Рішення
від 14.10.2024 по справі 288/2170/24
ПОПІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 288/2170/24

Провадження № 2-о/288/62/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2024 року селище Попільня

Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді - Рудник М. І.,

з участю секретаря судових засідань - Колодяжної Н.В.,

представника заявника - Лавренюк О.М. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Попільня Житомирської області цивільну справу за заявою Комунальної установи «Ходорківський психоневрологічний інтернат», заінтересована особа: Орган опіки та піклування Попільнянської селищної ради про встановлення опіки над недієздатною ОСОБА_2 ,

ВСТАНОВИВ:

Адміністрація КУ «Ходорківський психоневрологічний інтернат» (далі - заявник) звернулась до суду з заявою про встановлення опіки над недієздатною ОСОБА_2 , в якій вказує, що у них на повному державному утриманні з 19 червня 2022 року по теперішній час знаходиться ОСОБА_2 , яка прибула до закладу з КУ «Камишівський психоневрологічний інтернат» Донецької області.

ОСОБА_2 тривалий час хворіє на стійке психічне захворювання, не розуміє значення своїх дій та не в змозі керувати ними, внаслідок чого рішенням Селидівського міського суду Донецької області від 23.09.1996 року вона була визнана недієздатною без встановлення опікуна.

Виконавчим комітетом Попільнянської селищної ради було надано подання про доцільність призначення адміністрації КУ «Ходорківський психоневрологічний інтернат» опікуном над недієздатною ОСОБА_2 .

Заявник просить призначити опікуном над недієздатною ОСОБА_2 адміністрацію КУ «Ходорківський психоневрологічний інтернат».

Представник заявника в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі.

Представник заінтересованої особи: Органу опіки і піклування Попільнянської селищної ради Житомирської області в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву в якій просить справу розглядати без участі їх представника, заявлені вимоги підтримує.

Частина 3 статті 211 ЦПК України визначає, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Суд, вислухавши представника заявника, вивчивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Як вбачається з довідки № 44 від 30 вересня 2024 року, виданої КУ Ходорківським психоневрологічним інтернатом Житомирської обласної ради, ОСОБА_2 дійсно знаходиться на повному державному утриманні в інтернаті з 19.06.2022 року по теперішній час /а.с. 6/.

Відповідно до виписки із рішення Селидівського міського суду Донецької області від 23 вересня 1996 року, визнано ОСОБА_2 недієздатною /а.с. 7/.

Як вбачається з Витягу із рішення виконавчого комітету № 114 від 04 вересня 2024 року «Про розгляд клопотання комунальної установи «Ходорківський психоневрологічний інтернат» щодо призначення адміністрації установи, в особі директора установи, опікуном над недієздатними підопічними», виданого Попільнянською селищною радою Житомирського району Житомирської області, вирішено затвердити Подання органу опіки та піклування про доцільність призначення адміністрації комунальної установи «Ходорківський психоневрологічний інтернат» Житомирської обласної ради в особі директора установи, опікуном над недієздатною громадянкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с.8/.

Відповідно до Подання органу опіки та піклування про доцільність призначення адміністрації комунальної установи «Ходорківський психоневрологічний інтернат» Житомирської обласної ради» в особі директора установи опікуном над недієздатною особою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 », з метою захисту соціальних, майнових та матеріальних прав та інтересів недієздатної особи ОСОБА_2 , 1975 року народження, враховуючи пропозиції опікунської ради при виконавчому комітеті Попільнянської селищної ради, Орган опіки та піклування вважає доцільним призначити адміністрацію КУ «Ходорківський психоневрологічний інтернат» Житомирської обласної ради, в особі директора установи, опікуном над недієздатною особою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с.9/.

У відповідності до статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтею 5 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Згідно зі статтями 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення.

Відповідно до частини 1 статті 41 та частини 1 статті 58 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.

Порядок встановлення опіки над особою, яка визнана судом недієздатною, виконання опікуном своїх обов`язків та звільнення від повноважень опікуна визначений главою 6 ЦК України та Правилами опіки та піклування, затвердженими наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року № 34/166/131/88 (далі - Правила).

Згідно статті 55 ЦК України та пункту 1.2. Правил, опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Як вбачається з ст. 58 ЦК України, опіка встановлюється над фізичними особами, які визнані недієздатними.

Відповідно до пункту 3.1. Правил опіки і піклування, для безпосереднього здійснення опіки та піклування органами опіки та піклування призначається опікун чи піклувальник. При призначенні опікуна (піклувальника) беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов`язки, стосунки між ним та підопічним. Опікун чи піклувальник призначається лише за його згодою і, як правило, з числа родичів чи близьких підопічному осіб.

Статтею 60 ЦК України передбачено, що суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника (ст. 62 ЦК України).

Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою (частини 2, 3, 4 статті 63 ЦК України).

Стаття 66 ЦК України визначає, що якщо над фізичною особою, яка перебуває у навчальному закладі, закладі охорони здоров`я або закладі соціального захисту населення, не встановлено опіку чи піклування або не призначено опікуна чи піклувальника, опіку або піклування над нею здійснює цей заклад.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 з 19 червня 2022 року по теперішній час знаходиться на повному утриманні у КУ «Ходорківський психоневрологічний інтернат», рішенням Селидівського міського суду Донецької області від 23 вересня 1996 року вона була визнана недієздатною без встановлення опікуна.

Таким чином, опіка над недієздатною ОСОБА_2 не була встановлена.

У відповідності до приписів ст. 67 ЦК України та Розділу 4 Правил, опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.

Згідно Типового положення про психоневрологічний інтернат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 957, психоневрологічний інтернат (далі - інтернат) є стаціонарним інтернатним закладом для соціального захисту, що утворюється для тимчасового або постійного проживання/перебування осіб із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров`я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги, соціальних послуг та комплексу реабілітаційних заходів і яким згідно з висновком лікарської комісії за участю лікаря-психіатра не протипоказане перебування в інтернаті (далі - підопічні) (п. 1).

Відповідно до п. 5 вказаного Типового положення, основними завданнями інтернату є: 1) забезпечення прав та інтересів підопічних, створення належних умов для проживання/перебування, соціально-побутового обслуговування, денної зайнятості (заняття творчістю, дозвілля, навчання, добровільна праця тощо) та надання медичної допомоги підопічним; 2) надання соціальних послуг підопічним (стаціонарний догляд, соціальна реабілітація, представництво інтересів).

Згідно п. 10 Типового положення, до призначення опікунів та піклувальників недієздатним підопічним та підопічним, цивільна дієздатність яких обмежена, опіку та піклування над ними здійснює інтернат, зокрема шляхом вжиття заходів до поновлення або обмеження цивільної дієздатності підопічних. У разі потреби інтернат вживає заходів для вирішення питань щодо недієздатності чи обмеження цивільної дієздатності підопічних, які потребують опіки та піклування, та призначення їм опікуна або піклувальника.

З системного аналізу норм вказаного Типового положення вбачається, що психоневрологічний інтернат, як юридична особа, здійснює опіку над недієздатною особою в разі відсутності в недієздатної особи опікуна, при цьому здійснення опіки та піклування над такими недієздатними підконтрольне та підзвітне відповідним органам опіки та піклування.

Зміст частини першої статті 60, статті 66 ЦК України, частини першої статті 300 ЦПК України, положень Правил опіки та піклування свідчить, що обов`язковою умовою призначення судом опікуна над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном. Таке подання має бути обґрунтованим і оформлюватися за наявності документів, визначених пунктом 3.3. Правил, й у разі неможливості за певних причин відповідним органом опіки та піклування прийняти рішення про опіку самостійно.

Таким чином, вислухавши представника заявника, дослідивши матеріали справи та враховуючи інтереси недієздатної ОСОБА_2 , суд приходить до висновку про доцільність призначення над нею опікуном адміністрацію КУ «Ходорківський психоневрологічний інтернат» в зв`язку з чим заява про встановлення опіки над недієздатною підлягає задоволенню.

Керуючись Правилами опіки та піклування, затвердженими наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року № 34/166/131/88; ст. ст. 58 - 60, 62, 63, 66 ЦК України; ст.ст. 4, 12, 13, 19, 23, 28, 48, 76, 78, 81, 128, 211, 258, 259, 263-265, 293, 300, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву Комунальної установи «Ходорківський психоневрологічний інтернат», заінтересована особа: Орган опіки та піклування Попільнянської селищної ради про встановлення опіки над недієздатною ОСОБА_2 - задовольнити.

Призначити опікуном над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адміністрацію Комунальної установи «Ходорківський психоневрологічний інтернат».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Суддя Попільнянського

районного суду М. І. Рудник

СудПопільнянський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення14.10.2024
Оприлюднено15.10.2024
Номер документу122265956
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —288/2170/24

Рішення від 14.10.2024

Цивільне

Попільнянський районний суд Житомирської області

Рудник М. І.

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Попільнянський районний суд Житомирської області

Рудник М. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні