Ухвала
від 11.10.2024 по справі 916/4453/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"11" жовтня 2024 р.м. Одеса № 916/4453/24Господарський суд Одеської області у складі судді Деркач Т. Г.,

розглянувши матеріали вх.№4561/24

за позовом: Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Херсонської філії Державного підприємства ,,Адміністрація морських портів України (Адміністрація Херсонського морського порту) (73000, Херсонська обл., місто Херсон, проспект Ушакова, будинок 4)

до відповідача: Приватного підприємства Никольтрейд (Миколаївське шосе, буд. 25, м. Херсон, 73000, ідентифікаційний код 42601065)

про стягнення 128,34 грн

В С Т А Н О В И В:

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 16.09.2024 у справі № 916/3397/24 відкрито провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства Никольтрейд; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника.

08.10.2024 до господарського суду надійшла позовна заява Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Херсонської філії Державного підприємства ,,Адміністрація морських портів України (Адміністрація Херсонського морського порту) про стягнення з Приватного підприємства Никольтрейд збитків у сумі 128, 34 грн та витрат зі сплати судового збору у розмірі 2422 грн.

Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду вказану вище позовну заяву у справі №916/4453/24 передано на розгляд судді Деркач Т. Г.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Частиною 2 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства Господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство (неплатоспроможність), в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про відшкодування шкоди та/або збитків, завданих боржнику; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника. Склад учасників розгляду спору визначається відповідно до Господарського процесуального кодексу України. Господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України. За результатами розгляду спору суд ухвалює рішення.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

За розгляд у позовному провадженні у межах справи про банкрутство, провадження у якій регулюється нормами Кодексу України з процедур банкрутства, майнового чи немайнового спору господарському суду необхідно обраховувати розмір судового збору виходячи із ставки, що підлягає сплаті за подання позовної заяви відповідно майнового чи немайнового характеру (підпункти 1, 2 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір").

Вказаний правовий висновок викладено у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021р. у справі №905/1818/19.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлюються Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У частині третій ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що у 2024 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить: з 1 січня 2024 року 3028 грн.

Отже, розмір судового збору, що підлягає сплаті за подання до господарського суду відповідної позовної заяви, із врахуванням при цьому понижуючого коефіцієнту 0,8, становить 2 422, 40 грн.

Позивачем до позову додано платіжну інструкцію № 489 від 17.09.2024 про сплату судового збору у розмірі 2422,40 грн.

Проте згідно довідки ГСОО судовий збір у розмірі 2 422,40 грн від ДП "Адміністрація морських портів України", сплачений згідно з платіжним дорученням № 489 від "17" вересня 2024 був зарахований на рахунок № UA938999980313141206083015758, відкритий в Головному управлінні державної казначейської служби України в Одеській області.

Натомість вказана квитанція вже обліковується в матеріалах позовного провадження №916/4098/24, по яким ухвалою суду від 23.09.2024 було відмовлено у відкритті провадження у справі.

Водночас господарський суд на підставі ч. 4 ст. 236 ГПК України враховує правовий висновок викладений у Постанові ВС від 12.10.2023 у справі № 160/554/23 стосовно питання повторного використання платіжного документа при повторному поданні позовної заяви за умови повернення без розгляду попередньо поданої позовної заяви. У постанові від 13 лютого 2019 року у справі №1540/3297/18 Верховний Суд звернув увагу, що певний час редакція частини четвертої статті 6 Закону України Про судовий збір передбачала таке право, що якщо сума судового збору підлягала поверненню у зв`язку із залишенням позову без розгляду, але не була повернута, до повторно поданого позову додається первісний документ про сплату судового збору (друге речення цієї норми закону). Проте Законом України від 22 травня 2015 року № 484-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору це речення було виключено з цієї норми (підпункт 4 пункт 4 цього Закону) і станом на час ухвалення оскаржуваних у цій справі судових рішень стаття 6 Закону України Про судовий збір передбачала, що за повторно подані позови, що раніше були залишені без розгляду, судовий збір сплачується на загальних підставах.

Тому, позивач, коли подає повторно позовну заяву, має сплати судовий збір за її розгляд і не вправі використовувати той самий документ про сплату цього платежу, доданий до первинної позовної заяви, яку суд залишив без розгляду. Запроваджене законодавче нововведення не обмежує і не порушує прав позивача в частині обов`язку нести додаткові майнові витрати у зв`язку зі зверненням до суду, оскільки за законом такий позивач має право на повернення суми судового збору, сплаченого за подання первісної позовної заяви, яка була залишена без розгляду. Таким чином, у цьому випадку позивач також має право повернути сплачений ним судовий збір відповідно до квитанції від 30 грудня 2022 року №1029119552. Однак така квитанція не може бути врахована як належний доказ сплати судового збору у встановленому порядку і розмірі у цій справі, так як судовий збір за нею сплачений та зарахований при поданні іншого позову.

Отже, з наведеного випливає, що додана квитанція № 489 від 17.09.2024 не може вважатися належним доказом сплати судового збору за подання цього позову.

Згідно з ч. 1 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, господарський суд вважає, що позов Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Херсонської філії Державного підприємства ,,Адміністрація морських портів України (Адміністрація Херсонського морського порту) належить залишити без руху.

Відповідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене, господарський суд повідомляє позивача, що способом усунення недоліків позовної заяви є подання до канцелярії суду заяви про усунення недоліків, з урахуванням виявлених недоліків.

Керуючись ст. 164, 172, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовну заяву Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Херсонської філії Державного підприємства ,,Адміністрація морських портів України (Адміністрація Херсонського морського порту) залишити без руху.

2. Встановити Державному підприємству «Адміністрація морських портів України» в особі Херсонської філії Державного підприємства ,,Адміністрація морських портів України (Адміністрація Херсонського морського порту) строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 (десяти) днів з дня вручення даної ухвали суду шляхом:

- сплати судового збору у розмірі 2 422, 40 грн та надання до суду відповідних документів про оплату.

3. Повідомити Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Херсонської філії Державного підприємства ,,Адміністрація морських портів України (Адміністрація Херсонського морського порту), що згідно з вимогами ч. 4 ст. 174 ГПК України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Інформацію у справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua

Ухвала набирає законної сили 11.10.2024р. та оскарженню не підлягає.

Суддя Т.Г. Деркач

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення11.10.2024
Оприлюднено14.10.2024
Номер документу122239791
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —916/4453/24

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Деркач Т.Г.

Ухвала від 11.10.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Деркач Т.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні