Справа № 570/2336/24
Номер провадження 2/570/930/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2024 року м.Рівне
Рівненський районнийсуд Рівненськоїобласті в особісудді Гладишевої Х.В.
за участю секретаря судового засідання Ганцева В.В.,
позивач - не з`явився,
представник позивача не з`явився,
представник відповідача - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського районного суду Рівненської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання права на нерухоме майно, -
в с т а н о в и в :
15 травня 2024 року до Рівненського районного суду Рівненської області звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовною заявою до Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області (далі - відповідач) про визнання права на нерухоме майно.
Короткий зміст заяв по суті справи. Аргументи учасників справи.
У позовній заяві позивач просить визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) розміром 1,51 умовних кадастрових гектари в межах території Зорянської об?єднаної територіальної громади Рівненського району Рівненської області в порядку паювання земель, що перебували в колективній власності агрофірми «Зоря», та зобов?язати Зорянську сільську раду Рівненського району Рівненської області виділити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , земельну частку (пай) розміром 1,51 умовних кадастрових гектари в межах території Зорянської об?єднаної територіальної громади Рівненського району Рівненської області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що за час своєї трудової діяльності працював в тому числі, але не виключно, в колгоспі «Зоря комунізму» (правонаступником якого є ПрАТ Агрофірма «Зоря ім. Плютинського»), що підтверджується трудовою книжкою, виданою на його ім?я. Вказує, що згідно записам трудової книжки він прийнятий в члени колгоспу 12 квітня 1977 року. Стверджує, що 30 липня 1996 року був звільнений з роботи по переводу в ОП Санаторій «Червона калина», залишаючись членом агрофірми, що підтверджується відповідним записом в трудовій книжці. Колгосп «Зоря комунізму» у процесі своєї діяльності реформувалося, в кінцевому результаті було перейменовано в ПрАТ Агрофірма «Зоря ім. Плютинського», що підтверджується довідкою N? 149 від 10 квітня 2014 року.
Зазначає, що відповідно до розпорядження Рівненської держадміністрації Ради народних депутатів від 08 травня 1997 року № 325 агрофірмі «Зоря» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва було передано земельні ділянки загальною площею 4183,1 га. Одночасно даним рішенням вирішено видати державний акт на право колективної власності на землю серії РВ № 00032. Однак при виготовленні державного акту серії РВ №00032 від 09 червня 1997 року, до списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства, який додається до вищевказаного державного акту, з якихось причин його включено не було. Позивач зазначає, що не отримував сертифікат на право на земельну частку (пай), а в подальшому не отримував державний акт на право приватної власності на землю, однак вважає себе таким, що не втратив право на отримання земельної частки (паю), оскільки був членом колгоспу, заяви про вихід із членства ніколи не подавав. Позивач пояснює, що він неодноразово звертався як до уповноважених осіб агрофірми «Зоря» так і до уповноважених осіб сільської ради, однак з різних причин розгляд питання про виділення земельної частки (паю) відкладалося. Враховуючи вищевикладене, для захисту своїх прав він вирішив звернутися до суду.
Відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Рівненського районного суду Рівненської області від 16 травня 2024 року позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків заяви.
Ухвалою Рівненського районного суду Рівненської області від 10 червня 2024 року відкрито провадження у даній справі та постановлено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання з участю учасників справи на 08:30 год. 11 липня 2024 року.
11 липня 2024 року розгляд справи відкладено на 12:30 год. 31 липня 2024 року.
31 липня 2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 09:00 год. 23 серпня 2024 року.
23 серпня 2024 року розгляд справи відкладено на 10:00 год. 02 жовтня 2024 року.
У судове засідання 02 жовтня 2024 року сторони не з`явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи. При цьому, позивач подав 02 жовтня 2024 року через канцелярію суду клопотання, в якому просив судовий розгляд даної справи провести без участі позивача та його представника, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, судові витрати просив залишити за позивачем. Представник відповідача у поданій 25 вересня 2024 року до суду заяві просив здійснити розгляд справи без участі представника Зорянської сільської ради, позовні вимоги визнав повністю.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вказане, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Судом встановлено, що 12 квітня 1977 року ОСОБА_1 був прийнятий у члени колгоспу «Зоря комунізму» (протокол №20 від 18 квітня 1977 року), правонаступником якого є агрофірма «Зоря», яку 31.12.1997 року перейменовано загальними зборами на ЗАТ АПК «Зоря». В подальшому відповідно до протоколу №3 від 04.06.2009 року ЗАТ АПК «Зоря» загальними зборами акціонерів перейменовано на Приватне акціонерне товариство «Агропромислова корпорація «Зоря» з 17.08.2009 року згідно свідоцтва про державну реєстрацію. 11 жовтня 2010 року ПрАТ АПК «Зоря» перейменовано на ПрАТ Агрофірма «Зоря ім.Плютинського» згідно свідоцтва про державну реєстрацію.
З 12 квітня 1977 року до 30 липня 1996 року ОСОБА_1 працював на різних посадах указаного сільськогосподарського підприємства. 30 липня 1996 року був звільнений з роботи по переводу в ОП Санаторій «Червона калина», залишаючись членом агрофірми, що підтверджується відповідним записом в трудовій книжці, протокол №22 від 30 липня 1996 року.
Крім цього, згідно довідки № 187 від 14.02.2014 року, виданої ПрАТ Агрофірма «Зоря ім.Плютинського», ОСОБА_1 перебував членом колгоспу «Зоря комунізму» з 12.04.1977 року до 30.07.1994 року.
Відповідно до Державного акту на право колективної власності на землю серії РВ 00032 від 09 червня 1997 року, виданого на підставі розпорядження Рівненської районної державної адміністрації від 08 травня 1997 року №325, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 24, агрофірмі «Зоря», передано у колективну власність 4183,1 гектарів землі в межах згідно з планом, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва
Однак, до списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства (Додаток №1), який додається до вищевказаного державного акта, ОСОБА_1 включено не було.
Згідно відповіді голови комісії по паюванню Парфенюк О.М. №21 від 15.10.2014 року, ОСОБА_1 дійсно належить майновий пай у агрофірмі «Зоря» Рівненського району Рівненської області у сумі 2905 грн. 37 коп. згідно особового рахунку пайового фонду пайовика №61.
Відповідно до довідки, виданої ОСОБА_1 виконавчим комітетом Зорянської сільської ради, середній розмір земельної частки (паю) по агрофірмі «Зоря» становить 1,51 умовних кадастрових гектара, заперечень щодо виділення земельного паю не мають.
З відповіді на запит адвоката Чоланюка С.Ю. № 29-17-0.2-3071/2-24 від 04 червня 2024 року, наданої Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області вбачається, що відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), відсутня інформація щодо реєстрації та видачі громадянину ОСОБА_1 сертифіката на право на земельну частку (пай) на території с.Зоря Рівненського району Рівненської області.
Згідно відомостей Єдиного державногореєстру підприємствта організаційУкраїни Приватне акціонерне товариство агрофірма "Зоря ім. Плютинського" (код ЄДРПОУ 25319777) припинило свою діяльність 20.03.2017 року у зв`язку з визнанням його банкрутом.
Норми права, які підлягають застосуванню при вирішенні спору та мотиви, з яких виходить суд при ухваленні рішення.
Частиною другою статті 14 Конституції України визначено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до пункту 1 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» (далі Указу) паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі, створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.
Право на земельну частку (пай) згідно з пункту 2 цього Указу мають члени сільськогосподарського підприємства, кооперативу, акціонерного товариства, у тому числі, пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю.
Згідно з частиною дев`ятою статті 5 ЗК України 1990 року (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомою статті 6 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 22 ЗК України 1990 року (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) право власності на землю виникає після одержання документа, що посвідчує це право.
У частині другій статті 23 ЗК України 1990 року (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, що державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян. До державного акта додається список цих громадян.
Отже, право особи на земельну частку (пай) виникає за наявності трьох умов: одержання КСП державного акта на право колективної власності на землю, перебування такої особи в членах КСП на час передачі державного акта та включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до роз`яснень, наведених в пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК , у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Отже, громадянин, якого помилково (безпідставно) не внесено до списку - додатка до державного акта на право колективної власності на землю чи виключено з нього, має до проведення розпаювання і видачі сертифікатів звернутися до загальних зборів членів КСП з питанням щодо внесення його до списку. Якщо землі вже розпайовані, то за згодою всіх власників сертифікатів має бути проведено перепаювання; у разі ж недосягнення згоди спір розглядається в судовому порядку.
У такому разі особа має звернутися до суду з позовом про визнання її права на земельну частку (пай) в КСП.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи ОСОБА_1 на момент одержання агрофірмою «Зоря» Державного акту на право колективної власності на землю РВ №00032 09 червня 1997 року був членом цього колективного сільськогосподарського підприємства, а тому мав право на земельну частку (пай). Не внесення позивача ОСОБА_1 до списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства (Додаток №1), що додається до державного акту на право власності на землю, не може позбавляти його права на земельну ділянку.
Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження виключення ОСОБА_1 з членів агрофірми «Зоря» на момент видачі останній Державного акту на право колективної власності на землю 09.06.1997 року. Заяви про вихід із членів агрофірми «Зоря» позивач не подавав. Згідно ст. 5 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство", членство в підприємстві ґрунтується на праві добровільного вступу до членів підприємства і безперешкодного виходу із складу його членів.
У зв`язку з наведеним, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, оскільки позивач мав право на земельну часку (пай), однак він не був включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю та сертифікат на право на земельну частку (пай) не отримав, що вказує про порушення його прав та необхідність їх захисту.
Виходячи з того, що з часу виникнення спірних правовідносин минув тривалий час, на момент розгляду справи Приватне акціонерне товариство агрофірма "Зоря ім. Плютинського" припинило свою діяльність, враховуючи неможливість захистити порушене право позивача в інший спосіб, визнання позову відповідачем, належним способом захисту прав позивача буде прийняття рішення про визнання за ним права на земельну частку (пай) розміром 1,51 умовних кадастрових гектари в межах території Зорянської об?єднаної територіальної громади Рівненського району Рівненської області в порядку паювання земель, що перебували в колективній власності агрофірми «Зоря», та зобов?язання Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області виділити ОСОБА_1 земельну частку (пай) розміром 1,51 умовних кадастрових гектари в межах території Зорянської об?єднаної територіальної громади Рівненського району Рівненської області.
Розподіл судових витрат між сторонами.
Зважаючи на те, що позивач у позовній заяві не просить покласти судові витрати на відповідача, суд залишає судові витрати, які складаються із судового збору за позивачем.
Керуючись ст.ст.12, 13, 76-81, 247, 258, 259, 264, 265, 268, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання права на нерухоме майно задоволити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) розміром 1,51 умовних кадастрових гектари в межах території Зорянської об?єднаної територіальної громади Рівненського району Рівненської області в порядку паювання земель, що перебували в колективній власності агрофірми «Зоря», та зобов?язати Зорянську сільську раду Рівненського району Рівненської області виділити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , земельну частку (пай) розміром 1,51 умовних кадастрових гектари в межах території Зорянської об?єднаної територіальної громади Рівненського району Рівненської області.
На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ;
відповідач: Зорянська сільська рада Рівненського району Рівненської області, ЄДРПОУ 04387220, місцезнаходження: пл. Володимира Плютинського, 1 с.Зоря Рівненського району Рівненької області.
Повне рішення суду складено 11 жовтня 2024 року.
Суддя Гладишева Х.В.
Суд | Рівненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 14.10.2024 |
Номер документу | 122247639 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Рівненський районний суд Рівненської області
Гладишева Х.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні