Справа № 766/16884/24 н/п 2-о/766/786/24
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження
14.10.2024р. Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Зуб І.Ю. вивчивши матеріали заяви ОСОБА_1 (представник адвокат Третяк Г.О.), заінтересовані особи: ОСОБА_2 , приватний нотаріус Білозерського нотаріального округу Херсонської області Товстоноженко Анна Володимирівна, Скобелевська сільска рада, Володимирівська об`єднана громада Баштанського району Миколаївської області про встановлення факту належності правовстановлюючого документу,
В С Т А Н О В И В:
В жовтні 2024 року заявник звернулася до Херсонського міського суду Херсонської області із даною заявою, в якій просить встановити факт належності ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , правовстановлюючого документу.
Відповідно до реєстру передачі справ та матеріалів, дана заява передана судді 08.10.2024 року.
Вивчивши заяву та додані до неї документи, вважаю необхідним відмовити у відкритті провадження у справі, з огляду на таке.
Відповідно дост. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а згідно зіст. 5 ЦПК Україниздійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно з ч. 1, п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Перелік фактів, що мають юридичне значення, які можуть бути встановлені у судовому порядку визначено ч.1ст. 315 ЦПК України. Відповідний порядок застосовується, зокрема, якщо встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.
Юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо із заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи,залишає заяву без розгляду (ч. 4ст. 315 ЦПК України).
УПостанові Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»зазначено, що відповідно до ст.255,271 ЦПК Українив порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, що згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто він них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Згідно з п.12 вказаної Постанови Пленуму при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаним у Свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.
Отже в порядку окремого провадження суд встановлює факт належності особі правовстановлюючого документу лише у разі якщо такий документ видано на її ім`я однак прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження такої особи зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи вказаним у Свідоцтві про народження або в паспорті, внаслідок зокрема допущених помилок.
Метою свого звернення до суду заявник вказує неможливість оформити свої спадкові права після смерті ОСОБА_3 .
Із долученого до матеріалів заяви свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , вбачається, що ОСОБА_3 , якій заявник просить встановити факт належності правовстановлюючого документу, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно дост. 25 ЦК Україниздатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичної особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження і припиняється у момент її смерті.
Відтак, з часу смерті фізичної особи її цивільні права та обов`язки припинено.
Однією із підстав припинення права власності є смерть власника (п. 11 ч. 1ст. 346 ЦК України).
Згідно ч.3ст. 47 Закону України «Про нотаріат»для вчинення нотаріальних дій не приймаються документи, які не відповідають вимогам законодавства або містять відомості.
У листі від 11.01.2019 року Білозерської державної нотаріальної контори Херсонської області вказано, що наданий правовстановлюючий документ є недійсним.
Таким чином, суд не вправі вирішувати питання про права особи, яка померла, цивільна процесуальна правоздатність якого припинена у зв`язку зі смертю.
Згідно ч.3 ст.294ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ч. 4 ст.315ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
З урахуванням встановлених обставин, у відкритті провадження за даною заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа слід відмовити та роз`яснити заявниці її право на звернення в позовному провадженні.
Керуючись ст. ст.258-260,293,294,315 ЦПК України,
П О С Т А Н О В И В :
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 (представник адвокат Третяк Г.О.), заінтересовані особи: ОСОБА_2 , приватний нотаріус Білозерського нотаріального округу Херсонської області Товстоноженко Анна Володимирівна, Скобелевська сільска рада, Володимирівська об`єднана громада Баштанського району Миколаївської області про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.
Роз`яснити заявниці, що дане питання може бути вирішено у порядку позовного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
СуддяІ. Ю. Зуб
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2024 |
Оприлюднено | 16.10.2024 |
Номер документу | 122274398 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Зуб І. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні