруки).
Відповідно до пункту 2.1. договору поруки у випадку невиконання Позичальником зобов`язань по кредитному договору Кредитор звертається з письмовою вимогою про виконання зобов`язань по кредитному договору до Позичальника та Поручителя.
Пунктом 3.2. договору поруки сторони домовились встановити строк позовної давності за договором у 5 років, у т.ч. до вимог про стягнення неустойки.
Пунктом 5.1. договору поруки передбачено, що договір набирає чинності з моменту підписання сторонами та скріплення відбитками печаток (за наявності) і діє по 15.06.2033 (включно).
25.04.2023 сторонами укладено додаткову угоду № 1 до договору поруки, відповідно до якої останні вирішили внести зміни та викласти в новій редакції пункти 1.1. та 5.1. договору поруки, а саме: "1.1. Поручитель зобов`язується перед Кредитором відповідати за виконання Позичальником зобов`язань по Кредитному договору № 1283/2021/ДнОД-МСБ-ВКЛ від 08.07.2021, а також договорів про внесення змін та додаткових договорів до нього, укладеному кредитором з позичальником, згідно якого позичальник зобов`язаний в порядку та на умовах, викладених у кредитному договорі не пізніше 15.06.2024:
- повернути кредит у розмірі 900 000,00 грн., в строк по 15.06.2024 (включно);
- сплатити проценти за користування кредитними коштами у межах строку кредитування, виходячи з 14,20% річних, сплатити проценти за користування кредитними коштами, що не повернуті у терміни, передбачені кредитним договором (прострочена заборгованість), виходячи з базової ставки збільшеної на 5,0% річних;
- комісії, а також штрафи, пені та інші платежі у розмірі і випадках, передбачених кредитним та цим договорами;
- відшкодувати кредитору всі збитки, понесені ним внаслідок невиконання позичальником умов кредитного договору у розмірі і у випадках, передбачених кредитним договором.
5.1. Договір набирає чинності з моменту підписання сторонами та скріплення відбитками печаток (за наявності) і діє по 15.06.2034 (включно).".
У вказаній додатковій угоді також зазначено про те, що Поручитель підтверджує своє зобов`язання перед Кредитором відповідати за виконання Позичальником зобов`язань по кредитному договору в обсязі, що встановлюється після внесення змін до нього (у т.ч. змінами, внесеними Додатковою угодою № 1 від 25.04.2023 до кредитного договору) та надає свою згоду на зміни умов кредитного договору, які призведуть або можуть призвести до збільшення обсягу його відповідальності, а також підтверджує, що такі зміни не потребують отримання Кредитором будь-якого додаткового погодження у майбутньому, у тому числі укладення Сторонами за цим Договором додаткової (-их) угоди/договору (-ів) тощо.
14.07.2023 сторонами укладено додаткову угоду № 2 до договору поруки, якою вирішили, зокрема, викласти пункт 1.1. договору поруки в редакції наступного змісту: "1.1. Поручитель зобов`язується перед Кредитором відповідати за виконання Позичальником зобов`язань по Кредитному договору № 1283/2021/ДнОД-МСБ-ВКЛ від 08.07.2021, а також договорів про внесення змін та додаткових договорів до нього, укладеному кредитором з позичальником, згідно якого позичальник зобов`язаний в порядку та на умовах, викладених у кредитному договорі не пізніше 15.06.2024:
- повернути кредит у розмірі 855 652,79 грн., в строк по 15.06.2024 (включно);
- сплатити проценти за користування кредитними коштами у межах строку кредитування, виходячи з 14,20% річних, сплатити проценти за користування кредитними коштами, що не повернуті у терміни, передбачені кредитним договором (прострочена заборгованість), виходячи з базової ставки збільшеної на 5,0% річних;
- комісії, а також штрафи, пені та інші платежі у розмірі і випадках, передбачених кредитним та цим договорами;
- відшкодувати кредитору всі збитки, понесені ним внаслідок невиконання позичальником умов кредитного договору у розмірі і у випадках, передбачених кредитним договором.".
У вказаній додатковій угоді також зазначено про те, що Поручитель підтверджує своє зобов`язання перед Кредитором відповідати за виконання Позичальником зобов`язань по кредитному договору в обсязі, що встановлюється після внесення змін до нього (у т.ч. змінами, внесеними Додатковою угодою № 2 від 14.07.2023 до кредитного договору) та надає свою згоду на зміни умов кредитного договору, які призведуть або можуть призвести до збільшення обсягу його відповідальності, а також підтверджує, що такі зміни не потребують отримання Кредитором будь-якого додаткового погодження у майбутньому, у тому числі укладення Сторонами за цим Договором додаткової (-их) угоди/договору (-ів) тощо.
Позивач листами № 172/3880/2024 від 05.02.2024 та № 132/12132/2024 від 24.04.2024, направляв засобами поштового зв`язку вимоги поручителю, в яких вказував про наявність заборгованості за спірним договором та вимагав її повернути.
Вказані вимоги залишились без відповіді та належного реагування.
Відповідно до статті 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.
У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя (частина 1 статті 554 Цивільного кодексу України).
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (частина 2 статті 554 Цивільного кодексу України).
Порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців з дня настання строку виконання основного зобов`язання не пред`явить вимоги до поручителя, якщо інше не передбачено законом. Якщо строк основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред`явить позову до поручителя протягом одного року з дня укладення договору поруки, якщо інше не передбачено законом (частина 4 статті 559 Цивільного кодексу України).
Таким чином, оскільки поручитель поручився за зобов`язаннями боржника у повному обсязі, позивач набув право вимоги до поручителя щодо погашення заборгованості за кредитним договором.
Згідно з наявним у матеріалах справи розрахунком за кредитним договором № 1283/2021/ДнОД-МСБ-ВЛК від 08.07.2021 прострочена заборгованість за кредитом становить 855 652,79 грн., прострочена заборгованість по процентах - 52 313,65 грн. та прострочена заборгованість по комісії - 5 400,00 грн.
Відповідачі здійсненого позивачем розрахунку заявленої до стягнення заборгованості не спростували, доказів на підтвердження належних до сплати сум суду не надали.
Отже, оскільки порука має похідний характер від забезпеченого нею зобов`язання, а відповідачами не надано жодних належних та допустимих доказів щодо виконання договірних зобов`язань за кредитним договором № 1283/2021/ДнОД-МСБ-ВЛК від 08.07.2021, вимоги позивача про солідарне стягнення простроченої заборгованості за кредитом в сумі 855 652,79 грн., простроченої заборгованості за процентами за користування кредитом в сумі 52 313,65 грн. та простроченої заборгованості по комісії в сумі 5 400,00 грн. визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу та з урахуванням солідарної відповідальності відповідачів витрати зі сплати судового збору в сумі 10 960,40 грн. покладаються на останніх у таких сумах: на першого відповідача - у сумі 5 480,20 грн., на другого відповідача - у сумі 5 480,20 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути солідарно з Приватного підприємства "Адженда-Дніпро" (49050, м. Дніпро, вул. Героїв Рятувальників (Володі Дубініна), буд. 8, офіс 302, код ЄДРПОУ 34655472) та Фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку "Укргазбанк" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, буд. 1, код ЄДРПОУ 23697280) 855 652,79 грн. - простроченої заборгованості за кредитом; 52 313,65 грн. - простроченої заборгованості за процентами за користування кредитом та 5 400,00 грн. - простроченої заборгованості по комісії.
Стягнути з Приватного підприємства "Адженда-Дніпро" (49050, м. Дніпро, вул. Героїв Рятувальників (Володі Дубініна), буд. 8, офіс 302, код ЄДРПОУ 34655472) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку "Укргазбанк" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, буд. 1, код ЄДРПОУ 23697280) 5 480,20 грн. - судового збору.
Стягнути з Фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку "Укргазбанк" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, буд. 1, код ЄДРПОУ 23697280) 5 480,20 грн. - судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Загальна сума, що підлягає до стягнення, складає - 924 326,84 грн.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повне рішення складено 11.10.2024.
Суддя І.Ф. Мельниченко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 14.10.2024 |
Номер документу | 122238849 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні