Рішення
від 25.09.2024 по справі 296/13085/23
КОРОЛЬОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЖИТОМИРА

Справа № 296/13085/23

2/296/146/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(повний текст)

25 вересня 2024 року м.Житомир

Корольовський районний суд м.Житомира у складі:

головуючої судді - Петровської М.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Дзюман О.І.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Підприємства облспоживспілки "Житомирський кооперативний ринок" про стягнення заборгованості по невиплаченій заробітній платі та стягнення моральної шкоди,

встановив:

ОСОБА_3 , в інтересах якого діє адвокат Сірач Володимир Сергійович, звернувся до Корольовського районного суду м.Житомира через підсистему "Електронний суд" із позовною заявою, відповідно до змісту якої просить:

- cтягнути з Підприємства облспоживспілки "Житомирський кооперативний ринок" (м.Житомир, м-н Житній Ринок, 2, код за ЄДРПОУ 01559123) на користь ОСОБА_3 (ІНПП НОМЕР_1 ) невиплачений середній заробіток за період з 19.07.2022 по 12.12.2023, та середній заробіток за час затримки розрахунку в розмірі 479 648 (чотириста сімдесят дев`ять тисяч шістсот сорок вісім) грн 67 коп;

- cтягнути з Підприємства облспоживспілки "Житомирський кооперативний ринок" (м.Житомир, м-н Житній Ринок, 2, код за ЄДРПОУ 01559123) на користь ОСОБА_3 (ІНПП НОМЕР_1 ) моральну шкоду в розмірі 30 000,00 грн.

В обгрунтування позову зазначає, що працював з 1998 року у ПО «Житомирський кооперативний ринок», а з 04.01.2011 - на посаді заступника директора підприємства.12.12.2023 був звільнений з займаної посади за п.1 ст.36 КЗпП України на підставі наказу №26 від 12.12.2023, однак з ним не було проведено повного розрахунку та не виплачено заборгованість по заробітній платі за період липень 2022 - грудень 2023 року. Так, з 24 березня 2022 року ОСОБА_3 був зарахований до ДУК «Соколи полісся». 27.03.2022 підписав контракт добровольця територіальної оборони строком на три роки. З того часу на постійній основі залучений до виконання службових обов`язків на безоплатній основі. Починаючи з 19.07.2022 відповідач припинив нараховувати та виплачувати середній заробіток, посилаючись на зміни до ч.3 ст.119 КЗпП України. Разом з тим, з моменту укладення контракту добровольця територіальної оборони та набуття статусу добровольця добровольчих формувань територіальних громад, що передбачає виконання державних та громадських обов`язків у співпраці з військовими частинами Сил територіальної оборони Збройних Сил, позивач набув право, на підставі ч.1 ст.119 КЗпП України, на збереження за ним за місцем роботи середнього заробітку. Також, відповідач своїми діями в порушення строків проведення виплат заробітної плати та повного розрахунку допустив порушення трудових прав, як наслідок позивач був тривалий час позбавлений можливості отримати належну заробітну плату та розпоряджатися нею на власний розсуд, що призвело до втрати нормальних зв`язків і вимагало додаткових зусиль для організації свого життя, спричинило душевні страждання. Моральну шкоду оцінює в сумі 30 000 грн.

Ухвалою судді Корольовського районного суду м.Житомира у даній справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження із проведенням підготовчого засідання та повідомленням сторін.

31 січня 2024 року на адресу суду від представника відповідача Підприємства облспоживспілки "Житомирський кооперативний ринок" адвоката Арапова О.О. надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування поданого відзиву представник відповідача зазначив, що у зв`язку з набранням 19.07.2022 чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», ПО «Житомирський кооперативний ринок» 19.07.2022 видано наказ за № 45-Г (п.3), відповідно до якого з 19.07.2022 збереження середнього заробітку добровольцю ДФ ЖМТГ №-1 ДУК «Соколи Полісся» ОСОБА_3 буде проводитись в разі отримання підприємством довідки з ДУК «Соколи Полісся» про виконання завдань оборони саме в робочий час працівника ОСОБА_3 із зазначенням конкретного часу виконання таких завдань, згідно з графіками чергувань чи іншими документами, засвідченими керівниками ТРО. Від ОСОБА_3 з 29.03.2022 ПО «Житомирський кооперативний ринок» отримано лише копію відповідного контракту та копію посвідчення добровольця. Будь-яких інших документів, які підтверджують залучення ОСОБА_3 до виконання завдань з територіальної оборони саме у робочий час, за період, починаючи з 29.03.2022, останнім надано не було. Частиною першою статті 119 КЗпП чітко визначено збереження згаданих гарантій саме на час виконання державних та/або громадських обов`язків, якщо за чинним законодавством України ці обов`язки можуть здійснюватись у робочий час. Отже, роботодавець вправі вимагати від добровольця члена ДФТГ підтвердження того, що виконання поставлених командиром завдань здійснюється у робочий час. Робочий час працівників адміністрації ПО «Житомирський кооперативний ринок» чітко регламентований внутрішніми розпорядчими актами та встановлений у чіткій відповідності до вимог та положень КЗПП. Інший час є позаробочим та нарахування заробітної платні за вказаний час не проводиться.

Відповідно до Положення про ДФТГ, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2021 № 1449, саме командири ДФТГ мають здійснювати, в т.ч. і на вимогу добровольця чи його роботодавця, підтвердження виконання поставлених командиром завдань територіальної оборони у робочий час. Форма такого підтвердження не визначена законодавством, тож командир може здійснювати підтвердження будь-якими належним чином засвідченими документами, які в достатній мірі вказують на залучення добровольця до виконання завдань територіальної оборони в його робочі (згідно визначеного роботодавцем режиму) дні.

Підприємство неодноразово самостійно зверталось до ДФТГ ДУК «Соколи Полісся» та позивача з метою отримання будь-яких офіційних, достатніх та достовірних підтверджень несення останнім служби взагалі та несення її саме у робочий час, а саме графіків чергувань, постових відомостей, наказів тощо, проте позивачем та ДФТГ ДУК «Соколи Полісся» надавались лише декілька довідок щодо того, що ОСОБА_3 несе службу в складі наведеного утворення на постійній основі, без деталізації безпосередніх дат, часу несення ним служби, періодичності тощо.

За результатами проведеної перевірки, оформленої Актом №ЦЗ/ЖТ/24375/042 від 26.09.2023 Центрально-Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці, не встановлено порушень в діяльності ПО «Житомирський кооперативний ринок» в частині правильності нарахування ОСОБА_3 та виплати заробітної плати в період з 19.07.2022 по час перевірки.

Окрім того, позивач просить суд стягнути з відповідача середній заробіток за період з 19.07.2022 по 12.12.2023, а саме за 428 дні, однак середній заробіток повинен нараховуватись лише за конкретні дні несення служби під час саме робочого часу підприємства, а не за всі дні. Також, в період з 28.11.2022 по 07.12.2022 ОСОБА_3 перебував на офіційному лікарняному та його оплата, починаючи з 6-го дня лікарняного, повинна здійснюватися за рахунок Фонду соціального страхування, а не роботодавця.

Щодо стягнення моральної шкоди, то її заподіяння не обгрунтовано доказово.

12.02.2024 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій акцентував увагу на тому, що вимоги відповідача надати не передбачений будь-яким діючим нормативно-правовим актом документ на підтвердження виконання поставлених керівництвом ДФТГ завдань у робочий час шляхом надання графіків чергування, постових відомостей, наказів тощо суперечать приписам КЗпП України.

16.02.2024 від представника відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, зміст яких зводиться до викладеної позиції у відзиві на позовну заяву. Додатково зазначив, що специфіка служби представників добровольчих формувань територіальних громад не передбачає постійного залучення громадян до виконання обов`язків за укладеним контрактом. У поданих позивачем документах не надано жодного обгрунтування, які саме невідкладні на нагальні потреби існували щодо необхідності виконання ОСОБА_3 завдань територіальної оборони в складі добровольчого формування територіальної громади у період з 19.07.2022 постійно, що може розцінюватись як «цілодобово», в той час, як Житомирська область, виключно на території якої виконуються будь-які функції ДФТГ ДУК «Соколи Полісся», починаючи з червня 2022 року не є територією, на якій ведуться бойові дії, не є суміжною до областей, на яких проводяться бойові дії.

Ухвалами суду від 18.03.2024, постановленими без виходу суду до нарадчої кімнати, у задоволенні клопотання представника позивача про допит свідків відмовлено та закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні 25 вересня 2024 року представник позивача підтримав позов з підстав, викладених у ньому та у відповіді на відзив, просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відповідь на відзив.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 працював з 04.08.1998, а з 04.01.2011 на посаді заступника директора, на Підприємстві облспоживспілки "Житомирський кооперативний ринок", та 12.12.2023 звільнений з займаної посади на підставі п.1 ст.36 КЗпП України згідно наказу директора ПО "Житомирський кооперативний ринок" №26-к від 12.12.2023, що підтверджується копією трудової книжки НОМЕР_2 та копією наказу № 26-к.

27.03.2022 ОСОБА_3 (Доброволець) підписано контракт добровольця територіальної оборони, укладений з командиром добровольчого формування Житомирської міської територіальної громади № 1 «Соколи Полісся» ОСОБА_4 (Командир), згідно умов якого, зокрема:

- Доброволець бере на себе зобов`язання виконувати завдання територіальної оборони в межах відповідної територіальної громади протягом строку дії контракту відповідно до вимог Закону України «Про основи національного спротиву», Положення та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють порядок діяльності добровольчих формувань територіальних громад (п.1);

- на Добровольця поширюються: гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальнийі правовийзахист військовослужбовцівта членівїх сімей» та ст.119 КЗпП України; дія статутів Збройних Сил України (п.п.2,3).

Контракт укладено на три роки та він набрав чинності з 28.03.2022.

Згідно відомостей форми ОК-5 стосовно ОСОБА_3 та довідки про його заробітну плату № 158 від 29.09.2022, останній, починаючи з 01.08.2022 по 12.12.2023 не отримував заробітну плату від Підприємства облспоживспілки "Житомирський кооперативний ринок".

У відповідності до листа Підприємства облспоживспілки "Житомирський кооперативний ринок" № 78 від 05.09.2023, позивача поінформовано, що ч.1 ст.119 КЗпП України чітко визначено збереження гарантій саме на час виконання державних та /або громадських обов`язків, якщо за чинним законодавством України ці обов`язки можуть здійснюватись у робочий час. Підприємством, з метою отримання документів, які в достатній мірі підтверджують залучення ОСОБА_3 до виконання завдань територіальної оборони в робочі дні, спрямовано запити на адресу останнього та Добровольчого формування «Соколи Полісся», однак у відповідь таких документів надано не було. Враховуючи зазначене, підстави для здійснення нарахування заробітної плати з серпня 2022 року по липень 2023 року відсутні.

За змістом листа командира в/ч НОМЕР_3 вих.№ 218 від 14.09.2023, адресованого директору Підприємства облспоживспілки "Житомирський кооперативний ринок", законодавством не визначено форму, за якою командири ДФТГ мають підтвердити, що завдання тероборони працівник виконує в його робочий час, тому командир може поінформувати, що доброволець залучений до виконання завдань тероборони будь-якими документами, які засвідчені належним чином. Законодавством не передбачено надання постових відомостей, бойових розпоряджень чи будь-яких інших документів щодо залучення добровольця до виконання обов`язків для нарахування їм середнього заробітку за місцем роботи. Отже, для такого нарахування достатньо довідки про залучення добровольця до виконання державних/громадських обов`язків за підписом командира з печаткою підрозділу, яка щомісячно надається на адресу підприємства. На запити підприємства неодноразово надавались листи та довідки про залучення ОСОБА_3 до виконання службових обов`язків на безоплатній основі як в робочий так і позаробочий час згідно наказів командира ДУК «Соколи Полісся».

Згідно довідки командира в/ч НОМЕР_3 вих.№ 283 від 01.12.2023, ОСОБА_3 за період дії контракту постійно залучений до виконання службових обов`язків на безоплатній основі по охороні та обороні ввірених об`єктів як в робочий, так і позаробочий час по 01.12.2023 включно. До виконання поставлених бойових завдань відноситься сумлінно. З 27.03.2022 по 01.12.2023 грошового забезпечення від ЗСУ не отримував.

Оскільки, на думку позивача, з ним не проведено повний розрахунок, останній звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другоїстатті 24 Закону України «Про основи національного спротиву»на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбаченіЗаконом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». На членів добровольчих формувань територіальних громад, які беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, поширюються гарантії соціального захисту, передбаченіЗаконом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно з пунктом 16 Положення про добровольчі формування територіальних громад, затвердженого постановою Кабміну від 29 грудня 2021 року № 1449 (далі -Положення № 1449), членом добровольчого формування може бути громадянин України віком від 18 років, який проживає на території громади, де діє добровольче формування, пройшов медичний, професійний та психологічний відбір (перевірку) і уклав контракт добровольця територіальної оборони.

Відповідно до пункту 21 Положення № 1449 контракт добровольця територіальної оборони укладається між командиром добровольчого формування та особою, яка подала заяву щодо членства в добровольчому формуванні. Такі особи укладають контракт добровольця територіальної оборони строком на три роки. Форма контракту добровольця територіальної оборони затверджується Міноборони.

Наказом Міністерства оборони України від 07 березня 2022 року № 84 «Про затвердження форми контракту добровольця територіальної оборони та посвідчення добровольця територіальної оборони», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 07 березня 2022 року № 307/37643 затверджено форму контракту добровольця територіальної оборони (далі - контракт).

У преамбулі форми контракту зазначено, що командир з одного боку, адоброволець з іншого боку, на добровільній основі, на час виконання державних та/або громадських обов`язків, перебуваючи під захистом держави, маючи усі права, свободи, гарантії, закріпленіКонституцією України,КЗпП України, відповідно доЗакону України від 27 січня 2022 року № 2024-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення завдань та основ підготовки і ведення національного спротиву»та Положення № 1449, уклали контракт добровольця територіальної оборони.

Згідно з пунктом 3 форми контракту на добровольця, який уклав цей контракт, поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбаченіЗаконом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»тастатті 119 КЗпП України.

Відповідно до частини першоїстатті 119 КЗпП Українина час виконання державних або громадських обов`язків, якщо за чинним законодавством України ці обов`язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Встановлено, що ОСОБА_3 є добровольцем ДФТГ «Соколи Полісся», яке не є військовим формуванням ЗСУ.

Стаття 1 Закону України від 16 липня 2021 року № 1702 «Про основи національного спротиву»містить визначення таких термінів: територіальна оборона, доброволець Сил територіальної оборони Збройних Сил України, добровольче формування територіальної громади.

Отже, на громадян України, зарахованих до складу добровольчих формувань територіальних громад, під час участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони поширюється дія статутів Збройних Сил України. На членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбаченіЗаконом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Законом України від 01 липня 2022 року № 2352 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин»внесено зміни, зокрема доКЗпП України.

НормиЗакону України від 01 липня 2022 року № 2352 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин»та Форми контракту не містять змін у правовому регулюванні соціального і правового становища членів ДФТГ, зокрема, і в частині збереження за ними середнього заробітку, законодавчих підстав для припинення виплати збереженого середнього заробітку зазначеним категоріям працівників не вбачається.

Частиною першоюстатті 119 КЗпП Україничітко визначено збереження згаданих гарантій саме на час виконання державних та/або громадських обов`язків, якщо за чинним законодавством України ці обов`язки можуть виконуватись у робочий час.

Відповідно до пункту 3 Положення № 1449 командир добровольчого формування є відповідальним за його діяльність, визначає завдання членам добровольчого формування з урахуванням їх спроможностей. Також до функцій командира ДФТГ належить контроль за додержанням умов контракту та припинення контракту у разі порушення добровольцем його умов (пункт 23 Положення № 1449).

Таким чином, саме командири ДФТГ мають здійснювати, зокрема і на вимогу добровольця чи його роботодавця, підтвердження виконання поставлених командиром завдань територіальної оборони у робочий час. Форма такого підтвердження не визначена законодавством, тож командир може здійснювати підтвердження будь-якими належним чином засвідченими документами, які в достатній мірі вказують на залучення добровольця до виконання завдань територіальної оборони в його робочі (згідно визначеного роботодавцем режиму) дні.

Залучення до такого добровольчого формування не є військовою службою, однак укладання такого контракту слід розглядати, як один із способів виконання громадянином України свого конституційного обов`язку щодо захисту незалежності та територіальної цілісності України.

З аналізу зазначених вище норм права, слід дійти висновку про те, що, оскількипрацівник, залучений до добровольчого формування територіальної громади,виконує державні або громадські обов`язки у робочий час, то, згідно з положеннямчастини першоїстатті 119 КЗпП України, такому працівнику гарантується збереження місця роботи (посади) ісереднього заробітку.

До таких висновків дійшов Верховний Суд у постанові 25 липня 2024 року в справі № 588/609/23 (провадження № 61-2207св24), у постанові від 28 серпня 2024 року у справі № 331/2722/23.

Отже, хоча форма підтвердження виконання поставлених командиром завдань територіальної оборони у робочий час і не визначена законодавством, однак таке підтвердження має здійснюватись документами, які в достатній мірі вказують на залучення добровольця до виконання завдань територіальної оборони в його робочі (згідно визначеного роботодавцем режиму) дні.

Як свідчить судова практика з розгляду подібних справ, таким документом може бути, зокрема: довідка із графіками чергувань добровольця (із зазначенням в ній календарних дат і час (годин) виконання службових обов`язків) (справа № 588/609/23, справа № 363/4267/22, №205/438/23 тощо).

З матеріалів справи встановлено, що Підприємство облспоживспілки "Житомирський кооперативний ринок" неодноразово зверталось із запитами як до ОСОБА_3 , так і до ДФТГ «Добровольчий Український Корпус» «Соколи Полісся» ТРО», Комендатури Житомирського гарнізону (листи від 06.08.2022, від 08.09.2022, від 08.09.2023, від 15.09.2022, від 13.10.2023), в яких просило надати документи, які підтверджують виконання ОСОБА_5 поставлених командиром ДФ ЖМТГ № 1 ДУК «Соколи Полісся» ТРО» завдань територіальної оборони саме у робочий час: в робочі дні та робочі години часу відповідно до режиму роботи підприємства за спірний період (витяги з графіку несення служби, накази, тощо), оскільки з отриманих довідок, в яких вказано, що ОСОБА_3 постійно залучений до виконання службових обов`язків на безоплатній основі по охороні та обороні ввірених об`єктів як в робочий, так і позаробочий час, неможливо визначити, коли особа була залучена в робочий та позаробочий час.

Однак, будь-яких документів, які б в достатній мірі вказували на залучення позивача до виконання завдань територіальної оборони в його робочі (згідно визначеного роботодавцем режиму) дні, надано не було, і такі відсутні в матеріалах справи. Клопотань представником позивача щодо витребування такої інформації в ході розгляду справи заявлено не було.

Відсутність таких документів викликає обгрунтований сумнів у достовірності відомостей, вказаних в листі командира в/ч НОМЕР_3 вих.№ 218 від 14.09.2023 та довідці командира в/ч НОМЕР_3 вих.№ 283 від 01.12.2023, в частині постійного залучення до виконання службових обов`язків на безоплатній основі по охороні та обороні ввірених об`єктів як в робочий, так і позаробочий час, оскільки зі змісту даних документів випливає, що ОСОБА_3 виконував такі обов`язки безперервно та цілодобово у робочі, вихідні дні, в тому числі у спірний період з серпня 2022 року по грудень 2023 року, що є неможливим.

Слід зазначити, що таке надмірно узагальнене формулювання «постійно залучений до виконання службових обов`язків на безоплатній основі по охороні та обороні ввірених об`єктів як в робочий, так і позаробочий час» не підтверджує в достатній мірі факт залучення ОСОБА_5 до виконання завдань територіальної оборони в його робочі (згідно визначеного роботодавцем режиму) дні в період з серпня 2022 року по грудень 2023 року.

За відсутності інформації про періодичність залучення працівника як добровольця добровольчого формування територіальної громади до виконання у робочий час державних або громадських обов`язків, яка також не була надана керівництву підприємства за його запитами, відсутні підстави для cтягнення з Підприємства облспоживспілки "Житомирський кооперативний ринок" на користь ОСОБА_3 середнього заробітку за період з 19.07.2022 по 12.12.2023, та середнього заробітку за час затримки розрахунку в розмірі 479648 грн 67 коп.

У зв`язку із відмовою у задоволенні позову в наведеній частині, також не підлягає до задоволення і похідна вимога про відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення строків проведення виплат заробітної плати та повного розрахунку з позивачем.

Враховуючи наведене, у позові ОСОБА_3 слід відмовити в повному обсязі.

Керуючись статтями 141, 247, 258, 259, 263-265, 268, 352 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

У задоволенні позову ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Підприємства облспоживспілки "Житомирський кооперативний ринок" (10030, м.Житомир, майдан Житній Ринок, 2, код ЄДРПОУ 01559123) про стягнення заборгованості по невиплаченій заробітній платі та стягнення моральної шкоди, - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено: 14.10.2024.

Суддя М. В. Петровська

СудКорольовський районний суд м. Житомира
Дата ухвалення рішення25.09.2024
Оприлюднено15.10.2024
Номер документу122257656
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати