САДГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ЧЕРНІВЦІ
Справа № 726/3135/24
Провадження №2-о/726/129/24
Категорія
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
14.10.2024 м. Чернівці
Суддя Садгірського районного суду м. Чернівці Асташев С. А., перевіривши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Чернівецька містка рада про встановлення факту проживання однією сім`єю,
У С Т А Н О В И В:
11.10.2024 Садгірським районним судом м. Чернівці отримано заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Чернівецька містка рада про встановлення факту проживання однією сім`єю у якій заявник просить суд встановити факт його постійного проживання однією сім`єю разом із померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , більше п`яти років, починаючи з 2010 року по день смерті останньої, за адресою: АДРЕСА_1 .
Перевіряючи отриману заяву на відповідність вимогам ЦПК України, доходжу такого висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Подання позову (заяви) має відбуватись з дотриманням певних умов, а тому порядок звернення до суду за судовим захистом урегульований Цивільним процесуальним кодексом України.
Частиною 1 статті 293 ЦПК України передбачено, що окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Так, згідно із п. 5 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
У пункті 3 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що, вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим конкретною статтею про зміст заяви.
Згідно із ст. 175 ЦПК України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів), згідно із ч.5 ст. 177 ЦПК України.
Так у своїй заяві ОСОБА_1 вказує про те, що встановлення факту проживання однією сім`єю необхідне йому для оформлення своїх спадкових прав на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 , як спадкоємця за законом четвертої черги.
Разом із тим, справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, в разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Якщо під час розгляду справи в порядку окремого провадження з`ясується, що має місце спір про право, суд залишає заяву без розгляду та роз`яснює заявникові, що він має право звернутися до суду з позовом на загальних підставах.
Тобто визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов`язане з наступним вирішенням спору про право цивільне.
Заявник вказує про відсутність інших спадкоємців, однак доказів напідтвердження цієїобставини недолучає до матеріалів заяви, а також не вказує про неможливість отримання такого доказу самостійно.
Слід зауважити і те, що для встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, необхідною умовою є встановлення факту неперебування цих осіб у будь-якому іншому зареєстрованому шлюбі. Перебування чоловіка і жінки у зареєстрованому шлюбі виключає встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу з іншою особою.
Водночас до заяви не надано доказів напідтвердження того,що яксам заявник ОСОБА_1 ,так і ОСОБА_2 не перебувалиу зареєстрованомушлюбі з іншими особами у вказаний в заяві період (з 2010 року по день смерті ОСОБА_2 ).
Відповідно до ч. 2 ст. 83 ЦПК України позивач повинен подати докази разом з поданням заяви.
Також, згідно із п.9 та п.10 ч.3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи та підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Однак, до позовної заяви не долучено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які заявник поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи, а також не вказано про те, що ним не подано іншої заяви до суду з таким самим предметом чи з тих самих підстав.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
З огляду на вищевикладене, заявнику слід оформити заяву, відповідно до вимог ст. 175 ЦПК України, виправити недоліки заяви, викладені у цій ухвалі, а тому, відповідно до ст. 185 ЦПК України, заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Чернівецька містка рада про встановлення факту проживання однією сім`єю, слід залишити без руху та надати заявнику строк 10 (десять) днів для усунення виявлених недоліків, який рахувати з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Слід зазначити, що вказані в ухвалі суду недоліки не є надмірним формалізмом чи обмеженням доступу до правосуддя, оскільки являє собою прояв забезпечення реалізації балансу принципу верховенства права та принципів цивільного судочинства щодо рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, юридичної визначеності та диспозитивності.
Роз`яснити, що в разі невиконання вимог ухвали суду, заява, відповідно до ч.3 ст. 185 ЦПК України, буде вважатися неподаною і повернута.
Відповідно до ч.1 ст.261 ЦПК України, ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Відповідно до ч.2 ст.261 ЦПК України, ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 175 - 177, 185, 261, 354 ЦПК України, суддя
П О С Т А Н О В И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Чернівецька містка рада про встановлення факту проживання однією сім`єю - залишити без руху.
Надати заявнику ОСОБА_1 строк 10 (десять) днів для усунення зазначених в ухвалі недоліків, який рахувати з дня отримання копії даної ухвали.
Роз`яснити, що якщо у встановлений строк вказані в ухвалі недоліки не будуть усунені, заява буде вважатися неподаною та повернута.
Роз`яснити, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С. А. Асташев
Суд | Садгірський районний суд м. Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2024 |
Оприлюднено | 15.10.2024 |
Номер документу | 122262179 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Інші справи окремого провадження |
Цивільне
Садгірський районний суд м. Чернівців
Асташев С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні