ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
УХВАЛА
"11" жовтня 2024 р. Справа № 924/896/24
Суддя господарського суду Хмельницької області Муха М.Є., розглянувши заяву стягувача - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Софія - Агрономічне" до боржника - товариства з обмеженою відповідальністю "БК Альфа" про видачу судового наказу за вимогою про стягнення боргу за надані послуги з управління багатоквартирним будинком в сумі 6526,48грн., 120,48грн. 3% річних, 291,52грн. втрат від інфляції
ВСТАНОВИВ:
03.10.2024 на адресу господарського суду Хмельницької області надійшла заява Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Софія - Агрономічне" до боржника - ТОВ "БК Альфа" про видачу судового наказу за вимогою про стягнення боргу за надані послуги з управління багатоквартирним будинком в сумі 6526,48грн. за період з 01.05.2023 по 01.08.2024, 120,48грн. 3% річних за період з 01.05.2024 по 01.08.2024 включно, 291,52грн. втрат від інфляції за період з 01.05.2024 по 01.08.2024 включно.
Розглянувши подану заяву з доданими до неї документами, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у видачі судового наказу з врахуванням наступного.
Згідно з п. 1 ч. 1, ч. 2, 4 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку, зокрема, наказного провадження.
Наказне провадження призначене для розгляду справ за заявами про стягнення грошових сум незначного розміру, щодо яких відсутній спір або про його наявність заявнику невідомо.
Умови, за яких суд має право розглядати вимоги про стягнення грошових сум у наказному провадженні, а справи - у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Підстави та порядок видачі судового наказу врегульовано положеннями Розділу ІІ ГПК України.
Згідно зі ст. 147 ГПК України судовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог, передбачених статтею 148 цього Кодексу. Із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги. Заявником та боржником в наказному провадженні можуть бути юридичні особи та фізичні особи-підприємці.
Виходячи з загальних засад наказного провадження та встановленого порядку розгляду заяви про видачу судового наказу, наказне провадження у господарському судочинстві забезпечує можливість стягнення грошової заборгованості, наявність та безспірність якої підтверджується доданими до заяви документами.
Відповідно до ч. 1 ст. 148 ГПК України судовий наказ може бути видано тільки за вимогами про стягнення грошової заборгованості за договором, укладеним у письмовій (в тому числі електронній) формі, якщо сума вимоги не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до частин 1, 2 статті 152 ГПК України, суддя відмовляє у видачі судового наказу, якщо: 1) заяву подано з порушеннями вимог статті 150 цього Кодексу; 2) заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано; 3) заявлено вимогу, яка не відповідає вимогам статті 148 цього Кодексу; 4) наявні обставини, зазначені у частині першій статті 175 цього Кодексу; 5) з моменту виникнення права вимоги пройшов строк, який перевищує позовну давність, встановлену законом для такої вимоги, або пройшов строк, встановлений законом для пред`явлення позову в суд за такою вимогою; 6) судом раніше виданий судовий наказ за тими самими вимогами, за якими заявник просить видати судовий наказ; 7) судом раніше відмовлено у видачі судового наказу з підстав, передбачених пунктами 3-6 цієї частини; 8) із поданої заяви не вбачається виникнення або порушення права грошової вимоги, за якою заявником подано заяву про видачу судового наказу.
Про відмову у видачі судового наказу суддя постановляє ухвалу не пізніше десяти днів з дня надходження до суду заяви про видачу судового наказу.
Грошовим, за змістом статей 524, 533-535, 625 ЦК України, є виражене в грошових одиницях (національній валюті України чи в грошовому еквіваленті в іноземній валюті) зобов`язання сплатити гроші на користь іншої сторони, яка, відповідно, має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Грошовим слід вважати будь-яке зобов`язання, що складається в тому числі з правовідношення, за яким праву кредитора вимагати від боржника виконання певних дій кореспондує обов`язок боржника сплатити гроші на користь кредитора. Зокрема, грошовим зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона зобов`язана оплатити поставлену продукцію, виконану роботу чи надану послугу в грошах, а друга сторона вправі вимагати від першої відповідної оплати, тобто в якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору.
Частиною 1 статті 91 ГПК України передбачено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Судом звертається увага, що відповідно до статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти.
Згідно статті 626 Цивільного кодексу України (надалі в тексті ЦК України) договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цвіль-них прав та обов`язків.
Частиною 7 статті 179 Господарського кодексу України (надалі в тексті ГК України) вста-новлено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодек-сом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-пра-вовими актами щодо окремих видів договорів.
Відповідно до статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Як вбачається з матеріалів справи на підтвердження існування заборгованості, стягнути яку просить заявник подано Протокол №9 від 11.01.2022 загальних зборів ОСББ "Софія-Агрономічне" та Протокол №10 від 14.10.2023 загальних зборів ОСББ "Софія-Агрономічне".
Судом звертається увага, що протоколами затверджено лише розміри внесків власників житлових приміщень для міжповерхових комор/приміщень, для комерційних приміщень, для підвальних комор та нежитлових приміщень за 1кв.м.
З огляду на викладене, судом констатується, що надані до матеріалів заяви протоколи не свідчать про виникнення грошового зобов`язання між позивачем та відповідачем.
Оскільки стягувачем до заяви не надано належних та достатніх доказів на підтвердження виникнення у останнього права грошової вимоги до ТОВ "БК Альфа", у видачі судового наказу суд відмовляє.
Відповідно до ч. 1 ст. 153 ГПК України відмова у видачі судового наказу з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 8, 9 частини першої статті 152 цього Кодексу, не є перешкодою для повторного звернення з такою самою заявою в порядку, встановленому цим розділом, після усунення її недоліків.
Разом з цим, суд зазначає, що у разі відмови у видачі судового наказу або в разі скасування судового наказу внесена сума судового збору стягувачу не повертається. У разі пред`явлення стягувачем позову до боржника у порядку позовного провадження сума судового збору, сплаченого за подання заяви про видачу судового наказу, зараховується до суми судового збору, встановленої за подання позовної заяви (ст. 151 ГПК України).
Керуючись статтями 152, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У заяві Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Софія - Агрономічне" до боржника - ТОВ "БК Альфа" про видачу судового наказу за вимогою про стягнення боргу за надані послуги з управління багатоквартирним будинком в сумі 6526,48грн. за період з 01.05.2023 по 01.08.2024, 120,48грн. 3% річних за період з 01.05.2024 по 01.08.2024 включно, 291,52грн. втрат від інфляції за період з 01.05.2024 по 01.08.2024 включно відмовити.
Ухвала набирає законної сили 11.10.2024 та може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку та строки визначені ст.256, 257 ГПК України.
СуддяМ.Є. Муха
Віддруковано 2 примірник: 1 - до справи, 2 - боржнику (м.Хмельницький, вул. Петра Болбочана, 3/1, приміщення 4А).
Заявнику направлено до Електронного кабінету в підсистемі Електронний суд ЄСІТС
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2024 |
Оприлюднено | 14.10.2024 |
Номер документу | 122240089 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Муха М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні