ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" жовтня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/3113/24
За позовом: Роздільнянської окружної прокуратури (67400, Одеська обл., м. Роздільна, вул. Ярослава Мудрого, б. 8, електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1) в інтересах держави в особі Роздільнянської міської ради (67400, Одеська обл., м. Роздільна, вул. Муніципальна, буд. 17, код ЄДРПОУ 33356925, електронна адреса: gorsovetrazd@ukr.net)
До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» (67661, Одеська обл., Одеський р-н., с. Нерубайське, вул. Зелена, буд. 20, код ЄДРПОУ 19058491)
про стягнення заборгованості, розірвання договору оренди землі, зобов`язання повернути земельну ділянку
Суддя Рога Н.В.
Секретар с/з Корчевський М.Ю.
Представники сторін:
Від прокуратури: Шафарчук О.В. - на підставі посвідчення №073342;
Від позивача: не з`явився;
Від відповідача: не з`явився.
Суть спору: Роздільнянська окружна прокуратура в інтересах держави в особі Роздільнянської міської ради звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» про:
- стягнення заборгованості за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170 у розмірі 49 529 грн 61 коп.;
- розірвання договору оренди землі №394, загальною площею 7,0000 га з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170, укладеного 10.12.2018р. між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно виробниче підприємство «Рідна природа», зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №29647199 від 19.12.2018р.;
- зобов`язання ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» повернути Роздільнянській міській раді Роздільнянського району Одеської області земельну ділянку площею 7,000 га з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170, розташовану на території Роздільнянської територіальної громади (колишньої - Кіровської сільської ради) Одеської області;
- стягнення заборгованості за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5123983000:01:002:0286 у розмірі 14 250 грн 42 коп.;
- розірвання договору оренди землі №395, загальною площею 3,666 га з кадастровим номером 5123983000:01:002:0286, укладеного 10.12.2018р. між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно виробниче підприємство «Рідна природа», зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №29647951 від 19.12.2018р.;
- зобов`язання ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» повернути Роздільнянській міській раді Роздільнянського району Одеської області земельну ділянку площею 3,666 га з кадастровим номером 5123983000:01:002:0286, розташовану на території Роздільнянської територіальної громади (колишньої - Кіровської сільської ради) Одеської області;
- стягнення заборгованості за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5123983000:01:002:0287 у розмірі 21 405 грн 48 коп.;
- розірвання договору оренди землі №396, загальною площею 5,5000 га з кадастровим номером 5123983000:01:002:0287, укладеного 10.12.2018р. між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа», зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №29639727 від 19.12.2018р.;
- зобов`язання ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» повернути Роздільнянській міській раді Роздільнянського району Одеської області земельну ділянку площею 5,5000 га з кадастровим номером 5123983000:01:002:0287, розташовану на території Роздільнянської територіальної громади (колишньої - Кіровської сільської ради) Одеської області;
Ухвалою суду від 17.07.2024р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/3113/24, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 15.08.2024р. Ухвалою суду від 15.08.2024р. відкладено підготовче засідання на 05.09.2024р. Ухвалою суду від 05.09.2024р. закрито підготовче провадження, призначено розгляд справи по суті на 01.10.2024р.
Представник прокуратури в судовому засіданні щодо розгляду справи по суті підтримує позовні вимоги в повному обсязі, просить їх задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Позивач - Роздільнянська міська рада, на адресу суду направив заяву вх. №27732/24 від 22.07.2024р., в якій підтримує позовні вимоги прокурора в повному обсязі, просить їх задовольнити. Крім того, просить суд про розгляд справи без участі представника позивача за наявними у справі матеріалами.
Відповідач - ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа»», не скористався своїм правом на судовий захист, письмового відзиву на позовну заяву до суду не надав.
Ухвали суду у справі №916/3113/24, направлялись до електронного кабінету відповідача, що підтверджується довідками про доставку електронного документу, у зв`язку з чим відповідач вважається повідомленим про розгляд даної справи.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За таких обставин, справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ч. 9 ст.165 ГПК України.
Роздільнянська окружна прокуратура звертаючись з позовом в інтересах держави в особі Роздільнянської міської ради зазначила, що між Головним управлінням (далі - ГУ) Держгеокадастру в Одеській області (Орендодавець) та ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» (Орендар) 10.12.2018р. було укладено договір оренди землі №394 (далі - Договір №394), відповідно до п. 2.1 якого в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170, загальною площею 7 га ріллі, що розташована на території Кіровської сільської ради (на даний час Роздільнянська територіальна громада) Роздільнянського району (за межами населеного пункту).
Договір оренди зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (номер запису 29647199 від 19.12.2018).
Відповідно до п. 2.4. Договору №394 нормативно грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2018р. становить 204 477 грн 40 коп. та підлягає щорічній індексації.
Строк дії вказаного договору становить 7 років.
Згідно п. 4.1 Договору №394 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок УДКСУ Кіровської сільської ради Роздільнянського району Одеської області у розмірі 8,07% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2018р., а саме 16 440 грн. за 1 рік, відповідно до протоколу проведення земельних торгів за лотом №1944 від 10.12.2018р. №1/1944, що складає 1 370 грн. за один місяць.
Крім того, між ГУ Держгеокадастру в Одеській області (Орендодавець) та ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» (Орендар) 10.12.2018р. укладено Договір оренди землі №395 (далі - Договір №395), відповідно до п. 2.1 якого в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 5123983000:01:002:0286, загальною площею 3,666 га ріллі, що розташована на території Кіровської сільської ради (на даний час Роздільнянська територіальна громада) Роздільнянського району (за межами населеного пункту).
Договір оренди зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (номер запису 29647951 від 19.12.2018р.).
Відповідно до п. 2.4. Договору №395 нормативно грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2018р. становить 58 871 грн 82 коп. та підлягає щорічній індексації.
Строк дії вказаного договору становить 7 років.
Згідно п. 4.1 Договору №395 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок УДКСУ Кіровської сільської ради Роздільнянського району Одеської області у розмірі 8,03% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2018р., а саме 4 730 грн. за 1 рік відповідно до протоколу проведення земельних торгів за лотом №1945 від 10.12.2018р. №1/1945, що складає 394 грн 17 коп. за один місяць.
Прокурор також зазначив, що окрім того між ГУ Держгеокадастру в Одеській області (Орендодавець) та ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» (Орендар) 10.12.2018р. укладено Договір оренди землі №396 (далі - Договір №396), відповідно до п. 2.1 якого в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 5123983000:01:002:0287, загальною площею 5,5 га ріллі, що розташована на території Кіровської сільської ради (на даний час Роздільнянська територіальна громада) Роздільнянського району (за межами населеного пункту).
Договір оренди зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (номер запису 29639727 від 19.12.2018р.).
Відповідно до п. 2.4. Договору №396, нормативно грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2018р. становить 88 323 грн 79 коп., та підлягає щорічній індексації.
Строк дії вказаного договору становить 7 років.
Згідно п. 4.1 Договору №396 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок УДКСУ Кіровської сільської ради Роздільнянського району Одеської області у розмірі 8,04% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2018р., а саме 7 105 грн. за 1 рік відповідно до протоколу проведення земельних торгів за лотом №1946 від 10.12.2018р. № /1946, що складає 592 грн 08 коп. за один місяць.
Прокурор зазначає, що вказані договора оренди є тотожними за своїм змістом, стосуються одного орендаря та одного орендодавця.
Відповідно до п. 4.3 вказаних Договорів орендна плата вноситься орендарем не пізніше 28 числа кожного місяця, наступного за звітним, у розмірі, встановленому п. 4.1 Договору за кожен місяць.
Пунктом 8.4.6. Договорів встановлено обов`язок Орендаря своєчасно вносити орендну плату.
Пунктом 8.1. Договорів закріплені права Орендодавця, які визначаються відповідно до положень Закону України «Про оренду землі», зокрема, встановлене право орендодавця вимагати своєчасного внесення орендної плати.
Згідно з положеннями п. 12.1. Договорів за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до вимог закону та цього договору.
Прокурор звертає увагу суду, що на виконання постанови Верховної ради України від 17.07.2020р. «Про утворення та ліквідацію районів» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020р. №720-р, Роздільнянською міською радою прийнято рішення від 10.12.2020р. №16-VIII «Про початок реорганізації сільських рад шляхом приєднання до Роздільнянської міської ради Одеської області». Згідно пункту 10 вказаного рішення міської ради Роздільнянська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Калантаївської (Кіровської) сільської ради Роздільнянського району.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України Головне управління Держгеокадастру в Одеській області відповідно до покладених на нього завдань є розпорядником земель сільськогосподарського призначення, розташованих на території Одеської області в межах, визначених цим Кодексом.
Крім того, як зазначає прокурор, 27.05.2021р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», яким визначено, які саме землі державної власності, що розташовані за межами населених пунктів у межах територіальних громад, вважаються землями комунальної власності таких територіальних громад, розпорядження якими належить до повноважень відповідних органів місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Прокурор також зазначив, що після внесення змін до Земельного кодексу України, а саме після 27.05.2021р., спірні земельні ділянки відносяться до земель комунальної власності Роздільнянської міської ради Одеської області.
Частиною 6 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Як стверджує прокурор, вищезазначене стало підставою для прийняття державним реєстратором відділу «Центр надання адміністративних послуг Роздільнянської міської ради» Одеської області Качковською О.В.:
- 15.01.2021р. рішення за індексним №56216662 про реєстрацію права державної власності на земельну ділянку із кадастровим номерам 5123983000:01:002:0287 за Роздільнянською міською радою Одеської області (номер відомостей про речове право - 40178279);
- 15.01.2021р. рішення за індексним №56213275 про реєстрацію права державної власності на земельну ділянку із кадастровим номерам 5123983000:01:001:0170 за Роздільнянською міською радою Одеської області (номер відомостей про речове право - 40175132);
- 15.01.2021р. рішення за індексним №56213563 про реєстрацію права державної власності на земельну ділянку із кадастровим номерам 5123983000:01:002:0286 за Роздільнянською міською радою Одеської області (номер відомостей про речове право - 40178077).
Таким чином, прокурор стверджує, що до Роздільнянської міської ради Одеської області перейшли всі права орендодавця, передбачені договорами оренди землі №№394, 395, 396 від 10.12.2018р., в тому числі і право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку.
При цьому, Роздільнянською міською радою на адресу ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» 06.07.2022р. за №557 направлялось повідомлення щодо зміни власника вказаних земельних ділянок на Роздільнянську міську раду та необхідності погашення суми наявної заборгованості.
Крім того, прокурор зазначає, що Роздільнянською міською радою на адресу ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» направлялась претензія від 06.07.2022р. за №556.
Згідно відповіді ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» на претензію, яка надійшла до міської ради 03.08.2022р., останнє зазначило, що у зв`язку із запровадженням на території України Указом Президента України № 64 від 24.02.2022р. воєнного стану, Торгово-промисловою палатою України був оприлюднений лист №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022р., яким повідомлено, що військова агресія російської федерації проти України є форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили), тобто введення військового стану на території України є форс-мажором та є підставою для звільнення від відповідальності за порушення договору, але тільки в тому випадку, якщо саме ця обставина стала підставою для невиконання договірних зобов`язань.
Внаслідок катастрофічних наслідків посухи, що сталася в зимово-весняний період 2023 року загинув врожай ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа». Все це призвело до скрутного майнового становища ТОВ Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа», яке сталося внаслідок випадку непереборної сили. У зв`язку з викладеним, ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» станом на 03.08.2022р. просило відкласти оплату заборгованості за договорами оренди землі.
Разом з тим, як стверджує прокурор, згідно інформації ГУ ДПС в Одеській області від 15.12.2023р. у 2022-2023 роках заяви у порядку, затвердженому Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022р. №225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України та переліків документів на підтвердження» від ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» (код ЄДРПОУ 19058491) щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку не надходило.
Прокурор зазначає, що станом на травень 2024 року орендна плата за період з квітня 2021 р. по 31.03.2024р. ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» не вносилась, що є суттєвим порушенням умов договорів оренди та земельного законодавства України.
Прокурор зауважив, що загальна сума заборгованості ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» по орендній платі за землю з юридичних осіб перед місцевим бюджетом Роздільнянської міської ради Одеської області за Договорами оренди №№ 394, 395, 396 за період з квітня 2021 року по 31.03.2024р. становить 85 185 грн 51 коп.
У якості нормативного обгрунтування позову прокурор посилається на приписи ст.ст. 525-527, 530, 599, 612, 626, 629, 759, Цивільного кодексу України та ст.ст. 144, 173, 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 93, 96, 206 Земельного кодексу України, ст.ст. 2, 13, 21, 24, 25 Закону України «Про оренду землі».
Прокурор також зазначає, що відповідно до пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 69 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду місцевих бюджетів, зокрема, належать надходження від орендної плати за користування майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності.
У відповідності до п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст пп. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу, - це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності.
Отже, Податковий кодекс України визначив обов`язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Однак, як стверджує прокурор, ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» свої обов`язки Орендаря щодо сплати орендної плати належним чином не виконує.
Відповідно до листа ГУ ДПС в Одеській області від 21.05.2024р. за № 11567/5/15-32-04-09-05, по ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» станом на 17.05.2024р. по Роздільнянській територіальній громаді податковий борг становить загалом 5 397 744 грн 49 коп.
Таким чином, прокурор вважає, що ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа», як орендарем земельних ділянок комунальної власності з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170 площею 7 га; з кадастровим номером 5123983000:01:002:0286 площею 3,666 га; з кадастровим номером 5123983000:01:002:0287 площею 5,5 га, допущено порушення умов Договорів оренди землі від 10.12.2018 в частині виконання обов`язків зі сплати орендної плати. Як наслідок, утворено заборгованість з орендної плати за період квітень 2021 р. по 31.03.2024 у розмірі 85 185 грн 51 коп., яка носить систематичний характер, тобто понад 3 місяці поспіль, а в данному випадку понад 3 роки.
Прокурор також вважає, що тлумачення п. "д" ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України, ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України дає можливість зрозуміти, що "несплата орендної плати" охоплює випадки як невиплати орендної плати у цілому, так і її виплату в розмірі меншому, ніж визначено договором.
Прокурор зазначає, що систематичне порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є самостійною та достатньою підставою для його розірвання, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість, навіть якщо орендар сплатить всю суму заборгованості, не має правового значення для вирішення позовних вимог про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки.
Положеннями п. 11.3. Договорів оренди землі від 10.12.2018р. закріплено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї зі сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, несплати, несвоєчасної або неповної сплати орендарем орендної плати.
Разом з тим, прокурор зазначає, що відповідно до п. 5.1. Договорів оренди №№394, 395, 396 земельні ділянки передано в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Пунктом 5.2. Договорів передбачено, що цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно із п. 5.3. Договорів орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов Договору та вимог чинного законодавства.
Відповідно до п. 8.4.3. Договорів орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, еколонічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил.
Крім того, ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов`язані: забезпечувати використання землі за цільовим призначенням; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом; дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов`язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.
Прокурор звертає увагу суду, що відповідно до актів обстеження земельної ділянки на території Роздільнянської міської територіальної громади від 31.08.2023р., складеного комісією Роздільнянської міської ради щодо земельних ділянок з кадастровим номером 5123983000:01:002:0286 площею 3,666 га, 5123983000:01:002:0287 площею 5,5 га, на момент обстеження земельні ділянки знаходяться в занедбаному стані, щільно забур`янені карантиною рослиною (амброзією). Спостерігаються ознаки весняного обробітку грунту, присутні залишки поодиноких сходів ярого ріпаку. Загибель посівів імовірно виникла внаслідок неналежного збереження і підвищення родючості грунту, не вжиття заходів боротьби з бур`янами та недотриманням технологій вирощування сільськогосподарських культур взагалі.
Згідно акту обстеження земельної ділянки на території Роздільнянської міської територіальної громади від 31.08.2023р. щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170 площею 7 га, земельна ділянка використовувалась за цільовим призначенням. На момент обстеження на земельній ділянці зіброно врожай ярового ріпаку. Обробіток грунту після збирання врожаю не здійснювався, земельна ділянка забур`янена карантиною рослиною (амброзією).
Таким чином, прокурор зазначає, що відповідач - ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» протягом тривалого часу (систематично) орендну плату за земельні ділянки з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170 площею 7 га, 5123983000:01:002:0286 площею 3,666 га; 5123983000:01:002:0287 площею 5,5 га, які є предметом спірних договорів оренди, не вносив, що відповідно до ч.1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі», ст.141 Земельного кодексу України, ст. 651 Цивільного кодексу України та умов Договорів оренди землі №№394, 395, 396 від 10.12.2018, є достатньою підставою для розірвання цих договорів.
В обгрунтування вимоги щодо повернення земельних ділянок прокурор зазначає, що відповідно до ст. 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Таким чином, прокурор вважає, що належним способом захисту та відновлення порушеного права місцевої територіальної громади є як стягнення заборгованості з орендної плати, так і припинення договірних відносин шляхом розірвання договорів оренди і повернення об`єктів оренди їх законному володільцю.
Обґрунтовуючи підстави представництва інтересів держави, прокурор зазначив, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" визначені підстави представництва прокурором інтересів держави в суді, а саме, у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до ст. 53 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК) у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У рішенні Конституційного Суду України у справі №1-1/99 від 08.04.1999, яке є чинним на сьогоднішній день зазначено, що в основі державних інтересів завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо. Інтереси держави є оціночним поняттям, а прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту. Відповідно до п.5 мотивувальної частини рішення «орган, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» означає орган, на який державою покладено обов`язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади. Таким чином, «інтереси держави» охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.
Посилаючись на норми права, прокурор зазначає, що Роздільнянська міська рада Одеської області є органом, уповноваженим державою на здійснення повноважень у спірних правовідносинах.
Прокурор зазначив, що листом Роздільнянської окружної прокуратури від 11.07.2022р. №62-1309вих-22 на адресу Роздільнянської міської ради повідомлено про наявність порушень чинного законодавства при використанні земельних ділянок, у тому числі щодо земельних ділянок з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170 площею 7 га, 5123983000:01:002:0286 площею 3,666 га, 5123983000:01:002:0287 площею 5,5 га за Договорами оренди землі №№394, 395, 396 від 10.12.2018р., укладеними між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа», в частині обов`язку внесення орендної плати.
Згідно інформації Роздільнянської міської ради від 13.07.2022р. №606, остання чекає відповідь на претензію та має намір звернутися до Господарського суду з заявами про видачу судових наказів на стягнення заборгованості по кожному договору окремо.
В подальшому, окружною прокуратурою на адресу Роздільнянської міської ради неодноразово направлялися листи з зазначенням вказаного факту (24.08.2023р. №62- 2425вих-23, 27.10.2023р. №62-3185вих-23, 13.11.2023р. №62-3427вих-23). Але,як зазначає прокурор, фактично Роздільнянська міська рада самоусунулась від самостійного захисту майнових інтересів держави у сфері земельних відносин, адже, ураховуючи те, що з момету направлення претензії пройшло вже більше року, Роздільнянська міська рада з відповідним позовом до суду не зверталася, порушення не усунуто.
На підставі викладеного, прокурор вважає, що бездіяльність Роздільнянської міської ради підтверджується і тим, що вона не здійснювала представницьку діяльність щодо захисту порушених майнових прав та інтересів територіальної громади маючи відповідні повноваження для їх захисту.
Підставою для представництва прокурором є порушення інтересів держави, які спричинені невиконанням ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» обов`язків, передбачених укладеними Договорами оренди землі та законом, а саме: систематичною несплатою орендних платежів, та, як наслідок, обмеженням бюджетних надходжень, що в свою чергу підриває засади бюджетного процесу щодо наповнення місцевого бюджету, призводить до порушення економічних інтересів держави (недоотримання коштів місцевим бюджетом), нецільового використання земельної ділянки, необхідність захисту яких покладено на органи прокуратури (п.3 ч.1 ст.131-1 Конституції України).
Позивач - Роздільнянська міська рада, на адресу суду направила заяву (вх. №27732/24 від 22.07.2024р.), в якій підтримує позовні вимоги прокурора в повному обсязі, просить їх задовольнити. Крім того, просить суд про розгляд справи без участі представника за наявними у справі матеріалами.
Відповідач - ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа»», не скористався своїм правом на судовий захист, письмового відзиву на позовну заяву до суду не надав.
Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представника прокуратури, судом встановлено, що 10.12.2018р. між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області (Орендодавець) та ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» (Орендар) укладено Договір оренди землі №394 (далі - Договір №394), відповідно до п. 1.1 якого Орендодавець, на підставі протоколу проведення земельних торгів за лотом №1944 від 10.12.2018р. №1/1944, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Одеської області, Роздільнянського району, Кіровської сільської ради (за межами населеного пункту), кадастровий номер земельної ділянки 5123983000:01:001:0170.
Відповідно до п. 2.1. Договору №394 в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 7 га ріллі, що розташована на території Кіровської сільської ради Роздільнянського району (за межами населеного пункту).
Також, 10.12.2018р. між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області (Орендодавець) та ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» (Орендар) укладено Договір оренди землі №395 (далі - Договір №395), відповідно до п. 1.1 якого Орендодавець, на підставі протоколу проведення земельних торгів за лотом №1945 від 10.12.2018р. №1/1945, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Одеської області, Роздільнянського району, Кіровської сільської ради (за межами населеного пункту), кадастровий номер земельної ділянки 5123983000:01:002:0286.
Відповідно до п. 2.1. Договору №395 в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 3,666 га ріллі, що розташована на території Кіровської сільської ради Роздільнянського району (за межами населеного пункту).
Окрім того, 10.12.2018р. між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області (Орендодавець) та ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» (Орендар) укладено Договір оренди землі №396 (далі - Договір №396), відповідно до п. 1.1 якого Орендодавець, на підставі протоколу проведення земельних торгів за лотом №1946 від 10.12.2018р. №1/1946, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Одеської області, Роздільнянського району, Кіровської сільської ради (за межами населеного пункту), кадастровий номер земельної ділянки 5123983000:01:002:0287.
Відповідно до п. 2.1. Договору №396 в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 5,5000 га ріллі, що розташована на території Кіровської сільської ради Роздільнянського району (за межами населеного пункту).
Частиною 1 ст. 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 9 ст. 93 Земельного кодексу України відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.
За приписами ст.1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
За ст. 6 зазначеного Закону орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право оренди ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» щодо земельної ділянки кадастровий номер 5123983000:01:001:0170 зареєстровано в реєстрі 19.12.2018р., номер запису про інше речове право 29647199.
Згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право оренди ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» щодо земельної ділянки кадастровий номер 5123983000:01:001:0170 зареєстровано в реєстрі 19.12.2018р., номер запису про інше речове право 29647199.
Також, за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право оренди ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» щодо земельної ділянки кадастровий номер 5123983000:01:002:0287 зареєстровано в реєстрі 19.12.2018р., номер запису про інше речове право 29639727
Отже, між сторонами за Договорами оренди землі №№394, 395, 396 від 10.12.2018р. склалися правовідносини, пов`язані з орендою земельних ділянок: загальною площею 7 га з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170; загальною площею 3,666 га кадастровий номер 5123983000:01:002:0286; загальною площею 5,5000 га кадастровий номер 5123983000:01:002:0287.
Водночас, суд зазначає, що згідно постанови Верховної ради України від 17.07.2020р. «Про утворення та ліквідацію районів» на території Одеської області було утворено 7 районів, серед них Роздільнянський район ( з адміністративним центром у місті Роздільна) у складі територій Великомихайлівської селищної, Великоплосківської сільської, Затишанської селищної, Захарівської селищної, Лиманської селищної, Новоборисівської сільської, Роздільнянської міської, Степанівської сільської, Цебриківської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом міністрів України.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020р. №720-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територіальних громад Одеської області» до Степанівської територіальної громади Роздільнянського району Одеської області ввійшли територіальні громади (населені пункти), території яких входять до складу території територіальних громад - Роздільнянська, Буцинівська, Камянська, Калантаївська (Кіровська), Кошарська, Понятівська, Старостинська, Єреміївська, Бецилівська, Новоукраїнська, Виноградарська.
На виконання постанови Верховної ради України від 17.07.2020р. «Про утворення та ліквідацію районів» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020р. №720-р, Роздільнянською міською радою прийнято рішення від 10.12.2020р. №16-VIII «Про початок реорганізації сільських рад шляхом приєднання до Роздільнянської міської ради Одеської області», згідно п. 10 якого Роздільнянська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Калантаївської (Кіровської) сільської ради Роздільнянського району.
З огляду на вищезазначене, до Роздільнянської міської ради Одеської області перейшли всі права, за Договорами оренди землі №№394, 395, 396 від 10.12.2018р., в тому числі і право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку.
Крім того, 27.05.2021р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», яким визначено, які саме землі державної власності, що розташовані за межами населених пунктів у межах територіальних громад, вважаються землями комунальної власності таких територіальних громад, розпорядження якими належить до повноважень відповідних органів місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Отже, після внесення змін до Земельного кодексу України, а саме після 27.05.2021р., спірні земельні ділянки відносяться до земель комунальної власності Роздільнянської міської ради Одеської області.
Частиною 6 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Вищезазначене стало підставою для прийняття державним реєстратором відділу «Центр надання адміністративних послуг Роздільнянської міської ради» Одеської області Качковською О.В.:
- 15.01.2021р. рішення за індексним №56216662 про реєстрацію права державної власності на земельну ділянку із кадастровим номером 5123983000:01:002:0287 за Роздільнянською міською радою Одеської області (номер відомостей про речове право - 40178279);
- 15.01.2021р. рішення за індексним №56213275 про реєстрацію права державної власності на земельну ділянку із кадастровим номером 5123983000:01:001:0170 за Роздільнянською міською радою Одеської області (номер відомостей про речове право - 40175132);
- 15.01.2021р. рішення за індексним №56213563 про реєстрацію права державної власності на земельну ділянку із кадастровим номером 5123983000:01:002:0286 за Роздільнянською міською радою Одеської області (номер відомостей про речове право - 40178077).
Таким чином, до Роздільнянської міської ради Одеської області перейшли всі права орендодавця, передбачені договорами оренди землі №№394, 395, 396 від 10.12.2018р.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оренду землі» орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
За ст. 5 зазначеного Закону орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
При цьому, за матеріалами справи, Роздільнянською міською радою на адресу ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» 06.07.2022р. за №557 направлялось повідомлення щодо зміни власника вказаних земельних ділянок на Роздільнянську міську раду та необхідності погашення суми наявної заборгованості.
Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Як вбачається з положень ст. 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
За ідентичними умовами п. 3.1 Договорів оренди землі №№394, 395, 396 їх укладено на 7 років.
За змістом ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (частини 1-3 ст. 21 цього Закону).
Крім того, згідно з п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов`язковий платіж, що його орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою.
Судом встановлено, що відповідно до п. 2.4 Договору №394 нормативна грошова оцінка земельної ділянки із кадастровим номером 5123983000:01:001:0170 станом на 01.01.2018 р. складає 204 477 грн 40 коп. та підлягає щорічній індексації.
Положеннями п. 4.1 Договору №394 погоджено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок в УДКСУ Кіровської сільської ради, Роздільнянського району, Одеської області у розмірі 8,04 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2018, а саме: 16 440 грн. 1 рік, що зазначено у протоколі проведення земельних торгів за лотом №1944 від 10.12.2018 №1/1944 та складає 1 370 грн. за один місяць.
Пунктом 4.2 Договору №394 передбачено, що орендна плата за перший рік користування земельною ділянкою сплачується орендарем протягом трьох банківських днів з дня підписання цього договору, за виключенням сплаченого гарантійного внеску, у розмірі 818 грн.
Згідно п. 2.4 Договору №395 нормативна грошова оцінка земельної ділянки із кадастровим номером 5123983000:01:002:0286 станом на 01.01.2018 р. складає 58 871 грн 82 коп. та підлягає щорічній індексації.
Положеннями п. 4.1 Договору №395 погоджено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок в УДКСУ Кіровської сільської ради, Роздільнянського району, Одеської області у розмірі 8,03 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2018, а саме: 4 730 грн. 1 рік, що зазначено у протоколі проведення земельних торгів за лотом №1945 від 10.12.2018 №1/1945 та складає 394 грн 17 коп. за один місяць.
Пунктом 4.2 Договору №395 передбачено, що орендна плата за перший рік користування земельною ділянкою сплачується орендарем протягом трьох банківських днів з дня підписання цього договору, за виключенням сплаченого гарантійного внеску, у розмірі 235 грн 50 коп.
За умовами п. п. 2.4 Договору №396 нормативна грошова оцінка земельної ділянки із кадастровим номером 5123983000:01:002:0287 станом на 01.01.2018 р. складає 88 323 грн 79 коп. та підлягає щорічній індексації.
Положеннями п. 4.1 Договору №396 погоджено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок в УДКСУ Кіровської сільської ради, Роздільнянського району, Одеської області у розмірі 8,04 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2018, а саме: 7 105 грн. 1 рік, що зазначено у протоколі проведення земельних торгів за лотом №1946 від 10.12.2018 №1/1946 та складає 592 грн 08 коп. за один місяць.
Пунктом 4.2 Договору №396 передбачено, що орендна плата за перший рік користування земельною ділянкою сплачується орендарем протягом трьох банківських днів з дня підписання цього договору, за виключенням сплаченого гарантійного внеску, у розмірі 353 грн 50 коп.
Наступні пункти Договорів оренди землі №№394, 395, 396 від 10.12.2018р. є ідентичними.
Відповідно до п. 4.3 Договорів оренди землі від 10.12.2018р. за наступні роки користування земельною ділянкою орендна плата вноситься орендарем не пізніше 28-го числа кожного місяця, наступного за звітним, у розмірі, встановленому п. 4.1 договору.
Пунктом 8.4.6. Договорів оренди землі від 10.12.2018р. встановлено обов`язок Орендаря своєчасно вносити орендну плату.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно розрахунку Роздільнянської міської ради, заборгованість по орендній платі ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» за період квітень 2021р. по 31.03.2024р. становить:
- 49 529 грн 61 коп. за Договором №394 за земельну ділянку кадастровий номер 5123983000:01:001:017, площею 7 га;
- 14 250 грн 42 коп. за Договором №395 за земельну ділянку кадастровий номер 5123983000:01:002:0287, площею 3,666 га;
- 21 405 грн 48 коп. за Договором №396 по орендній платі за земельну ділянку кадастровий номер 5123983000:01:002:0287, площею 5,5000 га.
Таким чином, як встановлено судом, загальна сума заборгованості ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» по орендній платі за землю з юридичних осіб, за Договорами оренди землі №№394, 395, 396 за період з квітня 2021 року по 31.03.2024р. становить 85 185 грн 51 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, Роздільнянською міською радою на адресу ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» 06.07.2022р. за №557 направлялась претензія від 06.07.2022р. за №556 щодо необхідності погашення суми наявної заборгованості.
Згідно відповіді ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» на претензію, яка надійшла до міської ради 03.08.2022р., у зв`язку із запровадженням на території України Указом Президента України №64 від 24.02.2022р. воєнного стану, посилаючись на лист Торгово-промислової палати України № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022р., відповідач вважав, що військова агресія Російської Федерації проти України є підставою для звільнення від відповідальності за порушення договору. Також, відповідач зазначив, що внаслідок катастрофічних наслідків посухи, що сталася в зимово-весняний період 2023 року, загинув врожай і все це призвело до скрутного майнового становища ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа». У зв`язку з цим, ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» станом на 03.08.2022р. просило відкласти оплату заборгованості за договорами оренди землі.
Однак, як вбачається з інформації ГУ ДПС в Одеській області від 15.12.2023р., у 2022-2023 роках заяви у порядку, затвердженому Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України та переліків документів на підтвердження», від ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» (код ЄДРПОУ 19058491) щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку не надходило.
Також, як вбачається з матеріалів справи, відповідно до листа ГУ ДПС в Одеській області від 21.05.2024р. за № 11567/5/15-32-04-09-05 по ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» станом на 17.05.2024р. по Роздільнянській територіальній громаді податковий борг становить загалом 5 397 744 грн 49 коп.
У ст. 626 Цивільного кодексу України закріплено поняття договору, яким є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору (ч. 3 ст. 626 Цивільного кодексу України).
У п. 3 ч. 1 ст. 3 Цивільного кодексу України закріплено, що загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.
Також, у ст. 627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною першою ст. 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
У силу ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України ).
Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України визначено, що, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За приписами ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно із ст. 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про оренду землі" орендар зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом - також і орендну плату за водний об`єкт.
Як вже зазначалося вище, за умовами п. 4.3 Договорів оренди землі №№394, 395, 396 від 10.12.2018р. орендна плата вноситься Орендарем не пізніше 28-го числа кожного місяця, наступного за звітним, у розмірі, встановленому п. 4.1. договору за кожен місяць.
Відтак, відповідач мав сплачувати на користь позивача щомісячно орендну плату не пізніше 28 числа кожного місяця, наступного за звітним, у розмірі, визначеному Договором.
Але, матеріали справи не містять доказів виконання Орендарем свого зобов`язання щодо своєчасної та у повному обсязі сплати орендної плати.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Враховуючи зазначене, суд вважає, що наявні підстави для стягнення з ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» заборгованості по орендній платі за землю за Договорами оренди землі №№394, 395, 396 за період з квітня 2021 року по 31.03.2024р. у загальному розмірі 85 185 грн 51 коп.
Суд вважає за необхідне також зауважити, що відповідно до п. 5.1. Договорів оренди землі №№394, 395, 396 від 10.12.2018р., земельні ділянки передаються в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п. 5.2. Договорів оренди землі від 10.12.2018р.).
Згідно із п. 5.3. Договорів оренди землі №№394, 395, 396 від 10.12.2018р. Орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов Договору та вимог чинного законодавства.
Відповідно до п. 8.4.3. Договорів оренди землі №№394, 395, 396 від 10.12.2018р., Орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, еколонічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил.
Крім того, ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов`язані: забезпечувати використання землі за цільовим призначенням; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом; дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов`язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.
За загальним правилом, встановленим ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до актів обстеження земельної ділянки на території Роздільнянської міської територіальної громади від 31.08.2023р., складеного комісією Роздільнянської міської ради у складі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 щодо земельних ділянок з кадастровим номером 5123983000:01:002:0286 площею 3,666 га, 5123983000:01:002:0287 площею 5,5 га, на момент обстеження земельні ділянки знаходяться в занедбаному стані, щільно забур`янені карантиною рослиною (амброзією). Спостерігаються ознаки весняного обробітку грунту, присутні залишки поодиноких сходів ярого ріпаку. Загибель посівів імовірно виникла внаслідок неналежного збереження і підвищення родючості грунту, не вжиття заходів боротьби з бур`янами та недотриманням технологій вирощування сільськогосподарських культур взагалі.
Згідно акту обстеження земельної ділянки на території Роздільнянської міської територіальної громади від 31.08.2023р. щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170 площею 7 га, земельна ділянка використовувалась за цільовим призначенням. На момент обстеження на земельній ділянці зіброно врожай ярового ріпаку. Обробіток грунту після збирання врожаю не здійснювався, земельна ділянка забур`янена карантиною рослиною (амброзією).
Таким чином, виходячи з встановлення судом факту порушення Орендарем - ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа», такої істотної умови Договорів оренди землі №№394, 395, 396 від 10.12.2018р. як своєчасна та у повному обсязі сплата орендної плати, а також беручи до уваги занедбаний стан земельних ділянок, суд доходить висновку про наявність підстав для розірвання зазначених Договорів, адже, відповідно до ст. 31 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
За п. 11.3 Договорів оренди землі від 10.12.2018р. дія договору припиняється шляхом його розірвання, зокрема, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених цим договором.
Крім того, суд зазначає, що Верховний Суд у постановах від 28.12.2022р. у справі №577/140/20, 14.06.2022р. у справі №923/614/21, від 03.08.2022р. у справі №914/374/21, від 23.11.2022р. у справі №130/1039/20, від 01.02.2023р. у справі №904/2600/18 зазначав, що систематичне порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є самостійною та достатньою підставою для його розірвання, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість, навіть якщо орендар сплатить всю суму заборгованості, не має правового значення для вирішення позовних вимог про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки.
Систематичною вважається несплата орендної плати у двох та більше випадках у встановлений строк протягом певного періоду поспіль, який визначено договором (постанови Верховного Суду від 06.03.2019р. у справі № 183/262/17, від 27.11.2018р. у справі № 912/1385/17).
Таким чином, вимоги прокурора щодо розірвання Договору оренди землі №394 щодо земельної ділянки загальною площею 7,0000 га з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170, укладеного 10.12.2018р. між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно виробниче підприємство «Рідна природа» та зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №29647199 від 19.12.2018р.; розірвання Договору оренди землі №395 щодо земельної ділянки загальною площею 3,666 га з кадастровим номером 5123983000:01:002:0286, укладеного 10.12.2018р. між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно виробниче підприємство «Рідна природа» та зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №29647951 від 19.12.2018р.; розірвання Договору оренди землі №396 щодо земельної ділянки загальною площею 5,5000 га з кадастровим номером 5123983000:01:002:0287, укладеного 10.12.2018р. між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» та зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 29639727 від 19.12.2018р., підлягають задоволенню.
В свою чергу, відповідно до ст. 653 Цивільного кодексу України у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються.
Відповідно до ст. 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Згідно з п. 6.1 Договорів оренди землі №№394, 395, 396 від 10.12.2018р. після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.
Таким чином, враховуючи розірвання Договорів оренди землі №№394, 395, 396 від 10.12.2018р., наявні підстави для задоволення вимог прокурора та зобов`язання ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» повернути земельні ділянки: площею 7,000 га з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170, площею 3,666 га з кадастровим номером 5123983000:01:002:0286, площею 5,5000 га з кадастровим номером 5123983000:01:002:0287 на користь Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області.
Враховуючи все викладене вище, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Роздільнянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Роздільнянської міської ради до ТОВ «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» в повному обсязі.
Досліджуючи наявність у керівника Роздільнянської окружної прокуратури Одеської області повноважень на звернення з даним позовом до суду суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частиною 4 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Відповідно до ч.4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах.
Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу (ч.4 ст.23 Закону України "Про прокуратуру").
Системне тлумачення положень ст.53 ГПК України та ст.23 Закону України "Про прокуратуру" дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (постанови Верховного Суду від 31.10.2019р. у справі № 923/35/19, від 23.07.2020р. у справі № 925/383/18).
Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.
Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк. Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст.23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва, суд не повинен установлювати саме протиправність бездіяльності компетентного органу чи його посадової особи. Частиною 7 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що в разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов`язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження. Відтак, питання про те, чи була бездіяльність компетентного органу протиправною та які її причини, суд буде встановлювати за результатами притягнення відповідних осіб до відповідальності. Господарсько-правовий спір між компетентним органом, в особі якого позов подано прокурором в інтересах держави, та відповідачем не є спором між прокурором і відповідним органом, а також не є тим процесом, у якому розглядається обвинувачення прокурором посадових осіб відповідного органу у протиправній бездіяльності.
Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020р. у справі №912/2385/18).
Отже, прокурор звертаючись до суду в інтересах держави, має визначити компетентний орган та довести, у чому полягає невжиття компетентним органом заходів для захисту порушених прав, які підлягають захисту у спосіб, який обрав прокурор, і зокрема, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
Із матеріалів справи вбачається, що Роздільнянська міська рада не зверталась до суду з позовними заявами щодо стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати та розірвання Договорів оренди землі №№394, 395, 396 від 10.12.2018р., що підтверджується листуванням між міською радою та Роздільнянською окружною прокуратурою.
З урахуванням наведеного, суд доходить висновку про підтвердження прокурором підстав для представництва інтересів держави в даній справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
За приписами ч. 1 ст. 73 цього Кодексу доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Верховний Суд неодноразово наголошував щодо необхідності застосування категорій стандартів доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, це й принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони.
Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний. Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020р. у справі №129/1033/13-ц (провадження №14-400цс19).
Реалізація принципу змагальності сторін в процесі та доведення перед судом обґрунтованості своїх вимог є конституційною гарантією, передбаченою у ст. 129 Конституції України.
Справедливість судового розгляду повинна знаходити свою реалізацію, в тому числі у здійсненні судом правосуддя без формального підходу до розгляду кожної конкретної справи. Дотримання принципу справедливості судового розгляду є надзвичайно важливим під час вирішення судових справ, оскільки його реалізація слугує гарантією того, що сторона, незалежно від рівня її фахової підготовки та розуміння певних вимог цивільного судочинства, матиме можливість забезпечити захист своїх інтересів.
Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду і на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.
Зазначений підхід узгоджується з судовою практикою ЄСПЛ, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (пункт 1 статті 32 Конвенції). Так, зокрема, у рішенні 23.08.2016р. у справі "Дж. К. та Інші проти Швеції" ("J.K. AND OTHERS v. SWEDEN") ЄСПЛ наголошує, що "у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування "поза розумним сумнівом ("beyond reasonable doubt"). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням "балансу вірогідностей". … Суд повинен вирішити, чи являється вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри".
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
При винесені даного рішення суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010р. у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
У справі "Трофимчук проти України" (№4241/03, §54, ЄСПЛ, 28.10.2010р.) Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст. ст. 123, 129 ГПК України.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 232, 238, 240, 241 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву керівника Роздільнянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Роздільнянської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» про: стягнення заборгованості за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170 у розмірі 49 529 грн 61 коп.; розірвання договору оренди землі №394 щодо земельної ділянки загальною площею 7,0000 га з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170, укладеного 10.12.2018р. між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно виробниче підприємство «Рідна природа» та зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №29647199 від 19.12.2018р.; зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» повернути Роздільнянській міській раді Роздільнянського району Одеської області земельну ділянку площею 7,000 га з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170, розташовану на території Роздільнянської територіальної громади Одеської області; стягнення заборгованості за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5123983000:01:002:0286 у розмірі 14 250 грн 42 коп.; розірвання договору оренди землі №395 щодо земельної ділянки загальною площею 3,666 га з кадастровим номером 5123983000:01:002:0286, укладеного 10.12.2018р. між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно виробниче підприємство «Рідна природа» та зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №29647951 від 19.12.2018р.; зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» повернути Роздільнянській міській раді Роздільнянського району Одеської області земельну ділянку площею 3,666 га з кадастровим номером 5123983000:01:002:0286, розташовану на території Роздільнянської територіальної громади Одеської області; стягнення заборгованості за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5123983000:01:002:0287 у розмірі 21 405 грн 48 коп.; розірвання договору оренди землі №396 щодо земельної ділянки загальною площею 5,5000 га з кадастровим номером 5123983000:01:002:0287, укладеного 10.12.2018р. між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» та зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №29639727 від 19.12.2018р.; зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» повернути Роздільнянській міській раді Роздільнянського району Одеської області земельну ділянку площею 5,5000 га з кадастровим номером 5123983000:01:002:0287, розташовану на території Роздільнянської територіальної громади Одеської області - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа»» (67661, Одеська обл., Одеський р-н., с. Нерубайське, вул. Зелена, буд. 20, код ЄДРПОУ 19058491) на користь Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (вул. Муніципальна, 17, м. Роздільна, Роздільнянський район, Одеська обл., 67400, код ЄДРПОУ 33356925; UA068999980334179812000015710, ГУК в Од. обл./ м. Роздільна/18010600, код одержувача: 37607526, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП) заборгованість за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170 у розмірі 49 529 грн 61 коп.
3. Розірвати Договір оренди землі №394 від 10.12.2018р., укладений між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа», зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №29647199 від 19.12.2018р.
4. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» (67661, Одеська обл., Одеський р-н, село Нерубайське, вул.Зелена, будинок 20, код ЄДРПОУ 19058491) повернути Роздільнянській міській раді Роздільнянського району Одеської області (вул. Муніципальна, 17, м. Роздільна, Роздільнянський район, Одеська обл., 67400, код ЄДРПОУ 33356925) земельну ділянку площею 7,000 га з кадастровим номером 5123983000:01:001:0170, розташовану на території Роздільнянської територіальної громади (колишньої - Кіровської сільської ради) Одеської області.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа»» (67661, Одеська обл., Одеський р-н., с. Нерубайське, вул. Зелена, буд. 20, код ЄДРПОУ 19058491) на користь Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (вул. Муніципальна, 17, м. Роздільна, Роздільнянський район, Одеська обл., 67400, код ЄДРПОУ 33356925; UA068999980334179812000015710, ГУК в Од. обл./ м. Роздільна/18010600, код одержувача: 37607526, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП) заборгованість за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5123983000:01:002:0286 у розмірі 14 250 грн 42 коп.
6. Розірвати Договір оренди землі №395 від 10.12.2018р., укладений між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа», зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №29647951 від 19.12.2018р.
7. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» (67661, Одеська обл., Одеський р-н, село Нерубайське, вул.Зелена, будинок 20, код ЄДРПОУ 19058491) повернути Роздільнянській міській раді Роздільнянського району Одеської області (вул. Муніципальна, 17, м. Роздільна, Роздільнянський район, Одеська обл., 67400, код ЄДРПОУ 33356925) земельну ділянку площею 3,666 га з кадастровим номером 5123983000:01:002:0286, розташовану на території Роздільнянської територіальної громади (колишньої - Кіровської сільської ради) Одеської області.
8. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа»» (67661, Одеська обл., Одеський р-н., с. Нерубайське, вул. Зелена, буд. 20, код ЄДРПОУ 19058491) на користь Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (вул. Муніципальна, 17, м. Роздільна, Роздільнянський район, Одеська обл., 67400, код ЄДРПОУ 33356925; UA068999980334179812000015710, ГУК в Од. обл./ м. Роздільна/18010600, код одержувача: 37607526, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП) заборгованість за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5123983000:01:002:0287 у розмірі 21 405 грн 48 коп.
9. Розірвати Договір оренди землі №396 від 10.12.2018р., укладений між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа», зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №29639727 від 19.12.2018р.
10. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» (67661, Одеська обл., Одеський р-н, село Нерубайське, вул.Зелена, будинок 20, код ЄДРПОУ 19058491) повернути Роздільнянській міській раді Роздільнянського району Одеської області (вул. Муніципальна, 17, м. Роздільна, Роздільнянський район, Одеська обл., 67400, код ЄДРПОУ 33356925) земельну ділянку площею 5,5000 га з кадастровим номером 5123983000:01:002:0287, розташовану на території Роздільнянської територіальної громади (колишньої - Кіровської сільської ради) Одеської області.
11. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеське природоохоронне сервісно-виробниче підприємство «Рідна природа» (67661, Одеська обл., Одеський р-н, село Нерубайське, вул.Зелена, будинок 20, код ЄДРПОУ 19058491) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, р\р UA808201720343100002000000564 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, код класифікації доходів бюджету 2203010, ЄДРПОУ 03528552) витрати по сплаті судового збору у розмірі 27 252 грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення (підписання).
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено 11 жовтня 2024 р.
Суддя Н.В. Рога
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 14.10.2024 |
Номер документу | 122239754 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про припинення права користування земельною ділянкою щодо припинення права оренди |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Рога Н.В.