ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
02.10.2024Справа № 910/3445/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О., при секретарі судового засідання Семенові В.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "КУБ"</a>, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Приватне акціонерне товариство "Вишнівський ливарно-ковальський завод" про набуття права власності, за участю представників: позивача - Лутченко І. М., відповідача - не з`явився, третьої особи - не з`явився,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача про набуття права власності на 8 032 штук простих іменних акцій за Договором про обслуговування рахунку в цінних паперах № 401562-UA10200797 від 30.03.2015 року на підставі статей 194, 317, 319, 321, 328, 392 Цивільного кодексу України.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.03.2024 року відкрито провадження, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 22.04.2024 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.06.2024 року викликано представників сторін на 22.07.2024 року у зв`язку з тим, що судове засідання 22.04.2024 року не відбулось.
У судовому засіданні 22.07.2024 року судом оголошено перерву у справі на 07.08.2024 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.08.2024 року клопотання ОСОБА_1 задоволено частково, залучено до участі у справі третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Приватне акціонерне товариство "Вишнівський ливарно-ковальський завод" та відкладено підготовче засідання на 11.09.2024 року.
28.08.2024 року до суду від третьої особи надійшли пояснення по справі.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.09.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 02.10.2024 року.
Судом враховано, що відповідач та третя особа були належним чином повідомлені про дати, час та місце кожного судового засідання, що відбувалися у межах цієї справи, проте процесуальним правом на подання заяв по суті справи не скористалися.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 30.05.2015 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "КУБ" (Депозитарна установа) та ОСОБА_1 (Депонент) укладено Договір про обслуговування рахунку в цінних паперах № НОМЕР_5 (Договір), відповідно до умов якого Депозитарна установа зобов`язується у порядку, передбаченому законодавством, внутрішніми документами Депозитарної установи та цим Договором, надавати послуги щодо відкриття та обслуговування рахунку у цінних паперах Депонента, проводити депозитарні операції за рахунком у цінних паперах Депонента на підставі розпоряджень Депонента та в інший спосіб, передбачений законодавством, а також надавати інші послуги у процесі провадження депозитарної діяльності відповідно до Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) № 735 від 23.04.2013 року.
На виконання умов вказаного Договору депозитарною установою (Відповідачем) було відкрито депоненту (Позивачу) рахунок в цінних паперах з депозитарним кодом рахунку № НОМЕР_1 .
З матеріалів справи вбачається, що згідно виписки про стан рахунку в цінних паперах від 30.03.2015 року, виданої депозитарною установою, позивач є власником простих іменних акцій кількістю 8 032 штук, загальною номінальною вартістю 2 008,00 грн., емітент - Приватне акціонерне товариство "Вишнівський ливарно-ковальський завод".
Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №294-ДП-ДУ-Т про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу від 26.08.2021 року (Постанова) застосовано у відношенні до відповідача санкцію у вигляді анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу-депозитарної діяльності.
Пунктом 2 Постанови визначено, що ТОВ "ФК "КУБ" необхідно вчинити дії, передбачені пунктами 1, 2 розділу V Порядку № 816.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що у зв`язку з припиненням діяльності депозитарної установи ТОВ "ФК "КУБ", яка не вчинила всіх необхідних дій для припинення депозитарної діяльності, було порушено право власності позивача в частині володіння, користування та розпорядження цінними паперами.
При цьому позивач посилається на те, що невиконання відповідачем пункту 2 вищезазначеної постанови останнім привів до відсутності в реєстрі (переліку) акціонерів Приватного акціонерного товариства "Вишнівський ливарно-ковальський завод" інформації про позивача, облік прав власності на акції якого здійснював відповідач.
На підтвердження чого позивачем до матеріалів справи долучено відповідь Приватного акціонерного товариства "Вишнівський ливарно-ковальський завод" від 20.07.2023 року № 306 на запит відповідача, в якій зазначено, що відповідно до Переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, станом на 16.04.2021 року вих. № 37604 від 19.04.2021 року та Переліку акціонерів, які мають право на отримання дивідендів, станом на 07.06.2021 року вих. № 42410 від 09.06.2021 року, наданих ПАТ "НДУ", де відображена інформація по рахунках в цінних паперах, акціонером емітента - Приватного акціонерного товариства "Вишнівський ливарно-ковальський завод" є, зокрема, ОСОБА_1 , депозитарний код рахунку № НОМЕР_5 - власник 8 032 штук простих іменних акцій емітента.
Позивач, станом на 07.06.2021 року володів цінними паперами емітента у тій самій кількості, що зазначена у Договорі. Вказаними документами, відповідно до Закону України "Про депозитарну діяльність України" було засвідчено право власності позивача па цінні папери Приватного акціонерного товариства "Вишнівський ливарно-ковальський завод", які обліковувались на рахунку позивача, відкритому у ТОВ "ФК "КУБ".
Відповідно до вказаних вище переліків облік прав власності на акції ОСОБА_1 здійснювала депозитарна установа ТОВ "ФК "КУБ", яка здійснювала облік прав власності на акції емітовані Приватного акціонерного товариства "Вишнівський ливарно-ковальський завод", в загальній кількості 352 906 штук.
Проте, у відповідності до вищезазначених переліків акціонерів, наданих ПАТ "НДУ", відсутня інформація про акціонера ОСОБА_1 .
Водночас, у цих переліках містяться відомості про облік 352 906 штук акцій на депозитарному рахунку ТОВ "ФК "КУБ" без розкриття власників цінних паперів та зазначено, що депозитарна установа припинила діяльність.
В подальшому, в переліках акціонерів, які отримувалися Приватним акціонерним товариством "Вишнівський ливарно-ковальський завод" протягом 2023 року, а саме: Переліку акціонерів, яким надсилається письмове повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства, Переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства, Переліку акціонерів, які мають право на отримання дивідендів, також відсутня інформація про акціонера ОСОБА_1 .
За таких обставин ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "КУБ"</a> та просить суд визнати за останнім право власності на 8 032 штук, загальною номінальною вартістю 2 008,00 грн., емітент - Приватного акціонерного товариства "Вишнівський ливарно-ковальський завод".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про депозитарну систему України" депозитарна діяльність - це діяльність професійних учасників депозитарної системи України та Національного банку України щодо надання послуг із зберігання та обліку цінних паперів, обліку і обслуговування набуття, припинення та переходу прав на цінні папери і прав за цінними паперами та обмежень прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах депозитарних установ, емітентів, депозитаріїв-кореспондентів, осіб, які провадять клірингову діяльність, Розрахункового центру з обслуговування договорів на фінансових ринках (далі - Розрахунковий центр), депонентів, номінальних утримувачів, а також надання інших послуг, які відповідно до цього Закону мають право надавати професійні учасники депозитарної системи України.
Згідно з частиною 1, 6 статті 14 Закону України "Про депозитарну систему України" депозитарною установою є юридична особа, що утворюється та функціонує у формі акціонерного товариства або товариства з обмеженою відповідальністю і яка в установленому порядку отримала ліцензію на провадження депозитарної діяльності депозитарної установи. Депозитарна діяльність провадиться депозитарною установою на підставі ліцензії, що видається Комісією в порядку, встановленому законодавством.
26.08.2021 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку постановою № 294-ДП-ДУ-Т на відповідача накладено санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності, а саме: депозитарної діяльності депозитарної установи серії АЕ286702, виданої на підставі рішення Комісії № 2496 від 29.10.2013 року; на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності, а саме: діяльності із зберігання активів інститутів спільного інвестування серії АЕ286701, виданої на підставі рішення Комісії № 2496 від 29.10.2013 року; на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з торгівлі фінансовими інструментами, а саме: субброкерської діяльності, брокерської діяльності серії АД075802, виданої на підставі рішення Комісії № 672 від 10.08.2012 року; на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з торгівлі фінансовими інструментами, а саме: дилерської діяльності серії АД075803, виданої на підставі рішення Комісії № 672 від 10.08.2012 року, та зобов`язано вчинити дії, передбачені пунктом 1 та 2 розділу V Порядку № 816.
Відповідно до положень статті 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" анулюванням ліцензії є позбавлення ліцензіата права на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, шляхом прийняття органом ліцензування рішення про анулювання його ліцензії. Рішення про анулювання ліцензії, прийняте з підстав, повторного порушення ліцензіатом ліцензійних умов, набирає чинності через тридцять календарних днів з дня його прийняття.
Розділом V Порядку № 816 визначені дії професійного учасника у випадку анулювання ліцензії на певні види професійної діяльності на фондовому ринку.
Так, відповідно до пункту 1 розділу V Порядку № 816 депозитарна установа у випадку анулювання ліцензії зобов`язана припинити провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності за певним видом з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії за цим видом депозитарної діяльності та зобов`язана здійснити дії, передбачені нормативно-правовим актом Комісії, що регулює питання припинення провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - депозитарної діяльності.
Порядок дій депозитарних установ, а також дій юридичних осіб, яким було анульовано ліцензії на провадження депозитарної діяльності на фондовому ринку, що припиняють провадження ними професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, визначені Положенням про припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №431 від 08.04.2014 року (Положення №431).
Відповідно до пункту 3 розділу III Положення № 431 у разі прийняття органом ліцензування рішення про анулювання ліцензії, всі документи, бази даних, архіви баз даних Депозитарної установи, інформація щодо її депонентів, які не закрили рахунки в цінних паперах, та прав на цінні папери, які обліковувалися на їх рахунках станом на кінець операційного дня, що передує даті припинення діяльності, та невиплачені депозитарною установою кошти за цінними паперами особам, що мають право на їх отримання, передаються виключно до уповноваженого на зберігання.
Послідовність дій депозитарної установи, діяльність якої припиняється, у разі передання баз даних, архівів баз даних та документів уповноваженому на зберігання, визначена Главою 3 Розділу IV Положення № 431.
Згідно з пунктом 1 Глави 3 Розділу IV Положення № 431 депозитарна установа (ліквідатор у разі відкриття ліквідаційної процедури) протягом 20 робочих днів, починаючи з першого робочого дня, наступного за датою припинення діяльності, повинна підготувати для передачі перелік документів, серед яких повинні міститись в т.ч. виписки про стан рахунків у цінних паперах та бази даних депозитарної установи станом на кінець операційного дня, що передує даті припинення діяльності.
Згідно з пунктом 2 Глави 3 Розділу IV Положення № 431 передавання документів, зазначених у пункті 1 цієї глави, від депозитарної установи до уповноваженого на зберігання повинно бути виконано депозитарною установою (ліквідатором у разі відкриття ліквідаційної процедури) не пізніше 30 календарних днів, починаючи з першого робочого дня, наступного за датою припинення діяльності, та оформлено актом приймання-передавання, який підписується уповноваженими особами депозитарної установи (або ліквідатора у разі відкриття ліквідаційної процедури) та уповноваженого на зберігання, складеним не менше ніж у двох примірниках. Строк передавання документів, зазначених у пункті 1 цієї глави, від депозитарної установи до уповноваженого на зберігання може бути продовжений органом ліцензування за його окремим рішенням у разі звернення депозитарної установи та подання документів, що обґрунтовують таке продовження. Орган ліцензування протягом 3 робочих днів з дати прийняття такого рішення надсилає відповідне повідомлення центральному депозитарію цінних паперів та Національному банку України.
Як встановлено судом вище, позивач володіє простими іменними акціями товариства в кількості 8 032 штук, що становить - 0,5604% від їх загальної кількості.
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до статті 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 599 Цивільного кодексу України визначено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Як встановлено судом, зазначено позивачем та відповідачем не спростовано, ТОВ "ФК "КУБ" не виконано свої зобов`язання згідно Положення № 431 та умов Договору, зокрема, не передало документи, бази даних, архівів баз даних до уповноваженого на зберігання - ПАТ "НДУ", чим порушені права позивача як власника цінних паперів, які обліковувалися на його рахунку відповідачем як депозитарною установою, оскільки за відсутності у ПАТ "НДУ" як уповноваженого на зберігання документів, баз даних, архівів та баз даних відповідача ТОВ "ФК "КУБ" як депозитарної установи, інформації щодо депонентів відповідача, які не закрили рахунки в цінних паперах та прав на цінні папери, які обліковувалися на рахунках таких депонентів, фактично позбавлено позивача правомочностей власника цінних паперів.
При цьому судом враховано, що згідно статті 22 Закону України "Про депозитарну систему України" в установлених законодавством випадках реалізація прав за емісійними цінними паперами здійснюється на підставі реєстру власників іменних цінних паперів, складення якого здійснює Центральний депозитарій.
Отже, наслідками відсутності акціонера в реєстрі власників цінних паперів емітента є неможливість брати участь у загальних зборах акціонерів, отримувати дивіденди та реалізовувати будь-які інші права, що належать власнику, а в деяких випадках і неможливість проведення загальних зборів акціонерів через відсутність кворуму.
Відтак, не вчинення відповідачем покладених на нього умовами Договору та Положеннями № 431 обов`язків порушує право власності позивача на майно - цінні папери, у зв`язку з чим право позивача підлягає захисту.
Суд зазначає, що вирішуючи спір про визнання права власності слід враховувати, що за змістом норми судове рішення не породжує право власності, а лише підтверджує наявне у позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, у тому випадку, якщо відповідач не визнає, заперечує або оспорює наявне в позивача право власності, а також у разі втрати позивачем документа, який посвідчує його право власності.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 11.11.2019 у справі №913/642/18, від 23.12.2014 у справі №3-191гс14, від 06.07.2016 у справі №3-57гс16, від 02.05.2018 у справі №914/904/17, від 27.06.2018 у справі №904/8186/17, від 21.11.2018 у справі №920/615/16, від 04.09.2019 у справі №903/729/16.
Відтак, передумовами та матеріальними підставами для захисту права власності у судовому порядку, зокрема, у визначений спосіб, є наявність підтвердженого належними доказами права власності особи щодо майна, право власності на яке оспорюється або не визнається іншою особою, а також підтверджене належними доказами порушення цього права на спірне майно.
З урахуванням приписів частини 2, 3 статті 8 Закону України "Про депозитарну систему України" суд зазначає, що виписка з рахунка в цінних паперах не є цінним папером, а її передача від однієї особи до іншої не є вчиненням правочину щодо цінних паперів і не тягне за собою переходу прав на цінні папери та прав за цінними паперами.
Наразі, аналізуючи норми Закону України "Про депозитарну систему України" судом встановлено, що набуття права власності на цінні папери здійснюється шляхом фіксації відповідного факту в системі депозитарного обліку (частина 2 статті 4), облік прав на цінні папери здійснюється виключно депозитарними установами (стаття 6), підтвердженням права на цінні папери є обліковий запис на рахунку в цінних паперах в депозитарній установі (частина 1 статті 8).
Статтею 1 Протоколу № 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд (стаття 319 Цивільного кодексу України).
За приписами статті 321 Цивільного кодексу України, які кореспондуються з положеннями статті 41 Конституції України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 392 Цивільного кодексу України визначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Передумовою для застосування статті 392 Цивільного кодексу України є відсутність іншого, окрім судового, шляху для відновлення порушеного права, яке існувало та було зареєстровано у встановленому законом порядку.
Статтею 8 закону України "Про депозитарну систему України" визначено, що підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в бездокументарній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах депонента в депозитарній установі. Виписка з рахунка в цінних паперах не є цінним папером, а її передача від однієї особи до іншої не є вчиненням правочину щодо цінних паперів і не тягне за собою переходу прав на цінні папери та прав за цінними паперами.
Отже, реалізація права власності на набуті цінні папери можлива після належного їх оформлення - видачі особі сертифіката (при документарній формі випуску) або зарахування цінних паперів на рахунок особи та отримання нею виписки з рахунку у цінних паперах (при бездокументарній формі випуску).
Враховуючи, що відповідач з моменту припинення ліцензії втратив статус депозитарної установи, і при цьому не здійснив дій передбачених чинних законодавством для передачі наявних у нього, як у депозитарної установи, документів, баз даних, архівів баз даних, інформації щодо його депонентів, які не закрили рахунки в цінних паперах, та прав на цінні папери, які обліковувалися на рахунках таких депонентів уповноваженому на зберігання, позивач позбавлений об`єктивної можливості підтвердити своє право власності на 8 032 штук, загальною номінальною вартістю 2 008,00 грн., емітент - Приватного акціонерного товариства "Вишнівський ливарно-ковальський завод" перед іншими особами.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що право позивача, за захистом яких він звернувся до суду, порушено відповідачем, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "КУБ"</a> є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судовий збір відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись статтями 86, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) право власності на 8 032 штук простих іменних акцій (загальна номінальна вартість 2 008,00 грн., реєстраційний номер випуску - 624/10/1/2001, міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) - НОМЕР_4 ), що становить 0,56037 відсотка статутного капіталу емітента - Приватного акціонерного товариства "Вишнівський ливарно-ковальський завод" (08134, Київська область, Бучанський район, місто Вишневе, вулиця Паркова, будинок 1; ЄДРПОУ: 20591306), права на які та права за якими обліковувались на рахунку у цінних паперах з депозитарним кодом рахунку № НОМЕР_1 , відкритому у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "КУБ"</a> (3035, місто Київ, вулиця Митрополита Василя Липківського, будинок 45; ЄДРПОУ: 32999754).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "КУБ"</a> (3035, місто Київ, вулиця Митрополита Василя Липківського, будинок 45; ЄДРПОУ: 32999754) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп. судового збору.
Після вступу рішення в законну силу видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 241 ГПК України та підлягає оскарженню в порядку та у строк, які визначені розділом IV ГПК України.
Повний текст рішення складено 14.10.2024.
Суддя С.О. Чебикіна
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 16.10.2024 |
Номер документу | 122268284 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо цінних паперів |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Чебикіна С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні