ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
12.09.2024Справа № 910/19387/23
Господарський суд міста Києва у складі судді Удалової О.Г., за участю секретаря судового засідання Дишкант Д.В., розглянув матеріали господарської справи
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАЛАНПРОМ"
до Компанії S.I.S. SRL
про стягнення 27 638,31 Євро
За участю представників учасників справи:
від позивача Кириленко Н.В.
від відповідача не з`явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
У провадженні Господарського суду міста Києва перебуває справа № 910/19387/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАЛАНПРОМ" до Компанії S.I.S. SRL про стягнення 27 638,31 Євро.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.12.2023 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 08.04.2024, а також зупинено провадження у справі у зв`язку зі зверненням з судовим дорученням про надання правової допомоги (вручення документів).
Ухвалою суду від 08.04.2024 поновлено провадження у справі.
У підготовче судове засідання, призначене на 08.04.2024, представник відповідача не з`явився.
Станом на момент проведення підготовчого засідання у даній справі (08.04.2024) у суду були відсутні відомості про повідомлення відповідача про відкриття провадження у даній справі.
Ухвалою суду від 08.04.2024 підготовче засідання відкладено на 15.07.2024, вирішено звернутись з судовим дорученням про надання правової допомоги (вручення документів) до компетентного органу Італії.
17.06.2024 від компетентного органу Італії надійшло доручення про надання правової допомоги (вручення документів) стосовно виконання доручення від 23.12.2023 у даній справі.
У підготовчому засіданні 15.07.2024 представник позивача зазначив, що вважає виконаними завдання підготовчого провадження у даній справі, у зв`язку з чим не заперечував проти закриття підготовчого провадження та призначення даної справи до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 15.07.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 12.09.2024, а також вирішено направити судове доручення про надання правової допомоги у справі № 910/19387/23 до Уповноваженого органу Італії - Ufficio Unico Ufficiali Giudiziari presso la Corte d'Appello di Roma (Viale Giulio Cesare, 52, 00192 ROMA).
Крім того, вказаною ухвалою суду зупинено провадження у даній справі до 12.09.2024.
Відповідач у даній справі правом на подання до суду відзиву на позов не скористався.
У судовому засіданні 12.09.2024 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до статті 233 ГПК України.
Судом, відповідно до вимог статей 222-223 ГПК України, здійснювалося повне фіксування судового засідання технічними засобами та секретарем судового засідання велися протоколи судових засідань, які долучені до матеріалів справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
20.04.2022 між позивачем (покупець) та відповідачем (продавець) було укладено контракт № SIS/TAL/2022, за умовами якого продавець зобов`язується продати покупцю за цінами і в узгодженій кількості товар згідно з інвойсами, які є невід`ємною частиною даного контракту.
Відповідно до п. 3.2 контракту оплата за товар проводиться шляхом 30% попередньої оплати за 20 календарних днів до відвантаження товару, 70% перед відвантаженням товару. Також відповідно до додатку № 4 до контакту передбачено відстрочення платежу на 30 календарних днів.
Згідно з п. 5.1 контракту (в редакції додаткової угоди від 10.05.2022) поставка товару проводиться на умовах EXW Суміраго відповідно до правил Інкотермс 2010, у термін протягом 30 календарних днів з моменту здійснення передплати за товар. У випадку порушення терміну поставки продавець повинен повернути грошові кошти, які сплачені за товар, протягом 30 календарних днів з моменту кінцевого терміну поставки.
Крім того, додатковою угодою від 10.05.2022 сторонами внесено зміни до п. 9.1 контракту та погоджено, що, зокрема, якщо сторони не можуть дійти згоди шляхом переговорів, усі спори, розбіжності або вимоги підлягають вирішенню в Господарському суді м. Києва із застосуванням матеріального та процесуального права України.
Контакт набуває чинності з дня його підписання обома сторонами і діє до 31.12.2025 (п. 10.2 контракту).
Як вказується позивачем у позові, в 2022 році відповідачу було перераховано грошові кошти в розмірі 305 109,76 Євро попередньої оплати, у свою чергу, відповідачем поставлено товар на загальну суму 302 031,45 Євро, водночас товар на суму 3 078,31 Євро не поставлений.
Крім того, в 2023 році позивач перерахував відповідачу кошти в розмірі 33 800,00 Євро, а відповідачем поставлено товар на суму 9 240,00 Євро, проте товар на суму 24 560,00 Євро відповідачем не поставлено.
Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем становить 27 638,31 Євро.
Вказані доводи позивача підтверджуються наданими позивачем банківськими виписками з його рахунку, інвойсами та митними деклараціями.
28.07.2023 позивач звернувся через електронну пошту до відповідача з вимогою про повернення попередньої оплати в розмірі 27 638,31 Євро, проте, як вказує позивач, відповідач кошти попередньої оплати не повернув, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Розглядаючи даний спір та вирішуючи його по суті, оцінюючи правомірність заявлених позивачем вимог, суд виходив з наступного.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Згідно зі статтею 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною першою статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (частина 7 статті 193 Господарського кодексу України).
Так, частиною 1 ст. 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором поставки.
Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до ч. 3 ст. 693 Цивільного кодексу України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Під час розгляду даної справи сторонами не надано доказів поставки відповідачем позивачу товару згідно з укладеним контрактом або повернення відповідачем позивачу грошових коштів в заявленому до стягнення розмірі.
За вказаних обставин, суд вважає вимоги позивача про стягнення з відповідача грошових коштів в розмірі 27 638,31 Євро обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір в розмірі 740 553,65 грн підлягає покладенню на позивача.
Керуючись ст.ст. 73-74, 76-79, 86, 129, 233, 237-238, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Компанії S.I.S. SRL (Віа Сандроні 46, 21040, Суміраго, код 02830210981; Via Sandrоni 46, 21040 Sumirago (VA) Italy) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАЛАНПРОМ" (42000, Сумська обл., м. Ромни, вул. Римаренків, 24, код 30033103) 27 638,31 Євро (двадцять сім тисяч шістсот тридцять вісім Євро 00 євроцентів) заборгованості, 16 000,30 грн (шістнадцять тисяч грн 30 коп.) судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення підписано 11.10.2024
Суддя О.Г. Удалова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2024 |
Оприлюднено | 14.10.2024 |
Номер документу | 122239257 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Удалова О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні