Справа № 700/595/24
Провадження № 2/700/312/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2024 року Лисянський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді: Пічкур С.Д.,
за участю секретаря судового засідання: Нетребенко В.О.,
прокурора: Прудиуса В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, в залі суду в смт. Лисянка Черкаської області цивільну справу за позовом керівника Звенигородської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, спорту Звенигородської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням,
установив:
Керівник Звенигородської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, спорту Звенигородської районної державної адміністрації звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 23.08.2023 вироком Черкаського апеляційного суду у справі №700/403/18, який залишено без змін постановою Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 18.04.2024, ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.366, ч.3 ст.191 КК України. Судове рішення набрало законної сили 07.03.2024.
В добровільному порядку ОСОБА_1 не відшкодувала завдані збитки, про які їй було відомо, оскільки розмір спричиненої нею шкоди вказано у вироку суду. Питання стягнення шкоди, заподіяної ОСОБА_1 у сумі 132 569,98 грн. вироком суду у справі не вирішено. Розрахунок суми, що підлягає стягненню, повністю відповідає сумі вказаній у вироку суду та становить 132 569,98 грн. Враховуючи те, що органом, уповноваженим на захист інтересів держави у спірних правовідносинах - відділом освіти, охорони здоров`я, культури, спорту Звенигородської районної державної адміністрації, не вжито заходів, спрямованих на відшкодування відповідачем коштів, завданих кримінальним правопорушенням у прокурора наявні всі підстави для звернення із позовною заявою до суду в інтересах держави в особі зазначених органів. На підставі викладеного просить стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі відділу освіти, охорони здоров`я, культури, спорту Звенигородської районної державної адміністрації шкоду заподіяну злочином в сумі 132 596,98 грн.
В судовому засіданні прокурор позовну заяву підтримав в повному обсязі та просив її задовольнити.
Відповідачка в судове засідання не з`явилась, про розгляд справи повідомлена належним чином.
Дослідивши письмові докази, давши їм правову оцінку, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що 23.08.2023 вироком Черкаського апеляційного суду у справі №700/403/18, який залишено без змін постановою Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 18.04.2024, ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.366, ч.3 ст.191 КК України. Судове рішення набрало законної сили 07.03.2024.
ОСОБА_1 згідно наказу Відділу народної освіти Лисянського райвиконкому № 76-к від 18 березня 1991 року призначена на посаду директора районного Будинку піонерів, на базі якого, відповідно до рішення Лисянської районної ради № 15-8/V від 19 березня 2008 року створено окрему юридичну особу Лисянський районний будинок дитячої та юнацької творчості (код ЄДРПОУ 36777369, адреса реєстрації та розташування: Черкаська область, смт. Лисянка, пл. Миру, 29), безпосередньо та через адміністрацію здійснюючи поточне управління (керівництво) зазначеним закладом, будучи в силу своєї посади наділеною правомочністю через інших осіб управляти та розпоряджатися коштами закладу, діючи умисно, усвідомлюючи протиправність власних дій, зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом складання та видачі завідомо неправдивих офіційних документів, у період з березня 2014 року до серпня 2017 року заволоділа бюджетними коштами при наступних обставинах.
Зважаючи на обсяг повноважень, визначених Статутом та посадовою інструкцією директора Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості, в силу пункту 1 примітки до ст. 364 КК, ОСОБА_1 є службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими адміністративно-господарськими функціями.
ОСОБА_1 , будучи, відповідно до наказів Лисянського районного будинку дитячої юнацької творчості № 2 від 05 січня 2015 року, № 10 від 22 лютого 2016 року та № 10 від 22 лютого 2017 року, відповідальною за ведення табелів обліку робочого часу, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, діючи умисно, корисливих мотивів, з метою отримання незаконного доходу, незаконно, шляхом складання та видачі завідомо неправдивого офіційного документу та внесення недостовірних даних до офіційних документів у період з березня 2014 року до серпня 2017 року, заволоділа грошовими коштами, призначеними для виплати заробітної плати та інших установлених законом виплат працівникам Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості за наступних обставин.
Так, діючи умисно, за попередньою змовою з невстановленою розслідуванням особою, з метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_1 в невстановлені у ході досудового слідства час та місці, до 03 березня 2014 року, отримала від зазначеної невстановленої особи копії документів, виданих на ім`я ОСОБА_2 , подання яких передбачено ч. 2 ст. 24 КЗпП України при працевлаштуванні, а саме: паспорту громадянина України; диплому про присвоєння кваліфікації вчителя біології і хімії та звання вчителя середньої школи; довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру; а також документи, складені та підписані, на виконання попередньої домовленості з ОСОБА_1 , невстановленою в ході розслідування особою від імені ОСОБА_2 , а саме: особовий листок обліку кадрів; згоду на збір та обробку персональних даних; автобіографію.
У подальшому, діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на заволодіння грошовими коштами, призначеними для виплати заробітної плати та інших установлених законом виплат працівникам Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості, на підставі; зазначених вище документів, у невстановлені в ході досудового розслідування час та місці, 03 березня 2014 року, ОСОБА_1 склала та видала завідомо неправдивий офіційний документ, а саме наказ Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості № 4 від 03 березня 2014 про призначення на посаду керівника гуртків з 03 березня 2014 року ОСОБА_2 , достовірно знаючи, що остання працює за кордоном і не зможе виконувати обов`язки, покладені на неї посадовою інструкцією.
Продовжуючи реалізацію свого протиправного умислу в період часу з березня 2014 року до серпня 2017 року, ОСОБА_1 , знаючи, що вносить завідомо неправдиві відомості до офіційних документів, виготовляла табелі обліку робочого часу працівників Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості, в які вносила інформацію про відпрацьований ОСОБА_2 час, що не відповідає дійсності з відмітками напроти прізвища ОСОБА_2 про використання робочого часу протягом облікового періоду, хоча достеменно знала, що ОСОБА_2 не виконує покладені на неї посадовою інструкцією обов`язки керівника гуртка Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості, після чого, як директор навчального закладу, підписувала їх та завіряла печаткою Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості, таким чином надававши їм вигляд офіційних документів.
При цьому, ОСОБА_1 , достовірно знаючи, що виготовлені нею в період часу з березня 2014 по серпень 2017 року табелі обліку робочого часу працівників Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості містять інформацію, яка не відповідає дійсності, з метою заволодіння бюджетними коштами, подавала вказані документи до централізованої бухгалтерії відділу освіти Лисянської державної районної адміністрації, де на підставі зазначених вище табелів складалися розрахунково-платіжні відомості на виплату заробітної плати, на підставі яких, відповідно до висновку експертизи від 13 лютого 2018 року, на карткові рахунки, відкриті на ім`я ОСОБА_2 за період з березня 2014 року по 15 серпня 2017 року зарахована заробітна плата у загальній сумі 81 873,54 гривень.
При цьому, ОСОБА_1 , діючи за попередньою змовою з невстановленою досудовим розслідуванням особою, отримавши у невстановлені слідством час та місці від останньої платіжні картки, видані на ім`я ОСОБА_2 , а також їх РIN-коди, у період з березня 2014 року до 15 серпня 2017 року, маючи вільний та безперешкодний доступ до зазначених платіжних карток, виданих на ім`я ОСОБА_2 , нараховані вище грошові кошти використовувала на власний розсуд, а саме: знімала готівкові кошти у банкоматах смт. Лисянка Черкаської області; поповнювала рахунок мобільного телефону; розрахувалася за придбання товарів.
Таким чином, ОСОБА_1 , зловживаючи службовим становищем, умисно, за попередньою змовою з невстановленою особою, з корисливих спонукань, шляхом складання та видачі заздалегідь неправдивого офіційного документу та внесення недостовірних даних до офіційних документів, в період часу з березня 2014 року по серпень 2017 року, заволоділа бюджетними коштами відділу освіти Лисянської районної державної адміністрації в сумі 81 873,54 гривень, що в 106 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на час вчинення кримінального правопорушення, які використала на власний розсуд, тим самим завдала зазначеній установі шкоду на вказану суму.
Вона ж, працюючи на посаді директора Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості та в силу п. 1 примітки до ст. 364 КК будучи службовою особою, діючи умисно, за попередньою змовою з особою відносно якої матеріали виділені в окреме провадження, усвідомлюючи протиправність власних дій, зловживаючи своїм службовим становищем, з корисливих мотивів повторно шляхом складання та видачі завідомо неправдивого офіційного документу та внесення достовірних даних до офіційних документів, в період часу з березня 2015 року до серпня 2017 року розтратила бюджетні кошти на користь останнього, призначені для виплати заробітної плати та інших установлених законом виплат працівникам Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості за наступних обставин.
Так, ОСОБА_1 , реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату грошових коштів, призначених для виплати заробітної плати та інших установлених законом виплат працівникам Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості, діючи умисно, за попередньою змовою з особою відносно якої матеріали виділені в окреме провадження, достовірно знаючи всі анкетні дані останнього, у невстановлені в ході досудового розслідування час та місці, до 02 березня 2015 року, склала та видала завідомо неправдивий офіційний документ, а саме: наказ Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості № 2 від 02 березня 2015 року про призначення на посаду керівника гуртків з 02 березня 2015 особу відносно якої матеріали виділені в окреме провадження, достовірно знаючи, що останній не зможе виконувати обов`язки, покладені на нього посадовою інструкцією.
Продовжуючи реалізацію свого протиправного умислу, в період часу з березня 2015 року до серпня 2017 року, будучи відповідальною за ведення табелів обліку робочого часу, ОСОБА_1 , знаючи, що вносить завідомо неправдиві відомості до офіційних документів, виготовляла табелі обліку робочого часу працівників Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості, в які вносила інформацію про відпрацьований особою відносно якої матеріали виділені в окреме провадження час, що не відповідає дійсності, з відмітками напроти прізвища особи відносно якої матеріали виділені в окреме провадження про використання робочого часу протягом облікового періоду, хоча достеменно знала, що особа відносно якої матеріали виділені в окреме провадження не виконує покладені на нього посадовою інструкцією обов`язки керівника гуртка Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості, після чого, як директор навчального закладу, підписувала їх та завіряла печаткою Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості, таким чином надававши вигляд офіційних документів.
При цьому, ОСОБА_1 , достовірно знаючи, що виготовлені нею в період часу з березня 2015 року по серпень 2017 року табелі обліку робочого часу працівників Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості містять інформацію, яка не відповідає дійсності, з метою розтрати бюджетних коштів, подавала вказані документи до централізованої бухгалтерії відділу освіти Лисянської державної районної адміністрації, де на підставі зазначених вище табелів складалися розрахунково-платіжні відомості на виплату заробітної плати, на підставі яких, відповідно висновку від 13 лютого 2018 року, на картковий рахунок особи відносно якої матеріали виділені в окреме провадження за період з березня 2015 року по 29 серпня 2017 року зарахована заробітна плата у загальній сумі 50 696,44 гривень.
Крім цього, реалізуючи свій злочинний намір, направлений на повторну розтрату грошових коштів, призначених для виплати заробітної плати та інших установлених законом виплат працівникам Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості, діючи умисно, ОСОБА_1 в невстановлений в ході досудового розслідування час та місці до 23 листопада 2016 року власноручно написала від імені особи відносно якої матеріали виділені в окреме провадження на ім`я начальника відділу освіти Лисянської державної районної адміністрації Гнатюк Л.М. щодо перерахування заробітної плати та інших доплат на його картку в ПАТ «Приватбанк», яку надала на підпис особі відносно якої матеріали виділені в окреме провадження, який підписав дану заяву та поставив дату 23 листопада 2016 року, після чого дана заява була подана до централізованої бухгалтерії відділу освіти Лисянської державної районної адміністрації.
При цьому, у період з березня 2015 року по 29 серпня 2017 року, особа відносно якої матеріали виділені в окреме провадження, будучи обізнаним про злочинні наміри ОСОБА_1 , привласнював зазначені грошеві кошти використовував їх на власний розсуд, а саме: знімав готівкові кошти у банкоматах; поповнював рахунок мобільного телефону; придбавав товари, пальне; погасив прострочену заборгованість; придбав автозапчастин; переказав кошти на «Скарбничку».
Таким чином, ОСОБА_1 , повторно, зловживаючи службовим становищем, умисно, попередньою змовою з особою відносно якої матеріали виділені в окреме провадження, з корисливих спонукань, шляхом складання та видачі заздалегідь неправдивого офіційного документу та внесення недостовірних даних до офіційних документів, в період часу з березня 2015 року по серпень 2017 року, розтратила на користь особи відносно якої матеріали виділені в окреме провадження бюджетні кошти відділу освіти Лисянської районної державної адміністрації в сумі 50 696,44 гривень, що в більш ніж у 65 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на час вчинення кримінального правопорушення, які він використав на власний розсуд, тим самим завдала зазначеній установі шкоду на вказану суму.
Крім того, ОСОБА_1 , працюючи на посаді директора, будучи службовою особо усвідомлюючи протиправність власних дій, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно з корисливих мотивів, з метою заволодіння та розтрати бюджетних коштів, призначених для виплати заробітної плати та інших установлених законом виплат працівникам Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості, в період часу з березня 2014 року до серпня 2017 року склала та видала завідомо неправдиві офіційні документи, а також внесла недостовірні дані до офіційних документів, наступних обставин.
Так, діючи умисно, з метою реалізації свого злочинного умислу, направленого на заволодіння бюджетними коштами, ОСОБА_1 на підставі отриманих в невстановлені у ході досудового слідства час та місці, до 03 березня 2014 року, від невстановленої особи копій документів, виданих на ім`я ОСОБА_2 , а саме: паспорту громадянина України; диплому про присвоєння кваліфікації вчителя біології і хімії та звання вчителя середньої школи; довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, а також документів, складених та підписаних, на виконання попередньої домовленості з ОСОБА_1 невстановленою в ході досудового розслідування особою від імені ОСОБА_2 , а саме: особового листка обліку кадрів; згоди на збір та обробку персональних даних; автобіографії, у невстановлені в ході досудового розслідування час та місці, до 03 березня 2014 року, ОСОБА_1 склала та видала завідомо неправдивий офіційний документ, а саме: наказ Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості № 4 від 03 березня 2014 року про призначення ОСОБА_2 на посаду керівника гуртків з 03 березня 2014 року, достовірно знаючи, що остання працює за кордоном і не зможе виконувати обов`язки, покладені на неї посадовою інструкцією.
У подальшому, ОСОБА_1 будучи відповідальною за ведення табелів обліку робочого часу, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, чи умисно, з корисливих мотивів, з метою отримання незаконного доходу, у період часу з березня 2014 року до березня 2015 року, ОСОБА_1 , знаючи, що вносить завідомо неправдиві відомості до офіційних документів, виготовляла табелі обліку робочого часу працівників Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості у період з березня 2014 року по лютий 2015 року, в які вносила інформацію про відпрацьований час ОСОБА_2 , що не відповідає дійсності, з відмітками напроти прізвища ОСОБА_2 про використання робочого часу протягом облікового періоду, хоча достеменно знала, що ОСОБА_2 не виконує покладені на неї посадовою інструкцією обов`язки керівника гуртка Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості, після чого, як директор навчального закладу, підписувала їх та завіряла печаткою Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості, таким чином надавши їм вигляд офіційних документів.
Крім того, реалізуючи свій протиправний умисел, направлений на розтрату на користь ОСОБА_3 грошових коштів, призначених для виплати заробітної плати та інших установлених законом виплат працівникам Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості, особа відносно якої матеріали виділені в окреме провадження в невстановлений в ході досудового розслідування час та місці, до 02 березня 2015 року, склала та видала заздалегідь неправдивий офіційний документ, а саме: наказ № 2 від 02 березня 2015 року про призначення на посаду керівника гуртків з 02 березня 2015 року особи відносно якої матеріали виділені в окреме провадження, достовірно знаючи, що останній не зможе виконувати обов`язки, покладені на нього посадовою інструкцією.
У подальшому, продовжуючи свій протиправний умисел, в період часу з березня 2015 до серпня 2017 року, кожного місяця ОСОБА_1 , знаючи, що вносить завідомо неправдиві відомості до офіційних документів, продовжувала виготовляти табелі обліку робочого часу працівників Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості у період з 13 березня 2015 року по 10 серпня 2017 року, до яких вносила інформацію про відпрацьований час, що не відповідає дійсності, з відмітками напроти прізвищ ОСОБА_2 та особи відносно якої матеріали виділені в окреме провадження про використання робочого часу протягом облікового періоду, хоча достеменно знала, що ОСОБА_2 та особа відносно якої матеріали виділені в окреме провадження не виконують покладені на них посадовою інструкцією обов`язки керівників гуртків Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості, після чого, як директор навчального закладу, підписувала їх та завіряла печаткою Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості, таким чином надававши їм вигляд офіційних документів.
При цьому, з метою реалізації свого протиправного умислу, ОСОБА_1 , достовірно знаючи, що виготовлені нею в період часу з березня 2014 року по серпень 2017 року вищевказані табелі обліку робочого часу працівників Лисянського районного будинку дитячої та юнацької творчості містять інформацію, яка не відповідає дійсності, з метою заволодіння та розтрати бюджетних коштів, подавала вказані документи до централізованої бухгалтерії відділу освіти Лисянської державної районної адміністрації, де на підставі зазначених вище табелів складалися розрахунково-платіжні відомості на виплату заробітної плати, на підставі яких, відповідно до висновку експертизи від 13 лютого 2018 року, на карткові рахунки ОСОБА_2 за період з березня 2014 року по 15 серпня 2017 року зарахована заробітна плата у загальній сумі 81 873,54 гривень, а на картковий рахунок особи відносно якої матеріали виділені в окреме провадження за період з березня 2015 року по 29 серпня 2017 року зарахована заробітна плата у загальній сумі 50 696,44 гривень.
Представник відповідача - адвокат Бабенко Р.В., у відзиві, поданому до суду зазначив, що позовні вимоги позивача не визнаються відповідачем та заперечуються в повному обсязі. Позовні вимоги позивача не ґрунтуються на законі, не обґрунтовані належними та допустимими доказами. Докази надані позивачем до позовної заяви містять неактуальну та недостовірну інформацію, крім того, надані докази не доводять та не обґрунтовують правомірність вимог позивача, а саме: висновки експертів надані позивачем до позовної заяви проводились у іншій справі, та не є належними доказами у даній цивільній справі. Позивачем не надано жодних доказів, що відповідач своїми діями
спричинив шкоду на суму 132569,98 грн. Позивачем до позовної заяви долучено
вирок Черкаського апеляційного суду у справі №700/403/18, зі змісту якого вбачається, що час заподіяння шкоди - серпень 2017 року, тобто
станом на дату звернення до суду з моменту заподіяння шкоди минуло більше понад
7 років. Позивачем пропущено строк позовної давності без поважних причин, що є підставою для відмови в задоволенні позову відповідно до вимог ст. 257 ЦК України.
Відповідно до ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Статтею 22 ЦК України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Загальні підстави відповідальності за завдану шкоду визначено у статті 1166 Цивільного кодексу України, з аналізу якої слідує, що будь-яка майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам або майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується особою, яка її завдала, в повному обсязі. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини (частина 2 статті 1166 Цивільного кодексу України).
Для відшкодування шкоди за правилами статті 1166 Цивільного кодексу України необхідно довести неправомірність поведінки особи; неправомірною можна вважати будь-яку поведінку, внаслідок якої завдано шкоду, якщо завдавач шкоди не був уповноважений на такі дії; наявність шкоди; під шкодою слід розуміти втрату або пошкодження майна потерпілого та (або) позбавлення його особистого нематеріального права (життя, здоров`я тощо); причинний зв`язок між протиправною поведінкою та шкодою є обов`язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об`єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди; вина особи, що завдала шкоду.
Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
Підставою деліктної відповідальності є протиправне винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти, як неправомірність поведінки особи; вина завдавача шкоди; наявність шкоди; причинний зв`язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.
Наявність всіх зазначених умов є обов`язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов`язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди. Тобто діє презумпція вини завдавача шкоди.
Відповідно до ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду у кримінальному провадженні, ухвала про закриття провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, лише в питанні чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Відповідного правового висновку щодо застосування вказаної норми права до аналогічних спірних правовідносин дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 27 червня 2018 року у справі №61-24141 св 18.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного суду України №3 від 31.03.1989 року «Про практику застосування судами України законодавства про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної злочином, і стягнення безпідставно нажитого майна» вбачається, що відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної злочином, і стягнення безпідставно набутого майна мають важливе значення для усунення наслідків злочину та поновлення порушених прав громадян, підприємств, установ, організацій, колгоспів, кооперативів та інших громадських організацій.
Згідно п.13 Постанови вбачається, що покладаючи на підсудного обов`язок відшкодувати матеріальну шкоду, суд має виходити з установленого законом правила про те, що шкода, заподіяна злочином, підлягає відшкодуванню в повному обсязі. Не підлягає зменшенню розмір шкоди, якщо вона заподіяна злочинними діями засудженого, вчиненими з корисливою метою.
Відповідно до п.18 Постанови, при розгляді в порядку цивільного судочинства позову, що випливає з кримінальної справи, суд згідно з роз`ясненням, даним у п.3 постанови № 11 Пленуму Верховного Суду України від 29 грудня 1976 року «Про судове рішення», визначає суми, що підлягають стягненню на відшкодування шкоди, з урахуванням доказів, як наявних у кримінальній справі, так і додатково представлених сторонами і зібраних з ініціативи суду.
Таким чином, шкода, заподіяна кримінальним правопорушенням відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Враховуючи наведене, суд вважає, що шкода позивачу завдана неправомірними діями відповідача підлягає відшкодуванню у повному обсязі.
Підстав для застосування строку позовної давності суд не вбачає, оскільки право на позов у прокурора виникло з моменту набранням вироком суду законної сили, встановлення винної особи у заподіянні шкоди.
Враховуючи, що згідно п.6 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" позивачі у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення, звільнені від сплати судового збору, тому з відповідача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 3028 грн.
Виходячи з викладеного та керуючись статтями 5, 12, 13, 71, 74, 81, 142, 211, 258, 259, 263, 265, 273, ЦПК України, суд ,
ухвалив:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (код РКПП НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ) на користь Держави в особі Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, спорту Звенигородської районної військової адміністрації (код ЄДРПОУ 43562860 м. Звенигородка Черкаська область просп. Шевченка, 63) шкоду заподіяну злочином в сумі 132 569 (сто тридцять дві тисячі п`ятсот шістдесят дев`ять) грн. 98 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 (код РКПП НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ) на користь держави судовий збір в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 11 жовтня 2024 року.
Суддя С. Д. Пічкур
Суд | Лисянський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 15.10.2024 |
Номер документу | 122259013 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Лисянський районний суд Черкаської області
Пічкур С. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні